Προς το περιεχόμενο

σπουδές στο harvard είναι εφικτό


alx_ff.c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άποψη μου για να μπεις σε top 20 από ΕΜΠ θέλεις από 8 και πάνω(lse πχ ξέρω άτομο που μπήκε με 7,3 σε Μaster και άλλο με 7,8 σε USA για διδακτορικό σε τοπ 30 ).Από τα άλλα πανεπιστήμια + μισό βαθμό .Από τει θέλεις σίγουρα 9+ και να έχεις κάνει και papers+interships . Χωρίς όλα αυτά να είναι απόλυτα.

Δεν ειναι ειναι συγουρο αυτο εμενα ο ξαδερφος μου που ειναι πλεον στο Oxford σε επιστημονικη ομαδα ειχε μπει στο Cambridge για ΜSc απο το χημικο Αθηνων με 8 μπορει και πιο κατω και πηρε και υποτροφεια.

Βεβαια μιλαμε για 10+ χρονια πισω.

 

Φίλε μου συγνώμη κιόλας αλλά ποιος νομίζεις δλδ ότι είσαι εσύ ή εγώ ή ο οποιοσδήποτε τελοσπάντων που θα πρέπει ντε και καλά πανεπιστήμια επιπέδου Ηarvard να σου ανοίγουν τις πόρτες και να σε δέχονται για συνέντευξη; 

 

 

Mιλάμε για κορυφαία πανεπιστήμια τα οποία καλώς ή κακώς είναι και ιδιωτικά...Ότι γουστάρει το καθένα θα δέχεται, ότι γουστάρει θα απορρίπτει χωρίς πολλά πολλά. Θέτουν υψηλότατες απαιτήσεις που αν τις έχεις προχωράς, αν δεν τις έχεις bb είτε σου αρέσει είτε όχι...

 

Ποιος σας είπε  ότι η πρόσβαση σε τέτοια πανεπιστήμια είναι μπάτε σκύλοι αλέστε;;;

Πρέπει να ξεκολλήσουμε από την ελληνική νοοτροπία επειδή έχουμε μάθει εδώ να μας ανοίγουν τις πόρτες σε όλα τα πανεπιστήμια ότι πρέπει το ίδιο να γίνεται και στο εξωτερικό. Και σόρρυ κιόλας αλλά ειδικά να είσαι από ΤΕΙ και να ζητάς κάτι τέτοιο είναι εντελώς παράλογο....  Με την ίδια λογική και ένας απόφοιτος φυσικής του ΕΚΠΑ να πάει να απαιτεί ερευνητική θέση στη NASA... Και μετά να διαμαρτύρεται ότι δεν το δέχτηκαν.

Ακριβως αυτο λεω....οτι ειναι ιδιωτικα και εναν Ελληνα μπορουν να του ριχνουν πορτα αν ομως ο μπαμπας του ειναι φραγκατος μια χαρα τον δεχονται, αυτο βεβαια δεν ισχυει σε ολα αλλα σε αρκετα top πανεπιστημια.

 

Γενικα ομως το θεμα μου ειναι αλλου οτι καποιος πηρε πτυχιο απο ΤΕΙ δεν λεει οτι ειναι "σκραπας" σε σχεση με εναν απο ενα ΑΕΙ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άποψη μου για να μπεις σε top 20 από ΕΜΠ θέλεις από 8 και πάνω(lse πχ ξέρω άτομο που μπήκε με 7,3 σε Μaster και άλλο με 7,8 σε USA για διδακτορικό σε τοπ 30 ).Από τα άλλα πανεπιστήμια + μισό βαθμό .Από τει θέλεις σίγουρα 9+ και να έχεις κάνει και papers+interships . Χωρίς όλα αυτά να είναι απόλυτα.

Φίλε μου in my humble opinion τέτοιες βαθμολογίες είτε σε ΕΜΠ είτε σε ΤΕΙ ΔΕΝ βγάζει κάποιος ο οποίος κατά τη διάρκεια των σπουδών του ασχολείται και με όλα αυτά που συζητάμε τόση ώρα και θέτονται σαφώς ως απαραίτητες προϋποθέσεις για χρηματοδοτούμενες διδακτορικές σπουδές (σχετικές ερευνητικές και επαγγελματικές δραστηριότητες κ.λπ.)...

 

8άρια σε τέτοιες σχολές βγάζουν φοιτητές οι οποίοι σπουδάζουν full-time,προσέχουν τις βαθμολογίες τους μέχρι παρεξηγήσεως βάζοντας ρήτρες κ.λπ.,έχουν καλές σχέσεις με τους καθηγητές και γενικότερα δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο στα φοιτητικά τους χρόνια πέραν της σχολής,ώστε και πάλι καταλήγουν να έχουν μόνο αυτό ως προσόν οπότε λίγο άκυρο να τους περιλαμβάνουμε στη συζήτηση...

Από εκεί και πέρα βαθμοί πάνω από 8,5-9 αρχίζουν και γίνονται "ύποπτοι"...π.χ. όσους ξέρω απ'το Τ.Ε.Ι. μου γενικότερα και από Α.Π.Θ. που προσέγγισαν τέτοιους βαθμούς είτε είχαν πρώτο βαθμό συγγένειας με κάποιο καθηγητή,είτε με κάποιο γραμματειακό ή διοικητικό στέλεχος είτε με κάποιο γνωστό πολιτικό πρόσωπο κι έτσι είχαν και άλλα "όπλα" στη φαρέτρα τους συγκριτικά με τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς φοιτητές! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεσαι στα λογια μου λοιπον, οτι το συστημα τριτοβαθμιας της Ελλαδας, ΜΟΝΟ ΤΟΥ δεν αποτελει και δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να αποτελει εισητηριο για σοβαρα πανεπιστημιακα ιδρυματα ανα τον κοσμο, για διαφορους λογους με εναν εκ των βασικων την διαφθορα και την αναξιοπιστια (oταν το εθιξα μου ελεγες οτι εγω ειμαι αυτος που αντεγραφε κλπ κλπ, τωρα τα λες μονος σου περι κομματων, συγγενων, ημετερων κλπ).

Ητοι ή εχεις να δειξεις κατι σαν ατομο (ερευνα, project, δημοσιοποιησεις, προυπηρεσια κλπ) ανεξαρτητως αν προερχεσαι απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ή λες (οχι εσυ) οτι ειναι ρατσιστες στο harvard επειδη δεν σε περνουν ουτε απο interview ως πτυχιουχο του ΤΕΙ Αρτας Τεξας, επειδη και ξερουν το ελληνικο πανηγυρακι της τριτοβαθμιας που σε διαφορες φασεις εμεις το "ξεχναμε", αλλα και ειναι παραλογο ενα πτυχιο μονο του να κατοχυρωνε γνωση, σκεψη και θεληση για μαθηση αντιστοιχες αυτων που απαιτουνται σε harvards κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου in my humble opinion τέτοιες βαθμολογίες είτε σε ΕΜΠ είτε σε ΤΕΙ ΔΕΝ βγάζει κάποιος ο οποίος κατά τη διάρκεια των σπουδών του ασχολείται και με όλα αυτά που συζητάμε τόση ώρα και θέτονται σαφώς ως απαραίτητες προϋποθέσεις για χρηματοδοτούμενες διδακτορικές σπουδές (σχετικές ερευνητικές και επαγγελματικές δραστηριότητες κ.λπ.)...

 

8άρια σε τέτοιες σχολές βγάζουν φοιτητές οι οποίοι σπουδάζουν full-time,προσέχουν τις βαθμολογίες τους μέχρι παρεξηγήσεως βάζοντας ρήτρες κ.λπ.,έχουν καλές σχέσεις με τους καθηγητές και γενικότερα δεν ασχολούνται με τίποτε άλλο στα φοιτητικά τους χρόνια πέραν της σχολής,ώστε και πάλι καταλήγουν να έχουν μόνο αυτό ως προσόν οπότε λίγο άκυρο να τους περιλαμβάνουμε στη συζήτηση...

Από εκεί και πέρα βαθμοί πάνω από 8,5-9 αρχίζουν και γίνονται "ύποπτοι"...π.χ. όσους ξέρω απ'το Τ.Ε.Ι. μου γενικότερα και από Α.Π.Θ. που προσέγγισαν τέτοιους βαθμούς είτε είχαν πρώτο βαθμό συγγένειας με κάποιο καθηγητή,είτε με κάποιο γραμματειακό ή διοικητικό στέλεχος είτε με κάποιο γνωστό πολιτικό πρόσωπο κι έτσι είχαν και άλλα "όπλα" στη φαρέτρα τους συγκριτικά με τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς φοιτητές! ;)

Διαφωνώ .Κατά την άποψη μου το να βγάλεις μεγάλο βαθμό και ταυτόχρονα να κάνεις και άλλα πράγματα είναι απόλυτα εφικτό. Και αυτό διότι δίνεις τον εαυτό σου στα μαθήματα για 3-3.5 χρόνια και μετά τον άλλο μισό με 1 χρόνο κάνεις το intership σου ,την πτυχιακή σου ή ότι άλλο θέλεις.Ξέρω άτομα που το κάνανε έτσι και τους βγήκε νορμάλ σε 4.5 χρόνια και με συνολικούς βαθμούς σε computer science 8-8.5-9. Εγώ προσωπικά έβγαλα 8,2 τελικό βαθμό σε τμήμα μαθηματικών χωρίς όμως να ζοριστώ ιδιαίτερα(no offence κωλοβαρούσα) αλλά και χωρίς να κάνω κάτι άλλο εκτός από τα μαθήματα...  πιστεύω ότι αν ήθελα να κάνω και άλλα θα προλάβαινα ακόμα και έτσι . Σε όλες τις περιπτώσεις που ξέρω δεν παίζανε συγγένειες εκτός από μια που όντως βοηθήθηκε αρκετά γιατί ο πατέρας ήταν καθηγητής..

Θέλω να πω ότι το να πιάσεις μεγάλο βαθμό δεν είναι δύσκολο αρκεί να έχεις μεθοδικότητα, να το αγαπάς και πίστεψε με υπάρχουν πολλοί τέτοιοι εκεί έξω.Το καλό βέβαια με τα διδακτορικά είναι ότι επικεντρώνονται πολύ και σε παράπλευρα προσόντα εκτός από την βαθμολογία σου έναντι των μεταπτυχιακών που κοιτάζουν κυρίως την βαθμολογία. Και επίσης φαντάσου ότι ανταγωνίζεσαι τον κάθε κινέζο-ινδό πακιστανό κτλ οι οποίοι είναι και  πολυπληθείς και πολύ ανταγωνιστικοί.Δεν λέω ότι κάποιος από ΤΕΙ με σχετικά καλό βαθμό και περαιτέρω εργασία δεν έχει ελπίδες για διδακτορικό απλά όχι στα πρωτοκλασάτα ιδρύματα.Ίσως σε κάτι όπως university of sussex,surrey ή κάτι παρόμοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί και πέρα βαθμοί πάνω από 8,5-9 αρχίζουν και γίνονται "ύποπτοι"...π.χ. όσους ξέρω απ'το Τ.Ε.Ι. μου γενικότερα και από Α.Π.Θ. που προσέγγισαν τέτοιους βαθμούς είτε είχαν πρώτο βαθμό συγγένειας με κάποιο καθηγητή,είτε με κάποιο γραμματειακό ή διοικητικό στέλεχος είτε με κάποιο γνωστό πολιτικό πρόσωπο κι έτσι είχαν και άλλα "όπλα" στη φαρέτρα τους συγκριτικά με τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς φοιτητές! ;)

 

 

ΣΔΟ 8.5 και πάνω είναι εύκολο αν είσαι full time φοιτητής δηλαδή παρακολουθείς κανονικά , έχεις τις δικές σου προσεγμένες σημειώσεις , κάνεις και καμία εργασία ( + στον τελικό βαθμό ). Είχα 8,7 πριν αρχίσω να δουλεύω μετά έγινα part time φοιτήτρια με τουριστικές τάσεις και πήγα στο 8. Τα μαθήματα όπως ξέρουμε συνήθως είναι σε ώρες που δουλεύουμε και γενικά χάνεις επαφή + ότι κάποιοι καθηγητές κράταγαν παρουσίες + κάτι καταλήψεις που δυσκόλευαν την κατάσταση για τους εργαζόμενους...

 

Ναι στην Ελλάδα ζούμε αλλά μην παραβλέπουμε ότι υπάρχουν και φοιτητές που δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα ( ή τουλάχιστον δεν είχαν μέχρι τώρα ). Εδώ είχα συμφοιτητές που πήγαιναν συστηματικά σε φοιτητικά φροντιστήρια στυλ σχολείο δηλαδή το πρωί ΤΕΙ και το απόγευμα φροντιστήριο ! Επίσης υπάρχουν και οι ρήτρες , είχα συμφοιτητή τουρίστα που προς το τέλος έκοψε πόσα μαθήματα , την είδε αλλιώς γενικά και έβγαλε 7,5 μέσο όρο κάτι τέτοιο, έδινε πόσα μαθήματα κάθε μέρα . Άλλοι αγόραζαν εργασίες, άλλοι γλύφανε μέχρι εκεί που δεν πήγαινε !

 

Ας είχα την οικονομική δυνατότητα και θα έκοβα κάτι 5αρια που πήρα στην περίοδο των καταλήψεων ( έβγαινε η ύλη τελευταία στιγμή πώς να συγχρονιστεί ο εργαζόμενος φοιτητής ), θα έβαζα ρήτρες και θα τον έκανα 9 το μέσο όρο ...

 

Να τονίσω επίσης ότι κάνω άθλια γράμματα που σημαίνει ότι το γραπτό μου στην εξεταστική θέλει προσπάθεια για να διαβαστεί από τον καθηγητή και να διορθωθεί και περιέργως οι βαθμοί που έπαιρνα ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα ( δε θέλω να θυμάμαι στις Πανελλαδικές τι τσεκούρωμα είχα φάει ...)

 

Κάθε σχολή τελοσπάντων είναι διαφορετική , οι βαθμοί στη ΣΔΟ Αθήνα κερδίζονται εύκολα , σε άλλες σχολές είναι πιο δύσκολο ! Δεν καταλαβαίνω καν αυτή τη μανία με τους βαθμούς , όλοι για ακαδημαική καριέρα πάμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει πάντα και η σχολή. υπάρχουνε σχολές που οι βαθμοί μπαίνουν πιο έυκολα και άλλες που οι βαθμοί μπαίνουν πιο δύσκολα. το πρώτο συνήθως γίνεται συνειδητά, για να ανεβαίνει το όνομα του πανεπιστημίου και καλά ότι έχει απόφοιτους με μεγαλύτερο μο. 

 

οι περιπτώσεις παιδίων καθηγητών με κάτι μο 9.8 όταν όλοι οι υπολοιποι βγαζουνε 7 υπάρχουνε πάντα. ας έχουνε την ευχή μου. λολ

 

ειδικά για τις πολυτεχνικές σχολές που μπορώ να μιλήσω, το να τελειώσεις στα χρόνια σου και με βαθμό πάνω απο 7 - 7.5 είναι πράγμα δύσκολο. όχι ακατορθωτο βεβαια. διάβασμα και στενή επαφή με τη σχολή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια κανένα σοβαρό (top) πανεπιστήμιο στο εξωτερικό δεν κοιτά μόνο τον βαθμό και όλα ζητάνε class rank που είναι και πραγματική ένδειξη του πόσο καλός ήσουν στο τμήμα σου. Το αν η γραμματεία σου δίνει class rank είναι άλλο θέμα. Πάντως ένας που ανήκει στο upper first τμήμα των αποφοίτων έχει τον τυπικό βαθμό που απαιτείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεσαι στα λογια μου λοιπον, οτι το συστημα τριτοβαθμιας της Ελλαδας, ΜΟΝΟ ΤΟΥ δεν αποτελει και δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να αποτελει εισητηριο για σοβαρα πανεπιστημιακα ιδρυματα ανα τον κοσμο, για διαφορους λογους με εναν εκ των βασικων την διαφθορα και την αναξιοπιστια (oταν το εθιξα μου ελεγες οτι εγω ειμαι αυτος που αντεγραφε κλπ κλπ, τωρα τα λες μονος σου περι κομματων, συγγενων, ημετερων κλπ).

Ητοι ή εχεις να δειξεις κατι σαν ατομο (ερευνα, project, δημοσιοποιησεις, προυπηρεσια κλπ) ανεξαρτητως αν προερχεσαι απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ή λες (οχι εσυ) οτι ειναι ρατσιστες στο harvard επειδη δεν σε περνουν ουτε απο interview ως πτυχιουχο του ΤΕΙ Αρτας Τεξας, επειδη και ξερουν το ελληνικο πανηγυρακι της τριτοβαθμιας που σε διαφορες φασεις εμεις το "ξεχναμε", αλλα και ειναι παραλογο ενα πτυχιο μονο του να κατοχυρωνε γνωση, σκεψη και θεληση για μαθηση αντιστοιχες αυτων που απαιτουνται σε harvards κλπ.

 

Μπορεί να μην έχουμε τα καλύτερα πανεπιστήμια αλλά έχουμε από τους καλύτερους απόφοιτους δεν το λέω με ύφος ότι η Ελλάδα μαμάει και δέρνει απλά να σκεφτείς ότι σε ένα τέτοιο σύστημα βγαίνουν τόσοι καλοί επιστήμονες που διδάσκουν σε μεγάλα πανεπιστήμια και είναι μέλη σημαντικών ερευνητικών ομάδων.
 
Άρα αυτό που πιστεύω εγώ και λέω είναι ότι δεν θα έπρεπε να κοιτάζουν από που πήραν το "χαρτί" αλλά τι μετράνε αυτοί σαν επιστήμονες και όπως είπα και πριν αν δεν τον δέχεσαι μόνο και μόνο επειδή δεν τελείωσε ένα πανεπιστήμιο που "μετράει" ε τότε είσαι ρατσιστής η στην καλύτερη δεν έχεις αντικειμενικά κριτήρια για την επιλογή των σπουδαστών σου.            
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορεί να μην έχουμε τα καλύτερα πανεπιστήμια αλλά έχουμε από τους καλύτερους απόφοιτους δεν το λέω με ύφος ότι η Ελλάδα μαμάει και δέρνει απλά να σκεφτείς ότι σε ένα τέτοιο σύστημα βγαίνουν τόσοι καλοί επιστήμονες που διδάσκουν σε μεγάλα πανεπιστήμια και είναι μέλη σημαντικών ερευνητικών ομάδων.
 
Άρα αυτό που πιστεύω εγώ και λέω είναι ότι δεν θα έπρεπε να κοιτάζουν από που πήραν το "χαρτί" αλλά τι μετράνε αυτοί σαν επιστήμονες και όπως είπα και πριν αν δεν τον δέχεσαι μόνο και μόνο επειδή δεν τελείωσε ένα πανεπιστήμιο που "μετράει" ε τότε είσαι ρατσιστής η στην καλύτερη δεν έχεις αντικειμενικά κριτήρια για την επιλογή των σπουδαστών σου.            

Redonin, υπάρχει κι ένα πρακτικό ζήτημα. Αν έχεις πχ 2 χιλιάδες αιτήσεις για 100 θέσεις, δεν μπορείς να ασχοληθείς με όλες. Θα σου πάρει ένα χρόνο να τις επεξεργαστείς. Οπότε βάζεις κριτήρια. Μπορεί να χάσεις το αστέρι από το ΤΕΙ Λαμίας, αλλά έχεις άλλες 1999 αιτήσεις, οπότε αστέρια θα βρεις κι άλλα. Ο κόσμος είναι μεγάλος. Έστω ότι ήθελες να βρεις μια ωραία γυναίκα για διαφημιστικό σε μια μέρα και είχες 100 άτομα να περιμένουν απ'έξω. Αν ξέρεις ότι οι 50 έχουν πάρει τίτλο σε καλλιστεία, δεν θα πεις να φύγουν οι υπόλοιπες για να μην σου τρώνε τον χρόνο; Μπορεί η πιο ωραία να μην έχει πάει σε καλλιστεία, αλλά εσύ μια όμορφη χρειάζεσαι, θα την βρεις μέσα στις 50!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταπτυχιακο επιπεδο γιατι οχι;Εχουν παρει πολλους . Για μεταπτυχιακο δεν ξερω αν μετρουν τοσο οι δημοσιες σχεσεις. Ξερεις. Ο γιος του ταδε επιχειρηματια-εφοπλιστη που μπορει να βοηθησει την σχολη, κτλ. Μαλλον πιο πολυ βαθμους κοιτουν απο εκει και περα. Αλλα σιγουρα αν 2 ατομα εχοπυν τα ιδια προσοντα και ο ενας ειναι ο γιος του ταδε και ο αλλος ασημος , ε την πατησε. Δεν μπορεις να ζητησεις αξιοκρατια . Ο,τι θελουν επιλεγουν..και προφανως οι σχολες αυτες εχουν αυτην την φημη γιατι παιρνουν και τους πιο διασημους και γνωστους..και διαμορφωνουν και την ελιτ..δεν ειναι απαραιτητα σχολες αριστουχων , ειναι σχολες και των πλουσιων και της ελιτ..καλα η νεα μοδα που βλεπεις κατι ηθοποιους του χολιγουντ να κανουν προπτυχιακο στο χαρβαρντ πχ και σκεφτεσαι αυτος τωρα ποτε προλαβε και τα διαβασε ολα αυτα. Ολη την ημερα στα γυρισματα ηταν .. δεν την σχολιαζω.Αρα στειλε την αιτηση και προσευχησου..επισης δεν πιστευω να ναμιζει κανεις οτι ο γιος της Νταιανας ηταν απαραιτητα αριστουχος.. χμμμ.. τεσπα.. αλλα μελλων βασιλιας βλεπεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεσαι στα λογια μου λοιπον, οτι το συστημα τριτοβαθμιας της Ελλαδας, ΜΟΝΟ ΤΟΥ δεν αποτελει και δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να αποτελει εισητηριο για σοβαρα πανεπιστημιακα ιδρυματα ανα τον κοσμο, για διαφορους λογους με εναν εκ των βασικων την διαφθορα και την αναξιοπιστια (oταν το εθιξα μου ελεγες οτι εγω ειμαι αυτος που αντεγραφε κλπ κλπ, τωρα τα λες μονος σου περι κομματων, συγγενων, ημετερων κλπ).

Ητοι ή εχεις να δειξεις κατι σαν ατομο (ερευνα, project, δημοσιοποιησεις, προυπηρεσια κλπ) ανεξαρτητως αν προερχεσαι απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ, ή λες (οχι εσυ) οτι ειναι ρατσιστες στο harvard επειδη δεν σε περνουν ουτε απο interview ως πτυχιουχο του ΤΕΙ Αρτας Τεξας, επειδη και ξερουν το ελληνικο πανηγυρακι της τριτοβαθμιας που σε διαφορες φασεις εμεις το "ξεχναμε", αλλα και ειναι παραλογο ενα πτυχιο μονο του να κατοχυρωνε γνωση, σκεψη και θεληση για μαθηση αντιστοιχες αυτων που απαιτουνται σε harvards κλπ.

Πραγματικά έχεις κάνει το "βάζω λόγια στο στόμα του άλλου" ολυμπιακό αγώνισμα!

Εγώ απλώς σου είπα να μη τσουβαλιάζεις τους πάντες,το ότι υπάρχουν σε πολύ έντονο βαθμό αυτά τα φαινόμενα το ξέρουμε αλλά το θέμα δεν έχει να κάνει με αυτή την κατηγορία "πτυχιούχων"...το ότι ένα ίδρυμα είναι αναξιόπιστο ή διεφθαρμένο δε συνεπάγεται και διεφθαρμένους ή αναξιόπιστους απόφοιτους!

Φυσικά και με 10άρι να αποφοίτησε κανείς μόνο από αυτό δεν πάει πουθενά εφόσον το απέκτησε νύχτα και με "περίεργες" μεθόδους...

 

Όσο για τα περί "ρατσισμού" κ.λπ. έχουν το δικαίωμα να μεροληπτούν όσο θέλουν και μαγκιά τους,αυτό έλειπε να έχουν ανοικτές τις πόρτες τους για μας τους μαλάκες και να μας βλέπουν με καλό μάτι...ΑΛΛΑ αν βρεθεί υποψήφιος διδάκτορας με ερευνητική πρόταση που θα φέρει de facto υπεραξία στο πανεπιστήμιο και τα κατάλληλα ουσιαστικά (και όχι τυπικά,όπως σωστά σημειώνεις) προσόντα να τη φέρει εις πέρας και του πουν "ξέρετε,είστε Έλληνας/πτυχιούχος Ελληνικού Α.Ε.Ι./πτυχιούχος Τ.Ε.Ι./whatever γι'αυτό απορρίπτεστε",τότε ναι θα μιλούσαμε για φαινόμενο ρατσισμού...

Δεν είπα ότι ντε και καλά θα απορρίψουν κάποιον γι'αυτό το λόγο,είπα ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ...

 

Ωραία έθεσε το ζήτημα ο FilipposMD,γι'αυτόν ακριβώς το λόγο δεν πρέπει οι υποψήφιοι να κολλάνε σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια ούτε να το βάζουν κάτω στην όποια απορριπτική λάβουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά έχεις κάνει το "βάζω λόγια στο στόμα του άλλου" ολυμπιακό αγώνισμα!

Εγώ απλώς σου είπα να μη τσουβαλιάζεις τους πάντες,το ότι υπάρχουν σε πολύ έντονο βαθμό αυτά τα φαινόμενα το ξέρουμε αλλά το θέμα δεν έχει να κάνει με αυτή την κατηγορία "πτυχιούχων"...το ότι ένα ίδρυμα είναι αναξιόπιστο ή διεφθαρμένο δε συνεπάγεται και διεφθαρμένους ή αναξιόπιστους απόφοιτους!

Φυσικά και με 10άρι να αποφοίτησε κανείς μόνο από αυτό δεν πάει πουθενά εφόσον το απέκτησε νύχτα και με "περίεργες" μεθόδους...

Aναρωτιεμαι που και ποτε τσουβαλιασα ολους τους φοιτητες. Η φαντασια σου οργιαζει κι αν εχω λαθος υπεδειξε μου το σημειο που τσουβαλιαζω! Ασε που δεν ειπες να μη τσουβαλιαζω, αλλα πραγματα ειπες στα προηγουμενα ποστ...

Και περαν τουτου, πως γινεται να "τσουβαλιαζω" εγω που ειπα οτι υπαρχει διαφθορα στην ελληνικη τριτοβαθμια ενω εσυ που ειπες ακριβως το ιδιο πραγμα μερικα ποστ μετα να ΜΗΝ τσουβαλιαζεις?!

 

Η πλακα ειναι οτι επι της ουσιας αυτα που εγραψες εκ των υστερων ερχονται για να συμφωνησουν με οσα ειπα αρχικως, αλλα συνεχιζεις να εφευρισκεις λογους τσακωμου και καταληγεις να μαλωνεις με τον εαυτο σου. Λογους που που βαζω στοιχημα οτι δεν αντιλαμβανεται κανενας αλλος εδω μεσα εκτος απο εσενα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας τσακωμός,μια χαρά το 'σωσες με το τελευταίο σου post! :-D

Εδώ μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις ατόμων (π.χ. του topic starter,εμού ή άλλου χρήστη) και όχι για το σύνολο των αποφοίτων από τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. οπότε για να σου λέω ότι "εξετάζω ένα τέτοιο ενδεχόμενο" μάλλον κάτι παραπάνω θα έχω να επιδείξω...

Εσύ απλά ξεκίνησες σα να σου είπε κανείς ότι όποιος τελειώνει μια Ελληνική σχολή μπορεί να πάει στο Harvard (παρασυρόμενος κι απ'τον τίτλο του θέματος βέβαια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Redonin, υπάρχει κι ένα πρακτικό ζήτημα. Αν έχεις πχ 2 χιλιάδες αιτήσεις για 100 θέσεις, δεν μπορείς να ασχοληθείς με όλες. Θα σου πάρει ένα χρόνο να τις επεξεργαστείς. Οπότε βάζεις κριτήρια. Μπορεί να χάσεις το αστέρι από το ΤΕΙ Λαμίας, αλλά έχεις άλλες 1999 αιτήσεις, οπότε αστέρια θα βρεις κι άλλα. Ο κόσμος είναι μεγάλος. Έστω ότι ήθελες να βρεις μια ωραία γυναίκα για διαφημιστικό σε μια μέρα και είχες 100 άτομα να περιμένουν απ'έξω. Αν ξέρεις ότι οι 50 έχουν πάρει τίτλο σε καλλιστεία, δεν θα πεις να φύγουν οι υπόλοιπες για να μην σου τρώνε τον χρόνο; Μπορεί η πιο ωραία να μην έχει πάει σε καλλιστεία, αλλά εσύ μια όμορφη χρειάζεσαι, θα την βρεις μέσα στις 50!

Ναι εχεις ενα δικιο αλλα εκει παιζει ρολο και το σωστο "scouting" γιστι ενα καλο μυαλο μπορει να φερει κερδος και φημη.

Βεβαια για μενα μπορει να υπαρξει μια καλη λυση για γρηγορο ξεσκαρταρισμα πχ ενα γρηγορο τεστ online αν τα πας καλα κανεις αιτηση αν οχι next time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 χιλιαδες ευρω το χρονο μονο διδακτρα...

ε δεν θες να φας, βολτα, γκομενακια....

 

βασικα, ο πατερας σου να δουλευει για σενα , ... αυτα που βγαζει σε 1 χρονο δεν φτανουν...

αλήθεια τώρα, 12κ? πιστεύω ότι είναι λίγα για το μέγεθος του πτυχίου αυτού, ahhh να 'μουνα νέος!

 

όσο για το φαγητό, ζωή,...

1) λέσχη ?

2) απλά πας για το πτυχίο και όχι για καφέδες

 

έλα ρε φίλε, κοίτα να δεις τι έμαθα σήμερα!!! είχα την εντύπωση ότι είναι καμια 20κ+ κάθε χρόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...