Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανενας φορμα για ετοιμο βιογραφικο ?

 

αναλογα τον κλαδο

 

Έχει γεμίσει ο τόπος αγγελίες από ασφαλιστικές. Το σύστημα είναι γνωστό , βάζουν συνέχεια αγγελίες για καινούργιους " συμβούλους " ( το βάζω σε εισαγωγικά γιατί το επάγγελμα για να το ασκήσεις χρειάζεται άδεια κανονικά ) , τους τάζουν κάτι σαν μισθό με τη μορφή χρηματοδότησης με τη προυπόθεση να έχεις κλείσει συμβόλαια συνταξιοδοτικά , υγείας κ.λ.π. άνω των 1000 ευρώ το χρόνο κάθε μήνα , να έχει κλείσει κιόλας η αίτηση μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία και τα ασφάλιστρα να έχουν πληρωθεί μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία.

 

Επειδή λοιπόν ως άσχετος στο χώρο δεν ξέρεις τη τύφλα σου ή θα πεις ένα σωρό παραμύθια για να κλείσεις συμβόλαια σε αγνώστους ή θα ψήσεις φίλους και γνωστούς . Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δε θα τραβάς πλέον , θα έχεις εξαντλήσει τον κύκλο σου , θα χτυπήσουν σε κάτι που γράφεται στην καταχρηστική σύμβαση σου ( στο κάτω κάτω είσαι και παράνομος χωρίς την άδεια ) , θα σε διώξουν και οι managers θα πάρουν τους πελάτες σου ( οι πελάτες ανήκουν στο γραφείο όχι σε σένα ). Με λίγα χρόνια είναι ένας πολύ εύκολος τρόπος για αυτούς να δείχνουν παραγωγή και ότι προσελκύουν νέους συμβούλους. Καλά η εκπαίδευση που κάνουν είναι ανέκδοτο...

 

 

 

Αχ δεν μπορώ να πω και ονόματα , μία εταιρεία συμβούλων ήταν που προωθούν κάτι αμοιβαία . Εγώ σε αγγελίες για γραμματέας στέλνω , ασφάλειες - συνταξιοδοτικά αποδεικνύονται στην πορεία.

 

το θεμα ειναι να βρεις ενα γραφειο που αν εχει ολα τα ποιοντα

και να μην θελει να εισαι εκει 12 ωρες και να παιρνεις τηλ & και να σου λεει οτι ειναι συστημα που το εχει φερει απο γερμανια...

 

ετσι και αλλιως οι πωλησεις

ειναι personal branding

και οχι ανελεητα sales calls...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για ελλαδα

 

ναι

το φανταστηκαμε

αμα εκανες τον κοπο θα εβλεπες

οτι οχι μονο εχει ελληνικα

αλλα εχει και οδηγιες χρησης

 

επισης

αποθηκευσε το

σε doc & pdf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

το φανταστηκαμε

αμα εκανες τον κοπο θα εβλεπες

οτι οχι μονο εχει ελληνικα

αλλα εχει και οδηγιες χρησης

 

επισης

αποθηκευσε το

σε doc & pdf...

Εχει συμβολα απο το eupass και ανα στοιχεια που ειναι περιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συμβολα απο το eupass και ανα στοιχεια που ειναι περιτα

 

αμα θεωρεις οτι υπαρχουν περιττα στοιχεια στο eupass...

 

υπαρχει θεμα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θεωρεις οτι υπαρχουν περιττα στοιχεια στο eupass...

 

υπαρχει θεμα :mrgreen:

Μιλαω για το σηματακι και για τα περι eyropass που εχει θα μπορουσε να ηταν "λευκο" με μονο τα στοιχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε για αυτο?

 

http://www.tanea.gr/...le/?aid=4653564

 

metanastes1.jpg

 

Αντε να τα μαζευουμε σιγα σιγα, τα μπογαλακια μας και σ'αλλη παραλια....

 

index2phpsf.jpg

 

Να δοκιμασουμε και καγκουρο....λετε να'ναι καλος μεζες?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

 

Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία στο θέμα και απαλεψιά βεβαίως.

 

Είμαι εδώ και 1μισι χρόνο στο Βέλγιο σε μια όχι και τοσο καλοπληρωμένη δουλειά, αλλά το σκοπό της τον εξυπηρετεί: μένεις μακρυά από την Ελλάδα.

Πλέον δε συμφωνω και πολύ με αυτό το στόχο, αλλά σε κάθε περίπτωση θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά σημεία που θεωρώ πια σημαντικά.

 

1ον

Το να φύγεις και να πας εξωτερικό για να δουλέψεις και να μείνεις "μόνιμα", ήτοι 2-3 χρόνια το λιγότερο, δεν είναι τόσο χαρωπό και εύκολο όσο ακούγεται. Αν δεν είσαι φοιτητής, ακόμα και σε πανεπιστήμιο να δουλεύεις παραμένεις μετανάστης και νιώθεις μετανάστης, αν είσαι μόνος σου. Εξαιρέσεις όπως πχ παιδιά που σπούδασαν και έμειναν έξω ή κατάφεραν με τον/την σύντροφό τους να βρουν κάτι, αυτό είναι καλύτερο.

Όμως η ποιότητα ζωής σου μειώνεται με το να είσαι μακριά από τους φίλους σου, την οικογένειά σου και τον τόπο σου. Θα μου πειτε, " θα κανουμε καινούριους φίλους" ή θα κάνετε " μια νέα αρχή" . Όμως δεν είναι τόσο απλό και εύκολο, γιατί αν μετά από τα 2-3 αυτά χρόνια πάτε σε άλλη χώρα ή γυρίσετε στην Ελλάδα, η ιστορία γίνεται ξανα-μανά από την αρχή. Δε θέλω να ξεφύγω από το θέμα μιλώντας για τη ζωή γενικά στο εξωτερικό, αλλά συγκεκριμένα το να φύγεις για να βρείς καλύτερη τύχη (δουλειά βασικά). Το ότι θα βρεις κάποιος δουλειά έξω δεν συνεπάγεται και μια ΤΟΣΟ καλύτερη ζωή όσο κάποιοι μπορεί να πιστεύουν. Η ξενιτιά είναι ξενιτιά, ακόμα κι αν έχει μεταπτυχιακό.

 

2ον

Σχετικά το θέμα που έθιξε ο zazik, το παράδειγμα των social media. Επειδή κι εγώ δουλεύω πάνω στον τομέα του communications και εν πολλοίς σto online marketing, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν έχει μόνο η Ελλάδα το προνόμιο του συντηρητισμού ή του οπισθοδρομισμού και της έλλειψης επαγγελματισμού. Εκατοντάδες επιχειρήσεις και οργανισμοί στην Ευρώπη, περιλαμβανομένου αυτού που δούλευα μέχρι χθες, δεν αντιλαμβάνονται ούτε το μέγεθος ούτε τη σημασία των κοινωνικων μέσων δικτύωσης στην επικοινωνία. Πολλοί διευθυντές και στελέχη νομίζουν ότι με το να κάνουν ένα προφιλ στο facebook στο twitter και να έχουν καμια 500αρια επαφές, να αναρτούν που και που τα νέα τους είναι αρκετό. Αυτό φυσικά είναι προχειρότητα και μια τρύπα στο νερό. Σοβαρές εταιρείες, ακόμα και μικρε΄ς των 10 ατόμων που καταλαβαίνουν από αυτά, έχουν 1 άτομο αποκλειστικά να δουλεύει τα social media και τίποτε άλλο. Ενδεικτικά, το ΝΑΤΟ έχει ολόκληρο τμήμα που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά. Αλλά το ΝΑΤΟ έχει αμερικανικές πρακτικές....

 

3ον

Γενικεύοντας το θέμα Ευρώπη. Παιδιά ο βορράς έχει γεμίσει από Ιταλούς, Ισπανούς, Πορτογάλους και ανατολικοευρωπαίους. Ναι και αρκετούς Έλληνες, αλλά δε συγκρίνονται με το πλήθος Ισπανών και Ιταλών. Η ανεργία καλπάζει σε όλη τη Μεσόγειο και πολλοί πάνε πάνω. Πριν αναφέρθηκε οτι η Αγγλία έχει κορεσμό στην αγορά εργασίας. Συμπληρώνω και λέω όχι μόνο η Αγγλία. Ολλανδία, Βέλγιο, Γερμανία, Γαλλία, οι θέσεις είναι μειωμένες. Υπάρχει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ αύξηση των θέσεων για πρακτική (internships, traineeships), τα οποία είτε πληρώνονται με ποσά της τάξης των 600-900 ευρώ είτε καθόλου. Οι κανονικές θέσεις είναι πάρα πάρα πάρα πολύ λιγότερες.

Για κάθε θέση με γλώσσα εργασίας τα ΑΓΓΛΙΚΑ σε χώρα της κεντρικής Ευρώπης, σε μικρό μεσαίο ή μεγάλο οργανισμό εταιρεία, στέλνουν αίτηση από 150 μέχρι 300 άτομα (δε μιλάω για όργανο της ΕΕ, εκει οι αιτήσεις είναι χιλιάδες...) . Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Δεν το λέω αυτό για να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά ενδεικτικά σας λέω ότι κι εγώ και άλλοι γνωστοί ψάχνουμε πάνω από 6μηνο για μια απλή κανονική θέση εργασίας πανω στο αντικείμενό μας και δεν έχουμε βρει.

 

4ον

Και περνάω στο θέμα της αίτησης και του βιογραφικού. Προσωπικά έχω κάνει "μινι" διατριβή πλέον με τόση μελέτη για το πώς να κάνεις βιογραφικό. Το βιογραφικό πασπαρτού είναι παρελθόν. Πλέον το βιογραφικό πρέπει να σχεδιάζεται και να ξαναγράφεται ανάλογα με τη θέση που κάνουμε αίτηση. Το ίδιο και η συνοδευτική επιστολή. Παραθέτουμε "επιτεύγματα" (achievements) και αποφεύγουμε τα περιττά και άσχετα. Δίνουμε έμφαση σε αυτό που ο συγκεκριμένος εργοδότης ψάχνει για τη συγκεκριμένη θέση. Το καλύτερο μέγεθος είναι γενικά 2 σελίδες. όχι παραπάνω. Πρέπει να θυμόμαστε ότι το βιογραφικό μας θα βρεθεί ανάμεσα σε άλλα 100 ή 200 ή και 300. Πρέπει να ξεχωρίσει αρκετά για να βρεθεί στα πρω΄τα 10-20 που θα ξεσκαρτάρει ο Human Resources officer. Για να ξεχωρίσει πρέπει λοιπον να μας πουλάει όσο το δυνατόν καλύτερα (keywords σχετικά με τη θέση) και να είναι άπταιστο (ορθογραφικά λάθη και άλλα τέτοια είναι δεδομένο ότι δεν πρέπει να υπάρχουν).

 

Ας μου επιτραπεί όμως, η επιλογή δεν είναι αξιοκρατική. Δεν διαλέγουν αυτόν που είναι καλύτερος. Διαλέγουν αυτόν που είναι πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο. Μια στιγμή όμως, το βιογραφικό είναι μια διαφήμιση... Άρα, δεν διαλέγουν ΟΎΤΕ αυτόν που είναι πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο. Διαλέγουν αυτο΄ν που ΦΑΙΝΕΤΑΙ πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο....

 

Είδα ιδίοις όμμασι με πιο τρόπο διαλέγουν προσωπικό 2 οργανισμοί/εταιρείες στις Βρυξέλλες. Ο ένας διεθνής, ο άλλος ολλανδικός. Και στις δύο περιπτώσεις το "Φαίνεσθαι" κερδίζει. Ο άνθρωπος που συλλέγει τα βιογραφικά έχει μια λίστα με λέξεις κλειδιά πχ "εμπειρία στη διεξαγωγή προϋπολογισμού" ή "αποδελτίωση" , και μια σειρά από απαράβατα κριτήρια, όπως πχ. 3 χρόνια προϋπηρεσία, ή διγλωσσία, ή κριτήρια που δεν δηλώνουν επίσημα όπως η εθνικότητα. Αν θέλουν Άγγλο γιατί θεωρούν ότι τα μιλάει καλύτερα δεν θα πουνε άγγλο, θα πούνε όμως αγγλικά σε επίπεδο μητρικής γλώσσας...

 

Κακά τα ψέμματα, το να βρεις δουλειά είναι ένας σκληρός αγώνας, όπου και να είσαι. Δε γνωρίζω για Ελβετία που ανέφεραν κάποιοι. Αλλά ξέρω ότι αν δεν πρόκειται για οργανισμό ή εταιρεία που έχει ως γλώσσα εργασίας τα αγγλικά είναι ακόμα πιο δύσκολο. Πολλοί γνωρίζουμε είτε και γαλλικά είτε και γερμανικά αλλά όχι σε επίπεδο να δουλεψουμε σε καθημερινή βάση.

 

 

5ον

Το τελευταίο που θέλω να θίξω είναι το κύμα ανθελληνισμού που υπάρχει πια στην Ευρώπη. Πολλοί Ευρωπαίοι είναι πρόβατα, έχουν εντελώς θολή εικόνα για την Ελλάδα και αναμασάνε ό,τι τους λένε τα ΜΜΕ. Έχουν την εντύπωση ότι οι Ελληνες βγάινουν στη σύνταξη στα 50 τους και ότι δεν πληρώνουν ποτέ φόρους. Προφανώς κανένας εργοδότης δεν θα πει ανοιχτά ότι δεν θέλει Έλληνα, αλίμονο, αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιοι θα το σκεφτούν και θα το λάβουν υπόψη τους.

Ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες ή οτι οι Ευρωπαίοι είναι πιο δουλευταρα΄δες είναι φυσικά ένας μύθος. Αντιθέτως, οι Έλληνες δουλεύουν περισσότερο, απλώς η Ελλάδα δεν έχει παραγωγική βάση και η αποδοτικότητα ως επι το πλειστον κατευθύνεται στον τριτογενή τομέα, δηλ. υπηρεσίες.

Είναι κι άλλοι παράγοντες, αλλά δεν είναι της παρούσης..

 

Όλα τα παραπάνω επαναλα΄μβάνω είναι καθαρά προσωπικές μου αποψεις και εμπειρίες. Είμαι πολύ απογοητευμένος και επηρεασμένος απο τις εξελίξεις και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Γι' αυτό σε όσους έχουν αποφασίσει να την κανουν θα πρότεινα να κρατάνε μια πισινή στο μυαλό τους και στις προσδοκίες τους. Όπου ακους πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι, λέει ο λαός μας. Και καμιά φορά δε γεμίζει ούτε κι αυτό το μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...