Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται το lock screen κάθε φορά που μένει ακίνητο το ποντίκι για παραπάνω από ένα λεπτό; Δοκίμασα τα πάντα, κατάφερα να φορτώνει κατευθείαν στο metro ui χωρίς να πατήσω τίποτα, αλλά άμα το αφήσω για λίγο σε stand by mode, βγαίνει πάλι η μλκία. Έχψ απενεργοποιήσει και screen saver και τα πάντα, αλλά αυτό εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα,αν και ξερω να χειριζομαι πολυ καλα τους υπολογιστες,με τα windows 8 τα βρηκα σκουρα τα πραγματα!ετσι λοιπον εχω τις εξης αποριες:

1)οταν αγορασα τον υπολογιστη ειχε μεσα ενα cd και το βαζω και μου δειχνει καποιους drivers,αυτους τους εχω ηδη εγκατεστημενους ή εγω πρεπει να τους εγκταστησω;

2)καπου μου ζηταει το activation key για τα windows 8,που θα το βρω αυτο;

3)πως γινεται να μην χρειαζεται να παταω κωδικο για να ανοιγει ο υπολογιστης;

4)αν δεν κανω λαθος το μενου δεν ειναι αφης;αν κανω λαθος διωρθοστε με

ευχαριστω εκ των προτερων...

 

1. Αν οι συσκευές στις οποίες αναφέρονται οι drivers λειτουργούν κανονικά δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσεις κάτι. Άσε που σε καινούριους υπολογιστές είναι ήδη εγκατεστημένοι (συνήθως).

 

2. Σε καινούριους υπολογιστές δεν μου έχει τύχει να ζητά activation key. Λογικά θα υπάρχει σε αυτοκόλλητο πάνω στον υπολογιστή, διαφορετικά σε κάποιο συνοδευτικό CD. Τελευταία λύση η επικοινωνία με τον έμπορο από όπου αγόρασες τον υπολογιστή.

 

3. Πηγαίνεις: Ρυθμίσεις > Χρήστες > Αλλαγή κωδικού πρόσβασης και εκεί που σου ζητάει να εισάγεις νέο κωδικό, τον αφήνεις κενό!

 

4. Το μενού είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί κυρίως σε tablet αλλά λειτουργεί κανονικά και με το ποντίκι και με τα βελάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται το lock screen κάθε φορά που μένει ακίνητο το ποντίκι για παραπάνω από ένα λεπτό; Δοκίμασα τα πάντα, κατάφερα να φορτώνει κατευθείαν στο metro ui χωρίς να πατήσω τίποτα, αλλά άμα το αφήσω για λίγο σε stand by mode, βγαίνει πάλι η μλκία. Έχψ απενεργοποιήσει και screen saver και τα πάντα, αλλά αυτό εκεί.

 

Σαφώς και υπάρχει!

Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να είμαι μπροστά στον υπολογιστή μου με τα 8 ώστε να σου περιγράψω τα ακριβή σημεία σχετικών ρυθμίσεων. Αν δεν σου τα προλάβει άλλος, θα το κάνω το βράδυ.

Ωστόσο (κανονικά), είναι καθαρά θέμα συγκεκριμένων και απλών ρυθμίσεων...

 

 

Μια και το βρήκα με γκουγκλάρισμα σχετικά εύκολα, είπα να στο μεταφέρω πρόχειρα εδώ όπως το γράφει, ώστε να το δοκιμάσεις...

  • Navigate to Computer Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Personalization
  • Double click “Do not display the lock screen,” and select Enabled from the dialog that pops up. Click OK.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σαφώς και υπάρχει!

Δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να είμαι μπροστά στον υπολογιστή μου με τα 8 ώστε να σου περιγράψω τα ακριβή σημεία σχετικών ρυθμίσεων. Αν δεν σου τα προλάβει άλλος, θα το κάνω το βράδυ.

Ωστόσο (κανονικά), είναι καθαρά θέμα συγκεκριμένων και απλών ρυθμίσεων...

 

 

Μια και το βρήκα με γκουγκλάρισμα σχετικά εύκολα, είπα να στο μεταφέρω πρόχειρα εδώ όπως το γράφει, ώστε να το δοκιμάσεις...

  • Navigate to Computer Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Personalization
  • Double click “Do not display the lock screen,” and select Enabled from the dialog that pops up. Click OK.

Αυτό το έχω κάνει ήδη και δεν έπιασε. Έπιασε δηλαδή, αλλά μόνο στην αρχή, όταν μπαίνει στα windows. Μετά ξαναβγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω κάνει ήδη και δεν έπιασε. Έπιασε δηλαδή, αλλά μόνο στην αρχή, όταν μπαίνει στα windows. Μετά ξαναβγαίνει.

 

Μωρέ, υπάρχουν και κάποιες άλλες ρυθμίσεις που σου ζητούν να διευκρινήσεις συγκεκριμένα, το σε πόσο χρόνο θες να ενεργοποιείται (μετά πια) το lock screen. Στο λέω γιατί το έχω πειράξει κι ο ίδιος δηλαδή και το γνωρίζω. Εκεί, θυμάμαι, μπορείς να δηλώσεις και το να μην ενεργοποιείται καν.

Απλά, τώρα, δεν μπορώ να σε κατατοπίσω περισσότερο...

 

 

Ωστόσο, πάλι με γκουγκλάρισμα αλλά λίγο περισσότερο αυτή τη φορά, βρήκα αυτό εδώ που θεωρώ ότι θα σου το λύσει το θέμα μια χαρά αν το ακολουθήσεις:

 

 

http://superuser.com/questions/465363/the-windows-8-lockscreen-times-out-after-just-1-minute-and-the-screens-go-black

 

Πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει τρόπος να μην εμφανίζεται το lock screen κάθε φορά που μένει ακίνητο το ποντίκι για παραπάνω από ένα λεπτό; Δοκίμασα τα πάντα, κατάφερα να φορτώνει κατευθείαν στο metro ui χωρίς να πατήσω τίποτα, αλλά άμα το αφήσω για λίγο σε stand by mode, βγαίνει πάλι η μλκία. Έχψ απενεργοποιήσει και screen saver και τα πάντα, αλλά αυτό εκεί.

σε laptop να φανταστώ? checkαρε στα power options (advanced) μπας και βρεις κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε laptop να φανταστώ? checkαρε στα power options (advanced) μπας και βρεις κάτι...

 

Ακριβώς!

Αν μάλιστα δεις, και το link που πρότεινα παραπάνω, αυτό προτείνει αλλά αναλυτικότερα και με εικόνα.

 

Ωστόσο, αυτό δεν έχει να κάνει με το αν έχει κανείς "laptop" ή κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω πειράξει και τα δύο που αναφέρετε αλλά και πάλι τζίφος. Οι ρυθμίσεις ενέργειας είναι στα τέρματα, τα άλλα settings τα δοκίμασα και με 0 και με 100000 μπας και ξεγελαστεί, αλλά @@. Έχω σιχαθεί να το βλέπω.

btw desktop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν οι συσκευές στις οποίες αναφέρονται οι drivers λειτουργούν κανονικά δεν υπάρχει λόγος να εγκαταστήσεις κάτι. Άσε που σε καινούριους υπολογιστές είναι ήδη εγκατεστημένοι (συνήθως).

 

2. Σε καινούριους υπολογιστές δεν μου έχει τύχει να ζητά activation key. Λογικά θα υπάρχει σε αυτοκόλλητο πάνω στον υπολογιστή, διαφορετικά σε κάποιο συνοδευτικό CD. Τελευταία λύση η επικοινωνία με τον έμπορο από όπου αγόρασες τον υπολογιστή.

 

3. Πηγαίνεις: Ρυθμίσεις > Χρήστες > Αλλαγή κωδικού πρόσβασης και εκεί που σου ζητάει να εισάγεις νέο κωδικό, τον αφήνεις κενό!

 

4. Το μενού είναι σχεδιασμένο για να λειτουργεί κυρίως σε tablet αλλά λειτουργεί κανονικά και με το ποντίκι και με τα βελάκια.

σε ευχαριστω πολυ αλλα το product key δεν υπαρχει πουθενα!αμα το αφησω ετσι τηα εχω προβλημα στο μελλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια,μολις εβαλα τα win8,αγορασμενα απο την γνωστη προσφορα δηλ originalκατω δεξια στην οθονη μου γραφει :windows 8 pro build 9200 ξερετε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...