Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Firefox 7 με καλύτερη διαχείριση μνήμης


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περα απο ολα αυτα, ο firefox εχει μια μοναδικη λειτουργια,η οποια ισοπεδωνει τον ανταγωνισμο: το Panorama. αυτο σε συνδυασμο με καποιο συμπληρωματικο addon για το Panorama,οπως το Tab Group Switcher πχ, καθιστα τον Firefox πραγματικα ασυναγωνιστο στην διαχειριση των tabs.

 

Panorama:

 

Σε συνδυασμο με το Tab Group Switcher addon:

56144.png

56145.png

 

Ενα απλο παραδειγμα.

Φτιαχνεις ενα group στο οποιο βαζεις το Insomnia forum.Οτι νεο τοπικ ανοιγεις για αναγνωση απο το Ινσομνια,θα ειναι συγκεντρωμενο στο συγκεκριμενο group.

Ανοιγεις ενα δευτερο group,στο οποιο βαζεις το Youtube.Οτι βιντεακι ανοιγεις,θα υπαρχει σε αυτο το group.

Aνοιγεις ενα τριτο group,στο οποιο εχεις facebook και twitter.Οτι νεο λινκ ανοιγεις απο Facebook/Twitter θα ειναι σε αυτο το group.

Καθως σερφαρεις στο facebook,θες να δεις αν μπηκαν νεα ποστς/τοπικς στα insomnia tabs που εχεις ανοικτα; Οπως εισαι πηγαινεις στο 1ο group,βρισκεις ολα τα τabs μαζεμενα μαζι και τα διαβαζεις με την σειρα που θες.

Μετα επιστρεφεις στο groyp του Facebook.Θες να δεις κανενα youtube video? πας στο group με τα youtube video.

Ερχεται το αφεντικο; ανοιγεις το group με τα sites πανω στα οποια δουλευεις.

ολα αυτα με το πατημα ενος κουμπιου.

 

Τι σας φαινεται πιο ανετο,ευκολο και χρηστικο οσο αφορα την διαχειριση των tabs? το παραπανω η το παρακατω;

oeBhL.jpg

 

 

και κατι τελευταιο.

απο την εκδοση 6 και μετα ο Firefox δεν φορτωνει ολα τα tabs σε ολα τα groups oταν τον ανοιγετε,παρα μονο τα tabs στο active group.εχετε πχ 10 groups με 10 tabs το καθενα.οταν τον ξεκινησετε

θα φορτωσει μονο τα 10 tabs στο group που ειναι ενεργο.τα υπολοιπα 90 tabs δεν θα φορτωθουν,μεχρι να μπειτε σε καθε ενα απο τα υπολοιπα groups ενω σερφαρετε.φανταζομαι καταλαβαινετε τα οφελη που εχει κατι τετοιο

στο memory management και στο startup time.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 143
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περα απο ολα αυτα, ο firefox εχει μια μοναδικη λειτουργια,η οποια ισοπεδωνει τον ανταγωνισμο: το Panorama. αυτο σε συνδυασμο με καποιο συμπληρωματικο addon για το Panorama,οπως το Tab Group Switcher πχ, καθιστα τον Firefox πραγματικα ασυναγωνιστο στην διαχειριση των tabs.

 

Όντως τα σπάει το panorama, αλλά είναι geek feature: ενδιαφέρει μόνο όσους απο μας έχουν Ν tabs ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που την ειδατε την βελτιωση ρε παιδια?

 

Εψαχνα να βρω ενα τραγουδι στο youtube κανα 2ωρο, ανοιγα και εκλεινα καρτελες συνεχεια, οπως βλεπετε στο παρακατω screenshot εχω 4 (!) καρτελες ανοιχτες... Δυο του youtube, ενα το Keepvid και μια το facebook... Ριξτε μια ματια στον task manager Λοιπον... Πως ακριβως εξηγειται αυτο δλδ μη χεσω το βραβειο νομπελ που θα παρουν οσοι ασχοληθηκαν με την διαχειριση μνημης της εκδοσης 7????

 

59620309.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ξερα οσοι απο σας υποστηριζετε chrome(για οπερα,κτλ κτλ δεν μιλαω γιατι δεν ξερω) εχετε 2 profiles στον firefox ενα κανονικο και ενα τυπου Quick-Load(χωρις add-ons)?Επισης ειστε τοσο σιγουροι οτι χρησιμοποιειτε τον firefox στο επακρο?Αν ναι ριξτε μια ματια εδω Link.Εγω εχω να πω οτι ο firefox με την σωστη ταξινομηση και δημιουργια profiles ειναι κλασεις ανωτερος απο chrome.

 

Κι εγώ θα'θελα να'ξερα γιατί όσοι υποστηρίζετε τον firefox έχετε καταντήσει τόσο κουραστικοί με το να κράζετε παντού τον chrome και οποιονδήποτε άλλον browser, με το να προσπαθείτε να τον αχρηστεύσετε (άδικος κόπος βέβαια, καθότι τη κατίουσα ο firefox τη παίρνει σιγά-σιγά...), λες και παίρνετε ποσοστά από την mozilla για την προώθηση του!

Κάποιοι (και αυτό δεν αφορά εσένα προσωπικά) έχετε ξεπεράσει τα όρια της γραφικότητας με το να εμφανίζεστε με κατεβατά σε όλα τα topics του firefox & του chrome, να απευθύνεστε με επιθετικότητα και με ειρωνία (κοινώς υπερβολή στα όρια της σαχλότητας) σε όσους δεν αρέσει κάτι στην αλεπουδίτσα σας και να δημιουργείτε διαπληκτισμούς, λες και σας βρίζουνε την οικογένεια!

Χαλαρώστε λίγο, για τεχνολογία μιλάμε, όχι για θρησκεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik, κι εγώ έχω δει πολλαπλά plugin container.

 

ntg1980, την παλεύεις; Δε χρειάζεται να ανατρέξεις σε άλλα θέματα, και μόνο στο συγκεκριμένο υπάρχουν οι αντίστοιχοι πολέμιοι του Firefox. Ή θα αναφέρεσαι σε όλους ή σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας πως γινεται να τρεχει 3 φορες ο plugin-container?

επισης τι τρεχεις στο profile απο addons και plugins?

 

Δεν εχω ιδεα...

 

Προσθετες λειτουργιες που εχω εγκατεστημενες:

 

prostheta432342.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ntg1980, την παλεύεις; Δε χρειάζεται να ανατρέξεις σε άλλα θέματα, και μόνο στο συγκεκριμένο υπάρχουν οι αντίστοιχοι πολέμιοι του Firefox. Ή θα αναφέρεσαι σε όλους ή σε κανέναν.

 

Ωραία, αν θες να το γενικεύσω, ας συμπληρώσω πως αναφέρομαι ΚΑΙ στους χρήστες του Chrome, για να μην αισθάνονται θιγμένοι οι χρήστες firefox!

Απλά μ'έχουν κουράσει και οι 2 ομάδες συγκεκριμένων πολέμιων, διότι όταν ανοίγεται ένα topic του ενός, είναι μεν σωστό να "συγκρίνουμε" δυνατότητες μεταξύ των 2 browser για να δούμε ποιος εξελίσσεται καλύτερα και ποιοτικότερα (μέσω συζήτησης), αλλά όχι να γίνεται αυτός ο σκοτωμός κάθε τόσο και ΠΑΝΤΑ από τους ίδιους και τους ίδιους!

Προσπαθώ πολλές φορές να ακολουθήσω τη ροή συζητήσεων και να διαβάσω λεπτομέρειες για αλλαγές που γίνονται και που αυτός είναι στην ουσία ο λόγος που μπαίνω εδώ μέσα και αλλάζω σελίδες και σελίδες και σελίδες που από μία κουβέντα, αρχίζουν οι επικολλήσεις με φωτογραφίες ως απόδειξη μιας αντίθετης άποψης ενός άλλου και αγγίζει σχεδόν τα όρια του "προσωπικού" μια νέα έκδοση κάθε browser!

Σημασία έχει να μην υποθεί ΠΟΤΕ κάτι που δε θέλουμε να διαβάσουμε.

Μέσα σ'αυτούς δε βάζω τον εαυτό μου ως χρήστη Chrome, ούτε εσένα ως χρήστη firefox... Aν κοιτάξεις πίσω στο "συγκεκριμένο topic" οι αντίστοιχοι πολέμιοι είναι αιωνίως οι ίδιοι και η εικόνα αυτή έχει κουράσει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
(άδικος κόπος βέβαια, καθότι τη κατίουσα ο firefox τη παίρνει σιγά-σιγά...)

 

την κατιουσα ο Firefox δεν την παιρνει γιατι ειναι κατωτερος απο τον Chrome,αλλα επειδη μια εταιρεια δισεκατομμυριων εχει ξεκινησει εδω και 3 χρονια μια επιθετικη καμπανια διαφημισης και προωθησης του browser της.

 

και η αυστηρη κριτικη που κανουμε στα αρνητικα σχολια κατα της Αλεπους,οφειλεται κατα κυριο λογο στο οτι ειναι τις περισσοτερες φορες τελειως ανυποστατα και αδικα.

 

πχ δες τον αποπανω.αντι να κατσει να δει αν το προβλημα μνημης που εχει ειναι απο την δικια του μερια,και μαλλον πρεπει να ειναι κρινοντας απο τα 3 plugin-containers,καθεται και εκτοξευει ειρωνικα σχολια κατα της Mozilla η οποια

προσελαβε ολοκληρη ομαδα προγραμματιστων για λυσουν το προβλημα με το memory hog,και της οποιας η καλη δουλεια που εκανε πανω στο θεμα αυτο,εχει επιβεβαιωθει απο επισημα τεστς μεγαλων τεχνολογικων σαιτς.

 

δεν παει ετσι ομως.

 

Δεν εχω ιδεα...

 

Προσθετες λειτουργιες που εχω εγκατεστημενες:

 

prostheta432342.jpg

 

εκτος και αν τα χρειαζεσαι,απενεργοποιησε τα παρακατω:

 

adobe acrobat

google update

java deployment toolkit

vlc multimedia

winamp application

 

τα υπολοιπα υπεραρκουν για να σερφαρεις κανονικα σχεδον σε ολες τις σελιδες.μονο που χρειαζονται υpdate διοτι ειναι αρκετα παλιες εκδοσεις,ειδικα ο flash player.

επισης απο addons τι εχεις βαλει;

 

τελος βαλε και το ΜemoryFox addon,που κανει θαυματα με την διαχειριση μνημης: http://www.browsermemory.com/

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...