Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όλοι θέλουμε δουλειά στο κέντρο του Manhattan 6-7 ωρίτσες βαριά, να έχουμε την γραφειάρα μας με τις προσωπικές μας γραμματείς να τσακώνουμε καμια 5άρα τον μήνα Να έχουμε την Porche παρκαρισμένη και το βράδυ 2-3 ξανθιές bonus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ψαξεις για δουλεια πλεον στην ευρωπη ειναι τσαμπα κοπος εκτος και αν εχεις καποια ακρη. Μονο σε Αυστραλια - Νεα ζηλανδια πλεον.... Ξεχαστε την ευρωπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θέλουμε δουλειά που να πληρωνει τα εξοδα στο κέντρο του Manhattan 6-7 ωρίτσες βαριά, να έχουμε την γραφειάρα μας με τις προσωπικές μας γραμματείς να τσακώνουμε καμια 5άρα τον μήνα Να έχουμε την Porche παρκαρισμένη και το βράδυ 2-3 ξανθιές bonus

 

fixed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ψαξεις για δουλεια πλεον στην ευρωπη ειναι τσαμπα κοπος εκτος και αν εχεις καποια ακρη. Μονο σε Αυστραλια - Νεα ζηλανδια πλεον.... Ξεχαστε την ευρωπη..

 

Σίγουρα εύκολο δεν είναι, αλλά πότε δεν υπάρχει ή άσπρο ή μαύρο. Τουλάχιστον στην Ευρώπη υπάρχουν ακόμα θέσεις εργασίας.. Λιγότερες και με τεράστιο ανταγωνισμό αλλά υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θέλουμε δουλειά στο κέντρο του Manhattan 6-7 ωρίτσες βαριά, να έχουμε την γραφειάρα μας με τις προσωπικές μας γραμματείς να τσακώνουμε καμια 5άρα τον μήνα Να έχουμε την Porche παρκαρισμένη και το βράδυ 2-3 ξανθιές bonus

 

 

Δεν γουστάρω ξανθιές , μελαχρινές ή κοκκινομάλλες για μένα

 

Σίγουρα εύκολο δεν είναι, αλλά πότε δεν υπάρχει ή άσπρο ή μαύρο. Τουλάχιστον στην Ευρώπη υπάρχουν ακόμα θέσεις εργασίας.. Λιγότερες και με τεράστιο ανταγωνισμό αλλά υπάρχουν.

 

Το αυτό

 

Καλησπέρα παίδες,

 

Θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία στο θέμα και απαλεψιά βεβαίως.

 

Είμαι εδώ και 1μισι χρόνο στο Βέλγιο σε μια όχι και τοσο καλοπληρωμένη δουλειά, αλλά το σκοπό της τον εξυπηρετεί: μένεις μακρυά από την Ελλάδα.

 

Ανταλλάσουμε? Να έρθεις Ελλάδα και να είσαι άνεργος , να πάω εγώ Βέλγιο.

 

 

1ον

 

Όμως η ποιότητα ζωής σου μειώνεται με το να είσαι μακριά από τους φίλους σου, την οικογένειά σου και τον τόπο σου. Θα μου πειτε, " θα κανουμε καινούριους φίλους" ή θα κάνετε " μια νέα αρχή" . Όμως δεν είναι τόσο απλό και εύκολο, γιατί αν μετά από τα 2-3 αυτά χρόνια πάτε σε άλλη χώρα ή γυρίσετε στην Ελλάδα, η ιστορία γίνεται ξανα-μανά από την αρχή. Δε θέλω να ξεφύγω από το θέμα μιλώντας για τη ζωή γενικά στο εξωτερικό, αλλά συγκεκριμένα το να φύγεις για να βρείς καλύτερη τύχη (δουλειά βασικά). Το ότι θα βρεις κάποιος δουλειά έξω δεν συνεπάγεται και μια ΤΟΣΟ καλύτερη ζωή όσο κάποιοι μπορεί να πιστεύουν. Η ξενιτιά είναι ξενιτιά, ακόμα κι αν έχει μεταπτυχιακό.

 

Δουλειά ψάχνουμε , και να εστιαστούμε σε αυτό. Και 2-3 καλά πράγματα που εδώ δεν τα έχουμε. Άλλωστε και εδώ σε θέμα κοινωνικότητας , παρέας , γκόμενας....τα πράγματα είναι χλωμά για πολλους απο μας , διοτι το κοινωνικό status των Ελλήνων έπεσε.

Κοινως δεν βγένουνε έξω οι Ελληνες πλεον , ούτε σε βαφτίσεις και σε γιορτές δεν πάνε , σκέφτονται τα έξοδα. Εχει κλειστει ο κόσμος , και πλεον οι παρεες και τα γκομενιλίκια είναι πολύ δύσκολα.

 

2ον

Σχετικά το θέμα που έθιξε ο zazik, το παράδειγμα των social media. Επειδή κι εγώ δουλεύω πάνω στον τομέα του communications και εν πολλοίς σto online marketing, μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι δεν έχει μόνο η Ελλάδα το προνόμιο του συντηρητισμού ή του οπισθοδρομισμού και της έλλειψης επαγγελματισμού. Εκατοντάδες επιχειρήσεις και οργανισμοί στην Ευρώπη, περιλαμβανομένου αυτού που δούλευα μέχρι χθες, δεν αντιλαμβάνονται ούτε το μέγεθος ούτε τη σημασία των κοινωνικων μέσων δικτύωσης στην επικοινωνία. Πολλοί διευθυντές και στελέχη νομίζουν ότι με το να κάνουν ένα προφιλ στο facebook στο twitter και να έχουν καμια 500αρια επαφές, να αναρτούν που και που τα νέα τους είναι αρκετό. Αυτό φυσικά είναι προχειρότητα και μια τρύπα στο νερό. Σοβαρές εταιρείες, ακόμα και μικρε΄ς των 10 ατόμων που καταλαβαίνουν από αυτά, έχουν 1 άτομο αποκλειστικά να δουλεύει τα social media και τίποτε άλλο. Ενδεικτικά, το ΝΑΤΟ έχει ολόκληρο τμήμα που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά. Αλλά το ΝΑΤΟ έχει αμερικανικές πρακτικές....

 

Εδώ αυτή την νοοτροπία την έχουνε πρόεδροι μεγάλων διαφημιστικών εταιριών....ναι , μιλάω εκ πείρας.Ψαξε καλύτερα η γνώμη μου...

 

3ον

Γενικεύοντας το θέμα Ευρώπη. Παιδιά ο βορράς έχει γεμίσει από Ιταλούς, Ισπανούς, Πορτογάλους και ανατολικοευρωπαίους. Ναι και αρκετούς Έλληνες, αλλά δε συγκρίνονται με το πλήθος Ισπανών και Ιταλών. Η ανεργία καλπάζει σε όλη τη Μεσόγειο και πολλοί πάνε πάνω. Πριν αναφέρθηκε οτι η Αγγλία έχει κορεσμό στην αγορά εργασίας. Συμπληρώνω και λέω όχι μόνο η Αγγλία. Ολλανδία, Βέλγιο, Γερμανία, Γαλλία, οι θέσεις είναι μειωμένες. Υπάρχει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΗ αύξηση των θέσεων για πρακτική (internships, traineeships), τα οποία είτε πληρώνονται με ποσά της τάξης των 600-900 ευρώ είτε καθόλου. Οι κανονικές θέσεις είναι πάρα πάρα πάρα πολύ λιγότερες.

Για κάθε θέση με γλώσσα εργασίας τα ΑΓΓΛΙΚΑ σε χώρα της κεντρικής Ευρώπης, σε μικρό μεσαίο ή μεγάλο οργανισμό εταιρεία, στέλνουν αίτηση από 150 μέχρι 300 άτομα (δε μιλάω για όργανο της ΕΕ, εκει οι αιτήσεις είναι χιλιάδες...) . Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος. Δεν το λέω αυτό για να αποθαρρύνω κανέναν, αλλά ενδεικτικά σας λέω ότι κι εγώ και άλλοι γνωστοί ψάχνουμε πάνω από 6μηνο για μια απλή κανονική θέση εργασίας πανω στο αντικείμενό μας και δεν έχουμε βρει.

 

Αστα να πάνε....γιαυτό λέω ότι η Ευρώπη καταρρέει , και λύση είναι προς ανατολάς πλεον.

 

4ον

Και περνάω στο θέμα της αίτησης και του βιογραφικού. Προσωπικά έχω κάνει "μινι" διατριβή πλέον με τόση μελέτη για το πώς να κάνεις βιογραφικό. Το βιογραφικό πασπαρτού είναι παρελθόν. Πλέον το βιογραφικό πρέπει να σχεδιάζεται και να ξαναγράφεται ανάλογα με τη θέση που κάνουμε αίτηση. Το ίδιο και η συνοδευτική επιστολή. Παραθέτουμε "επιτεύγματα" (achievements) και αποφεύγουμε τα περιττά και άσχετα. Δίνουμε έμφαση σε αυτό που ο συγκεκριμένος εργοδότης ψάχνει για τη συγκεκριμένη θέση. Το καλύτερο μέγεθος είναι γενικά 2 σελίδες. όχι παραπάνω. Πρέπει να θυμόμαστε ότι το βιογραφικό μας θα βρεθεί ανάμεσα σε άλλα 100 ή 200 ή και 300. Πρέπει να ξεχωρίσει αρκετά για να βρεθεί στα πρω΄τα 10-20 που θα ξεσκαρτάρει ο Human Resources officer. Για να ξεχωρίσει πρέπει λοιπον να μας πουλάει όσο το δυνατόν καλύτερα (keywords σχετικά με τη θέση) και να είναι άπταιστο (ορθογραφικά λάθη και άλλα τέτοια είναι δεδομένο ότι δεν πρέπει να υπάρχουν).

 

Ας μου επιτραπεί όμως, η επιλογή δεν είναι αξιοκρατική. Δεν διαλέγουν αυτόν που είναι καλύτερος. Διαλέγουν αυτόν που είναι πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο. Μια στιγμή όμως, το βιογραφικό είναι μια διαφήμιση... Άρα, δεν διαλέγουν ΟΎΤΕ αυτόν που είναι πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο. Διαλέγουν αυτο΄ν που ΦΑΙΝΕΤΑΙ πιο σχετικός με τη θέση και το αντικείμενο....

 

 

 

5ον

Το τελευταίο που θέλω να θίξω είναι το κύμα ανθελληνισμού που υπάρχει πια στην Ευρώπη. Πολλοί Ευρωπαίοι είναι πρόβατα, έχουν εντελώς θολή εικόνα για την Ελλάδα και αναμασάνε ό,τι τους λένε τα ΜΜΕ. Έχουν την εντύπωση ότι οι Ελληνες βγάινουν στη σύνταξη στα 50 τους και ότι δεν πληρώνουν ποτέ φόρους. Προφανώς κανένας εργοδότης δεν θα πει ανοιχτά ότι δεν θέλει Έλληνα, αλίμονο, αλλά να είστε σίγουροι ότι κάποιοι θα το σκεφτούν και θα το λάβουν υπόψη τους.

Ότι οι Έλληνες είναι τεμπέληδες ή οτι οι Ευρωπαίοι είναι πιο δουλευταρα΄δες είναι φυσικά ένας μύθος. Αντιθέτως, οι Έλληνες δουλεύουν περισσότερο, απλώς η Ελλάδα δεν έχει παραγωγική βάση και η αποδοτικότητα ως επι το πλειστον κατευθύνεται στον τριτογενή τομέα, δηλ. υπηρεσίες.

Είναι κι άλλοι παράγοντες, αλλά δεν είναι της παρούσης..

 

Όλα τα παραπάνω επαναλα΄μβάνω είναι καθαρά προσωπικές μου αποψεις και εμπειρίες. Είμαι πολύ απογοητευμένος και επηρεασμένος απο τις εξελίξεις και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό. Γι' αυτό σε όσους έχουν αποφασίσει να την κανουν θα πρότεινα να κρατάνε μια πισινή στο μυαλό τους και στις προσδοκίες τους. Όπου ακους πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι, λέει ο λαός μας. Και καμιά φορά δε γεμίζει ούτε κι αυτό το μικρό.

 

 

Κλασσικά....ευχαριστούμε για τις πληροφορίες , παντού υπάρχουνε λαμόγια...θα μπορούσες να επισυνάψεις το βιογραφικό σου να πάρουμε ιδεες?

 

Σε ευχαριστουμε θερμά :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτεροι τωρα φυγουν για εξωτερικο, τοσο καλυτερη μοιρα θα εχουν εδω (στην ελλαδα) τα παιδια που πανε τωρα σχολειο οποτε φυγεται! αν θελετε τοσο ευκολα να εγκαταλείψετε την χωρα σας φυγετε! ετσι και αλλιως καλο θα κανετε στα παιδια εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτεροι τωρα φυγουν για εξωτερικο, τοσο καλυτερη μοιρα θα εχουν εδω (στην ελλαδα) τα παιδια που πανε τωρα σχολειο οποτε φυγεται! αν θελετε τοσο ευκολα να εγκαταλείψετε την χωρα σας φυγετε! ετσι και αλλιως καλο θα κανετε στα παιδια εδω!

 

Ευχαριστουμε , μελλον της Ελλάδας.

 

Μην τρολλαρεις όμως παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε , μελλον της Ελλάδας.

 

Μην τρολλαρεις όμως παρακαλω.

δεν τρολλαρω μεγαλε! αν αυτο πιστευεις προσδιόρισέ μου την έννοια του τρολλινγκ... με βαση τα λεγομενα σου! και για πες μου, θεωρεις πως δεν στεκει αυτο που λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε τοσο ευκολα να εγκαταλείψετε την χωρα σας φυγετε! ετσι και αλλιως καλο θα κανετε στα παιδια εδω!

 

 

Keywords που μας αδικεις...you know nothing.

Εαν πηγαίνεις ακόμα σχολειο , you know nothing.

Εχεις δρομο ακομα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Keywords που μας αδικεις...you know nothing.

Εαν πηγαίνεις ακόμα σχολειο , you know nothing.

Εχεις δρομο ακομα.....

τα σχολικα μου ετη εχουν τελειώσει εδω και μια δεκαετια! και παλι δεν σας αδικω! την αποψη μου λεω και τονιζω καποια λαθη που πολλοι απο εσας εχουν κανει!

 

το λεει και ο τιτλος!

 

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάνεις να βαριέμαι Leonidas No2

 

Δεν ζητήσαμε την γνώμη σου , ευχαριστούμε ^_^

leonidas; leonidas who??

 

εγω παλι ηξερα οτι στα φορουμ τη γνωμη σου λες! γι αυτο άλλωστε καποιος ανοιγει ενα θεμα! για να το συζητήσουν!

 

και αν νομιζεις οτι σε κανω να βαριέσαι μαλλον πασχεις απο γεροντικη ανοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο περισσοτεροι τωρα φυγουν για εξωτερικο, τοσο καλυτερη μοιρα θα εχουν εδω (στην ελλαδα) τα παιδια που πανε τωρα σχολειο οποτε φυγεται! αν θελετε τοσο ευκολα να εγκαταλείψετε την χωρα σας φυγετε! ετσι και αλλιως καλο θα κανετε στα παιδια εδω!

Eσυ περιμενεις οτι θα αλλαξει το μελλον της χωρας προς το καλυτερο στον τομεα της εργασιας με τους πτυχιουχους που θα παρουν την αποφαση να μεταναστευσουν? Σοβαρα τα εννοεις?

 

Και btw αυτη τη στιγμη συμφωνα με στοιχεια του κρατους οι επισημοι ανεργοι ειναι γυρω στο 1εκατομυριο. Ασε τους πολυ περισσοτερους ανεπισημους.

 

Ποσοι περιπου απο αυτο το 1εκατομυριο λες να μεταναστευσουν ωστε να εχεις καποια αισθητη αλλαγη στην τωρινη κατασταση? Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες.

Χωρια οτι πολλοι απο τους μεταναστες ειναι standby για επιστροφη στα πατρια εδαφη ΑΝ η αγορα εργασιας βελτιωθει ποτε (oh wait), οποτε ενα και το αυτο. Πανω που θα παει να λαμψει το φως, πανω που οι εργοδοτες ξαφνικα θα δινουν 1100 βασικο μισθο για 8ωρη εργασια, ΤΣΟΥΠ θα σου ρθουν οι ξενιτεμενοι και θα σου φανε τις θεσουλες, οποτε φτου κι απτην αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...