Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα γράψει και παλιότερα για κάποιο πρόβλημα με το Control Catalyst Center. Από τις 10 φορές που θα κλείσω τον υπολογιστή τις 7 μου βγάζει το παρακάτω σφάλμα :

 

post-162406-0-09532000-1357280958_thumb.jpg

 

Τί πρέπει να κάνω για να σταματήσει να μου το βγάζει? Η κάρτα γραφικών είναι η ATI Sapphire 4870 512 MB και οι drivers 12.6 οι τελευταίοι. Θα μπορούσα να απεγκαταστήσω το CCC και να αφήσω μόνο τους drivers όπως τους βρίσκουν τα windows αλλά σε κάποια games χρειάζομαι κάποιες ρυθμίσεις από το CCC και γι' αυτό το πέρασα. Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι φταίει? Έψαξα και στο internet αλλά δεν βρήκα κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kosvou είχα και γω το ιδιο πρόβλημα κατα την απενεργοποίηση των 8 με το volume control center της creative. έκανα δεξί κλικ, ιδιότητες και το έβαλα να τρέχει πάντα ως διαχειριστής και λύθηκε το πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα με την αποσυμπίεση.

 

Με το winrar τραβώντας ενα αρχείο που βρίσκεται σε rar/zip μέσα στην επιφάνεια εργασίας, με σκοπό να το αποσυμπιέσει και να το μεταφέρει στην επιφάνεια, παράλληλα αντιγράφει και το περιεχόμενο του φακέλου που βρίσκεται το συγκεκριμένο αρχείο, οπότε μου γεμίζει την επιφάνεια με αρχεία !!

 

το επανεγκατέστησα αλλά τίποτα !!

τα windows είναι γνήσια, το winrar trial

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την τελευταια εκδοση 4.20 του WinRAR, δεν μου το κανει αυτο που αναφερεις.

(Τα Windows 8 και το WinRAR ειναι 64bit.)

 

Και παλι, αυτο δεν φαινεται να ειναι bug των Windows, αλλα του WinRAR...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε σου χρειαζεται ο κωδικος παλιων windows για να χρησημοποιησεις την προσφορα των 30ευρο!Φτανει να εχεις καποιο windows 7 η vista(απο το θειο) περασμενα στο desktop σου, και απο αυτο να κανεις τη διαδικασια,για να κανεις upgrade σε 8! 

Αν θες την 64bit των 8,θα πρεπει τα windows που θα εχεις στο desktop που θα κατεβασεις τα 8,να ειναι και αυτα 64bit version(7 ή vista)!

 

επειδή έχω ήδη 8 απο τον θείο και δεν θέλω να τα στήνω απο την αρχή αλλά θέλω να τα ενεργοποιήσω, μπορώ

 

1 - να βάλω σε vm 7άρια - να τρέξω απο εκεί τον upgrade manager ώστε να αγοράσω το κλειδί για να το περάσω στα 8 που τρέχω κανονικά?

 

Αν ναί,

2 - θα φαίνεται ότι το κλειδί δόθηκε απο το δικό μου μηχάνημα ή επειδή θα είναι vm θα έχω πρόβλημα?(επειδή αναφέρει ότι ο upgrade assistant πρέπει να τρέξει απο το pc που θα γίνει εγκατάσταση)

 

3 - αν τίποτα απο αυτά, θα πετύχει αν βγάλω hdd & ssd και να στήσω σε άλλο δίσκο 7άρια για να πάρω το κλειδί ώστε να ξαναβάλω μετά τα δικά μου και να τα ενεργοποιήσω?

 

ΥΓ: έχω upgrade offer 15€ απο 7 σε 8 γι αυτό οι ερωτήσεις.

Επεξ/σία από samniotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που εχεις το εκπτωτικο κουπονι,δε παιζει ρολο απο ποιο pc θα το ενεργοποιησεις και θα αγορασεις την αδεια.Εσυ θα το πληρωσεις 15ευρο!

Οτι και να κανεις σημασια εχει,οτι θα σου στειλου το κλειδι για το windows και εισαι καλυμενος με αυτο το θεμα!

Αυτο που πρεπει να προσεξεις,ειναι το λογισμικο απ'οπου θα κατεβασεις και θα αγορασεις την αδεια,να ειναι 64bit(π.χ. windows 7 64bit ή windows 8 64bit),για να σου κατεβασει την αντιστοιχη εκδωση των 8,δλδ την 64bit!

Τωρα αν μπορεις να τα περασεις απο τα 8,δε ξερω,αλλα ισως και να γινεται!

Για vm δεν εχω ιδεα αν μπορεις να το κανεις.Δε χρησιμοποιω σχεδω ποτε αυτη τη διαδικασια!

Εγω θα εκανα backup και θα προσπαθουσα να τα περασω απο τα 8!Σημασια εχει να φυλαξεις τον κωδικο που θα σου δωσουν! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8άρια τα χω κατεβασμένα μιάς και έχω ήδη αγοράσει 1 φορά για το λάπτοπ - απλά όταν έστησα τον καινούριο υπολογιστή δεν μπήκα στην διαδικασία να βάλω 7 και να κάνω upgrade - έβαλα απευθείας 8 με το cd που είχα φτιάξει για το λάπτοπ & κωδικό του θείου.

 

Μόλις πέρασα win7 64bit σε virtual machine - έτρεξα στο καπάκι τον βοηθό εγκατάστασης των 8, αγόρασα το κλειδί και τώρα ήρθε η ώρα να περαστεί στην ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση των 8....άντε να δούμε / θα ενημερώσω

 

 

Update: Όλα καλά, τελικά πέτυχε!

για όποιον θέλει να ξέρει, αν έχετε γνήσιο κωδικό και θέλετε να τον περάσετε σε windows 8 που δεν έχουν ενεργοποιηθεί ή είναι απο τον θείο (κοινώς, να τα κάνετε γνήσια), μπορείτε να ανοίξετε μία γραμμή εντολών και να πληκτρ. slui 3

έτσι ανοίγει το παράθυρο που ζητάει να βάλετε τον κωδικό και να πατήσετε ενεργοποίηση.

εφόσον ο κωδικός είναι γνήσιος, τα windows ενεργοποιούνται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παω να βαλω να παιξει μια full hd ταινια, το media center Μου βγαζει αυτο το μηνυμα

24081713.png. Οταν παω να βαλω κατι σε dvd αναλυση παιζει μια χαρα. Τι μπορει να φτεει?

 

 

 

 

δοκιμασε http://shark007.net/win8codecs.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα τα codecs ενω παιζουν σωστα στο media player classic οι hd-fhd ταινιες τα υπολοιπα σε κατωτερα formats δεν δειχνουν υποτιτλους, ειτε εξωτερικοι ειτε ενσωματωμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα τα codecs ενω παιζουν σωστα στο media player classic οι hd-fhd ταινιες τα υπολοιπα σε κατωτερα formats δεν δειχνουν υποτιτλους, ειτε εξωτερικοι ειτε ενσωματωμενοι

 

 

ενσωματωμενοι πως γινεται? αφου ειναι hard-coded.... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

έχω ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ (από την εποχή των 95 είχα να το πω αυτό) win8 με την προσφορά, τα οποία μπήκαν σε μηχάνημα που είχε 7άρια 64άρια...

αποτέλεσμα να έχω 64μπιτα win8

θέλω όμως να γυρίσω στα 7 για τον σταθερό και να δοκιμάσω τα 8άρια στο νετμπουκάκι μου

η ερώτηση είναι: ο κωδικός που πήρα τελικά, θα με αφήσει να εγκαταστήσω 32bit λειτουργικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...