Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα τα επανεγκατεστησα τα win8 σβηνοντας και το reserved partition ,Tα win 8 δημιουργουν ενα μεγαλυτερο με 300mb .Παντως μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι απο τα 232gb free space με την εγκατασταση των 8 ελευθερο μου εχει 198gb .Πιανουν τοσο χωρο τα pro ? Eκτος αν παιζει καποιο ρολο η μνημη ram που εχω 24gb γιατι θυμαμαι οταν την ειχα εγκαταστησει στα win7 η χωρητικοτητα στον σκληρο ειχε μειωθει και δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Τελικα τα επανεγκατεστησα τα win8 σβηνοντας και το reserved partition ,Tα win 8 δημιουργουν ενα μεγαλυτερο με 300mb .Παντως μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι απο τα 232gb free space με την εγκατασταση των 8 ελευθερο μου εχει 198gb .Πιανουν τοσο χωρο τα pro ? Eκτος αν παιζει καποιο ρολο η μνημη ram που εχω 24gb γιατι θυμαμαι οταν την ειχα εγκαταστησει στα win7 η χωρητικοτητα στον σκληρο ειχε μειωθει και δεν μπορουσα να καταλαβω τον λογο .

Ριξε μια ματια στο pagefile σου και στο hibernation file. Επισης χρησιμοποιησε κατι σαν το Windirstat για να δεις τι σου τρωει αρκετο χωρο στο δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο pagefile σου και στο hibernation file. Επισης χρησιμοποιησε κατι σαν το Windirstat για να δεις τι σου τρωει αρκετο χωρο στο δισκο.

 

Πραγματι εχεις δικιο ....Απο το παραθυρο της virtual memory το total paging file for all drives ειναι 6600ΜΒ ....Well done bro .

To hibernation file που ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Πραγματι εχεις δικιο ....Απο το παραθυρο της virtual memory το total paging file for all drives ειναι 6600ΜΒ ....Well done bro .

To hibernation file που ειναι ?

 

Eαν δεν εχεις πειραξει καποια ρυθμιση και το εχεις ενεργοποιημενο, στο C:\ (hidden)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Tι εννοεις hidden ? Εγω βλεπω στον C τον φακελο windows,program files κτλ ...

Κρυφο αρχειο, θα πρεπει να εχεις ενεργοποιημενη την αντιστοιχη επιλογη για να το δεις στον windows explorer ή οποιον αλλο file manager χρησιμοποιεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hibernation, δες ποσο ελευθερο εχεις στο C:\, εκτελεσε ως admin την εντολη powercfg -h off και ξαναελεγξε τον ελευθερο χωρο. Με powercfg -h on το επαναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Για το hibernation, δες ποσο ελευθερο εχεις στο C:\, εκτελεσε ως admin την εντολη powercfg -h off και ξαναελεγξε τον ελευθερο χωρο...
Υποθετω πως απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το hibernation file (..και τα 24gb που θα του τρωει), δεν εχει νοημα να το απενεργοποιησει τελειως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το hibernation, δες ποσο ελευθερο εχεις στο C:\, εκτελεσε ως admin την εντολη powercfg -h off και ξαναελεγξε τον ελευθερο χωρο. Με powercfg -h on το επαναφερεις.

Eννοεις στο dos prompt ? Με off δηλαδη το διαγραφει και με on το δημιουργει παλι η απενεργοποιει -ενεργοποιει ?

 

Υποθετω πως απο τη στιγμη που δεν υπαρχει το hibernation file (..και τα 24gb που θα του τρωει), δεν εχει νοημα να το απενεργοποιησει τελειως.

 

Δηλαδη αν υπηρχε θα μου ετρωγε χωρο οση RAM εχω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ουτε εγω εχω hidden file χυμα στο c:\ που να δηλωνει hibernation, αλλα αν το απενεργοποιησω με την παραπανω εντολη, απελευθερωνονται ~6GB απο το δισκο (εχω 8GB μνημη). Δεν ξερω που δεσμευεται ο χωρος...



Eννοεις στο dos prompt ? Με off δηλαδη το διαγραφει και με on το δημιουργει παλι η απενεργοποιει -ενεργοποιει ?

Ναι, dos prompt εκτελεσμενο ως administrator ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δηλαδη αν υπηρχε θα μου ετρωγε χωρο οση RAM εχω ? 
Κατα το hibernation τα Windows μεταφερουν ολα τα περιεχομενα της ram σου στο συγκεκριμενο αρχειο, προκειμενου μολις ξυπντησει το pc να ειναι στην κατασταση που το αφησες.
Παντως ουτε εγω εχω hidden file χυμα στο c:\ που να δηλωνει hibernation, αλλα αν το απενεργοποιησω με την παραπανω εντολη, απελευθερωνονται ~6GB απο το δισκο (εχω 8GB μνημη). Δεν ξερω που δεσμευεται ο χωρος...
Ενδιαφερον μου ακουγεται. Προσωπικα (ενεργοποιημενο hibernation) το on/off switch εχει σαν αποτελεσμα μονο τη διαγραφη του τυπικου hibernation file στο root, με την αντιστοιχη απελευθερωση χωρου στο σκληρο (Win 7 Pro SP1).

 

Κατι συμπληρωματικο σε σχεση με το hibernation file και μια αλλαγη των ρυθμισεων του στα 7 και εαν θυμαμαι καλα και στα Vista. Απο default δεν "πιανει" το 1/1 της ram στο σκληρο αλλα περιπου το 75% της ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κατι συμπληρωματικο σε σχεση με το hibernation file και μια αλλαγη των ρυθμισεων του στα 7 και εαν θυμαμαι καλα και στα Vista. Απο default δεν "πιανει" το 1/1 της ram στο σκληρο αλλα περιπου το 75% της ram.

 

Eτσι τουλαχιστον και με τα 6.6 gb του pagefile εξηγειται γιατι εφυγε παραπανω χωρος στον σκληρο απο αυτον που περιμενα .Το ειχα παρατηρησει και στα win7 οταν χωρις να τα πειραξω καθολου ειχα βαλει τα στικακια μνημης στα slots και μολις ανοιξα τον υπολογιστη εκει που ειχα 15 gb free space ξαφνικα ειχα 3-4 gb και εμεινα παγωτο .Στην αρχη νομιζα οτι ειχε να κανει με την physical used memory που σου επιτρεπουν να εχεις οι διαφορες εκδοσεις των windows θεωρωντας για παραδειγμα οτι εφοσον στα win7 64x premium εχεις οριο μεχρι τα 16 τα υπολοιπα 8 που μου περισσευαν επεφταν πανω στον σκληρο ,μπακαλιστικα το λεω .

Επι της ουσιας ομως συμβαινει κατι παρεμφερες ,αφου οσο βαζεις ram αυξανουν τα windows την virtual memory και την χωρητικοτητα του hibernation file που ας πουμε οτι ειναι ενας καθρεφτης της ram .

Παντως και το 75% που λες μου φαινεται πολυ απο την αποψη οτι εμενα μεσες ακρες μου εχει δεσμευσει 12-14 gb παραπανω .Τα 6,6 πες ειναι απο το pagefile .Τα υπολοιπα 7,4 gb δεν ισοδυναμουν με 75% του 24 .Θα επρεπε να δεσμευσει αλλα 18.

 

Ναι, dos prompt εκτελεσμενο ως administrator ομως...

Αν καταλαβαινω καλα θα πρεπει να τρεξω το dos prompt as admin και τοτε θα με στειλει στο windows/system32 και πανω σε αυτο το directory θα γραψω powercfg -h off .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαινω καλα θα πρεπει να τρεξω το dos prompt as admin και τοτε θα με στειλει στο windows/system32 και πανω σε αυτο το directory θα γραψω powercfg -h off .

Ναι, η πας στο c:\windows\system32\ και κανεις δεξι κλικ στο cmd.exe και εκτελεση ως admin, ή πας απο τα apps...

 

 

 

cmd_admin.png

 

 

 

Το dir πανω στο οποιο τρεχει η εντολη δεν εχει σημασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...