Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores]


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δύο ακόμα indie developers δηλώνουν πως όσοι δεν σκοπεύουν να αγοράσουν τα παιχνίδια τους από επίσημα μαγαζιά, καλύτερα να καταφύγουν στην πειρατεία παρά να αγοράσουν από G2A store. Και αυτό γιατί, όταν τα κλειδιά είναι προϊόν απάτης, τα έξοδα από refunds και έξτρα χρεώσεις (λόγω κλεμμένης πιστωτικής πχ) επιβαρύνουν τον developer. 

Και το σχετικό video από Jim Sterling.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Praetorian είπε

Δύο ακόμα indie developers δηλώνουν πως όσοι δεν σκοπεύουν να αγοράσουν τα παιχνίδια τους από επίσημα μαγαζιά, καλύτερα να καταφύγουν στην πειρατεία παρά να αγοράσουν από G2A store. Και αυτό γιατί, όταν τα κλειδιά είναι προϊόν απάτης, τα έξοδα από refunds και έξτρα χρεώσεις (λόγω κλεμμένης πιστωτικής πχ) επιβαρύνουν τον developer. 

Και το σχετικό video από Jim Sterling.

Δεν το ήξερα αυτό, από εδώ και πέρα θα αγοράζω παιχνίδια της ΕΑ μόνο με την προϋπόθεση ότι είναι από κλεμμένη πιστωτική :P

Επεξ/σία από mike299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Praetorian said:

Δύο ακόμα indie developers δηλώνουν πως όσοι δεν σκοπεύουν να αγοράσουν τα παιχνίδια τους από επίσημα μαγαζιά, καλύτερα να καταφύγουν στην πειρατεία παρά να αγοράσουν από G2A store. Και αυτό γιατί, όταν τα κλειδιά είναι προϊόν απάτης, τα έξοδα από refunds και έξτρα χρεώσεις (λόγω κλεμμένης πιστωτικής πχ) επιβαρύνουν τον developer. 

Και το σχετικό video από Jim Sterling.

Το ερώτημα παραμένει πόσα χρόνια μετά: αφού το G2A (και το κάθε G2A) διευκολύνει την απάτη και την κλεπταποδοχή, γιατί κανένας publisher δεν έχει στραφεί εναντίον του δικαστικώς για να το κλείσει; Σίγουρα θα υπάρχει σχετική νομολογία σε ΕΕ και US.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Malthador said:

Το ερώτημα παραμένει πόσα χρόνια μετά: αφού το G2A (και το κάθε G2A) διευκολύνει την απάτη και την κλεπταποδοχή, γιατί κανένας publisher δεν έχει στραφεί εναντίον του δικαστικώς για να το κλείσει; Σίγουρα θα υπάρχει σχετική νομολογία σε ΕΕ και US.

Δεν νομίζω ότι μπορούν να στραφούν εναντίον τους για δύο λόγους. Πρώτον η χώρα στην οποία εδρεύει η εταιρεία (αν θυμάμαι καλά) είναι αρκετά "ασφαλής" και δεύτερον προστατεύεται από νόμους πέρι μεταπώλησης. Όσο μπορούν να κηνυγήσουν το eBay άλλαο τόσο μπορούν και το G2A.

Disclaimer: Δεν είμαι δικηγόρος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, Aruil said:

Δεν νομίζω ότι μπορούν να στραφούν εναντίον τους για δύο λόγους. Πρώτον η χώρα στην οποία εδρεύει η εταιρεία (αν θυμάμαι καλά) είναι αρκετά "ασφαλής" και δεύτερον προστατεύεται από νόμους πέρι μεταπώλησης. Όσο μπορούν να κηνυγήσουν το eBay άλλαο τόσο μπορούν και το G2A.

Disclaimer: Δεν είμαι δικηγόρος :P

Έχουν κλείσει trackers που ήξεραν και κρυβόντουσαν σαν τις νυφίτσες και δεν μπορούν να κλείσουν τα διάφορα κλειδάδικα που διαφημίζονται φάτσα φόρα στο google; Κοροϊδευόμαστε τώρα;

Προφάνως και δεν μπορεί να στηριχτεί σε δικαστήριο υπόθεση εναντίον των κλειδάδικων, γιατί δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Αν υπήρχαν στοιχεία ότι supportάρουν ευθέως credit card frauds (και κατά συνέπεια ξέπλυμα μαύρου χρήματος) θα είχαν κινηθεί από μόνοι τους FBI και Interpol εναντίον τους.

Απλά τον κάθε pub τον τσούζει η παραβίαση του geo-locking, αλλά δεν μπορούν να το παραδεχτούν στα ίσια αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Malthador said:

Έχουν κλείσει trackers που ήξεραν και κρυβόντουσαν σαν τις νυφίτσες και δεν μπορούν να κλείσουν τα διάφορα κλειδάδικα που διαφημίζονται φάτσα φόρα στο google; Κοροϊδευόμαστε τώρα;

Προφάνως και δεν μπορεί να στηριχτεί σε δικαστήριο υπόθεση εναντίον των κλειδάδικων, γιατί δεν υπάρχουν τέτοια στοιχεία. Αν υπήρχαν στοιχεία ότι supportάρουν ευθέως credit card frauds (και κατά συνέπεια ξέπλυμα μαύρου χρήματος) θα είχαν κινηθεί από μόνοι τους FBI και Interpol εναντίον τους.

Ναι δεν διαφωνώ μαζί σου. Δεν πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν κάτι νομικά γιατί θα ήταν παράλογο. Αυτό που μπορούν να κάνουν είναι να ασκήσουν πιέσεις για καλύτερο έλεγχο στην πηγή των κλειδιών, αλλά και πάλι μου φαίνεται λίγο ανεφάρμοστο αυτό. Θα μπορούσαν ας πούμε να έχουν σύστημα προστασίας για τους αγοραστές αντίστοιχο του eBay (μπορεί και να χουν δεν ξέρω), αλλά αυτοί που παραπονιούνται συνήθως είναι οι developers.

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν κάποιος αγοράζει από G2A από πωλητή με ελάχιστα sales και τιμή "too good to be true", ξέρει τί κάνει (και αν δεν ξέρει ίσως πρέπει να το σκεφτεί λίγο παραπάνω). Επίσης οι τράπεζες έχουν τεράστιο ποσοστό ευθύνης σε αυτό το θέμα, γιατί με ποια λογική ρίχνεις το βάρος στο developer όταν γίνεται αγορά με κλεμμένη πιστωτική? Δεν βγάζει κανένα νόημα. Αν υπάρχει κάποιος που δεν έφταιγε καθόλου σε αυτή τη διαδικασία, αυτός είναι ο developer. Πιστεύω είναι μια περίπτωση "αδικήθηκα και θα στραφώ ενάντια στον πιο εύκολο στόχο", οπού στην προκειμένη περίπτωση είναι το G2A. Δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για το G2A να εντοπίσει τέτοιοι είδους κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Aruil said:

 Δεν πιστεύω ότι μπορούν να κάνουν κάτι νομικά γιατί θα ήταν παράλογο.

Φυσικά και μπορούν να κάνουν κάτι νομικά, το έχουμε δει να γίνεται πολλές φορές. O Ulbricht έχει φάει δυο φορές ισόβια συν 40 χρόνια, επειδή είχε ένα auction house το οποίο έπρεπε να σκάψεις για να το βρεις. Αρκεί μόνο η υποψία απάτης ή ξεπλύματος για να ασχοληθεί μαζί σου η ομοσπονδιακή αστυνομία.

Εδώ οι pubs μιλάνε με βεβαιότητα για credit card frauds. Οπότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Malthador said:

Φυσικά και μπορούν να κάνουν κάτι νομικά, το έχουμε δει να γίνεται πολλές φορές. O Ulbricht έχει φάει δυο φορές ισόβια συν 40 χρόνια, επειδή είχε ένα auction house το οποίο έπρεπε να σκάψεις για να το βρεις. Αρκεί μόνο η υποψία απάτης ή ξεπλύματος για να ασχοληθεί μαζί σου η ομοσπονδιακή αστυνομία.

Εδώ οι pubs μιλάνε με βεβαιότητα για credit card frauds. Οπότε;

Η βασική διαφορά είναι ότι στη μία περίπτωση έχουμε παράνομα προϊόντα που πουλιούνται, ενώ στην άλλη νόμιμα προϊόντα που σε κάποιες περιπτώσεις έχουν αποκτηθεί με παράνομο τρόπο. Στη μία περίπτωση το κατάστημα παραβαίνει το νόμο όσο και ένα βαποράκι στο δρόμο. Στην άλλη πρέπει να αποδείξεις ότι εν γνώσει του πουλάει παράνομα αποκτειθέντα προϊόντα, που είναι πρακτικά αδύνατο. Για αυτό χρησιμοποιήσα το ebay σαν παράδειγμα. Και εκεί πουλιούνται αμφιβόλου προελεύσεως πράγματα και δεν το έχει αγγίξει κανείς.

Ακόμα και αν έχεις βεβαιότητα credit card fraud, δεν βοηθάει σε κάτι. Πρέπει να αποδείξεις ότι το γνώριζε το G2A αυτό.

6 minutes ago, Tobajara said:

(άσχετος)

Ποιός είναι ο Ulbricht και σε τι αναφέρεστε?

https://en.wikipedia.org/wiki/Ross_Ulbricht

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Άλλο το Silk Road με τα ναρκωτικά, άλλο ένας μεταπωλητής που, στις χιλιάδες συναλλαγές, κάποιες έχουν θέμα.

Δεν το γράφω για να δικαιολογήσω το G2A (έχω γράψει σε ανύποπτο χρόνο πως τα έχω σταματήσει τελείως τα κλειδάδικα, ακριβώς μετά από μια περίπτωση ανάκλησης κλειδιού που το πλήρωσα κανονικά στο G2A και ο τύπος το είχε πάρει με λουφέ πιστωτική -και δεν ήταν και καμία φοβερή έκπτωση, να πεις "δεν υποψιάστηκες τίποτε", 2-3 ευρώ πιο φτηνά από ό,τι το έβρισκα σε σοβαρό κατάστημα, την πάτησα και έμαθα).

Και δεν είναι μόνο το G2A, και άλλοι από όπου είχα αγοράσει (με άριστες συστάσεις από νήματα του insomnia) με τρέλαναν στις "επιβεβαιώσεις" στοιχείων, μου στέλνανε συνέχεια προβληματικά κλειδιά, και μετά άντε τα screenshot και οι ταυτότητες και να αποδείξεις πως δεν είσαι ελέφαντας, ότι το εγκατέστησες σωστά και λοιπές βλακείες. Καλοκαιριάτικα κιόλας, πριν από 2 χρόνια, να ψάχνω να βρω σε νησί σύνδεση της προκοπής να ανεβάζω χειροτεχνίες και ο πελάτης να περιμένει να του στείλω τα αρχεία...

Τους έκοψα τελείως και ησύχασα: έχω, το αγοράζω από εγγυημένο μεταπωλητή, δεν έχω, περιμένω τις εκπτώσεις, δεν έχω ούτε τότε, δεν το αγοράζω καθόλου. Ούτε πειρατεία, ούτε βαράτε τους μεγάλους και λοιπά επαναστατικά. 333 παιχνίδια έχω στο Steam, καμιά 50αρια στο GOG, διάφορα σκόρπια DRM-free, και μέσα σε αυτά μερικά διαμάντια δεν τα έχω δει παρά ελάχιστα, μετράω ένα backlog από εδώ ίσα με την αιωνιότητα, και μια wishlist 35αρα που με το ζόρι την περιόρισα εκεί, υπήρχαν εποχές που ήμουν στα 50+, χώρια οι διάφορες beta στις οποίες μετέχω και έχω να στέλνω αναφορές, σιγά μην προλάβαινα ποτέ να τα παίξω όλα αυτά τα παιχνίδια στην ηλικία μου, με τις υποχρεώσεις που έχω. Ούτε στα φοιτητικά μου χρόνια δεν θα προλάβαινα.

Το θέμα των μικρών (που ήταν αφορμή για το βίντεο) είναι πως το G2A τους λέει να κόψουν το σβέρκο τους, δεν ασχολείται. Και, για ένα μικρό dev, η ζημιά είναι τεράστια (κι απόδειξη, για όποιον εξακολουθεί να αμφιβάλει, πως η πειρατεία δεν γιγαντώθηκε γιατί είναι ακριβά τα παιχνίδια και έχουν υπερκέρδη οι ανάλγητοι που μας πίνουν το αίμα με το καλαμάκι και λοιπά εύπεπτα: η πειρατεία γιγαντώθηκε γιατί είναι, πλέον, πανεύκολο να το κάνεις, κι ας βγάζει ο άλλος διαμαντάκια indie σε τιμές προσιτότατες. Απλά, σου λένε οι μικροί, "αδερφέ, αν είναι να το πάρεις σε τιμή ξεφτίλα για να λες πως το αγόρασες και μετά να τρέχω εγώ με τις πιστωτικές, παρτ' το στη λούφα κατευθείαν, τουλάχιστον να γλιτώσω το τρέξιμο").

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορουν να κυνηγησουν τους απατεωνες χρηστες οχι το marketplace. απατεωνες χρηστες υπαρχουν και στο steam και παντου.

οχι οτι γουσταρω τα marketplace.

κλειδια αγνωστου ταυτοτητας ειναι παντα επιφοβα, οσο καλες η κακες ειναι οι πιθανοτητες.

οπως εχω ξαναπει μια πολυ σημαντικη διακριση ασφαλειας στο gray market που πολλοι αγνοουν.

marketplace vs storefronts που αγοραζουν φθηνα regional keys και τα μεταπωλουν σε αλλες χωρες.

τα δευτερα ειναι σαφως πιο ασφαλη, και αν το site ειναι  αξιοπιστο εχουν και ασφαλη προελευση.

οι πιο πολλοι βεβαια  δεν ειναι σε θεση να κανουν τετοια διακριση.

βεβαια και αυτα προσωπικα τα αποφευγω, αλλα μονο και μονο επειδη ξερω να βρισκω φθηνα region free keys απο μονος μου, oποτε δεν εχω λογο να πληρωνω μεσαζοντες:P

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κλειδαδικα παντα ψωνιζω μονο απο Instant Gaming ή Cdkeys απο αυτα της γκριζας ζωνης.

Απο Instant gaming ψωνιζω απο το 2015 και δεν εχω το παραμικρο παραπονο.

Απο Cdkeys εχω ψωνισει απο το 2017 και ουτε σε αυτο ειχα θεμα.

Μαλιστα 2 φορες που ετυχε να ακυρωσω την παραγγελια επι τοπου εγινε η δουλεια χωρις πολλα πολλα,η υποστηριξη ηταν αψογη χωρις πολλα πολλα.

Αντιθετως μια φορα που ηταν να ακυρωσω παραγγελια απο GreenMan αν και τελικα εκανα δουλεια,μου πηρε μια ή δυο μερες για να ακυρωθει(βεβαια δουλεια εκανα).

Προφανως δεν θα προτεινω κλειδαδικα απο γκριζα ζωνη πανω απο τους επισημους μεταπωλητες απο πλευρας αξιπιστιας αλλα αυτα τα 2 συγκεκριμενα ειναι τα κλειδαδικα ψωνιζω προσωπικα και θα συνεχισω να ψωνιζω.

Κλειδαδικα που βλεπω μεσα αλλους πωλητες οπως στο G2A απλα τα προσπερναω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το cdkeys ειναι οντως αψογο, και εχει αναφερθει πολλες φορες εδω μεσα. για το instant gaming δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα διαβαζω το ιδιο.

marketplace παντα θα εχει ρισκο και οσοι τα χρησιμοποιουν φανταζομαι καλο  ειναι να το ξερουν:P  

και ακομα κι εκει παιζει διακριση.

οσο πιο ακριβος/δημοφιλης/νεος ειναι ενας τιτλος, τοσο πιθανοτερο να ειναι μαγνητης για scammers σε ενα market

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχει εκπτωσεις το Cdkeys με καποιες φανταστικες κυριολεκτικα τιμες σε αρκετα παιχνιδια

https://www.cdkeys.com/sale

Ορισμενα παραδειγματα

Monster Hunter World 21ευρω

Gears of War 4 2ευρω

Resident evil 2 21.5ευρω

Resident evil 7 5.70ευρω

Dark Souls 3 Deluxe edition 13.5ευρω

Devil May Cry 5 20,6ευρω

Doom 5.69ευρω

Final Fantaxy XV 14.8ευρω

Wolfenstein 2 9.20ευρω

Οι τιμες αναλογα την ζήτηση ισως αλλαξουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...