Προς το περιεχόμενο

Εσύ θα φύγεις ή θα μείνεις;


mercu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τελική φεύγεις απο την ελλάδα για να φύγεις απο την ελλάδα. Και να κάνω 2-3 χρόνια να γυρίσω λίγο θα με νοιάξει.

 

Σωστή η σκέψη σου αλλα είναι έτσι?

Δηλαδή θα αντέξεις να το κάνεις αυτό και να συμπεριφερθείς με αυτό τον τρόπο?

Αν τα καταφέρεις πιστεύω οτι έχεις βρεί το νόημα της λέξης "Μετανάστευση".

 

Εγω δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό.Ετσι πιστεύω τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σωστή η σκέψη σου αλλα είναι έτσι?

Δηλαδή θα αντέξεις να το κάνεις αυτό και να συμπεριφερθείς με αυτό τον τρόπο?

Αν τα καταφέρεις πιστεύω οτι έχεις βρεί το νόημα της λέξης "Μετανάστευση".

 

Εγω δεν θα μπορούσα να το κάνω αυτό.Ετσι πιστεύω τουλάχιστον.

 

Φυσικά. Δεν είναι μια σκέψη που προέκυψε τώρα με τις κρίσεις και τις μλκείες.

Απο πάντα σιχαινόμουν την ελληνική νοοτροπία και κυρίως την λατρεία τους για πελατειακές σχέσεις και τον εγωκεντρισμό τους.

Και δεν κατηγορώ τους τρίτους μόνο. Ξεκινάει απο τους γονείς, φίλους, γνωστούς και πάει προς τα έξω.

Πίστεψε με δεν θα μου λείψει καθόλου. Αλλα άς έρθει εκείνη η μέρα πρώτα. Στη θεωρία όλοι καλοί είμαστε.

 

Δεν λέει κανείς οτι θα πάμε σε έναν κοινωνικό παράδεισο, αλλα απο το πολιτισμένο ντεμέκ μπουρδέλο μας μπορώ να σκεφτώ πολλές καλύτερες εναλλακτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα ήθελα να μπορώ να βγαίνω με τους φίλους μου και να γυρνάω στα μέρη που μεγάλωσα, αλλά όσο μεγαλώνουμε αλλάζουν πολλά δίπλα μας. 2 κολλητοί μου παντρεμένοι με παιδί, άλλος αρραβωνιασμένος, άλλος για κει το πάει, άλλος δουλεύει κ μένει Αθήνα(εγώ μένω επαρχία) κι ο άλλος φεύγει αύριο για μάστερ εξωτερικό και μετά απ αυτό θα το ψάξει για μόνιμα εκεί. Όλοι οι υπόλοιποι έχουν την δουλειά τους κανονικά. Δεν λέω ότι έχουμε χαθεί, βρισκόμαστε συνέχεια αλλά κοιτάζω λίγο πιο μακριά και βλέπω πως για κει πάει το πράγμα. Και δεν θέλω οι άλλοι να προχωράνε κι εγώ να κολλήσω στο παιδικό μου δωμάτιο.

 

Ακόμα και δουλειά να βρω θα είναι με ελάχιστα λεφτά. Αφού έχω αρχίσει να λέω στον κόσμο να λένε σε γνωστούς τους να με πάρουν χωρίς πληρωμή, απλά για να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία.

 

Ξέρω ότι καλύτερα θα ήταν μεταπτυχιακό έξω αλλά δεν μπορώ να φύγω ακόμα για οικονομικούς λόγους. Όποτε επέλεξα να το κάνω σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο με distance learning. Δεν ξέρω αν αυτή η μέθοδος έχει μειωμένη ποιότητα εκπαίδευσης αλλά μετά από έρευνα που έκανα είδα ότι έξω παίζει αρκετά αυτό. Το καλό είναι ότι δεν θα αναγράφεται ότι είναι εξ αποστάσεως αλλά θα το καταλάβει ένας εργοδότης ότι ένας Έλληνας που έχει αμερικάνικο πτυχίο μάλλον εξ αποστάσεως το έκανε. Σίγουρα ένα μειονέκτημα είναι το χάσιμο της προσωπικής επαφής με φοιτητές και καθηγητές. Απ την άλλη αν δεν υπήρχε αυτός ο τρόπος οι μόνες επιλογές θα ήταν μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο της πόλης μου( όχι μόνο εξωτερικό δεν μπορώ να φύγω ακόμα, αλλά και σε άλλη ελληνική πόλη λόγω ενοικίου).

 

 

Φυσικά πιο εύκολα είναι να έχεις γνωστούς έξω για να φύγεις. Εγώ δεν έχω άμεσα γνωστούς π.χ. Καναδά μένει η αδερφή του παλιού μου συγκάτοικου στο φοιτητιλίκι, ΝΥ μένουν τα ξαδέρφια ενός ξάδερφού μου. Λονδίνο ο γιος μια γνωστής μας. Κανείς απ αυτούς δεν μ έχει γνωρίσει. Ο μόνος που γνωρίζω άμεσα και βασίζομαι περισσότερο είναι ο συγκεκριμένος ξάδερφος που φεύγει αύριο για μάστερ. Οπότε υποθέτω πως όταν θα τελειώσω το δικό μου μεταπτυχιακό και είμαι έτοιμος , να τον ακολουθήσω εκεί που είναι. Θα δείξει...

 

 

@Manuel , πολλοί λένε αρνητικά σχόλια τώρα πια για την Αμερική. Πως κι έβαλες μες στο παιχνίδι την Καλιφόρνια;

 

@alex_000, η επαγγελματική σου ζωή είναι όπως τα περίμενες εκεί που είσαι τώρα; Η προσωπική σου ζωή πως είναι; Είπες ότι εκεί είναι πιο εφήμερα, αυτό σημαίνει πως οι παρέες σου εκεί είναι απομακρυσμένες; Δηλαδή, δύσκολα βρίσκεστε; Υπάρχουν πολλές μοναχικές στιγμές;

Όσο για οικογένεια, ξέρω ότι πολλοί το παίζουν ενάντια και μετά παντρεύονται αλλά εγώ δεν νιώθω την ανάγκη να κάνω οικογένεια. Το βλέπω ως κάτι που αν γίνει θα γίνει μετά από χρόνια. Νιώθω απίστευτη πίεση ακόμα και σε σχέση. Είπες:"Προτείνω δικιά σου οικογένεια για να την παλέψεις καλύτερα έξω και άσε τις παρέες. " - Έχεις απογοητευτεί απ τις παρέες που βρήκες εκεί, δηλαδή δεν ταιριάζετε;

 

 

 

(Υ.Γ. Ζήτησα από έναν γνωστό μας λογιστή να δουλέψω εκεί χωρίς λεφτά, απλά για να προσθέσω εμπειρία στο CV αλλά ήταν ήδη γεμάτος. Μου είπε, αν θέλω μπορώ να βάλω προϋπηρεσία σ αυτόν κανά χρόνο περίπου στο CV μου, όταν χρειαστεί. Εσείς, σε περίπτωση που δεν βρίσκατε δουλειά στον τομέα που θέλετε για απόκτηση εμπειρίας, θα το κάνατε αυτό; Ή θα φοβόσασταν μήπως σας καταλάβει ο μελλοντικός σας εργοδότης; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

(Υ.Γ. Ζήτησα από έναν γνωστό μας λογιστή να δουλέψω εκεί χωρίς λεφτά, απλά για να προσθέσω εμπειρία στο CV αλλά ήταν ήδη γεμάτος. Μου είπε, αν θέλω μπορώ να βάλω προϋπηρεσία σ αυτόν κανά χρόνο περίπου στο CV μου, όταν χρειαστεί. Εσείς, σε περίπτωση που δεν βρίσκατε δουλειά στον τομέα που θέλετε για απόκτηση εμπειρίας, θα το κάνατε αυτό; Ή θα φοβόσασταν μήπως σας καταλάβει ο μελλοντικός σας εργοδότης; )

 

Όχι. Σε μια μελλοντική συνέντευξη είναι πολύ πιθανό ο μελλοντικός σου εργοδότης να σου ζητήσει συγκεκριμένα παραδείγματα από προηγούμενες δουλειές. Και εκεί, εκτός και αν είσαι πολύ καλός ηθοποιός, θα φανεί εάν ξέρεις κάτι παραπάνω ή όχι.

 

Δική σου είναι βέβαια η απόφαση και είμαι σίγουρη ότι πολλοί κάνουν αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. Εγώ προσωπικά, δεν θα επέλεγα αυτό το δρόμο, γιατί μπορεί να σε βάλει σε μπελάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ξεχνάς κάτι πολύ σημαντικό που ισχύει στο εξωτερικό.

Το κόστος διαβίωσης είναι πολύ διαφορετικό εκεί! ( Νερό,ενοίκιο,φαγητό κτλ)

 

Φίλος μου πλέον μένει μόνιμα στο Βέλγιο. Εχει βρεί εκει μια πάρα πολυ καλή δουλειά με υψηλές απολαβές (πάνω απο 5,000 € τον μήνα). Η δουλειά του φίλου μου είναι στο κέντρο του Βελγίου. Το ενοίκιο που δίνει λοιπόν κάθε μήνα για να μένει κοντά στο κέντρο και στην δουλειά του είναι κοντά στα 2,000 €!

 

Καθώς κουβεντιάζαμε οσο ηταν ακόμα Ελλάδα, μου είπε οτι του περισσεύουν στην άκρη γύρω στα 800-1000 € για την πάρτυ του. ( Με πληρωμένα: κινητά, ενοίκιο,φαγητό,ρούχα κτλ)

 

Στο λέω αυτο για να καταλάβεις τι ισχύει. Τα 3,000 € τον μήνα που μπορεί να παίρνει κάποιος τον μήνα, αν το ισοσταθμίσεις με ενοίκιο 800-1000 € , με ακριβό φαγητό , ε πίστεψε με δεν σου μένουν και πολλά στην άκρη.

 

ΥΓ: Σίγουρα ο φίλος μου μπορούσε να κάνει περισσότερη οικονομία. ( Να μην μένει τόσο κοντα στο κέντρο ωστε να γλυτώσει λεφτά απο ενοίκιο κτλ ) αλλα πάλι δεν πιστεύω να είχε τρομερή διαφορά.

 

Καταρχάς τι σχέση έχουν αυτά με το ποστ μου;

Πουθενά δεν είπα για κόστος ζωής.

 

Τεσπα,είναι όλα ανάλογα με πόλη χώρα.Το μεγαλύτερο έξοδο είναι το ενοίκιο.

Εκεί τα σκας,το υπόλοιπο κόστος ζωής είναι συγκρίσιμο ή μερικές φορές μικρότερο(λόγω καλών ΜΜΜ και υπηρεσιών).Σπάνια είναι ακριβότερα στην ηπειρωτική Ευρώπη(δεν έχω πάει Αγγλία και δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Υ.Γ. Ζήτησα από έναν γνωστό μας λογιστή να δουλέψω εκεί χωρίς λεφτά, απλά για να προσθέσω εμπειρία στο CV αλλά ήταν ήδη γεμάτος. Μου είπε, αν θέλω μπορώ να βάλω προϋπηρεσία σ αυτόν κανά χρόνο περίπου στο CV μου, όταν χρειαστεί. Εσείς, σε περίπτωση που δεν βρίσκατε δουλειά στον τομέα που θέλετε για απόκτηση εμπειρίας, θα το κάνατε αυτό; Ή θα φοβόσασταν μήπως σας καταλάβει ο μελλοντικός σας εργοδότης; )

 

Πρακτικά σε τι θα σε βοηθήσει ακριβώς ; Οι λογιστές χρειάζονται και τα ένσημα για να υπογράφουν μεγαλύτερης κατηγορίας βιβλίας ( από ΤΕΙ λογιστικής Γ δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις ; ). Εγώ ΤΕΙ λογιστικής δεν έχω τελειώσει , έχω τελειώσει Διοίκησης Επιχειρήσεων ( κάναμε κάποια μαθήματα λογιστικής απλά ) και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι διαφέρει αρκετά η θεωρητική γνώση με την πρακτική. Άσε που αλλάζουν συνέχεια τα φορολογικά , εργατικά κ.λ.π. και συνέχεια οι γνώσεις που έχεις πάρει είναι παρωχημένες και δώστου μετά σεμινάρια , τριβή στη δουλειά και δε συμμαζεύεται.

 

Πολλοί συμφοιτητές μου θέλουν να ασχοληθούν με λογιστικά ( κακώς για μένα , έπρεπε να πάνε σε καθαρά τμήμα Λογιστικής ) αλλά το θεωρώ αντικείμενο που θέλει μεγάλες τσέπες. Όσοι ασχολούνται ή έχουν συγγενή λογιστή ή έχουν πάει κάπου συστημένοι από καθηγητή του ΤΕΙ ( με τι κριτήρια τους επιλέγουν δεν ξέρω , για κάποια άτομα ξέρω ότι λόγω καλής πτυχιακής πάνω σε Λογιστική τους συστήνουν μετά σε λογιστικό ). Φυσικά μιλάω για το δικό μου περίγυρο , πρακτικά δεν μπορώ να ξέρω τι δουλειά κάνει κάθε φοιτητής που τελειώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5000 στο Λονδινο? χαχαχαχαχαχαχαχαχα. παιδια λονδινο ζω και τετια λεφτα βγαζουν μονο ατομα +6 χρονια εμπειρια σε θεσεις investment banking, IT H finance. και παλι δεν ειναι καθαρα. σκεφτειτε και το κοστος ζωης. τι νομιζετε θα ερθετε εδω περα και θα σας στρωσουν κοκκινα χαλια. υπαρχει τρελος ανταγωνισμος

 

διαμερισμα στο λονδινο 1 υπνοδωματιο σε ζωνη 3 £850-£950

γκαζι

νερο

ιντερνετ

τηλεφωνα

φαγητα

council tax

 

 

ολα αυτα αγαπητοι μου ειναι γυρω στα 1300 λιρες (τα βασικα). για να ζησει καποιος στο λονδινο αξιωπρεπως χωρις συγκατοικους θα πρεπει να βγαζει τουλαχιστον 35.000 τον χρονο πριν τον φορο. και παλι δεν ειναι καλα τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ την εμπειρία μου, απαντώντας στο αρχικό post :

 

Κι εγω λοιπόν, μετά το μεταπτυχιακό στην Αγγλία, βρήκα δουλειά εδώ και 7 μήνες στην Μπρατισλάβα, χωρίς να έχω εργασιακή εμπειρία και με χρήματα όχι καλά.

 

Είμαι όμως πολύ ευχαριστημένος από τη ζωή εδώ και δεν αντιμετώπισα κανένα από τα προβλήματα που φοβάται το παιδί που ξεκίνησε το thread. Ήμουν και τυχερός συγκυριακά βέβαια, καθώς έτυχε να έρθουν μετά απο μένα στη δουλειά Έλληνες συνομήλικοί μου, γιατί με τους Σλοβάκους δεν μπορείς να έχεις πολλά πολλά. Μόνο με κάποιους άλλους Ευρωπαίους που είναι στην ίδια φάση με σένα. Για μένα είναι κάτι σαν συνέχεια των σπουδών μου στο εξωτερικό, έχω την ευκαιρία να δουλέψω στο αντικειμενό μου, και στη φάση που είμαι τώρα δε με χαλάει πολύ το ότι δε μπορώ να μαζέψω χρήματα. Το βασικό είναι να την παλέψω για 2 χρόνια, ώστε να μπορέσω να στοχεύσω σε μια καλύτερη θέση (σε άλλη χώρα) μετά.

 

Για επιστροφή στην Ελλάδα δε βλέπω φως και το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Αν έβρισκα κάτι ανάλογο θα το σκεφτόμουν,αλλά δεν ξέρω αν θα άξιζε να γυρίσω πάλι στην αβεβαιότητα. Εδώ τουλάχιστον, έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Σαφώς μου λείπουν όλα αυτά που αναφέρθηκαν από την Ελλάδα, αλλά δε μετανιώνω σε καμία περίπτωση την απόφασή μου, η οποία πάρθηκε πιο εύκολα απ'όσο κανείς φαντάζεται. Ένα σαββατοκύριακο είχα να σκεφτώ την πρόταση και ήταν αρκετό.

 

Η συμβουλή μου είναι αν κάποιος το σκέφτεται να το τολμήσει, ειδικά αν οι εναλλακτικές είναι οι συνή8εις λύσεις του να μένεις με τους γονείς σου κάνοντας μια πρόχειρη δουλειά. Βέβαια, δεν προτείνω κιόλας να πάει κάποιος έξω ως σερβιτόρος ή λατζιέρης, χώρις να υποβαθμίζω τις δουλειές αυτές.

 

Αλλά βέβαια, όλα σχετικά είναι και υποκειμενικά, ανάλογα με το άτομο και τις προτεραιότητές του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι...εχω δει σε αλλα θεματα που εχουν ανοιχτει οτι καποιος χωρις προυπηρεσια ουτε να το διανοηθει να ψαξει εξωτερικο δουλεια.Αρα πως να φυγουμε?Να παμε λατζεριδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό τόνισα ότι εγώ δεν είχα προυπηρεσία. Υπάρχουν entry level θέσεις έξω, όπως και graduate schemes. Στην Ελλάδα είναι αδιανόητο να ζητήσεις δουλειά χωρίς 2-3 χρόνια εμπειρία,αλλά πως να τη βρείς ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα, οτιδήποτε λέω, κάνω και σκέφτομαι τα τελευταία 2-3 χρόνια αφορά το να σηκωθώ να φύγω. Τελειώνω φέτος κάποια στιγμή το μεταπτυχιακό μου και μετά ασταμάτητα cv κατα βάση για την αγαπημένη μου Αγγλία.

 

Με τη διαιτησία δεν το προχώρησες τελικά;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά σε τι θα σε βοηθήσει ακριβώς ; Οι λογιστές χρειάζονται και τα ένσημα για να υπογράφουν μεγαλύτερης κατηγορίας βιβλίας ( από ΤΕΙ λογιστικής Γ δεν έχεις δικαίωμα να υπογράψεις ; ). Εγώ ΤΕΙ λογιστικής δεν έχω τελειώσει , έχω τελειώσει Διοίκησης Επιχειρήσεων ( κάναμε κάποια μαθήματα λογιστικής απλά ) και αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι διαφέρει αρκετά η θεωρητική γνώση με την πρακτική. Άσε που αλλάζουν συνέχεια τα φορολογικά , εργατικά κ.λ.π. και συνέχεια οι γνώσεις που έχεις πάρει είναι παρωχημένες και δώστου μετά σεμινάρια , τριβή στη δουλειά και δε συμμαζεύεται.

 

Πολλοί συμφοιτητές μου θέλουν να ασχοληθούν με λογιστικά ( κακώς για μένα , έπρεπε να πάνε σε καθαρά τμήμα Λογιστικής ) αλλά το θεωρώ αντικείμενο που θέλει μεγάλες τσέπες. Όσοι ασχολούνται ή έχουν συγγενή λογιστή ή έχουν πάει κάπου συστημένοι από καθηγητή του ΤΕΙ ( με τι κριτήρια τους επιλέγουν δεν ξέρω , για κάποια άτομα ξέρω ότι λόγω καλής πτυχιακής πάνω σε Λογιστική τους συστήνουν μετά σε λογιστικό ). Φυσικά μιλάω για το δικό μου περίγυρο , πρακτικά δεν μπορώ να ξέρω τι δουλειά κάνει κάθε φοιτητής που τελειώνει.

 

black_widow, δεν θα με βοηθήσει κάπου πρακτικά αυτό. Απλά σε περίπτωση που μέχρι να φύγω δεν έχω μαζέψει εμπειρία, σκέφτομαι πως αν βάλω εικονική εμπειρία για κάποιο διάστημα σ' ένα λογιστήριο, θα με κάνει πιο ανταγωνιστικό σε πιθανές μελλοντικές συνεντεύξεις. Αλλά φοβάμαι τους κινδύνους της αποκάλυψης.

 

Τι εννοείς με το "..το θεωρώ αντικείμενο που θέλει μεγάλες τσέπες" ;

 

Πάντως, εγώ δεν επιδιώκω να δουλέψω ως λογιστής, άσχετα αν τελείωσα λογιστική. Επέλεξα μεταπτυχιακό ΜΒΑ Finance για να μπω σε άλλους κλάδους που με ενδιαφέρουν περισσότερο. Απλά θεωρώ πως αυτά τα 2 είναι ένας καλός συνδιασμός, απ' τη στιγμή που και τα δύο ανήκουν στην Οικονομία & Διοίκηση. Μπορεί η λογιστική να είναι ένα καλό υπόβαθρο γι' αυτό.

 

 

Παιδιά, τι έχετε να πείτε σ' αυτούς που διαφωνούν με την φυγή στο εξωτερικό λόγω του ότι εδώ θα παρουσιαστούν καλές ευκαιρίες μέσα στην κρίση; Δεν έχω επιχειρήματα υπέρ αυτής της άποψης, ούτε γνωρίζω τα δικά τους. Αν κάποιος έχει αυτή την άποψη, ας γράψει το σκεπτικό του, γιατί ποιος ξέρει...μπορεί να είναι και ενημερωμένος καλύτερα για θέματα μελλοντικών ευκαιριών εντός Ελλάδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδιά, τι έχετε να πείτε σ' αυτούς που διαφωνούν με την φυγή στο εξωτερικό λόγω του ότι εδώ θα παρουσιαστούν καλές ευκαιρίες μέσα στην κρίση;

 

ΟΤΑΝ και ΑΝ καποτε παρουσιαστουν αυτες οι ευκαιριες πολυ απλα τα βαζεις κατω και βλεπεις αν σε συμφερει να γυρισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι εννοείς με το "..το θεωρώ αντικείμενο που θέλει μεγάλες τσέπες" ;

 

 

Τα σοβαρά βιβλία λογιστικής έχουν τουλάχιστον 50 + ευρώ , βάλε τα λογιστικά προγράμματα που πρέπει να ξέρεις ( να ήταν ένα , δύο πάει στα κομμάτια , είναι πολλά τα άτιμα και θέλουν να τα ξέρεις ), βάλε τα σεμινάρια , βάλε την αμισθί εργασία σε λογιστικά ( ναι ξέρω ότι είναι απαράδεκτο να δουλεύεις τσάμπα , αυτό βλέπω να επικρατεί όμως ) , να πληρώνεις από την τσέπη σου πολλές φορές τις εισφορές σου για να αποδεικνύεται η προυπηρεσία σου. Και φυσικά πρέπει να έχεις μηχανάκι δικό σου για τις εξωτερικές δουλειές.

 

Μετά βάλε λεφτά να τα σκάσεις σε Master.

 

Eίναι ακριβό σπορ οι σπουδές στην Ελλάδα τελικά ( δεδομένων και των συνθηκών εργασίας εδώ ). Πολλά λεφτά για επένδυση , αμφίβολη απόσβεση.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι αν είχα τα λεφτά για όλα τα παραπάνω και ήμουν στη φάση του μεταπτυχιακού σίγουρα δε θα το έκανα Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...