Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις edit το αρχείο. Μην με ρωτάς πως, ιδέα δεν έχω.

Τα cia δεν χρειάζονται header γι'αυτό και δεν φαίνεται να υπάρχουν bans.

 

Αν όμως κλέβεις (cheats) σε online τότε να το περιμένεις το ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δλδ στις Pokemon θα μπορω να κανω trade κανονικα?

ναι σε όλα τα παιχνίδια που κάνεις εγκατάσταση θα έχεις την δυνατότητα να μπαίνεις online

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Arikado, τι cfw τρέχεις; N3DS ή O3DS; Τα updates για τα παιχνίδια υπάρχουν σε μορφή .cia, δεν χρειάζεται να κάνεις τα online updates.

 

Νομίζω όμως πως rxtools τελευταία έκδοση καθώς και ReiNAND υποστηρίζουν 10.6 emunand. ReiNAND σίγουρα γιατί αυτό τρέχω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε από τα settings, δεν θα έχεις θέμα.

Βεβαιώσου πως στα settings το firmware λέει RX-E (ή έστω RX) και μετά την version, δηλαδή RX-E 10.5 σε εσένα.

Αφού μπεις στα settings μην βγεις, Μπες, κάνε το update και αυτό ήταν.

 

Υποθέτω έχεις κάνει unlink τα 2 nands μεταξύ τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία βοήθεια.

Εχω N3ds με sysnand 9.0.2 και αντίστοιχο 9.0.2 emunand με rxtools.

Δεν έχω κάνει λινκ τα nands.

Πως θα κάνω update το emunand και μέχρι ποιο fw μπορώ να το κάνω στο N3ds?

Βασικά το θέλω για να παίξω τα νεα games.

Εκτός αν αυτά θα παίξουν  και αν δεν κανω update λόγω κάποιου patchaρίσματος από το cfw?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε από τα settings, δεν θα έχεις θέμα.

Βεβαιώσου πως στα settings το firmware λέει RX-E (ή έστω RX) και μετά την version, δηλαδή RX-E 10.5 σε εσένα.

Αφού μπεις στα settings μην βγεις, Μπες, κάνε το update και αυτό ήταν.

 

Υποθέτω έχεις κάνει unlink τα 2 nands μεταξύ τους;

Οταν λες unlink τι εννοεις?Οταν ειχα την 10.2 απλα ξεκινησα με το L πατημενο μπηκα σε Rxtools και απο εκει πατησα update και εγινε σε 10.5RX-E.Κανω παλι το ιδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία βοήθεια.

Εχω N3ds με sysnand 9.0.2 και αντίστοιχο 9.0.2 emunand με rxtools.

Δεν έχω κάνει λινκ τα nands.

Πως θα κάνω update το emunand και μέχρι ποιο fw μπορώ να το κάνω στο N3ds?

Βασικά το θέλω για να παίξω τα νεα games.

Εκτός αν αυτά θα παίξουν  και αν δεν κανω update λόγω κάποιου patchaρίσματος από το cfw?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Λοιπόν.

Linked τα nands γίνονται από την στιγμή που θα κάνεις το emunand οπότε ελπίζω να εννοείς ότι τα έχει κάνει unlink.

Πήγαινε στα settings και εφόσον είσαι σίγουρος πως είσαι στο emunand τότε κάνε update κανονικά.

Στα other settings πήγαινε και μετά τέρμα δεξιά έχει το system update.

 

 

Οταν λες unlink τι εννοεις?Οταν ειχα την 10.2 απλα ξεκινησα με το L πατημενο μπηκα σε Rxtools και απο εκει πατησα update και εγινε σε 10.5RX-E.Κανω παλι το ιδιο?

Κάντο έτσι τότε.

 

Το σύστημα βλέπει σε ένα συγκεκριμένο μέρος στην sd card (στο nintendo 3ds φάκελο).

Όταν έχεις linked sysNAND/emuNAND τότε βλέπουν στο ίδιο μέρος, άρα όταν κάνεις εγκατάσταση ένα παιχνίδι τότε φαίνεται και στα 2 NANDs. Αυτό έχει πολλές φορές το αποτέλεσμα να χρειάζεται να "ανοίξεις" το δωράκι (παιχνίδι) στο emunand κάθε φορά.

Με το να έχεις unlinked NANDs δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα καθώς και το ότι τα παιχνίδια θα υπάρχουν μόνο στο NAND που τα έβαλες.

Όταν είναι unlinked τότε βλέπουν σε διαφορετικούς φακέλους στην sd card (μέσα στο nintendo 3ds θα έχει 2 φακέλους με αριθμούς/γράμματα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

Linked τα nands γίνονται από την στιγμή που θα κάνεις το emunand οπότε ελπίζω να εννοείς ότι τα έχει κάνει unlink.

Πήγαινε στα settings και εφόσον είσαι σίγουρος πως είσαι στο emunand τότε κάνε update κανονικά.

Στα other settings πήγαινε και μετά τέρμα δεξιά έχει το system update.

 

 

Κάντο έτσι τότε.

 

Το σύστημα βλέπει σε ένα συγκεκριμένο μέρος στην sd card (στο nintendo 3ds φάκελο).

Όταν έχεις linked sysNAND/emuNAND τότε βλέπουν στο ίδιο μέρος, άρα όταν κάνεις εγκατάσταση ένα παιχνίδι τότε φαίνεται και στα 2 NANDs. Αυτό έχει πολλές φορές το αποτέλεσμα να χρειάζεται να "ανοίξεις" το δωράκι (παιχνίδι) στο emunand κάθε φορά.

Με το να έχεις unlinked NANDs δεν θα έχεις αυτό το πρόβλημα καθώς και το ότι τα παιχνίδια θα υπάρχουν μόνο στο NAND που τα έβαλες.

Όταν είναι unlinked τότε βλέπουν σε διαφορετικούς φακέλους στην sd card (μέσα στο nintendo 3ds θα έχει 2 φακέλους με αριθμούς/γράμματα).

Κατατοπιστικότατος φίλε Grim. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο.

Κάτι ακόμα....υπάρχει κάποιος περιορισμός για το τελευταίο update σε n3ds στην emunand, γαιτί νομίζω μέχρι πρότινος δεν μπορούσες να περάσεις τα τελευταία fw. Νομίζω έφτανε μέχρι 9.6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

Το reinand και πλέον το rxtools υποστηρίζουν σε n3ds 10.6 emunand. Δεν υπάρχει ο περιορισμός όπου σε n3ds έφτανε μέχρι 9.5 ενώ στα επόμενα firmware crashare. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...