Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Τα ελληνικα κρεατα δεν στεγνωνουν ????

Νομιζω οτι ολα στεγνωνουν , αρα δεν ισχυει συτο που λες γιατι  δεν μπορει να πουλησει στην ιδια τιμη 

Όλα τα κρέατα στεγνώνουν. Απλά το ότι είναι ελληνικά κρέατα πάει στο ότι σιτεμένα δεν έχουν και μεγάλη διαφορά από τα μη σιτεμένα λόγω μη ύπαρξης ενδομυϊκού λίπους. Το πόση υγρασία χάνουν στην παλαίωση δεν το γνωρίζω (υπολογίζω 8% στο συγκεκριμένο κρέας) αλλα σίγουρα δεν ειναι και τραγικό το χαμένο βάρος. Το να πουλάει με χασούρα δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Το να χάνει λίγο από το κέρδος του με το αν το πουλούσε νωπό μάλλον ισχύει. Σκέψου όμως ότι το σιτεμένο κομμάτι καθαρίζεται από την εξωτερική επιφάνεια του και η οποία είναι ιδανική για κιμά .  Νομίζω όμως ότι σε βάθος χρόνου πιο κερδισμένος θα βγει από αυτή την τιμολογιακή προσέγγιση παρά χαμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 λεπτά πριν, sargus είπε

Χθες πήγα στο πράκτικερ και περιεργάστηκα τις 2 weber που έχει (με 2 και με 3 καυστήρες) για πρώτη μου φορά. Εγώ ψώνισα στη black friday την μεγάλη campingaz χωρίς να έχω δει ποτέ καμία επώνυμη από κοντά. Χθες λοιπόν πρωτοείδα τις δύο weber και έμεινα με το στόμα ανοιχτό για το πόσο φτηνιάρικες είναι σε σχέση με τη δική μου campingaz. Διάβαζα εδώ μέσα τα καλύτερα και όταν τις πλησίασα σκεφτόμουν ότι θα δω κάτι εντυπωσιακό. Το αντίθετο όμως: οι μαντεμένιες σχάρες είναι το μισό βάρος από τις δικές μου, το καπάκι είναι σαν τσιγαρόχαρτο και γενικά όλη η κατασκευή στα 500-700 ευρώ δε συγκρίνεται σε κανένα σημείο με τη δική μου που την πήρα στα 630. Οπότε αν και δεν έκανα ψάξιμο από κοντά, τελικά ήμουν τυχερός και έκανα πολύ καλή επιλογή. 

Γραψε ποιο μοντελο εχεις και ενα μινι review για καποιον που μπορει να ενδιαφερεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aloop είπε

Όλα τα κρέατα στεγνώνουν. Απλά το ότι είναι ελληνικά κρέατα πάει στο ότι σιτεμένα δεν έχουν και μεγάλη διαφορά από τα μη σιτεμένα λόγω μη ύπαρξης ενδομυϊκού λίπους. Το πόση υγρασία χάνουν στην παλαίωση δεν το γνωρίζω (υπολογίζω 8% στο συγκεκριμένο κρέας) αλλα σίγουρα δεν ειναι και τραγικό το χαμένο βάρος. Το να πουλάει με χασούρα δεν υπάρχει καμία περίπτωση. Το να χάνει λίγο από το κέρδος του με το αν το πουλούσε νωπό μάλλον ισχύει. Σκέψου όμως ότι το σιτεμένο κομμάτι καθαρίζεται από την εξωτερική επιφάνεια του και η οποία είναι ιδανική για κιμά .  Νομίζω όμως ότι σε βάθος χρόνου πιο κερδισμένος θα βγει από αυτή την τιμολογιακή προσέγγιση παρά χαμένος.

Εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για Ελληνα χασαπη;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ελληνα  μιλάμε και γι αυτό σου είπα ότι τα κομμάτια που περισσευουν είναι ιδανικά για κιμά 😉. Μην ξεχνάς ότι είναι σχετικά νεο κρεοπωλείο και χρειάζεται να ακουστεί. Αργότερα μπορεί να πουλάει σε διπλάσια τιμή. Ας το εκμεταλλευτούμε τώρα που μπορούμε λοιπόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει πολύ να το έχει για κράχτη, ειδικά την ώρα που λίγο παρακάτω υπάρχει γνωστό και καλά εδραιωμένο κατάστημα. 

Δεν είναι μόνο η χασούρα από τη διαφορά βάρους, αλλά κυρίως η επιπλέον αξία σαν προϊόν καθώς επίσης ότι πρέπει να το συντηρεί ο ίδιος για την περίοδο ωρίμανσης. Επίσης άλλο το να αγοράζω τώρα και να πουλάω αύριο και άλλο το να στοκαρω ένα μήνα και να πουλήσω μετά. Γενικά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που θα δικαιολογούσαν μια αύξηση της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα σημερα απο lidl μια σχαρα, τα σιδερα για σουβλάκια και το κάλυμμα (μεσαιο μέγεθος) το οποιο έκατσε αψογα στην δική μου, ουτε παραγγελία να ήταν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, plasTOST είπε

Ακριβώς. Μακάρι να βγάλει καμία προσφορά με τους 3 😁 

Αυτό το δίλλημα το είχα κι εγώ και τελικά κατέληξα σε αυτή με τους 2 καυστήρες από Κωτσόβολο με 469€. Για το σημείο του μπαλκονιού που την ήθελα αυτή με τους 3 καυστήρες θα στριμωχνόταν. Επιπλέον το παραπανω κόστος δεν ξέρω αν αξίζει για 10cm μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος εκτός αν μαγειρεύεις για πολλά άτομα. Εδώ να σου πω ότι την περασμένη εβδομάδα έψησα για 12 άτομα σε 2 δόσεις.  Όσο για το έμμεσο ψήσιμο, Γίνεται δουλειά και με 2 καυστήρες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maktheo είπε

Εγω πηρα σημερα απο lidl μια σχαρα, τα σιδερα για σουβλάκια και το κάλυμμα (μεσαιο μέγεθος) το οποιο έκατσε αψογα στην δική μου, ουτε παραγγελία να ήταν 

Επειδη το ψαχνω για φιλο θελεις να μου πεις διαστασεις απο τη δικη σου ψησταρια  ;;;; Για να δω αν τελικα ταιριαζουν σε ενος φιλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά μη τρελαίνεστε με τα ωρίμανσης κ την τιμή κ για πιο λόγο το κάνει.

τα ωρίμανσης έχουν γίνει μόδα κ γιαυτό το κάνει. βασικά γουστάρει τη δουλειά του κ ψάχνετε , έχω μιλήσει μαζί του κ εχω καταλάβει ότι κάνει κ αυτός δοκιμές με τα ελληνικά κρέατα. 

από κει κ πέρα ξέρει κ ο ίδιος ότι ένα ελληνικό ωρίμανσης δεν έχει γευστικά καμία σχέση με ένα ξένο κ γιαυτό κ οι τιμές είναι χαμηλές. τώρα το πόσο πιο χαμηλές?

Δειτε παρακάτω. το ΣΚ ήμουν Ανάβυσσο στο εξοχικό. Η περιοχή πληροφοριακά τα πάντα είναι 20-30 % παραπάνω συγκριτικά με την αθηνα είτε λέγετε ντομάτες είτε κατσαριδοκτονο είτε σουβλάκι είτε σούπερ μάρκετ είτε βενζίνη . 

Local κρεοπωλείο λοιπόν ελληνικά κρέατα. 

 

20200522_210633.jpg.aadee43dd65799d524a36b729fba1a3d.jpg20200522_210610.jpg.aade25d526936f64ad5ab77328782114.jpg

 

απο κει κ περα.. το ποσο χανει ενα ωρίμανσης? θα σας πω οτι οταν μου το κοψε στη πρωτη βδομάδα ήταν 1300 κ το τελικό στις 30 μερες βγήκε 1150 περίπου.  γενικα τα ωρίμανσης χανουν εως κ το 30-35% του βαρους τους. εγω όταν εκανα μόνος μου στο ψυγείο στις 40 ήμερες έχασε 28%

αν χανει σε κέρδος? οι κρεωπολειδες έχουν τρελό περιθώριο κέρδους κ αν κρινετε κ απο τις τιμες αναβυσσου ελληνικου κρέατος οκ .. το χει 13 το κιλο να το παει 15? κλαιν..

 

προσωπικά με εχει κερδισει με την εξυπηρέτηση του τις τιμες του κ το οτι δείχνει να ενδιαφέρετε αν ειμαι ικανοποιημενος με το προϊών του. Εδινα 250 ε το μηνα σε κρεας στο δρακουλη. ε τωρα παίρνει αυτος 200 κ εγω ειμαι πιο ευχαριστημενος.

στα αλλα νεα της ημερας.

νευρίασα άπειρα με τα lidl κ πήγα praktiker να χαζέψω.

λοιπον η weber αξιζει στα λευτα της 500 ε. Eπίσης εχει κ ενα ταμπελακι κ λεει οτι με κάθε αγορά δώρο 20 ευρω για αγορά μπουκάλας. (EKO η μπουκάλα). εμεσα δλδ 480... χαμηλοτερο ιστορικο εχει παίξει στα 430 απο το you.gr  το φευρουαριο 

επισης για οποίον ενδιαφέρετε - εγω το πηρα κ ας μην εχω πετρά- εχει ξυλο για pizza 9 ευρω

 20200528_161243.jpg.aaac58c5a4e5d8b26f2251c2d131193d.jpg

 

καλυμμα μπουκάλας 7 ε κ κάλυμμα ψησταριάς 11 ε 

20200528_154805.jpg.a2ec37c61d477696bf1ed3fc8adb9890.jpg20200528_154811.jpg.4a7fd3f9ad58a249ebab8f8a1678e163.jpg

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sndev είπε

[...]νευρίασα άπειρα με τα lidl κ πήγα praktiker να χαζέψω.

λοιπον η weber αξιζει full στα λευτα της 400 ε. επίσης εχει κ ενα ταμπελακι κ λεει οτι με κάθε αγορά δώρο 20 ευρω για αγορά μπουκάλας. (EKO η μπουκάλα). εμεσα δλδ 380..[...]

 

Αν λες για αυτήν με τους 2 καυστήρες είναι στα 499 ευρώ προσφορά από Praktiker. Δεν το λες και τρέξτε να προλάβετε νομίζω.

Αυτή θα έπρεπε να ήταν η αρχική τιμή με τους 3 καυστήρες.. :D :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Επειδη το ψαχνω για φιλο θελεις να μου πεις διαστασεις απο τη δικη σου ψησταρια  ;;;; Για να δω αν τελικα ταιριαζουν σε ενος φιλου...

Αν ο φίλος ψάχνει για κάλυμμα για την Borman3100 αυτή του Lidl ταιριάζει γάντι, την πήρα σήμερα. Δεν είναι και κομψοτέχνημα αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά για βροχή και σκόνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις δικιο στο μυαλο μου για κάποιο λογο μου χε κατσει το 400 ε κ είναι 500. άλλαξα κ τη τιμη στο μήνυμα το προηγούμενο , πάντως αυτη τη στιγμή στα υπόλοιπα ξεκινάει από 590 δλδ είναι 15% κατω. χαμηλότερο ιστορικό 427 απο you  

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Επειδη το ψαχνω για φιλο θελεις να μου πεις διαστασεις απο τη δικη σου ψησταρια  ;;;; Για να δω αν τελικα ταιριαζουν σε ενος φιλου...

Για το κάλυμμα εννοείς; 

Η ψησταρια με κλειστά τα πλαϊνά είναι περιπου 82cm και εγω πηρα το κάλυμμα του lidl που ελεγε 80cm (περίπου), οποτε και έκατσε ακριβώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα αγορασα μια unimac με 4 καυστηρες και πλαϊνό ματι. Εχθες πηρα απο τα lidl πολλα εξαρτήματα οπως και το μεγαλο κάλυμμα που ταιριάζει γαντι. Μονο φιαλη εμεινε να παρω και να την μπουμπουνισω για να δω τι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Maktheo είπε

Για το κάλυμμα εννοείς; 

Η ψησταρια με κλειστά τα πλαϊνά είναι περιπου 82cm και εγω πηρα το κάλυμμα του lidl που ελεγε 80cm (περίπου), οποτε και έκατσε ακριβώς 

Από την Bormann 3100 δεν κλείνουν τα πλαϊνά.

Τουλαχιστον έτσι μου είπε ο φίλος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...