Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως να γυρίσει κανείς πίσω;

Αφενός δεν αξίζει εφόσον έπιασες δουλειά κάπου αλλού και βγάζεις πέντε δεκάρες να την ψάξεις εδώ για υπάλληλος...εκτός αν έχεις τόσο καλή δουλειά που θα καταφέρεις στα 40 σου να μαζέψεις τόσα ώστε να κάνεις μια δική σου δουλίτσα εδώ!Αλλά και να την κάνεις,εκτός κλίματος θα'σαι,με ότι αυτό συνεπάγεται! :rolleyes:

Αφετέρου (και το κυριότερο) στα 30+ θα γυρίσεις πίσω σου και θα δεις ότι έχεις παντρευτεί μια Γερμανίδα/Ολλανδή κ.λπ. θα έχεις καναδυό πιτσιρίκια που μιλάνε μόνο Γερμανικά και τρέχα γύρευε...

 

Να γυρίσει γιατί δεν μπόρεσε να ζήσει με αυτά που έβγαζε εκεί ή να την παλέψει με το γενικότερο κλίμα μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να γυρίσει γιατί δεν μπόρεσε να ζήσει με αυτά που έβγαζε εκεί ή να την παλέψει με το γενικότερο κλίμα μήπως;

 

Αν μ'αυτά που έβγαζε στο Βέλγιο π.χ. δεν μπόρεσε να ζήσει αξιοπρεπώς θα ζήσει απ'αυτά που θα βγάζει εδώ; :rolleyes:

Τόσες χώρες υπάρχουν,κάπου θα βρει να την παλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μ'αυτά που έβγαζε στο Βέλγιο π.χ. δεν μπόρεσε να ζήσει αξιοπρεπώς θα ζήσει απ'αυτά που θα βγάζει εδώ; :rolleyes:

Τόσες χώρες υπάρχουν,κάπου θα βρει να την παλέψει...

 

Χάθηκες κάπου.

Στο ποστ προσπαθούσα να πω ότι δεν γύρισαν γιατί τα κατάφεραν εκεί.Θα γυρνούσαν εάν δεν είχαν άλλη επιλογή στην αρχή.

 

Από εκεί και πέρα έβαλες πολλά που ούτε είπα ούτε υπονοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φοβάμαι όμως ....αρκετά. Δεν ξέρω τι θα βρω εκεί. Φοβάμαι και πράγματα που ίσως τα βρείτε χαζά, δεν ξέρω . Για παράδειγμα, με τρομάζει αν δε θα μπορώ να ενσωματωθώ σε παρέες, να κάνω φίλους ή απλά να μην με δέχονται. Με αποτέλεσμα την μοναξιά...

 

Εκτός από αυτό σκέφτομαι και το οικονομικό κομμάτι. Άραγε θα βγαίνω οικονομικά εκεί; Υποτίθεται ότι φεύγει κάποιος για να κάνει αυτά που θέλει, επειδή είναι φιλόδοξος. Αν είναι να τα βγάζω πέρα ίσα-ίσα, δηλαδή απλά να συντηρούμαι χωρίς να μπορώ να στοχεύσω ψηλά, τότε γιατί να μην μείνω στην Ελλάδα με τα 800 ευρώ για παράδειγμα;

 

 

 

1.Υπερεκτιμημενες και οι πολλες πολλες φιλιες.Κανα δυο ατομα και μια γκομενα ειναι υπεραρκετα.

 

2.Γιατι στην Ελλαδα μπορει καποιος να μην βρει καν αυτα τα 800 Ε.Και αν τα βρει ποιος ξερει τι θα του ξημερωσει την επομενη μερα,ασε το καθε επιθετικο (η αγενεια και ο σταρχιδισμος θα ειναι πταισματα πια, μεχρι που μπορει να τα αναπολουμε ) μαλακα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Εγώ είμαι στα 28, με ένα πτυχίο Λογιστικής και ξεκινώντας τώρα ΜΒΑ. Αποφάσισα να κάνω το μεταπτυχιακό για να μπορέσω να φύγω. Να γίνω κάπως πιο ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας έξω.

 

2)Εκτός από αυτό σκέφτομαι και το οικονομικό κομμάτι. Άραγε θα βγαίνω οικονομικά εκεί; Υποτίθεται ότι φεύγει κάποιος για να κάνει αυτά που θέλει, επειδή είναι φιλόδοξος.Αν είναι να τα βγάζω πέρα ίσα-ίσα, δηλαδή απλά να συντηρούμαι χωρίς να μπορώ να στοχεύσω ψηλά, τότε γιατί να μην μείνω στην Ελλάδα με τα 800 ευρώ για παράδειγμα;

 

1)Στο αντικείμενό σου έχεις δουλέψει από τότε που αποφοίτησες;

 

2)Γι'αυτό έγραψα το "όποιος έχει τα προσόντα"...από εκεί και πέρα υπάρχουν άνθρωποι που είναι άνεργοι πολύ καιρό,απ'το τίποτα κι η συντήρηση καλή είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Πολύ ευγενικό το σχόλιό σου zazik,αν μη τι άλλο δείχνει ώριμο άνθρωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Καλα μην μιλας εσυ για αβροτητα και ευγενεια

 

Εχει εμπειρία απο το εξωτερικό.

Επίσης έχει ωριμότητα , και μου στέλνει απειλητικά μυνήματα.

Επίσης , έχει κοφτερό μυαλό , και μας έλεγε/λέει να πάμε όλοι να γίνουμε αγρότες.

 

Τεμπέληδες όλοι σας....πφφφφ...κοπρίτες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Πολύ ευγενικό το σχόλιό σου zazik,αν μη τι άλλο δείχνει ώριμο άνθρωπο...

Eχε χαρη που για να δημοσιευσω τα υβριστικα και απειλητικα προσωπικα μηνυματα σου χρειαζεται και η δικη σου συγκαταθεση, μιστερ δηθενικε ευγενικε και ωριμε. Μου δινεις συγκαταθεση να βγαλω ενα screenshot φατσα φορα απτα προσωπικα σου μηνυματα ομως?

 

Κατα τ'αλλα καλως τονα κι ας αργησε στο thread. Deja vu και το επομενο lock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

εγω...μετανιωνω που επελεξα να γυρισω και να μεινω ελλαδα μετα τις σπουδες. η για να το θεσω πιο σωστα...μετα τα 6 χρονια αγγλια, αναγκαστικα γυρισα για στρατο και μετανιωνω που μολις απολυθηκα ειχα πολυ καλη προταση να δουλεψω λονδινο και εγω διαλεξα να δουλεψω ελλαδα (καλη δουλεια βεβαια κι εδω). τωρα; ανεργος. οποτε θα το κοιταξω για αγγλια και αντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 14 Σεπτεμβρίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Δεν το 'ξερα ότι έπρεπε να προσκομίσω βιογραφικό για να πω την άποψή μου! :rolleyes:

 

Κατά τ'άλλα,μάλλον σας έχει βαρέσει η ανεργία στο κεφάλι,δεν εξηγείτε αλλιώς τέτοιο κόμπλεξ...

 

Mirlogria, πόσα χρόνια είσαι μετανάστης;

ΕΕΕε...Experience talking

Που να ήμουν προκλητικός κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...