Προς το περιεχόμενο

Ανεργία απαλεψιά και μετανάστευση


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχή μάθε να ξεχωρίζεις το σοβαρό απ το αστείο.

Για συνέχεια έχω μια χαρά δουλειά και δεν ψάχνω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να με βολέψεις.

 

Από που έπρεπε να καταλάβω ότι πρόκειται για αστείο? Άλλωστε και γι' αυτό δε φτιάχθηκε το νήμα, για ανταλλαγή πληροφοριών?

Με κίνδυνο πάλι να μη έχω καταλάβει το αστείο μπορώ ειλικρινά να πω ότι είχα κάθε καλή διάθεση.

Όχι, δεν έχω καμιά θέση έτοιμη αλλά όπως είπα η εταιρεία που δούλευα είχε δυσκολίες στο να στείλει άτομα σε συγκεκριμένες θέσεις και είναι μια εταιρεία που συνέχισε να κάνει προσλήψεις (από όσο ξέρω), έστω και λίγες, και αυτή τη σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από που έπρεπε να καταλάβω ότι πρόκειται για αστείο? Άλλωστε και γι' αυτό δε φτιάχθηκε το νήμα, για ανταλλαγή πληροφοριών?

Με κίνδυνο πάλι να μη έχω καταλάβει το αστείο μπορώ ειλικρινά να πω ότι είχα κάθε καλή διάθεση.

 

Ζήτησα συγγνώμη τότε και ζητώ και πάλι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τη διάθεση να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αγαπητέ συνάδελφε REDODIN7,θα θέσω το εξής ερώτημα...το Κράτος δεν έκανε ό,τι έκανε για να ικανοποιηθεί ο λαός;Τα Α.Ε.Ι. εδώ κι εκεί,δεν τα έκανε για την εύκολη ενίσχυση των τοπικών οικονομιών;Δεν είδα κανέναν να παραπονιέται τότε!;)

 

Όταν οι αγρότες έπαιρναν τις επιδοτήσεις αβέρτα,γιατί δεν τις ακούμπησαν ώστε να γίνουν ποιοτικότερες (και άρα ανταγωνιστικότερες) οι καλλιέργειές τους;Αντιθέτως τις έτρωγαν στα καμπαρέ και στις πολυτέλειες...

 

Παρόμοιο παράδειγμα από συγγενικό μου πρόσωπο...έχει τεχνική εταιρεία μηχανολογικών έργων με καλό όνομα στη Θεσσαλονίκη!Την ίδρυσε το 1990 και από τότε έχει ικανοποιητικό τζίρο και καλά κέρδη!Φέτος όμως τα πράγματα δυσκόλεψαν,πήραν όλο κι όλο μια δουλειά (καλή όμως,των 2.000.000€) αλλά λόγω κρίσης και (πλέον) ανταγωνισμού,την πήραν καρασκοτωμένη!Τελικά μπήκε μέσα 200.000€ και τώρα ετοιμάζει απολύσεις και περικοπές (και ΑΝ τη βγάλει καθαρή)...

Παρ'όλα αυτά,θα μπορούσε να είχε βγάλει καλό κέρδος,έστω κι έτσι!ΠΩΣ;Αν είχε δικό του γερανό (πήρε νοικιασμένο),δικό του μονωτή (πήρε αυτόν που παίρνουν όλοι) κ.α. πολλά!

Που θέλω να καταλήξω;Αυτός ο άνθρωπος μόλις έπιασε δύο δεκάρες στα χέρια του,αντί να τις επανεπενδύσει στη δουλειά του πήγε και τις έκανε σπίτι,εξοχικό,Mercedes κ.λπ.!

Αν είχε αγοράσει έστω ένα μεγάλο γερανό τώρα θα ήταν στα "+"!Κι όλος αυτός ο κόσμος δεν θα έμενε στο δρόμο...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λαός φέρει μερίδιο ευθύνης στο ότι δεν ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΗΚΕ για τις δύσκολες μέρες (ΑΝ ερχόντουσαν,μπορεί και να μην είχαμε κρίση σήμερα)...

Επίσης,αυτή ήταν μια περιγραφή για να καταλάβετε γιατί δεν έχουμε υγιείς επιχειρήσεις και στοιβαρή (κι ας είναι και μικρή) οικονομία!

 

α γεια σου και εγω αυτο πιστευω ... ! τουλαχιστον δεν ειμαι ο μονος που παρατηρω κατι τετοιο γυρω μου. εννοειται δεν αναφερομαι ειδικα στον συγγενη σου , αλλα γενικα στη νοοτροπια πως μολις πιασανε το χρημα τους το πηρε το κυμα αντι ν το επενδυσουν ή εστω να το διαχειριστουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τη διάθεση να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αγαπητέ συνάδελφε REDODIN7,θα θέσω το εξής ερώτημα...το Κράτος δεν έκανε ό,τι έκανε για να ικανοποιηθεί ο λαός;Τα Α.Ε.Ι. εδώ κι εκεί,δεν τα έκανε για την εύκολη ενίσχυση των τοπικών οικονομιών;Δεν είδα κανέναν να παραπονιέται τότε!;)

 

Δεν ξερω τη εκαναν οι αλλοι παντος εμεις ειχαμε αρκετα παρατραγουδα με καρτελ καθηγητων που εκοβαν αβερτα για να εχει πολυ κοσμο και να ενυσχηθει η τοπικη οικονομια......

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και καταλαβαίνω γιατί πατώσαμε ως χώρα και γιατί δεν υπάρχει ελπίδα για τις επόμενες 2-3 γενιές

Τι λαθος βρισκεις σε αυτο που ειπα εκτος απο τα ορθογραφικα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λαθος βρισκεις σε αυτο που ειπα εκτος απο τα ορθογραφικα :mrgreen:

 

Ούτε εγώ είμαι τελειος (κάθε άλλο) στην ορθογραφία ... δεν ήταν αυτό (δεν πρόσεξα καν αν υπάρχει λάθος.

 

Απλά προσπαθώ να καταλάβω με ποιά λογική ζητάς από το κράτος να σου δώσει το κεφάλαιο για τη δουλειά σου.

 

Δεν αναφέρθηκα καν στο "ας με εκπαιδεύσει" ... ακούγεται υπορβολικό σε ένα κράτος που η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι δωρεάν ... έδωσες, έγραψες καλά και δε σε δέχθηκε ή σε κάποια τμήμα πχ γεωργικής ανάπτυξης ... άσε που μια χαρά αγρότες γίνονται παντού χωρίς σπουδές και ειδική εκπαίδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είμαι τελειος (κάθε άλλο) στην ορθογραφία ... δεν ήταν αυτό (δεν πρόσεξα καν αν υπάρχει λάθος.

 

Απλά προσπαθώ να καταλάβω με ποιά λογική ζητάς από το κράτος να σου δώσει το κεφάλαιο για τη δουλειά σου.

 

Δεν αναφέρθηκα καν στο "ας με εκπαιδεύσει" ... ακούγεται υπορβολικό σε ένα κράτος που η τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι δωρεάν ... έδωσες, έγραψες καλά και δε σε δέχθηκε ή σε κάποια τμήμα πχ γεωργικής ανάπτυξης ... άσε που μια χαρά αγρότες γίνονται παντού χωρίς σπουδές και ειδική εκπαίδευση.

Αν είχα λεφτά δεν θα ζήταγα κεφαλαιο, το κεφαλαιο το ζητάω γιατί έτσι το κράτος γλιτώνει ανεργους ανεβάζει την ανάπτυξη και αξιοποιεί γη που είναι ανεκμετάλλευτοι.

 

Όταν λέω εκπαίδευση εννοώ σύγχρονες μορφές εργασίας ενός αγρότη όπως στην ελβετία,ολλανδία,γερμανοί, κλπ ώστε να είμαι ανταγωνιστικός με τους υπολοιπους ευρωπαίους.

 

Υ.Γ

Ειμαι φρεσκος πτυχιουχος Ηλεκτρολογος ΤΕΙ και ξερω πολυ καλα τη δωρεαν παιδεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα λεφτά δεν θα ζήταγα κεφαλαιο, το κεφαλαιο το ζητάω γιατί έτσι το κράτος γλιτώνει ανεργους ανεβάζει την ανάπτυξη και αξιοποιεί γη που είναι ανεκμετάλλευτοι.

 

Να κάνουμε δηλαδή στη γεωργία ότι γινόταν το '80 με τις προβληματικές ?

 

ΥΓ : βγαίνουμε λίγο offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazik, καταλαβαίνω ότι παραβιάζω ανοικτές θύρες, απλά για να κατλάβω καλύτερα το τι ακριβώς έκανες όσο δούλευες ... ψάχνεις κάτι σαν το παρακάτω ?

 

http://www.skywalker.gr/showAdvert.aspx?advertID=50261

 

ή κάτι σαν κι αυτό ?

 

http://www.skywalker.gr/showAdvert.aspx?advertID=49859

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο

Social Media Executive (Digital Strategy Dept).

 

Το οποίο δεν είναι μια απλη δουλεια σε κάτι που σταθερά και συνεχώς μεταβάλεται. Τα trends , η συμπεριφορά , τα tribes , η "συζητηση"....Αντε πες τα αυτά στην Ελλάδα.Όχι σε προκαλώ δηλαδή. B)

 

Εχω ρίξει τρελή ερευνα , και να φανταστεις ότι τα social media είναι ένα ξεχωριστό μάθημα ( ή θα έπρεπε να είναι) του μαρκετινγκ. Ακόμα δεν έχουνε γραφτει βιβλία , και όσα έχουνε γραφτει είναι χαζα. Μεσα απο blogs , μέσα απο έρευνες πανεπιστημίων , μέσα απο ειδικους κλπ κλπ. Η διπλωματική μου είχε να κάνει με online consumer psychology.

 

Το θεμα είναι ότι σε αυτή την θέση , θα σταλθούνε 800 βιογραφικά , θα καλέσουνε 20 , και στο τέλος θα πάρουνε τον ποιο άσχετο , ή τον ποιο βύσμα. ( εμπειρία speaking)

 

Γιαυτό ημαστε και θα ήμαστε πάντα πίσω , που θέλουμε και Σοσιαλ μύδια παναθεμά μας για Ελλαδα. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνουμε δηλαδή στη γεωργία ότι γινόταν το '80 με τις προβληματικές ?

 

ΥΓ : βγαίνουμε λίγο offtopic

Δεν ξερω τι γυνοταν τοτε αλλα εγω δεν λεω ντε και καλα να τα δωσει τα λεφτα το κρατος μπορει να δωσει δωρεαν γη και εκπεδευση και τα υπολοιπα απο κοινοτικα κονδυλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να κάνει η ευρώπη με τη γεωργία ανταγωνιστική της Ν. Αμερικής δεν μπορεί να γίνει. Επιδοτήσεις και άγιος ο θεός είμαστε για να κρατιέται, όσο κρατιέται η γεωργία στην ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ τουλάχιστον με ελάχιστη έως μηδενική στον τομέα μου προυπηρεσία έφυγα..Υπάρχουν entry level θέσεις όπως και graduate schemes, τα οποία βέβαια έχουν τεράστιο ανταγωνισμό από όλη την Ευρώπη.

 

Αυτό ισχύει 100%. Συγκεκριμένα στην Αγγλία αυτή την στιγμή η εταιρία Bloomberg στο Λονδίνο ψάχνει άτομα (Διάφορους τομείς). Όλες οι θέσεις που προσφέρει είναι entry level θέσεις. Αυτό βοηθάει πολύ κόσμο να δοκιμαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει 100%. Συγκεκριμένα στην Αγγλία αυτή την στιγμή η εταιρία Bloomberg στο Λονδίνο ψάχνει άτομα (Διάφορους τομείς). Όλες οι θέσεις που προσφέρει είναι entry level θέσεις. Αυτό βοηθάει πολύ κόσμο να δοκιμαστεί.

 

H Bloomberg συνεχώς παίρνει άτομα.Βέβαια μιλάμε για Λονδίνο οπού ο ανταγωνισμός από αποφοίτους αγγλικών πανεπιστημίων είναι πολύ μεγάλος. Κι εγώ ξέρω κάποιους Έλληνες εκεί πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...