Προς το περιεχόμενο

Official Windows 8 Tech Support Thread


Pantelwolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά μια χαρά δουλεύει σ'ε εμάνα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω...

ψάξε στις συσκευές ήχου μήπως δεν το έχεις ενεργοποιημένο από εκεί

έψαξα τα πάντα. το κακό είναι πως οι drivers που υπάρχουν διαθέσιμοι φτάνουν μέχρι και τα win7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

προσωπικά μια χαρά δουλεύει σ'ε εμάνα οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω...

ψάξε στις συσκευές ήχου μήπως δεν το έχεις ενεργοποιημένο από εκεί

έψαξα τα πάντα. το κακό είναι πως οι drivers που υπάρχουν διαθέσιμοι φτάνουν μέχρι και τα win7
Δοκιμασε να τρεξεις τον οδηγο σε compatibility mode , επελεξε wiindows 7.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης...

Δοκιμασε κανεις το iso των Win 8.1 αν ενεργοποιειται με το κλειδι που εχουμε απο τα 8, να ειμαστε σιγουροι, μην κανουμε τζαμπα format?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δυο γρήγορες απορίες από τα W8.

α) Σε περίπτωση που ο IE ανοίγει κανονικά, αλλά όταν τον ανοίγεις από τις "ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ" (που τα έχει όλα στο νέο πίνακα των 8 δηλαδή) φορτώνει μια τζετ μπλέ Full-screen εικόνα με το σήμα του τζετ πλοηγού, φορτώνει η κλεψύδρα του mouse αλλά κολλάειεκεί και μονάχα με ένα ALT+F4 στρώνει (χωρίς να ανοίξει ο IE εν τω μεταξύ).

β) Σε περίπτωση που θέλεις να βρεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ τις εφαρμογές, που πας; Για παράδειγμα ήθελα να κάνω ένα Shortcut στην επιφάνεια εργασίας και δεν ήξερα που σκατά να πάω να βρω το πρόγραμμα για να το κάνω. Από τον πίνακα π.χ δεν σέρνονται. Θα έπρεπε να πάω από C:\ κτλπ

Όλα αυτά όχι γιατί τα έβαλα, αλλά γιατί τα έχουν φίλοι και δεν τα γνωρίζω τόσο καλά αυτά τα μικρά details.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το β ρίξε μια ματιά στο παρακάτω Link

http://askludwig.com/2013/01/25/how-do-i-create-desktop-shortcuts-in-windows-8/

 

Για το α πιθανόν ο ie να μπλοκάρετε  εξαιτίας του antivirus , δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις να δεις πως θα πάει


Επισης...

Δοκιμασε κανεις το iso των Win 8.1 αν ενεργοποιειται με το κλειδι που εχουμε απο τα 8, να ειμαστε σιγουροι, μην κανουμε τζαμπα format?

 

Αν έχεις win 8 upgrade key δεν θα μπορείς να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση στα win 8,1(clean install),  χρειάζεται generic key για να προχωρήσεις και μετά το αλλάζεις με το update key

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη τα εβαλα και εγω και τα ψαχνω λιγο, 1ον) υπαρχει τροπος να βγαλω τον υπολογιστη μου στην επιγανεια εργασιας? και υπαρχει τροπος να μου ζηταει επιβεβαιωση οταν παταω δελετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το β ρίξε μια ματιά στο παρακάτω Link

http://askludwig.com/2013/01/25/how-do-i-create-desktop-shortcuts-in-windows-8/

 

Για το α πιθανόν ο ie να μπλοκάρετε  εξαιτίας του antivirus , δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις να δεις πως θα πάει

Έχει ένα αυστηρότατο Norton, μακάρι να το βρήκες. Ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ GTR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη τα εβαλα και εγω και τα ψαχνω λιγο, 1ον) υπαρχει τροπος να βγαλω τον υπολογιστη μου στην επιγανεια εργασιας? και υπαρχει τροπος να μου ζηταει επιβεβαιωση οταν παταω δελετε?

κανεις δεξι κλικ στη επιφανεια εργασιας μετα εξατομικευση και μετα πας επανω αριστερα που λεει αλλαγη εικονιδιων επιφανειας εργασιας.απο εκει μπορεις επιλεξεις τι εικονιδιο να φενεται!οσο για το delete κανεις δεξι κλικ στο καδο,ιδιοτητες και μετα κλικαρεις την επιβεβαιωση διαγραφης στο τελος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις ιδεα αν γίνεται να βλέπω το taskbar την ώρα που ειμαι σε μια metro εφαρμογη η στο metro start?

πχ εχω ανοιξει ενα app και να μπορω να βλέπω το taskbar καποιον που παει να μου μιλησει στο skype ξερω γω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση?Απο τοτε που γυρισα τα 8 σε 8.1 μολις βαζω των υπολογιστη σε κατασταση αναστολης λειτουργιας μετα απο λιγο ανοιγει παλι μονος του.Καποιος φιλος παραπανω ειπε να σβησω το φακελο windows.old το εκανα αλλα παλι τα ιδια .Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση?Απο τοτε που γυρισα τα 8 σε 8.1 μολις βαζω των υπολογιστη σε κατασταση αναστολης λειτουργιας μετα απο λιγο ανοιγει παλι μονος του.Καποιος φιλος παραπανω ειπε να σβησω το φακελο windows.old το εκανα αλλα παλι τα ιδια .Καμια ιδεα?

Αν τον βαζεις σε αναστολη και ανοιγει μπορει να φταιει και η προγραμματισμενη συντηρηση. Πας πινακα ελεγχου/συστημα και ασφαλεια/κεντρο ενεργειων. Ανοιγεις την καρτελα συντηρηση και πατας εκει που λεει με μπλε γραμματα αλλαγη ρυθμισεων. Αν το μονο τετραγωνακι που εχει εκει ειναι τικαρισμενο τοτε ξετικαρετο... Το εκανε και μενα και ηταν αυτο.. Τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση.

 

Επισης εμενα το λαπτοπ μετα απο αναστολη ανοιγει και με ενα απλο κλικ στο mouse η μια απλη κινηση του mouse.... Οποτε αν τυχον εχεισ καποιο mouse ασυρματο μπορει εστω και μια μικρη κινηση του να σ ανοιγει το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον βαζεις σε αναστολη και ανοιγει μπορει να φταιει και η προγραμματισμενη συντηρηση. Πας πινακα ελεγχου/συστημα και ασφαλεια/κεντρο ενεργειων. Ανοιγεις την καρτελα συντηρηση και πατας εκει που λεει με μπλε γραμματα αλλαγη ρυθμισεων. Αν το μονο τετραγωνακι που εχει εκει ειναι τικαρισμενο τοτε ξετικαρετο... Το εκανε και μενα και ηταν αυτο.. Τουλαχιστον στην δικια μου περιπτωση.

 

Επισης εμενα το λαπτοπ μετα απο αναστολη ανοιγει και με ενα απλο κλικ στο mouse η μια απλη κινηση του mouse.... Οποτε αν τυχον εχεισ καποιο mouse ασυρματο μπορει εστω και μια μικρη κινηση του να σ ανοιγει το pc.

File thanks ηταν τικαρισμενο το εκανα αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο γιατι τον βαζω σε κατασταση αναμονης πολλες φορες την ημερα και ανοιγει εκει ελεγε συντηρηση στις 03.00.Μαλλον ειναι κατι αλλο.

Φιλε IOSTEFO εκανα αυτο που μου ειπες και εβγαλε αυτο.

 

9k2dc7.jpg

 

apo τα λιγα που καταλαβα κατι εχει να κανει με την καρτα δικτυου(?) της RELTEC.

Τι κανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...