Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν και ορισμένες αλλαγές στην μπάρα διευθύνσεων, όπου αποκρύπτεται το πρόθεμα http:// και το κυρίως μέρος των διευθύνσεων φαίνεται με πιο σκούρα γραμματοσειρά από το υπόλοιπο μέρος της, κάτι το οποίο συμβάλει και στην προστασία από το phising.

 

δεν μπορώ, συγνώμη, απλά δεν μπορώ να κρατηθώ, δεν θέλω να αρχίσω πόλεμο αλλά: ο Opera το έκανε πρώτος! Όπως επίσης όλο το design που βλέπω στο επάνω μέρος είναι opera-like.

 

Έχοντας πει τα παραπάνω, θα τον δοκιμάσω, ελπίζω να είναι καλός χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα αλλαξοπιστήσω. Περιμένω να μπει στα repos και δοκιμάζω.

Μακάρι να λυθούν τα memory-problems, γιατί σαν δεύτερο browser θα τον προτιμούσα από τον chromium :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ο Opera το έκανε πρώτος! Όπως επίσης όλο το design που βλέπω στο επάνω μέρος είναι opera-like.

 

 

So what ?

 

Kαι η Xerox εβγαλε πρωτη το graphical user interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σαν update τον πέρασα, απλά τσέκαρα εγώ αν υπάρχουν updates.

 

Πάντως fresh install δεν έκανα,

 

 

Και εγω και δουλευω την portable εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν οτι ο 7 δεν εχει ολες τις βελτιωσεις για την διαχειρισης της μνημης.οι υπολοιπες θα μπουν στον 8.

οσο αφορα το Μemory Fox,κρατηστε το αν βλεπετε οτι εξακολουθει να βοηθαει τον Firefox να απελευθερωνει μνημη.Παντως υποστηριζει μεχρι και τον 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ, συγνώμη, απλά δεν μπορώ να κρατηθώ, δεν θέλω να αρχίσω πόλεμο αλλά: ο Opera το έκανε πρώτος! Όπως επίσης όλο το design που βλέπω στο επάνω μέρος είναι opera-like.

 

Αν ψάχνουμε τι έκανε πρώτος ποιος και ποιος πήρε τι δεν θα βγάλουμε άκρη. Το θέμα είναι ένα καλό στοιχείο ενός browser να το υιοθετούν και οι υπόλοιποι. Πράγμα που συνέβη σε πολλές περιπτώσεις γι' αυτό και τα UI του firefox, του chrome και του opera είναι πλέον ίδια.

 

 

Το κακό με τον opera είναι ότι είναι κλειστού κώδικα και σε νηπιακό στάδιο σε ότι αφορά πρόσθετα, ειδικά κάποια συγκεκριμένα τύπου adblock plus, no script κλπ. Αλλά πραγματικά έχει φέρει καινοτομίες και νέα χαρακτηριστικά που υιοθετήθηκαν από τον ανταγωνισμό. Αν και πολλές φορές προσπαθεί να βάλει πολλά νέα χαρακτηριστικά και αρκετά από αυτά είναι όχι και τόσο πετυχημένα. Έτσι καταλήγει λίγο bloated σαν browser. Είναι όμως ελαφρύς και ταχύτατος. Αν γινόταν opensource θα ήταν καλύτερα, μιας που είναι καθηλωμένος κάπου στο 2% σε ποσοστά χρήσης, αλλά τέτοια πρόθεση δεν έχει η εταιρεία που τον βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε και πραγματικά η εκκίνηση του φαίνεται να είναι πιο γρήγορη. Αισθητά, τουλάχιστον στον δικό μου υπολογιστή. Παρόλα αυτά παραμένει 2ος μιας και ο γούγλης τα πάει υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταβάλουν φιλότιμες προσπάθειες αλλά είναι ακόμα πίσω από τον chrome σε ταχύτητα!

 

τριχες.ο FF 9 64bit παει σφαιρα τοσο στην ταχυτητα φορτωσης σελιδων,οσο και στην ταχυτητα αποκρισης του browser.

εδω ακομη και ο 6 μονο με adblock και noscript,εχει σχεδον τις ιδιες επιδοσεις με τον chrome.

Τωρα αν καποιος νομιζει οτι τα 500 λιγοτερα ms του Chrome κανουν ολη την διαφορα στην εμπειρια του online σερφαρισματος του,τοτε ας χρησιμοποιει αυτον.

αλλα να λεμε τα πραματ οπως ειναι.

 

Αν ψάχνουμε τι έκανε πρώτος ποιος και ποιος πήρε τι δεν θα βγάλουμε άκρη. Το θέμα είναι ένα καλό στοιχείο ενός browser να το υιοθετούν και οι υπόλοιποι. Πράγμα που συνέβη σε πολλές περιπτώσεις γι' αυτό και τα UI του firefox, του chrome και του opera είναι πλέον ίδια.

 

 

Το κακό με τον opera είναι ότι είναι κλειστού κώδικα και σε νηπιακό στάδιο σε ότι αφορά πρόσθετα, ειδικά κάποια συγκεκριμένα τύπου adblock plus, no script κλπ. Αλλά πραγματικά έχει φέρει καινοτομίες και νέα χαρακτηριστικά που υιοθετήθηκαν από τον ανταγωνισμό. Αν και πολλές φορές προσπαθεί να βάλει πολλά νέα χαρακτηριστικά και αρκετά από αυτά είναι όχι και τόσο πετυχημένα. Έτσι καταλήγει λίγο bloated σαν browser. Είναι όμως ελαφρύς και ταχύτατος. Αν γινόταν opensource θα ήταν καλύτερα, μιας που είναι καθηλωμένος κάπου στο 2% σε ποσοστά χρήσης, αλλά τέτοια πρόθεση δεν έχει η εταιρεία που τον βγάζει.

 

 

η εταιρεια πισω απο τον Οπερα,εχασε μια μεγαλη ευκαιρεια να τον καθιερωσει ως μεγαλο ανταγωνιστη του ΙΕ οταν υπηρχαν μονο αυτοι οι δυο browsers στην αγορα (και μετα το τελος του nεtscape)

θα μπορουσε να τον εδινε τζαμπα εξαρχης και οχι να τον πουλαει αλλα δεν το εκανε.οταν μετα βγηκε ο Firefox και αλλαξε τα δεδομενα στον χωρο,τοτε αποφασισε να τον δινει τζαμπα αλλα ηταν πλεον αργα.

Προς το παρον ο Οpera τα παει πολυ καλα στην mobile πλατφορμα αλλα κατι μου λεει οτι και εκει θα μεινει τελικα πισω οπως εγινε και με τα desktop συστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχτε μη χάσετε κανα msec εσείς με τον chrome, θα μπορούσατε να κάνετε πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα στον χρόνο αυτό, όπως ν ανοιγοκλείσετε τα μάτια σας μισή φορά ξέρω γω. Και από πρόσθετα τουμπεκί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο προηγουμενος και αυτος πατος χωρια μου αφερεσε καποια προσθετα δεν μπορουσε να τα υποστησηξη δυστηχως αν και τον προτημο αλλα δηστηχως μαλον θα τον χεραιτησω σηντομα οχι απλος πατατα αλλα πατατομηχανη. μονο αφξημενη ταχητητα δεν ειχε και δεν εχει.τη τον κυκλοφορουν; δεν τον βλεπουν οτισερνεται μπωστα στους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ, συγνώμη, απλά δεν μπορώ να κρατηθώ, δεν θέλω να αρχίσω πόλεμο αλλά: ο Opera το έκανε πρώτος! Όπως επίσης όλο το design που βλέπω στο επάνω μέρος είναι opera-like.

 

Είπε κανείς οτι το έκανε πρώτη η mozilla? Ή οτι την ενδιαφέρει αν ο θείος της την έχει μεγαλύτερη απο το θείο του opera?

 

 

Και ο προηγουμενος και αυτος πατος χωρια μου αφερεσε καποια προσθετα δεν μπορουσε να τα υποστησηξη δυστηχως αν και τον προτημο αλλα δηστηχως μαλον θα τον χεραιτησω σηντομα οχι απλος πατατα αλλα πατατομηχανη. μονο αφξημενη ταχητητα δεν ειχε και δεν εχει.τη τον κυκλοφορουν; δεν τον βλεπουν οτισερνεται μπωστα στους αλλους.

 

Γιατί? Δώστου μια ευκαιρία.. έχει και ενα ωραίο addon για ορθογραφικό έλεγχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...