Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Hacking


Alkis29
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  • Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις σκοπό να βάλεις το arm9loaderhax;

 

Φίλος μου έχει βάλει 64gb microsd, εγώ πάλι έχω βάλει 32gb.

Από το e-shop την είχα πάρει κάπου στα 10€

 

Βασικά θέλω να είμαι updated, δεν ξέρω εάν πρέπει ή όχι να έχω το συγκεκριμένο τρόπο για cfw, επίσης δεν βολεύει να κάνω κάθε φορά την ίδια διαδικασία για να παίζω iso και δεν γνωρίζω κάποιον άλλον τρόπο για να "αυτοματοποιήσω" την cfw boot διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλε a9hl αλλά να είσαι πολύ προσεκτικός.

Θα ακολουθήσεις τα βήματα ακριβέστατα.

 

Ο άλλος τρόπος είναι να κάνεις update σε 9.0-9.2 κάπως και να βάλεις το menuhax για autoboot σε emunand.

 

Δυστυχώς για τα roms σε cfw ένας είναι ο τρόπος, εγκατάσταση του παιχνιδιού σαν cia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε a9hl αλλά να είσαι πολύ προσεκτικός.

Θα ακολουθήσεις τα βήματα ακριβέστατα.

 

Ο άλλος τρόπος είναι να κάνεις update σε 9.0-9.2 κάπως και να βάλεις το menuhax για autoboot σε emunand.

 

Δυστυχώς για τα roms σε cfw ένας είναι ο τρόπος, εγκατάσταση του παιχνιδιού σαν cia.

 

Μπορώ να ακολουθήσω αυτό το κομμάτι του a9hl για να κάνω update σε 9.2 και μετά ή να συνεχίσω με το a9hl ή να βρω άλλον τρόπο να βάλω menuhax?

 

Επίσης εάν χρησιμοποιήσω την ίδια sd που έχω τώρα (τελικά είναι 32gb) θα έχω θέμα? Πρέπει να την κάνω format/σβήσω το extra partition που είχε δημιουργηθεί ή θα το κάνει μόνο του το a9hl (δεν με ενδιαφέρουν τα περιεχόμενα ούτε έχω κάτι τρομερό από saves εκεί)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μπορείς να ακολουθήσεις αυτό το κομμάτι.

 

Θέμα δεν θα έχεις με την sd card.

Αν θες μπορείς να κάνεις format με το sd formatter για να σβηστεί το partition του emunand αν και θα το χρειαστείς αργότερα για το a9lh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησα την διαδικασία για 9.2 update αλλά ο βλάκας έκανα update με το firmware του n3DS και τώρα βλέπω μόνο μια μαύρη οθόνη...

 

Μπορώ να κάνω κάτι να το σώσω ή πια έχω ένα τούβλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λέμε πάντα να ακουλουθείτε τις οδηγίες ακριβέστατα, και δίνουν και τα md5 για να τσεκάρετε πως έχετε τα σωστά firmware.

 

Δες αν μπαίνει σε recovery.

http://3dbrew.org/wiki/Recovery_Mode

 

Απ' όσο βλέπω γενικά μόνο με backup sysnand + hard mod σε βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδεύτηκα εκεί που εχει την λίστα με τα fw (στόκος).

ξέρουμε κανέναν στην Αθήνα/Ελλάδα που να μπορεί να κάνει το hard mod? έχω sysnand backup...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι, λογικά κάποια μαγαζιά που επισκευάζουν υπολογιστές θα μπορούσαν να το φτιάξουν

αρκεί να τους δώσεις το αρχείο του sysnand και μάλλον ένα guide μιας και δεν νομίζω να γνωρίζουν.

 

Ρώτα στο console club αν μπορούν να κάνουν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικό θέλει, όχι τεχνικό υπολογιστών.

 

Φίλε Material, τσέκαρε οδηγούς για το Hardmod. Είναι πάρα πολύ εύκολο για έναν ηλεκτρονικό. Μιλάμε για 4 κολλήσεις στην πλακέτα του 3DS.

 

http://gbatemp.net/threads/tutorial-noob-friendly-nand-dumping-2ds-3ds-3ds-xl-n3ds-n3ds-xl.414498/

https://gbatemp.net/threads/3ds-hardmod.372859/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός απλά πολλές φορές για απλές κολλήσεις μπορούν να τα κάνουν κ εκείνοι, οι περισσότεροι που δουλεύουν σαν τεχνικοί (σωστοί τεχνικοί) ξέρουν να κάνουν και κολλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σωστή κόλληση είναι μεγάλη ιστορία. Εδώ βγαίνουν ηλεκτρονικοί τελειωμένοι από τη σχολή και δεν ξέρουν να κολλάνε.

 

Όπως και να έχει, φίλε Material, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τσεκάρεις τους οδηγούς που έγραψα παραπάνω. Ακολούθως να βρείς τα ψευτοεξαρτήματα που χρειάζεσαι (βασικά καλώδιο από USB και έναν microSD to SD αντάπτορα) να σου τα κολλήσει και μετά δοκιμάζεις σπίτι σου να επαναφέρεις τη συσκευή, νοουμένου ότι έχεις συμβατό card reader.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν τα πάω καλά με δαύτα (και ενώ ο πατέρας μου ασχολιόταν πια έχει γεράσει για τέτοιες λεπτοδουλειές).

 

Θα ρωτήσω στο console club μπας και με βοηθήσουν...

 

(card reader έχω τον Transcend RDP7K, στον οδηγό προτείνουν τον 8K)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τί controller φοράει το καθένα. Εφόσον brickαρε η συσκευή και δεν μπορείς να μπείς σε recovery, το hardmod είναι μονόδρομος και ακολούθως θα δείς τί γίνεται με το θέμα του card reader.

 

Φίλε αν ήσουν Κύπρο, ευχαρίστως θα σε βοηθούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μπορείς να το κάνεις ευχαρίστως να στο στείλω με δικά μου έξοδα (και να μου το στείλεις πίσω πάλι με δικά μου έξοδα) + να σε κεράσω μια μπύρα =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...