Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Zazik, να σου κάνω ένα υποθετικό ερώτημα. Έστω ότι ειδικότητά σου είναι τέτοια που το επιτρέπει ... Πας να δουλέψεις εργοτάξιο (με ότι συνεπάγεται αυτό) σε ελληνική εταιρεία σε ας πούμε Τουρκία / Συρία (ενοίκια πληρωμένα). Το ρωτάω γιατί όλοι παραπονιούνται ότι δεν βρίσκουν δουλειά αλλά στη πορηγούμενη εταιρεία που δούλευα δεν είχαν και την τρελλή προσφορά να πάνε εξωτερικό.

 

 

Εξαρτάται και τις υποχρεώσεις που έχουνε.....

 

Πχ. Ο γαμπρός μου , δουλευει τορνο σε εργοτάξιο , και παλια , που ακόμα τα είχε με την αδερφή μου , έφευγε ταξιδια του ενος μηνός σε Νιγηρία ,Κατάρ , Ομμαν , Σ.Αραβία , Κινα.

 

Τώρα , λιγο δύσκολο να το έκανε , με 2 παιδιά , και ας είναι τα λεφτα του μπονους καλα, και ας είναι όλα πληρωμένα.

 

Για να μεταναστευσει με την οικογένεια.....ακόμα πιο δύσκολο. Θα πρέπει να πεινάσουνε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά συγνώμη αλλά νομίζω ότι έχετε ξεφύγει λιγάκι!

 

Δεν ξέρω για τι εργοδότες μιλάτε,εγώ πάντως και πολλές άλλες ΣΟΒΑΡΕΣ επιχειρήσεις που έχω πελάτες εδώ στη Βόρεια Ελλάδα (μεγάλες και μικρομεσαίες) πληρώνουμε τα ΝΟΜΙΜΑ!

 

Επιτήδειοι υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα και παντού (όχι μόνο στην Ελλάδα)!Σαφώς και υπάρχουν εργοδότες που εκμεταλλεύονται την κατάσταση για να κάνουν όσο πιο "δωρεάν" γίνεται τη δουλειά τους!

 

Υπάρχει η επιθεώρηση εργασίας,πηγαίνετε και κάντε καταγγελία!Στο φινάλε καλύτερα καθήστε στο σπίτι σας ή πηγαίνετε να καλλιεργήσετε κάνα χωράφι παρά να δουλέυετε και αντί να σας πληρώνουν να πληρώνετε κι από πάνω!

Είμαστε όλοι υπεύθυνοι γι'αυτό το χάλι,ας μη βγάζουμε την ουρά μας απ'έξω!

 

Πάντως πολύ χολή βγάζετε παιδιά,ειλικρινά λυπάμαι που διαβάζω τέτοια θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη αλλά νομίζω ότι έχετε ξεφύγει λιγάκι!

 

Πάντως πολύ χολή βγάζετε παιδιά,ειλικρινά λυπάμαι που διαβάζω τέτοια θέματα...

 

 

Για να μην τρολλάρουμε , έχουμε περάσει πολλά στον εργασιακό τομέα.

 

Εκανα B2B πωλήσεις και πλήρωνα το δικό μου μπλοκάκι. Και πολλά άλλα.

 

Σιγουρα υπάρχουνε άνθρωποι που δεν θα σε κοροιδεψουνε , αλλά είναι λίγοι..

 

επιθεώρηση εργασίας ε? δύσκολο....ένας φίλος μου , σε μια καφετέρια που δούλευε , ακόμα τους κυνηγάει γιατί είναι χιλιάδες οι καταγγελίες.

Πλεον πάνε σε δικηγόρους και κάνουνε μυνήσεις , και μάλιστα συλλογίκες ( δεν είδες τι γίνεται με ΑΛΤΕΡ και τα δεδουλευμένα μηνών?)

 

Μην μας πεις ΚΑΙ εσυ μιζερους και γκρινιάρηδες , θα τσακωθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι είναι λίγοι ρε φίλε!Πως μπορεί να είναι περισσότεροι με την παραγωγή αγαθών που έχουμε ως χώρα;

 

Καλές θέσεις για όλους δεν υπάρχουν δυστυχώς...κι αυτό γιατί όταν είχαμε την ευκαιρια να γίνουμε ανταγωνιστικοί σαν χώρα τα τρώγαμε σε βίζιτες και BMW (Μπιμβέ που έλεγε κι ο παππούς μου :rolleyes: )...

 

Εγώ απλώς λέω ότι φταίνε και τα παιδιά που δέχονται να δουλέψουν υπό αυτές τις συνθήκες,ρίχνοντας την αξιοπρέπειά τους!Έτσι συντηρείται η όλη κατάσταση...

Κάντε μια δική σας δουλειά ή φύγετε έξω αν δεν βρίσκετε κάτι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ,απλά είναι τα πράγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ απλώς λέω ότι φταίνε και τα παιδιά που δέχονται να δουλέψουν υπό αυτές τις συνθήκες,ρίχνοντας την αξιοπρέπειά τους!Έτσι συντηρείται η όλη κατάσταση...

Κάντε μια δική σας δουλειά ή φύγετε έξω αν δεν βρίσκετε κάτι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ,απλά είναι τα πράγματα!

 

1. τους έχεις αναγκη για προυπηρεσια...δεν μπορεις να φυγεις έξω χωρις προυπηρεσια.

2. Δικια μας δουλεια δυσκολο χωρίς κύκλο και αυτη την εποχη...

3. Το εξω το ψαχνουμε και το κυνηγαμε καποιοι

4. Η αξιοπρεπεια είναι το νοημα αυτου του νήματος που είναι συνέχεια ενός προηγούμενου , που είχε το ίδιο νόημα.

 

Συμφωνουμε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε αυτό το φόρουμ πάρε ιδέες το τι τρέχει στην Ολλανδία εν ανάγκη γράψου και ρώτα.

 

 

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?f=59

Το εχω ψαξει αν θες να μενεις μονο σου θελεις 1000-1200 το μηνα για ενα αξιοπρεπες σπιτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλώς λέω ότι φταίνε και τα παιδιά που δέχονται να δουλέψουν υπό αυτές τις συνθήκες,ρίχνοντας την αξιοπρέπειά τους!Έτσι συντηρείται η όλη κατάσταση...

Κάντε μια δική σας δουλειά ή φύγετε έξω αν δεν βρίσκετε κάτι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ,απλά είναι τα πράγματα!

Τα παιδια που δεχονται να δουλεψουν υπο αυτες τις συνθηκες ειναι τα μονα που δε φταινε για ονομα του θεου.

Αν δεν δουλεψεις εσυ δωρεαν, θα δουλεψει καποιος αλλος. Αν δε δουλευψει ουτε αυτος παλι θα βρεθει καποιος αλλος που θα θεωρησει οτι θα εχει μακροπροθεσμο κερδος (λογω προυπηρεσιας). Παντως η θεση που ο εργοδοτης ΘΕΛΕΙ να γεμισει απο εργαζομενο που δε θα πληρωνεται, θα γεμισει. Και ευκολα.

Εν τελει ειναι οτι ειπα: Ο νομος προσφορας-ζητησης ευνοει παντα τους επιτηδειους οταν δεν υπαρχει ισοροπια αναμεσα στα 2. Και οι επιτηδειοι εν προκειμενω ειναι οι εργοδοτες που εκμεταλευονται την κατασταση και την πεινα και την αναγκη.

 

Το φυγετε εξω για καποιους ειναι λυση, για καποιους αλλους οχι.

 

Το καντε δικη σας δουλεια δεν ειναι εφικτο για τον καθενα.

 

Αρα ας μην ειμαστε απολυτοι. Η κατασταση ειναι τραγικη για καθε υποψηφιο εργαζομενο και αν οι λυσεις ηταν τοσο απλες οπως τις περιγραφεις, δεν θα ειχε κανεις προβλημα στη χωρα μας. Και η ανεργια θα ηταν 10 μοναδες πιο κατω. Ολοι θα ειχαν τις δικες τους δουλειες, η θα πηγαινανε εξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι είναι λίγοι ρε φίλε!Πως μπορεί να είναι περισσότεροι με την παραγωγή αγαθών που έχουμε ως χώρα;

 

Καλές θέσεις για όλους δεν υπάρχουν δυστυχώς...κι αυτό γιατί όταν είχαμε την ευκαιρια να γίνουμε ανταγωνιστικοί σαν χώρα τα τρώγαμε σε βίζιτες και BMW (Μπιμβέ που έλεγε κι ο παππούς μου :rolleyes: )...

 

Εγώ απλώς λέω ότι φταίνε και τα παιδιά που δέχονται να δουλέψουν υπό αυτές τις συνθήκες,ρίχνοντας την αξιοπρέπειά τους!Έτσι συντηρείται η όλη κατάσταση...

Κάντε μια δική σας δουλειά ή φύγετε έξω αν δεν βρίσκετε κάτι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ,απλά είναι τα πράγματα!

 

Εδω θα συμφωνησω με μιρλογρια αν και ειναι δυσκολη η αποφαση. Φταινε οι γονεις που κανακευουν τα παιδια και δεν θελουν να φυγουν, φταινε τα παιδια που κανουν δουλειες πεινας στην ξεφτιλα, φταινε τα αφεντικα τα οποια εχουν σπασει καθε οριο θρασους. Γενικα φταιει πολυς κοσμος. Κανενας ομως δεν κανει το βημα για επιθεωρηση εργασιας γιατι μετα μπαινει στο black list του εκαστοτε εργοδοτη ο οποιος θα φροντησει να σε μαυρωσει οπου μπορει.

 

Συμφωνουμε παντως 100% οτι αν ειναι να κανεις δουλεια κανε την με αξιοπρεπεια αλλιως κατσε σπιτι σου ή ψαξου αλλιως. Μην δινεις σε κανεναν πουστη την δυναμη να σε παταει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Τα παιδια που δεχονται να δουλεψουν υπο αυτες τις συνθηκες ειναι τα μονα που δε φταινε για ονομα του θεου.

Αν δεν δουλεψεις εσυ δωρεαν, θα δουλεψει καποιος αλλος. Αν δε δουλευψει ουτε αυτος παλι θα βρεθει καποιος αλλος που θα θεωρησει οτι θα εχει μακροπροθεσμο κερδος (λογω προυπηρεσιας). Παντως η θεση που ο εργοδοτης ΘΕΛΕΙ να γεμισει απο εργαζομενο που δε θα πληρωνεται, θα γεμισει. Και ευκολα.

Εν τελει ειναι οτι ειπα: Ο νομος προσφορας-ζητησης ευνοει παντα τους επιτηδειους οταν δεν υπαρχει ισοροπια αναμεσα στα 2. Και οι επιτηδειοι εν προκειμενω ειναι οι εργοδοτες που εκμεταλευονται την κατασταση και την πεινα και την αναγκη.

 

2)Το καντε δικη σας δουλεια δεν ειναι εφικτο για τον καθενα.

 

3)Αρα ας μην ειμαστε απολυτοι. Η κατασταση ειναι τραγικη για καθε υποψηφιο εργαζομενο και αν οι λυσεις ηταν τοσο απλες οπως τις περιγραφεις, δεν θα ειχε κανεις προβλημα στη χωρα μας. Και η ανεργια θα ηταν 10 μοναδες πιο κατω. Ολοι θα ειχαν τις δικες τους δουλειες, η θα πηγαινανε εξω..

 

1)Άκουσε να δεις φίλε μου,υπάρχουν ΝΟΜΟΙ που ορίζουν κατώτατο μισθό αναλόγως προσόντων,υπάρχουν ΝΟΜΟΙ που ορίζουν το ωράριο εργασίας κ.λπ.!Το ότι υπάρχουν εργοδότες που τους αγνοούν δεν σημαίνει ότι στην αγορά εργασίας επικρατεί ντε και καλά ο "νόμος της ζούγκλας"!Αν ήταν έτσι ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα πληρωνόταν,όλοι θα δούλευαν δωρεάν κι εμείς θα ζούσαμε ζωή χαρισάμενη! :rolleyes:

Όπως είπα υπάρχουν επιχειρήσεις που ψάχνουν νέα παιδιά για πρακτική και δίνουν τα ΝΟΜΙΜΑ!Όσοι νέοι λοιπόν ψάχνουν για δουλειά εκεί να προσπαθήσουν να μπουν και να γυρίσουν την πλάτη στους επιτήδειους!Κάτι,κάπου θα βρουν να κάνουν που να τους εξασφαλίζει τα στοιχειώδη...

 

2)Εννοείται ότι το ανέφερα για όποιον έχει τη δυνατότητα να την κάνει ρε φίλε! :rolleyes:

 

3)Σαφώς,με μια μικρή ένσταση σχετικά με τον αγροτικό κλάδο...δεν είδα κανέναν νέο να δουλεύει στα χωράφια,όλοι καρεκλοκένταυροι θέλουν να γίνουν!Βλέπω απ'τους συνομηλίκους μου που τελειώνουν τώρα,ούτε συζήτηση να ασχοληθούν με τη γη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3)Σαφώς,με μια μικρή ένσταση σχετικά με τον αγροτικό κλάδο...δεν είδα κανέναν νέο να δουλεύει στα χωράφια,όλοι καρεκλοκένταυροι θέλουν να γίνουν!Βλέπω απ'τους συνομηλίκους μου που τελειώνουν τώρα,ούτε συζήτηση να ασχοληθούν με τη γη!

 

Θα σε πάρω τώρα κάτω στην Μεσσηνία που θα πάω να μαζέψω σύκα

Και τον Δεκεμβριο στις ελιές...

 

Θα τα φτύσεις την 3η μέρα.

 

Μην λέμε ότι θέλουμε , εαν δεν είσαι σε επαρχεία , ψημένος στα χωράφια και στη ναγροτική ζωή απο μικρός δεν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε πάρω τώρα κάτω στην Μεσσηνία που θα πάω να μαζέψω σύκα

Και τον Δεκεμβριο στις ελιές...

 

Θα τα φτύσεις την 3η μέρα.

 

Μην λέμε ότι θέλουμε , εαν δεν είσαι σε επαρχεία , ψημένος στα χωράφια και στη ναγροτική ζωή απο μικρός δεν.....

 

Βλέπεις όμως πως επιβεβαιώνεις μ'αυτό που λες τον ισχυρισμό μου;;)

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ρε φίλε!Πως να το κάνουμε;

 

Η Ελλάδα ήταν,είναι και θα είναι αγροτική και τουριστική χώρα!Δεν θέλει ούτε salesmen ούτε managers,αγρότες θέλει!

Για την περίπτωσή σου λοιπόν,το Εξωτερικό είναι καλή λύση...

 

Όμως εννοείται ότι θα προτιμούσα να νοικιάσω μερικά στρέμματα και να τα καλλιεργήσω παρά να δουλέψω για 500€ για τον οποιονδήποτε,αν είναι να μείνω εδώ!Όσο κόπο και χρόνο κι αν μου φάνε...

 

Κανενας ομως δεν κανει το βημα για επιθεωρηση εργασιας γιατι μετα μπαινει στο black list του εκαστοτε εργοδοτη ο οποιος θα φροντησει να σε μαυρωσει οπου μπορει.

 

Συγνώμη,αλλά αυτό που λες μου θυμίζει το "δεν θα καρφώσω το γείτονα που φοροδιαφεύγει γιατί...θα με λένε ρουφιάνο στη γειτονιά"! :rolleyes:

Αυτές οι νοοτροπίες μας έφαγαν...(btw θυμάσαι το αντίστοιχο thread που είχα ανοίξει όταν γράφτηκα και με σκίσατε; :rolleyes: )

Μετά συγχωρήσεως,τα τέτοια θα σου κλάσει!

Εργοδότες μ'αυτό το profile έχουν κατά 99% επιχειρήσεις της πλάκας,νομίζεις ότι οι υπόλοιποι τους παίρνουν στα σοβαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις όμως πως επιβεβαιώνεις μ'αυτό που λες τον ισχυρισμό μου;;)

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ρε φίλε!Πως να το κάνουμε;

 

Η Ελλάδα ήταν,είναι και θα είναι αγροτική και τουριστική χώρα!Δεν θέλει ούτε salesmen ούτε managers,αγρότες θέλει!

Για την περίπτωσή σου λοιπόν,το Εξωτερικό είναι καλή λύση...

 

Όμως εννοείται θα προτιμούσα να νοικιάσω μερικά στρέμματα και να τα καλλιεργήσω παρά να δουλέψω για 500€ για τον οποιονδήποτε!Όσο κόπο και χρόνο κι αν μου φάνε...

 

Συμφωνουμε , αλλά ταυτοχρονα διαφωνούμε...

Αυτή η δουλειά δεν είναι για όλους. Εγώ παω , γιατί έχω χωράφια απο τον παππου , και πολλά μάλιστα , και λιγο το καλαμπουρι , λιγο η εξοχη , λίγο η χαρά της δουλειας ,λίγο τα σόγια και η φάση , το γουστάρω. Αν και ξεπατώνομαι.πολυ ξεπατωμα αδερφακι μου...!!!

 

Επ ουδενί δεν θα παράταγα τον κόπο και το χρήμα που ξόδεψα για να σπουδάσω και να πετύχω αυτά που θελω να πετύχω.

 

Τώρα αλλου το πας , στο ότι οι μανάδες μας , μας θέλανε μανατζαρέους. Εκει συμφωνούμε. ^_^

 

Και παλι όμως , και αυτες όνειρα είχανε για μας , για να περάσουμε καλή ζωή , που δεν περάσανε αυτές.

 

Προσωπικά μιλάς σε προσγειωμένο άνθρωπο , που θελει να δουλεψει και να παραγει , και να αμοιφθει σωστά για αυτά. Και να προσφέρει και στον κλάδο...

 

Για μανατζαρέος , δεν έχω τα προσόντα και την εμπειρία οπότε...... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το καντε δικη σας δουλεια δεν ειναι εφικτο για τον καθενα.

 

 

Νομιζω πως εαν δυναν 100% επιχορηγηση για μικρες επιχειρησεις στην επαρχια θα ηταν τελειο, εχω κοιταγα για κατι τετοιο αλλα δυστηχως δεν παιζει.

 

Συμφωνο και ποσοι ειναι αυτοι που δεν εχουν γραφτει στο ΟΑΕΔ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε,εδώ Θέρμη (Ανατολική Θεσσαλονίκη) που μένω η γη εκτός σχεδίου έχει νοίκι 40€/στρέμμα το χρόνο!Και μιλάμε για καλά χωράφια έτσι...δεν νομίζω ότι 800€ για ένα χρόνο για 20 ολόκληρα στρέμματα είναι πολλά...

 

Τον "κόπο" για τις σπουδές σου,ακόμη και στα χωράφια μπορείς να τον αξιοποιήσεις!Ποτέ και πουθενά δεν πάει χαμένος...

Π.χ. είσαι μηχανολόγος;Φτιάξε μόνος σου μηχάνημα να τινάζει ελιές ή κάνε μόνος σου δίκτυο ύδρευσης κ.λπ.!Είσαι οικονομολόγος;Τυποποίησε το ζαρζαβατικό σου και πούλα το στο Εξωτερικό!Απλά παραδείγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...