Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστή στο ανανεωμένο χρονοδιάγραμμα της, η Mozilla κυκλοφόρησε πριν από λίγο τον Firefox 7 για Windows, Mac και Linux δίνοντας έμφαση στις επιδόσεις.

 

Εδώ και αρκετά χρόνια ο δημοφιλής browser έπασχε από ένα σοβαρό θέμα που αφορούσε τη διαχείριση της μνήμης RΑΜ, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιεί πάρα πολλoύς υπολογιστικούς πόρους και η επίλυση αυτού συνεπάγεται πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες. Το θέμα διευθετήθηκε πλέον με τον Firefox 7, χάρις την πρωτοβουλία MemShrink η οποία ξεκίνησε να ασχολείται με τα θέματα διαχείρισης μνήμης από τον Ιούνιο. Σύμφωνα με τους προγραμματιστές της εταιρείας, η τελευταία έκδοση του Firefox καταναλώνει 20-50% λιγότερη μνήμη. Ειδικότερα κατά το κλείσιμο μιας καρτέλας αφαιρείται αμέσως η μνήμη που καταναλώνει έτσι ώστε να χρησιμοποιείται πάντα το μέγιστο διαθέσιμο απόθεμα μνήμης.

 

capturegos.png

 

Υπάρχουν και ορισμένες αλλαγές στην μπάρα διευθύνσεων, όπου αποκρύπτεται το πρόθεμα http:// και το κυρίως μέρος των διευθύνσεων φαίνεται με πιο σκούρα γραμματοσειρά από το υπόλοιπο μέρος της, κάτι το οποίο συμβάλει και στην προστασία από το phising.

 

Link.png Site: techspot.com

File.png Download: Firefox 7 Windows - Mac - Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά ο firefox λέει ότι κυκλοφορεί με καλύτερη διαχείριση μνήμης;

Κύριοι ο firefox το χάνει το τρένο.

Δοκιμάστε τον Maxthon κύριοι του mozilla foundation να δείτε πως φτιάχνει ο κόσμος browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά ο firefox λέει ότι κυκλοφορεί με καλύτερη διαχείριση μνήμης;

Κύριοι ο firefox το χάνει το τρένο.

Δοκιμάστε τον Maxthon κύριοι του mozilla foundation να δείτε πως φτιάχνει ο κόσμος browsers.

exactly οπως τα λες

maxthon is the best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι ειχε κυκλοφορησει εδω και λιγο καιρο ενα συγκριτικο τεστ αναμεσα στους broswers και ο ff δεν ηταν ο χειροτερος στον τομεα αυτο. Ισως να ηταν και ο καλυτερος στην διαχειριση της μνημης.

Γιατι αναφερεται οτι εχει προβλημα με την μνημη απο την στιγμη που ολα τα αντιστοιχα προγραμματα εχουν τα ιδια προβληματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μικρά εικονίδια facebook , twitter κλπ που είναι δίπλα στο tab του Insomnia πως μπαίνουν εκεί ?

 

Εγώ το έχω στα Αγγλικά. Για να το κάνεις αυτό, δεξί κλικ σε μια καρτέλα και Pin as App Tab. Λογικά θα το βρεις καρφίτσωμα ως καρτέλα εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...