Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα έχω ένα Ds Lite και ένα 2 Ds θα ήθελα να παίζω διάφορα παιχνίδια άκουσα για κάτι κασετούλες πχ σαν αυτήν ACEKARD 2I V1.4 COMPATIBLE ΓΙΑ NDSI/NDS/NDSL DSI / XL/ 3DS Και αυτήν R4i RTS DUAL - CORE 2016 V1.45 (3DS 10.6.0-31) μπορώ να παίζω και στα δυο ;. μετά στο 2 Ds το πρόγραμμα που έχει μέσα είναι ver.6.0.0-12E δεν το έκανα αναρίθμηση άκουσα για το cfw τι είναι αυτό ; μπορώ να παίζω παιχνίδια του 3 ds πχ pokemon Χ και Υ. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος γτ είμαι άσχετος τέλειος. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το ds lite απλά θες μια καρτούλα όπως αυτήν που ανέφερες.

 

 

 

Για το 2ds μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό εδώ ώστε να βάλεις custom firmware.

https://gbatemp.net/threads/tutorial-installing-rxtools-custom-firmware-3ds-and-2ds.390867/

 

Θα μπορείς να παίζεις τα όλα παιχνίδια του 3ds, ναι όπως Pokemon X / Y / OR / AS. :)

 

 

Υπάρχει και αυτός εδώ ο οδηγός για πιο εξελιγμένο custom firmware απλά είναι κάπως πιο δύσκολο θα έλεγα.

https://github.com/Plailect/Guide/wiki/Get-Started

 

 

Και στις 2 περιπτώσεις διάβασε πρώτα τα guides για να είσαι σίγουρος και μετά θα ξεκινήσεις, ακολούθησε τις οδηγίες

με ακρίβεια και μην κάνεις του κεφαλιού σου, πάντα να είσαι σίγουρος πως έχεις τα σωστά αρχεία για το firmware (να ελέγχεις το md5-sha256).

 

 

Υ. Γ όπου βλέπεις o3ds/o3ds xl = 2ds.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ds lite απλά θες μια καρτούλα όπως αυτήν που ανέφερες.

 

 

 

Για το 2ds μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό εδώ ώστε να βάλεις custom firmware.

https://gbatemp.net/threads/tutorial-installing-rxtools-custom-firmware-3ds-and-2ds.390867/

 

Θα μπορείς να παίζεις τα όλα παιχνίδια του 3ds, ναι όπως Pokemon X / Y / OR / AS. :)

 

 

Υπάρχει και αυτός εδώ ο οδηγός για πιο εξελιγμένο custom firmware απλά είναι κάπως πιο δύσκολο θα έλεγα.

https://github.com/Plailect/Guide/wiki/Get-Started

 

 

Και στις 2 περιπτώσεις διάβασε πρώτα τα guides για να είσαι σίγουρος και μετά θα ξεκινήσεις, ακολούθησε τις οδηγίες

με ακρίβεια και μην κάνεις του κεφαλιού σου, πάντα να είσαι σίγουρος πως έχεις τα σωστά αρχεία για το firmware (να ελέγχεις το md5-sha256).

 

 

Υ. Γ όπου βλέπεις o3ds/o3ds xl = 2ds.

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. αυτός ο οδηγός υπάρχει μήπως και στο youtube ; το md5-sha256 τι είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγοί υπάρχουν αρκετοί αλλά δεν προτείνω να τους δεις, οι περισσότεροι είναι κάπως παλιοί.

Ειδικά για το δεύτερο custom firmware μην δεις καθόλου.

 

md5-sha256 είναι κάποιοι αριθμοί/γράμματα που δημιουργούνται κατά την δημιουργία ενός αρχείου, απλά για να είσαι σίγουρος πως το αρχείο που έχεις κατεβάσει είναι σωστό και χωρίς προβλήματα θα ήταν καλό να ελέγξεις τα md5/sha256.

 

Αυτά εδώ είναι για το 9.2 firmware (υποθέτω θα κάνεις update σε 9.2 manually ώστε να κερδίσεις κάποια πράγματα).

 

 

O3DS 9.2.0-20E:
MD5: caec3e015bc065dd0ca512f219c8fc3c
SHA-1: 63f0e83892af0f43d159685b4d775e09360552e4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εξής απορία.. έχω αυτή τη καρτούλα: http://www.r4i-sdhc.com/downloade.asp (την πρώτη που εμφανίζεται, με το πράσινο σηματάκι 3DS) με την οποία παίζω κανονικά roms από microSD στο NDS που έχω (το πρώτο μοντέλο).

Στο 3ds που έχω δεν μπορεί να παίξει τίποτα γιατί, απ ότι έχω καταλάβει, το 3ds έχει FW Version 9.4.0-21E που δεν υποστηρίζεται..

 

Πρόσφατα πήρα ένα DSi XL, επειδή το παλιό NDS είναι σε άσχημη κατάσταση πλέον και μερικά παιχνίδια είναι σχεδόν unplayable, με σκοπό να παίζω σε αυτό τα roms με την R4i καρτούλα.. όμως ούτε στο DSi δεν παίζει η κάρτα, παρα το οτι της έχω περάσει το πιο πρόσφατο firmware  από το link πιο πάνω.

 

Είναι λογικό να μη παίζει ούτε στο DSi? Υπάρχει μήπως κάτι που δεν έχω κάνει σωστά ή που έχω παραλείψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το brick που έκανα, είχα στείλει email στην Nintendo Europe (έχουν συγκεκριμένο email για το support της Ελλάδας) και τους ρώταγα πόσο θα κοστίσει η επισκευή, μου απαντάνε ότι επειδή πια δεν υπάρχει αντιπροσωπεία κλπ και λόγω της ταλαιπωρίας το service θα γίνει δωρεάν ("Nintendo is apologizing for any inconvenience caused by this decision and for this reason has decided to cover all the repair costs regardless the warranty"),απλά πληρώνω τα μεταφορικά προς Γερμανία.

 

Το ερώτημα μου είναι εάν το στείλω σε αυτούς θα πάρουν πρέφα ότι πήγα να βάλω μόνος μου το n3ds xl firmware ή να το παίξω κινέζος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το brick που έκανα, είχα στείλει email στην Nintendo Europe (έχουν συγκεκριμένο email για το support της Ελλάδας) και τους ρώταγα πόσο θα κοστίσει η επισκευή, μου απαντάνε ότι επειδή πια δεν υπάρχει αντιπροσωπεία κλπ και λόγω της ταλαιπωρίας το service θα γίνει δωρεάν ("Nintendo is apologizing for any inconvenience caused by this decision and for this reason has decided to cover all the repair costs regardless the warranty"),απλά πληρώνω τα μεταφορικά προς Γερμανία.

 

Το ερώτημα μου είναι εάν το στείλω σε αυτούς θα πάρουν πρέφα ότι πήγα να βάλω μόνος μου το n3ds xl firmware ή να το παίξω κινέζος?

Το παίζεις Κινέζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παίδες! απέκτησα χτες ενα 2ds χτες και θέλω την βοήθειά σας. έκανα την διαδικασία που αναφέρετε σε παλαιότερο ποστ για να εράσω cfw αλλά έχω ένα μικρό θεματάκι. Τα cia παιχνιδιών του gba πώς λειτουργούν; κατάφερα να τρέξω το supermario το πρώτο, μέσα από την emunand αλλά για ότι έχω προσπαθήσει να περάσω για gba μου βγάζει σφάλμα. Τι δεν κάνω σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα gba δυστυχώς πρέπει να τα κάνεις εγκατάσταση και στο sysNAND και στο emuNAND. (εφόσον τα έχεις κάνει unlink)

Προσωπικά θα έλεγα να τα τρέχεις μέσω emulators, ίσως καλύτερα σε κάποιο smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα gba δυστυχώς πρέπει να τα κάνεις εγκατάσταση και στο sysNAND και στο emuNAND. (εφόσον τα έχεις κάνει unlink)

Προσωπικά θα έλεγα να τα τρέχεις μέσω emulators, ίσως καλύτερα σε κάποιο smartphone.

ok! θα το δοκιμάσω έτσι. κάτι ακόμα, υπάρχει τρόπος να κανει cold boot στην emunand αντι να κάνω την διαδικασία με το rx tools?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει.

Λογικά είσαι σε 9.0-9.2 firmware, βάλε το menuhax (στο sysNAND) και επέλεξε στο haxx trigger (3η-4η επιλογή στο menuhax manager) το type 2. Έπειτα κράτα πατημένο ένα πλήκτρο ή συνδυασμό πλήκτρων και πάτα την touchscreen.

Όποτε ανοιγεις το 2ds/3ds θα φορτώνει το menuhax/ctrbootmanager και θα μπαίνει στο rxtools/emunand.

 

 

Αν  θες ακολουθείς ένα guide με ένα πιο πρόσφατο custom firmware όπου δεν χρειάζεσαι το emuNAND πλέον. Έχουν αρχίσει να το χρησιμοποιούν όλο και περισσότεροι τώρα, εγώ δεν βλέπω λόγο αλλαγής σε a9lh για την ώρα. (πέραν του ότι βαριέμαι την όλη διαδικασία :P )

Έχει το νορμάλ boot time (8-9 secs) και μπαίνει αμέσως (είτε σε patched sysNAND, είτε σε emuNAND).

Επιπλέον κάνεις restore NAND backup και ας έχεις κάνει brick το σύστημα.

https://github.com/Plailect/Guide/wiki

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα θέλω να ροτίσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να χακάρω το 3ds xl old με firmware 10.7.32E χωρίς το ocarina of time h to cubic ninja το έχω κάνει hardmode με το κολιτίρι και το μόνο που κατάφερα είναι να κάνω backup την nand δε βρίσκω κάποιο οδηγό στο

internet πως να κάνω downgrade για να χρισημοποιήσω τις αλλες μεθόδους όπος το menuhack η το youtube hack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις nand backup από παλιότερο firmware τότε κάτι κάνεις, αλλιώς μόνο με ocarina of time + powersave (ή άλλο 2ds/3ds με homebrew) ή cubic ninja.

 

Τα menuhax/tubehax είναι για homebrew και δεν λειτουργούν πλέον, ειδικά το tubehax μας έχει αφήσει χρόνους εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μιχάνημα ειναι καινούριο και είχε αυτο το update εγκατεστιμένο και το cubic ninja το πουλάνε 70 και 80 ευρό και πάλι δε το βρίσκεις πουθενά στην Ελλάδα το ocarina of time θέλει και το action replay και φτάνει και αυτο στα 80 περίπου ευρό ύπαρχει κανείς να έχει το cubic ninja για να το δανειστώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...