Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το cfw είναι πολύ ανώτερο, μην λέμε και ότι θέλουμε.

Το sky3ds είναι μια εύκολη/απλή λύση για όποιον θέλει να παίζει μόνο πειρατικά.

 

 

Το sky3ds δεν το ανέφερα μιας και εκεί πρέπει να πληρώσει. Το zelda θα μπορούσε ίσως να το έχει κάποιος αν είναι fan της σειράς.

βέβαια το CFW ειναι καλύτερο εγώ ανέφερα την sky3ds γιατί είπε ότι αν γίνετε το cabin ninja περασμένο στην sky3ds αν δουλεύει για να κάνει exploit το homebrew

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας δοκιμάσει αυτό εδώ αν μπορεί, δεν νομίζω να γίνει όμως τίποτα.

 

 


As of February 24, 2016, the browser-version-check requires that the installed Old3DS browser be on >=v10.6. With New3DS, it only has to be on >=v10.2 currently. To bypass this requirement on Old3DS/New3DS, you can do the following(if you want to know how this works see here):

  1.     Goto System Settings. Then change the datetime to January 1, 2000, 00:00.
  2.     Use the browser 'Initialize savedata' option, before any page gets loaded triggering the browser-version message.
  3.     Continue to use browserhax as normal.
  4.     Note that you must not press the HOME button to return from the browser normally, otherwise you will have to reinitialize the savedata again. Once the datetime reaches January 2, you will have to repeat these steps if you want to continue using this bypass.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν με ενδιαφέρει η πειρατία, με ενδιαφέρει η ιδέα να έχω αφενός τα original cartridges των παιχνιδιών και αφετέρου να τα έχω όλα ταυτόχρονα στη φορητή μου.

 

Οπότε η Sky3DS plus μου φάνηκε ιδανική λύση. Βέβαια χρειάζεται να κάνεις dump την original rom για να είσαι ΟΚ με το ίντερνετ, οπότε χρειάζεσαι ούτως ή άλλως συσκευή με firmware 9.2, για να τρέξεις Homebrew Channel και τα dumping tools της Gateway. Το παλιό μου 3DS ήταν στην 9.2, οπότε ήμαστε ΟΚ.

 

Την περιμένω αύριο μεθαύριο.

 

Έχω όμως και το μικρόβιο του hacking (είχα φτιάξει τσιπάκι χακαρίσματος του Wii πρίν ακόμα βγούν οι πρώτες επίσημες λύσεις), οπότε είπα να χακάρω το N3DS μου και να βάλω CFW.

 

Μου πήρε 3 ώρες και τώρα έχω ένα 10.6 χακαρισμένο Ν3DS με 3 CFWs (Rxtools, Reinand, Cakes).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο πρόσεχε το online με την sky3ds.

Να αλλάζεις τα headers στα roms. (αν έχεις κάποιο offline only game τότε πάρε το header και βάλτο σε όλα τα roms που θα έχεις στην sky3ds)

 

 

Δεν έχεις κοιτάξει για arm9loaderhax (a9lh) για πιο γρήγορο boot, ε; (δεν το έχω δοκιμάσει και ούτε πρόκειται για την ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός είναι ο σκοπός με την Sky3DS. Dump την original rom που έχω και εγκατάσταση στην Sky3DS. Θα έχει ήδη τα unique headers και IDs.

 

Το a9lh διάβασα ότι έχει κάποιους μικροκινδύνους. Εφόσον είμαι ΟΚ με τα υφιστάμενα CFWs θα δώ στην πορεία αν θα το ψάξω περισσότερο. Τα CFWs με ενδιαφέρουν διότι κρατάνε τη συσκευή hackable.

 

Πάντως το γεγονός ότι η microSD στο New3DS είναι κρυμμένη στο εσωτερικό της συσκευής, κάνει επίπονη διαδικασία την μεταφορά αρχείων, δημιουργία backups κλπ κλπ. Το FTP είναι εξαιρετικά αργό. Το ROM dumping θα το κάνω από το παλιό 3DS.

 

Οπότε με βλέπω με τα CFWs απλά να διατηρώ τη συσκευή hackable και το gaming να γίνεται αποκλειστικά από την Sky3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α οκ, μια χαρά τότε.

Ναι το ξέρω πως είναι ενοχλητικό το να μεταφέρεις roms/κτλ στο n3ds.

 

Ναι το a9hl είναι κάπως δύσκολο και έχει μεγαλύτερο κίνδυνο για brick από το downgrade. Άσε που παίρνει και αυτό αρκετή ώρα. (περισσότερη από το σκέτο emunand/cfw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μόλις πήρα ένα n3ds με reinand 10.6.0-31e για να παίξω μερικά παιχνίδια μου ζητάει software update... Να το κάνω η θα έχω πρόβλημα με τα παιχνίδια μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα old 3DS XL με firmware 4.5.0-8E, θυμάμαι παλιότερα είχα ακολουθήσει ένα guide για EmuNAND cfw να το φορτώνω μέσω του Settings -> Profile -> Nintendo DS profile (rxTools), να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό για να είμαι updated?

 

Επίσης μέχρι 32GB SD δέχεται το o3DSXL? Έχετε να προτείνετε κάποια καλή/γρήγορη (micro)SD?

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκοπό να βάλεις το arm9loaderhax;

 

Φίλος μου έχει βάλει 64gb microsd, εγώ πάλι έχω βάλει 32gb.

Από το e-shop την είχα πάρει κάπου στα 10€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...