Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Παντως και το 75% που λες μου φαινεται πολυ απο την αποψη οτι εμενα μεσες ακρες μου εχει δεσμευσει 12-14 gb παραπανω .

Δεν το λεω εγω. Whitepaper της Microsoft το λεει ;)

Και τελικα καλα εκανα και ειχα ενδοιασμους για τα Vista, απο τα 7 και τον R2 εφαρμοζεται η συγκεκριμενη τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το λεω εγω. Whitepaper της Microsoft το λεει ;)

Και τελικα καλα εκανα και ειχα ενδοιασμους για τα Vista, απο τα 7 και τον R2 εφαρμοζεται η συγκεκριμενη τεχνικη.

 

Παντως διαβασα οτι το hiberfil.sys ναι μεν ειναι για το hibernation mode στον υπολογιστη αλλα στα 8 επειδη κατα καποιο τροπο το shut down δεν ειναι οπως αυτο των προηγουμενων windows το συγκεκριμενο file βοηθαει στο γρηγορο boot .Δηλαδη τι κανει ,κραταει ενα αρχειο δεδομενων με το οποιο επαναφερει γρηγορα τα windows μετα απο shut off .Στο γρηγορο boot ωφελει βεβαια και το pagefile με την virtual mem αλλα εκει αναφερουν οτι οταν διαθετεις SSD ή αρκετη μνημη ram η συνεισφορα του ειναι πιο μικρη και θα μπορουσε καποιος να μειωσει το oριο  της για να εξοικονομησει χωρο μια και συνηθως οι SSD δεν εχουν μεγαλη χωρητικοτητα. Παντως μου ανοιγουν πολυ γρηγορα τα win8 ειναι η αληθεια ,καποιος που δεν ξερει θα νομιζε οτι ειχα ssd.

 

 

 

 

Tα windows 8 pro ποση χωρητικοτητα σκληρου απαιτουν  ? Ειναι διαφορετικη απο τα premium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας φίλοι και φίλες του PC Master forum. Έχω τις εξείς απορίες και όποιος μπορέσει να απαντήσει υπεύθηνα θα με φωτίσει πλήρως και θα είμαι ικανοποιημένος.


Έχω εγκατεστημένα τα Windows 7 Ultimate χ64 στον υπολογιστή μου και πρίν από λίγες ημέρες κατέβασα από το διαδίκτυο τα Windows 8 Pro. Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξείς:

1. Τα Windows 8 Pro που έκανα download στον υπολογιστή μου είναι το ολοκληρωμένο πακέτο της Microsoft ή είναι έκδοση αναβάθμισης; Διότι άλλοι μου έχουν πεί ότι είναι η ολοκληρωμένη έκδοση των Windows 8 και άλλοι ότι είναι μονάχα το πακέτο αναβάθμισης. Τι ισχύει πάνω σε αυτό;

2. Εγώ θέλω να αποθηκεύσω τα παραπάνω Windows 8 Pro που έκανα download μέσω του Internet σε DVD. Ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Φτάνει μόνο να αποθηκεύσω το εικονίδιο Install Windows που υπάρχει στο desktop της επιφάνειας εργασίας του υπολογιστή μου ή όχι; Αυτό το ρωτάω διότι σε περίπτωση που θέλω να κάνω format στον υπολογιστή θα πρέπει να ξανακάνω download το λειτουργικό σύστημα από την αρχή μέσω της Microsoft?

3. Τι ισχύει με τις άδειες χρήσης του νέου λειτουργικού συστήματος της Microsoft? Δηλαδή αν έχω 2 PC θα πρέπει να έχω δύο διαφορετικά πακέτα εγκατάστασης των WIndows 8 Pro ή όχι; Ισχύει ότι ισχύει και με τα Windows 7?

Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα. Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έβαλα από τα μέσα Οκτωβρίου στο προσωπικό PC τα Win 8 Pro 64bit.

Εδώ και κάνα μήνα έχω ΠΡΟΒΛΗΜΑ με Windows Update και Defender. Βγάζει Error 800B0001 και στο αυτόματο update και στο χειροκίνητο update.

Ακολούθησα τη λύση της Microsoft (link1 link2), αλλά το ίδιο το command line tool (dism) που θα επιδιώρθωνε το πρόβλημα έβγαλε error 800Β0001 :-D

Έχω θέσει το ερώτημα και στο community της Microsoft..

Ακολουθούν screenshots

 

Το error στο Windows Update που λέγαμε...

 

25aqafk.png

 

 

 

Το ιστορικό των updates (παρατηρήστε ότι το Visual Studio πήρε κανονικά το update του) :

 

ejzsi1.png

 

 

To πρόβλημα όταν πάω να τρέξω το Defender:

 

mc5jbl.png

 

 

Προσπάθεια για λύση του προβλήματος με το Dism:

 

2ivhct2.png

 

 

Καμιά ιδέα; Κρίμαςςς δεν είναι να φορμάρω 2 μηνών εγκατάσταση;

 

Tελικά το έφαγε το refresh και έστρωσε... προς το παρόν..
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος για να γίνει όλική αφαίρεση του metro υπάρχει?

 

Ψάχνοντας στο google το μόνο που βρήκα ήταν για disable οχι για αφαιρεση, εστω και με αυτο πλεον μπαίνω απευθείας στο desktop, αλλά θα' θελα κάτι που να κάνει ολική αφαίρεση του metro και των εφαρμογών του

 

Code to disable/Re Enable the metro
Disable: bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
Re enable: bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόπος για να γίνει όλική αφαίρεση του metro υπάρχει?

 

Ψάχνοντας στο google το μόνο που βρήκα ήταν για disable οχι για αφαιρεση, εστω και με αυτο πλεον μπαίνω απευθείας στο desktop, αλλά θα' θελα κάτι που να κάνει ολική αφαίρεση του metro και των εφαρμογών του

 

Code to disable/Re Enable the metro

Disable: bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Re enable: bcdedit /set {default} bootmenupolicy standard

Το metro,είναι οι εφαρμογές του και χωρίς αυτές,είναι σαν να μην υπάρχει!

Το νέο start menu,είναι απλά ένα menu,που αν το κανείς disable είναι σαν να μη το εχεις!

Οπόταν χωρίς να εχεις/χρησιμοποιείς τις εφάρμογες του metro και αποκλείοντας το νέο start menu,ουσιαστικά εξεφανιζεις το metro UI,από το λογισμικό!

 

Με άλλα λόγια,αν καταφέρεις να το διαγραψεις τελείως,δε θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω,απ'οτι έχεις τώρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα windows 8 pro ποση χωρητικοτητα σκληρου απαιτουν  ? Ειναι διαφορετικη απο τα premium?

Φρέσκια εγκατάσταση,με ~3gb (όλα μαζί)swap/hyber/page πλήρες updated εχτές.

diskuse.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι οταν γραφουμε κατι να το εχουμε ψαξει και να μην δημιουργουμε απλα εντυπωσεις.

οταν υπαρχουν ενημερωσεις και τις κατεβαζει το λειτουργικο σου βγαζει ενα μνμ οτι σε 2 μερες θα κανει επανεκινηση, μετα υπαρχει κατω στην μπαρα ( με το πανω βελακι) το εικονιδιο για τις ενημερωσεις που σου λεει ποτε (το αργοτερο ) θα κανει επανεκινηση, επιπλεον οταν ανοιγεις τον υπολογιστη (απο sleep mode) γραφει καπου χαμηλα ποτε θα κανει επανεκινηση... συμπερασμα στο λεει σε τοσες περιπτωσεις και σου δινει τοσο χρονο που οτι και να πεις ειναι απλα ατοπο...

Μπορείς να μου δείξεις κάποια εικόνα με αυτό (το bold + underlined); Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης, να ξαναπώ ότι δεν είναι η ενημέρωση το πρόβλημα! Δε διαμαρτυρήθηκα για το ότι δε με ενημερώνει ότι θα γίνει restart σε Χ χρόνο, αλλά για το ότι δε γίνεται να το ακυρώσω! Λύση σε αυτό δεν υπάρχει, πέραν της απενεργοποίησης των αυτόματων updates;

 

 

Ναι!

Να αρχίσεις να ενημερωνεσαι καλύτερα για το λογισμικό που χρησιμοποιείς,έστω και αν δεν είναι της apple!

Τις εξυπνάδες σου αλλού, εάν μπορείς να με βοηθήσεις κάντο, αλλιώς μη trollάρεις επειδή έχεις ψυχολογικά με την Apple. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να μου δείξεις κάποια εικόνα με αυτό (το bold + underlined); Δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Επίσης, να ξαναπώ ότι δεν είναι η ενημέρωση το πρόβλημα! Δε διαμαρτυρήθηκα για το ότι δε με ενημερώνει ότι θα γίνει restart σε Χ χρόνο, αλλά για το ότι δε γίνεται να το ακυρώσω! Λύση σε αυτό δεν υπάρχει, πέραν της απενεργοποίησης των αυτόματων updates;

 

 

Τις εξυπνάδες σου αλλού, εάν μπορείς να με βοηθήσεις κάντο, αλλιώς μη trollάρεις επειδή έχεις ψυχολογικά με την Apple. ;)

Oι "εξυπναδες" πανε στους "εξυπνους"!Το τρολαρισσμα καποιος αλλος το κανει,για πραγματα που θα επρεπε να τα επαιζε στα δακτυλα του,ενας τοσο εμπειρος χρηστης,οπως και του λογου σου! ;)

 

 

post-192952-0-76660100-1356377514_thumb.png

 

post-192952-0-94250700-1356392018_thumb.png

 

post-192952-0-24940900-1356392245_thumb.jpg

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αλλά δε βλέπω καμία επιλογή για να μη γίνεται επανεκκίνηση μετά την εγκατάσταση των updates. Δεν θέλω να απενεργοποιήσω την αυτόματη εγκατάσταση των updates. Δε θέλω να αναλάβω μόνος μου τις ενημερώσεις, θέλω να συνεχίσει το PC να τις κάνει, όπως και κάνει τώρα. Και δε με ενδιαφέρει να ξέρω απλά πότε θα κάνει restart, κι ας είναι και σε μια εβδομάδα. Θέλω απλά να μη κάνει restart από μόνο του— ή έστω, ακόμα και αν κάνει, σε περίπτωση που είμαι στο PC εκείνη τη στιγμή, να μπορώ να το ακυρώσω, όπως μπορούσα στα Windows 7! Τα αυτόματο restart με απασχολεί μόνο!

 

Δε το εξηγώ καλά; Αν «ξεριζώθηκε» κι αυτό μέσα απ'τον κώδικα των Windows ψάχνω, ή αν μπορώ ακόμα να εμποδίσω το PC να κάνει αυτόματες επανεκκινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για του λογου το αληθες σχετικα με αυτο που ελεγα οτι δεν πρεπει να bazete οff hiberfil.sys.

http://www.windows7hacker.com/index.php/2012/10/hiberfil-sys-in-windows-8-and-why-you-shouldnt-disable-hibernation-to-delete-it/

Eπισης γραφοντας dir c:\ /ah εμενα μου εδειξε τα εξης αποτελεσματα:

 

Pagefile.sys    6.979.321.855   bytes

hiberfil.sys      20.608.385.024

swapfile.sys   268.435.456

 

Εγω ειχα 232,9Gb free space πριν βαλω τα win8 και οταν τα εγκατεστησα και ειδα τον C ηταν στα 198gb. Δηλαδη 34,9 με ολα μαζι δηλαδη με win8 ,pagefile,hiberfil ,swap. Ωστοσο συμφωνα με το αθροισμα θα επρεπε τωρα τελικα να μου εχει φαει πολυ περισσοτερο .Παντως καπου εκει ειναι χοντρικα και σιγουρα η εξηγηση οτι μου πηρε τοσο πολυ χωρο ειναι ευθυνη της ram που εχω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...