Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Παιδιά, τι έχετε να πείτε σ' αυτούς που διαφωνούν με την φυγή στο εξωτερικό λόγω του ότι εδώ θα παρουσιαστούν καλές ευκαιρίες μέσα στην κρίση; Δεν έχω επιχειρήματα υπέρ αυτής της άποψης, ούτε γνωρίζω τα δικά τους. Αν κάποιος έχει αυτή την άποψη, ας γράψει το σκεπτικό του, γιατί ποιος ξέρει...μπορεί να είναι και ενημερωμένος καλύτερα για θέματα μελλοντικών ευκαιριών εντός Ελλάδος.

 

Mελλοντικες τι ? :P

Ενταξει αμα καποιος ασχολειται με πχ πλειστηριασμους μπορει να ανοιξουν για αυτον οι δουλειες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

 

Πάντως, εγώ δεν επιδιώκω να δουλέψω ως λογιστής, άσχετα αν τελείωσα λογιστική. Επέλεξα μεταπτυχιακό ΜΒΑ Finance για να μπω σε άλλους κλάδους που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Απλά θεωρώ πως αυτά τα 2 είναι ένας καλός συνδιασμός, απ' τη στιγμή που και τα δύο ανήκουν στην Οικονομία & Διοίκηση. Μπορεί η λογιστική να είναι ένα καλό υπόβαθρο γι' αυτό.

 

 

Ελπίζω να είναι ώριμη η απόφαση σου , να σου αρέσει και να το έχεις ψάξει . Γιατί από συμφοιτητές βλέπω το φαινόμενο πάμε να κάνουμε ένα Master , αυτό ακούγεται καλό , δεν το έχω ψάξει τι ακριβώς είναι , δεν πειράζει , πάμε. Ούτε αυτό που λες ότι πήγες σε τμήμα Λογιστικής αλλά δε θες να γίνεις λογιστής καταλαβαίνω. Σαφώς και θα χρειαστείς και εξειδίκευση αλλά εσύ τις γνώσεις του λογιστή που είναι το βασικό σου πτυχίο , η βάση σου , τις έχεις ;

 

Αυτό δε συνιστά κριτική σε καμία περίπτωση , το σκεπτικό αυτό δεν καταλαβαίνω. Π.χ. εγώ θέλω να δουλέψω 3-4 χρόνια και μετά να εξειδικευτώ κάπου , πρέπει να " ψήσω " πρακτικά τις γενικές γνώσεις του ΤΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη διαιτησία δεν το προχώρησες τελικά;;)

 

?? 2 περιπτώσεις διαιτησίας υπάρχουν για μένα. Μία για το τένις που δεν παίζει να βγάλω (σοβαρό) φράγκο στην ελλάδα απο αυτό οπότε δεν έχει να κάνει και 2 του ποδοσφαίρου που έχω το πτυχίο και κάθεται απο τότε που το πήρα τότε στο τέξας. Παίζει να με μπερδεύεις με άλλον γιατι η λέξη διαιτησία με πάει πολλά χρόνια πίσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να είναι ώριμη η απόφαση σου , να σου αρέσει και να το έχεις ψάξει . Γιατί από συμφοιτητές βλέπω το φαινόμενο πάμε να κάνουμε ένα Master , αυτό ακούγεται καλό , δεν το έχω ψάξει τι ακριβώς είναι , δεν πειράζει , πάμε. Ούτε αυτό που λες ότι πήγες σε τμήμα Λογιστικής αλλά δε θες να γίνεις λογιστής καταλαβαίνω. Σαφώς και θα χρειαστείς και εξειδίκευση αλλά εσύ τις γνώσεις του λογιστή που είναι το βασικό σου πτυχίο , η βάση σου , τις έχεις ;

 

Αυτό δε συνιστά κριτική σε καμία περίπτωση , το σκεπτικό αυτό δεν καταλαβαίνω. Π.χ. εγώ θέλω να δουλέψω 3-4 χρόνια και μετά να εξειδικευτώ κάπου , πρέπει να " ψήσω " πρακτικά τις γενικές γνώσεις του ΤΕΙ.

 

 

Δεν έχεις άδικο σ' αυτό που λες. Γύρω στα μέσα των σπουδών μου περίπου κατάλαβα πως δεν μου αρέσει και τόσο η λογιστική. Τις γνώσεις του λογιστή δεν τις έχω, δεν έχω δουλέψει ποτέ πάνω σ' αυτό. Αλλά ούτε το μάστερ αυτό ούτε τα επαγγέλματα στα οποία στοχεύω προαπαιτούν γνώσεις λογιστικής. Το συγκεκριμένο που επέλεξα είναι λίγο απ' όλα, δηλαδή ασχολείται με διάφορους τομείς σε μια εταιρία αλλά όχι με βαθειά ανάλυση. Αντιθέτως τα MSc ασχολούνται με ένα αντικείμενο σε βάθος. Η απόφασή μου ήρθε με την σκέψη ότι θα φύγω εξωτερικό παρ' όλο που έχω φοβίες για έξω. Αυτό το μάστερ δεν ξέρω κατά πόσο έχει ζήτηση στην Ελλάδα. Η ειρωνία είναι πως για να βρει κάποιος δουλειά εδώ, όχι απλά δεν δείχνει μάστερ αλλά κρύβει και το βασικό του πτυχίο αλλιώς...δεν τον συμφέρει τον εργοδότη να τον πάρει.

 

Σίγουρα καλό θα ήταν να δούλευα παράλληλα σε λογιστήριο. Οι γνώσεις που θα έπαιρνα, κακό δεν θα μου έκαναν, αντιθέτως. Αλλά κανείς δεν με παίρνει με πληρωμή κι εγώ έχω ανάγκη από λεφτά τώρα. Οπότε επιλέγω να κάνω παράλληλα τα επιδοτούμενα σεμινάρια για άνεργους κι αν προλάβω μετά μπαίνω και σε λογιστήριο αμισθί. Αν όχι, μπορεί και να χώσω εικονική προϋπηρεσία, μπορεί και να κλάσω μέντες, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλος μου πλέον μένει μόνιμα στο Βέλγιο. Εχει βρεί εκει μια πάρα πολυ καλή δουλειά με υψηλές απολαβές (πάνω απο 5,000 € τον μήνα). Η δουλειά του φίλου μου είναι στο κέντρο του Βελγίου. Το ενοίκιο που δίνει λοιπόν κάθε μήνα για να μένει κοντά στο κέντρο και στην δουλειά του είναι κοντά στα 2,000 €!

 

Καθώς κουβεντιάζαμε οσο ηταν ακόμα Ελλάδα, μου είπε οτι του περισσεύουν στην άκρη γύρω στα 800-1000 € για την πάρτυ του. ( Με πληρωμένα: κινητά, ενοίκιο,φαγητό,ρούχα κτλ)

 

Στο λέω αυτο για να καταλάβεις τι ισχύει. Τα 3,000 € τον μήνα που μπορεί να παίρνει κάποιος τον μήνα, αν το ισοσταθμίσεις με ενοίκιο 800-1000 € , με ακριβό φαγητό , ε πίστεψε με δεν σου μένουν και πολλά στην άκρη.

 

ΥΓ: Σίγουρα ο φίλος μου μπορούσε να κάνει περισσότερη οικονομία. ( Να μην μένει τόσο κοντα στο κέντρο ωστε να γλυτώσει λεφτά απο ενοίκιο κτλ ) αλλα πάλι δεν πιστεύω να είχε τρομερή διαφορά.

 

Κι εγώ στο Βέλγιο είμαι και συγκεκριμένα Βρυξέλλες. Αν υπάρχει πιο ακριβή πόλη για ενοίκια στο κέντρο ίσως είναι η Αμβέρσα ή η Μπρίζ, σε κάθε περίπτωση όμως 2000 ευρώ για νοίκι είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Ο φίλος σου μάλλον θέλει να μένει σε σπιταρώνα 100τμ και παραπάνω. Οι περισσότεροι εκπατρίδες νοικιάζουν μια γκαρσονιέρα επιπλωμένη που κοστίζει από 500 μέχρι 1000 ευρώ και είναι από 30-50τμ. Πόσα παραπάνω θές δηλαδή αν είσαι ένα άτομο;; Μην τρελαθούμε τώρα. Απλά ο φίλος σου τα βγάζει αυτά τα λεφτά και έχει να τα δώσει και γι αυτο τα δίνει, μην λεμε όμως ότι ειναι ακριβο το κοστος ζωής αμα νοικιάζουμε διαμερισματάρες...

 

Άρα λοιπόν η διαφορά έιναι μεγάλη σε σχέση με τα νούμερα που λες. Από κει και πέρα το κόστος ζωής είναι πάνω κάτω το ίδιο, ανάλογα τα είδη. Πχ το να φας έξω είναι πιο ακριβο απο ό,τι στην Ελλάδα. Αλλά το να πας για ποτο ειναι πιο φθηνό, και πάει λεγοντας.

 

Με 5000 ευρώ όπου και να είσαι ζεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ αν εισαι ένα άτομο. Μή σου πω και 2 και 3 άτομα.

 

Δεν ξέρω για 5 χιλιάρικα,αλλά ένα φιλαράκι με πτυχίο πολυτεχνείου βρήκε πέρσι δουλεία(δίχως προϋπηρεσία) στην Γερμανία με 2700 καθαρά.

 

Επίσης η ξαδέλφη μου,μαθηματικός με 3 χρόνια διδακτική προϋπηρεσία και 2 πιστοποιήσεις της ΕΕ για διδασκαλία βρήκε δουλεία με 3100 καθαρά στο Όσλο σαν υπεύθυνη μαθηματικών σε κολλέγιο.

 

Και οι 2 ήταν κάτω των 30(28&26).

 

Ίσως είναι ο τομέας σου,δεν ξέρω, αλλά οι θέσεις για πτυχιούχους θετικών επιστημών είναι αρκετές(πριν 10 μήνες μάλιστα ήρθε Γερμανική αντιπροσωπία στη Θεσ/νικη,στο Πολυτεχνείο, για να μας ενημερώσει για το θέμα).

 

Οι θέσεις για πτυχιούχους ΘΕΤΙΚΩΝ επιστημών ειναι ΚΑΙ περισσότερες ΚΑΙ πιο καλοπληρωμένες. Αλλά το ότι βρήκαν η ξαδέλφη σου και ο φίλος σου δεν σημαίνει ότι είναι ο κανόνας. Επίσης σε αυτές δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η γλώσσα.

Οι μισθοί που μου λες μου φαίνονται υψηλοί για την προϋπηρεσία τους, μπράβο τους και μακάρι. Εγώ προσωπικά τόσο καλοπληρωμένη δουλειά δεν είδα σε καμία αγγελία εργασίας σε Βέλγιο Αγγλία ή και Ολλανδία για τομέα Communications/Marketing με 2-3 χρονια προϋπηρεσία που ψάχνω. Όλες ήταν από 1500 μέχρι 2000 ευρώ καθαρά το πολύ 2100 2200.

 

Πραγματικά νομίζω πια ότι παίζει πολύ ράδιο αρβύλα. Ψάξτε στο monster, στο guardian.co.uk στο careerbuilder, θέση με 3χιλιαρα δεν υπάρχει για το career level ενος πτυχιουχου με 2-3 χρονια προυπηρεσίας 26-28 χρονων. Εγώ ψάχνω πάρα πολύ καιρό και οι περισσότερες ειναι πολυ πιο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να θέλουμε όλοι οι Έλληνες να φύγουμε εξαιτίας αυτών που συμβαίνουν

τότε μας αξίζουν αυτά που παθαίνουμε γιατί είμαστε ίδιοι με αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να θέλουμε όλοι οι Έλληνες να φύγουμε εξαιτίας αυτών που συμβαίνουν

τότε μας αξίζουν αυτά που παθαίνουμε γιατί είμαστε ίδιοι με αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή.

 

Άκρως φασιστικό αυτό που λες γιατί ειναι μια κραυγαλέα γενίκευση και απίστευτη συκοφάντηση. Αυτοί που μας έφεραν εδώ αγαπητέ είναι ψεύτες, είναι κλέφτες, είναι απατεώνες, είναι βολεμένοι και είναι πουλημένοι.

Πού τα είδες εσύ ολα αυτά σε κάποιον που θέλει να φύγει; Για πρόσεξε τα λόγια σου, γιατί προσβάλλεις άδικα και το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις τους άλλους να θέλουν να φύγουν ακόμα περισσότερο. Και με το δίκιο τους. Γιατί ούτε είπαν ψέμματα, ούτε έκλεψαν, ούτε απατεωνιές έκαναν, ούτε βολεύτηκαν πουθενά - γι αυτό άλλωστε ψάχνουν έξω την τύχη τους - ούτε πουλήθηκαν σε συμφέροντα - αλλιώς θα είχαν βολευτεί.

 

Και να σου πω και κάτι, να μπαστακωθούμε όλοι στην Ελλάδα να διώξουμε τους δυνάστες μας, αλλά ξέρεις τι κόστος έχει αυτό; Σβήνεις τα όνειρά σου δια παντός, βγαίνεις στο δρόμο και αγωνίζεσαι μέχρι τέλους. Το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι να θέλουμε όλοι οι Έλληνες να φύγουμε εξαιτίας αυτών που συμβαίνουν

τότε μας αξίζουν αυτά που παθαίνουμε γιατί είμαστε ίδιοι με αυτούς που μας έφεραν στην κατάσταση αυτή.

 

o καθένας κοιτάζει την πάρτη του ανάλογα με τις προτεραιότητές του. Όταν μια χώρα σ' έχει χεσμένο, ή την χέζεις κι εσύ και φεύγεις ή ψάχνεις μες στα σκατά να βρεις κάτι καλό, μια ευκαιρία. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος κίνηση εδώ. Απλά επιλέγεις κάτι απ' τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκρως φασιστικό αυτό που λες γιατί ειναι μια κραυγαλέα γενίκευση και απίστευτη συκοφάντηση. Αυτοί που μας έφεραν εδώ αγαπητέ είναι ψεύτες, είναι κλέφτες, είναι απατεώνες, είναι βολεμένοι και είναι πουλημένοι.

Πού τα είδες εσύ ολα αυτά σε κάποιον που θέλει να φύγει; Για πρόσεξε τα λόγια σου, γιατί προσβάλλεις άδικα και το μόνο που καταφέρνεις είναι να κάνεις τους άλλους να θέλουν να φύγουν ακόμα περισσότερο. Και με το δίκιο τους. Γιατί ούτε είπαν ψέμματα, ούτε έκλεψαν, ούτε απατεωνιές έκαναν, ούτε βολεύτηκαν πουθενά - γι αυτό άλλωστε ψάχνουν έξω την τύχη τους - ούτε πουλήθηκαν σε συμφέροντα - αλλιώς θα είχαν βολευτεί.

 

Και να σου πω και κάτι, να μπαστακωθούμε όλοι στην Ελλάδα να διώξουμε τους δυνάστες μας, αλλά ξέρεις τι κόστος έχει αυτό; Σβήνεις τα όνειρά σου δια παντός, βγαίνεις στο δρόμο και αγωνίζεσαι μέχρι τέλους. Το κάνεις;

 

Άμα είσαι εντάξει δεν πρόκειται να προσβληθείς οπότε μην μου λες να προσέξω τα λόγια μου.

Το θέμα είναι η τελευταία πρόταση που έγραψες. Ναι έχεις δίκιο όταν μιλάς για όνειρα αλλά ποιος σου λέει πως δεν θα συμβούν και στην χώρα που θα μεταναστεύσεις τα ίδια;

 

Δεν βλέπεις πόσο εύκολα παίζουν τις χώρες και στοιχηματίζουν με βάση την χρεοκοπία τους; Το μέλλον μας απλά δεν είναι στο χέρι μας πλέον, λόγο του οικονομικού αυτού συστήματος που έχουν φτιάξει και που όλοι είμαστε σκλάβοι του(και μην τολμήσεις να μου πεις πως τα έχω ακούσει στο zeitgeist αυτά...)

 

Και όσο για τους δυνάστες δυστυχώς δεν μπορείς να τους διώξεις, και να τους διώξεις δηλαδή δεν λύνεις το πρόβλημα γιατί και αυτοί τσιράκια είναι.

Τέλος, όπου και να πας, την πατρίδα που έχει γεννηθεί κάποιος, δεν μπορεί να την αντικαταστήσει καμία χώρα. Για εμένα τουλάχιστον ισχύει αυτό.

 

o καθένας κοιτάζει την πάρτη του ανάλογα με τις προτεραιότητές του. Όταν μια χώρα σ' έχει χεσμένο, ή την χέζεις κι εσύ και φεύγεις ή ψάχνεις μες στα σκατά να βρεις κάτι καλό, μια ευκαιρία. Δεν υπάρχει σωστή και λάθος κίνηση εδώ. Απλά επιλέγεις κάτι απ' τα δύο.

 

Ναι και αυτοί μας κλέβουν καθημερινά την πάρτη τους κοιτάνε γι αυτό φτάσαμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μη το γυρνάτε στα κοινωνικοπολιτικά. Ας περιοριστεί το θέμα στις σκέψεις όσων θέλουν να φύγουν, στο σκεπτικό και στα σχέδια όσων θέλουν να μείνουν και στις εμπειρίες όσων έφυγαν και είτε έμειναν εκεί είτε επέστρεψαν.

 

 

SlackulatoR, μη με κατηγορείς που θέλω να ανεβάσω το βιοτικό μου επίπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι εντάξει δεν πρόκειται να προσβληθείς οπότε μην μου λες να προσέξω τα λόγια μου.

Το θέμα είναι η τελευταία πρόταση που έγραψες. Ναι έχεις δίκιο όταν μιλάς για όνειρα αλλά ποιος σου λέει πως δεν θα συμβούν και στην χώρα που θα μεταναστεύσεις τα ίδια;

 

Δεν βλέπεις πόσο εύκολα παίζουν τις χώρες και στοιχηματίζουν με βάση την χρεοκοπία τους; Το μέλλον μας απλά δεν είναι στο χέρι μας πλέον, λόγο του οικονομικού αυτού συστήματος που έχουν φτιάξει και που όλοι είμαστε σκλάβοι του(και μην τολμήσεις να μου πεις πως τα έχω ακούσει στο zeitgeist αυτά...)

 

Και όσο για τους δυνάστες δυστυχώς δεν μπορείς να τους διώξεις, και να τους διώξεις δηλαδή δεν λύνεις το πρόβλημα γιατί και αυτοί τσιράκια είναι.

Τέλος, όπου και να πας, την πατρίδα που έχει γεννηθεί κάποιος, δεν μπορεί να την αντικαταστήσει καμία χώρα. Για εμένα τουλάχιστον ισχύει αυτό.

 

 

 

Ναι και αυτοί μας κλέβουν καθημερινά την πάρτη τους κοιτάνε γι αυτό φτάσαμε εδώ.

 

Προσβάλλομαι σλακ, γιατί είπες ότι ΟΛΟΙ όσοι θέλουν να ΄φύγουν είναι ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση. Δηλαδή με λες κλέφτη ψεύτη κτλ. Αυτό είναι που αρνούμαι και αξίωσα να ανακαλέσεις.

 

Από κει και πέρα σε διαβεβαιώ ότι εκτιμώ πολύ το υλικό του zeitgeist ειδικά τα πρώτα μέρη των ταινιών. Επίσης συμφωνώ στο ότι πατρίδα είναι μόνο μία.

 

Τίποτα δεν σε διαβεβαιώνει ότι και η χώρα μετανάστευσης δεν θα έχει την ίδια εξέλιξη. Προχωράς όμως με βάση τα δεδομένα σου και όχι υποθετικά. Αν προχωράς με φόβο ΜΗΠΩς δεν παει καλά εκεινη ή η τάδε χώρα γιατί να μην υποθέσεις εξίσου ότι μΉΠΩς Ποτέ και η Ελλάδα δεν θα ορθοποδήσει;

 

Το να φύγει κανείς από την πατρίδα του είναι αποτέλεσμα και πραγματικών συνθηκών αλλά και ψυχολογικών παραγόντων. Αν έχεις φτάσει σε στάδιο απελπισίας και νιώθεις μέσα σου την ανάγκη να φύγεις, τοτε θα το κάνεις, ακόμα κι αν δεν ειναι λύση στα προβλήματα σου.

 

Καθένας έχει δικαίωμα να κα΄νει τις επιλογές του χωρίς να νιώθει ενοχές και χωρίς να στιγματίζεται με κανένα τρόπο.

Κι εγώ έφυγα, μάλιστα έτυχε να μην βλέπω με καλό μάτι αυτήν μου την επιλογή. Γύρισα πίσω και ΜΠΟΡΕΙ να ξαναφύγω. Δεν ξέρω. Θα κάνω αυτό που νιώθω ότι έχω ανάγκη να κάνω.

 

Ξέρεις κάτι, η κρίση δεν επηρεάζει μόνο την οικονομική μας κατάσταση. Επηρεάζει πολύ και τις ανθρώπινες σχέσεις και την οικογένεια. Να είσαι σίγουρος/η ότι υπάρχουν άνθρωποι που δέχονται πολύ μεγάλη πίεση ψυχολογική από την οικογένειά τους και τα κοινωνικά "πρέπει".

Θες να χρησιμοποιήσω παράδειγμα τον εαυτό μου; Είμαι 26 χρονών με 3 χρόνια προϋπηρεσία, με 2 πτυχία, ένα σωρό άλλες δεξιότητες και είμαι άνεργος. Η κοινωνία όμως απαιτεί από εμένα να έχω καταφέρει κάτι καλύτερο με τα εφόδια που έχω αλλιώς θα με στιγματίσει ως αποτυχημένο.

 

Αυτό ειναι το μεγαλύτερο βάρος της ανεργίας: ότι η ζωή περνά κι εμεις μένουμε στάσιμοι. Για ΑΥΤΟ το λογο κατά βάθος επιλέγουμε - πιστεύω - πολλοί να φύγουμε. Γιατι θέλουμε να νιώθουμε ότι παίρνουμε τη ζωή μας στα χέρια μας.

 

Και δεν σου λέω να ενστερνιστείς την άποψη αυτή ως σωστή, σε καλώ όμως να την κατανοήσεις και να τη σεβαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζώντας τον τελευταίο 1.5 χρόνο στις ΗΠΑ

 

Μάριε, επειδή μ' ενδιαφέρει αυτό μπορείς να πεις μερικά πράγματα παραπάνω για την ζωή σου εκεί μέχρι τώρα;Π.χ. επαγγελματικά, επαφές και φιλίες εκεί, το σπίτι, τα ενοίκια, το κόστος κλπ. Δηλαδή πράγματα που αφορούν κάποιον που σκέφτεται να την κάνει. Και σε ποιο μέρος εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάριε, επειδή μ' ενδιαφέρει αυτό μπορείς να πεις μερικά πράγματα παραπάνω για την ζωή σου εκεί μέχρι τώρα;Π.χ. επαγγελματικά, επαφές και φιλίες εκεί, το σπίτι, τα ενοίκια, το κόστος κλπ. Δηλαδή πράγματα που αφορούν κάποιον που σκέφτεται να την κάνει. Και σε ποιο μέρος εισαι;

 

 

Ένα είναι απόλυτα σίγουρα. Δεν μπορείς να μιλήσεις συνολικά για όλες τις ΗΠΑ. Κάθε πολιτεία έχει διαφορετικό τρόπο και κόστος ζωής.

Ο μισθός του post-doc στο Colorado που είμαι είναι αρκετός για να περάσεις καλά, ο φίλος μου που είναι στη Βοστώνη μετά βίας του φτάνει.

 

Γενικά, πρωτού πας ρίχνεις ματιά στο craiglist της πόλης που θα πας, για να πάρεις μια ιδέα για τα ενοίκια.

 

Τα υπόλοιπα αγαθά (super-market πχ), έχουν τιμές Ελλάδας. Για φαί σε εστιατόρια θα βρεις τα πάντα, από πολύ φτηνα μέχρι ταβάνι.

 

Και για τους ανθρώπους πάλι δεν μπορώ να μιλήσω συνολίκα, μπορώ όμως να σου πω για αυτούς που είναι στο Colorado. Πολύ καλοί και αγαθοί (με την καλή έννοια) άνθρωποι. Δεν υπάρχει ρατσισμός (συνολικά, μεμονομένα θα βρεις). Εγώ περνάω καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσβάλλομαι σλακ, γιατί είπες ότι ΟΛΟΙ όσοι θέλουν να ΄φύγουν είναι ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ που μας έφεραν σε αυτήν την κατάσταση. Δηλαδή με λες κλέφτη ψεύτη κτλ. Αυτό είναι που αρνούμαι και αξίωσα να ανακαλέσεις.

 

Από κει και πέρα σε διαβεβαιώ ότι εκτιμώ πολύ το υλικό του zeitgeist ειδικά τα πρώτα μέρη των ταινιών. Επίσης συμφωνώ στο ότι πατρίδα είναι μόνο μία.

 

Τίποτα δεν σε διαβεβαιώνει ότι και η χώρα μετανάστευσης δεν θα έχει την ίδια εξέλιξη. Προχωράς όμως με βάση τα δεδομένα σου και όχι υποθετικά. Αν προχωράς με φόβο ΜΗΠΩς δεν παει καλά εκεινη ή η τάδε χώρα γιατί να μην υποθέσεις εξίσου ότι μΉΠΩς Ποτέ και η Ελλάδα δεν θα ορθοποδήσει;

.

.

.

 

Απόλυτα την σέβομαι την άποψή σου και του καθενός να φύγει. Αυτό που δεν σέβομαι είναι το άντε να φύγουμε να κάνουμε την ζωή μας και ας καταστραφεί η Ελλάδα, εδώ δεν υπάρχουν ευκαιρίες.

 

Γιατί έτσι θα γίνει, εάν φύγουν οι περισσότεροι Έλληνες τι θα μείνει; Θα μας κατασπαράξουν όλοι οι τριγύρω.

Το θέμα είναι πως θα ακολουθήσουν και άλλες χώρες μετά και στο τέλος θα έρθει η παγκοσμιοποίηση και η παγκόσμια κυβέρνηση.

 

Γι αυτό και είμαι κατά της μετανάστευσης(την συγκεκριμένη αυτή στιγμή). Και να σου πω και κάτι άλλο; Δες τις άλλες χώρες τριγύρω μας. Μια ζωή στην φτώχεια ζουν και όμως οι περισσότεροι δεν μετανάστευσαν και γι αυτό υπάρχουν ακόμη σαν χώρες. Ένα τραγικό λάθος πιστεύω για την πατρίδα μας είναι και η ένταξη στην Ευρωπαϊκή Ένωση και την ΕΟΚ. Θυμάστε πριν λίγες δεκαετίες την Ελλάδα; Και εμείς φτωχοί είμασταν, αλλά γλυκαθήκαμε με τα sport αυτοκινητάκια, τους υπολογιστές μας, τις μόδες της εποχής, και γενικά όλες τις ανέσεις μας που όλα όμως ήταν δανεικά, και τώρα θέλουν να τα πάρουν πίσω, και πιστεύω είναι και αυτός ένας λόγος που πολλοί θέλουν να μεταναστεύσουν, γιατί βλέπουν τις ανέσεις ή τα αγαθά αυτά να χάνονται.

 

Ήταν δανεικά διότι τα χρήματα τα οποία πληρωνόσασταν στις δουλειές σας και με τα οποία αγοράσατε όλα αυτά, ήταν δανεικά και αυτά.

Το καθαρό κέρδος της χώρας είχε φαγωθεί ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...