Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Τσιπούρες των 500 γρ , 8’ από τη μια και 6’ από την άλλη στους 230-250 σε αμεσο ψησιμο. 

Οτιδήποτε πιο πολύ , έχει χαλάσει γευστικά το ψάρι.

Δεκτό,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

@aris1964 νομιζω θα συμφωνησω με @aenaos15 οτι στα λεπτα που αναφερεις θα βγει εξαιρετικη κρουστα απεξω αλλα απο μεσα θα ειναι στεγνο.

Θα συμφωνησω και με τους 2 ομως οτι πιθανον χρειαζομαι υψηλοτερες θερμοκρασιες και επειδη το ψαρι μου ειναι συνηθως γυρω στα 800-900γρ θα παιξω στους 230 την επομενη φορα 10 λεπτα απο τη μια και 8 λεπτα απο αλλη και θα επανελθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

@aris1964 νομιζω θα συμφωνησω με @aenaos15 οτι στα λεπτα που αναφερεις θα βγει εξαιρετικη κρουστα απεξω αλλα απο μεσα θα ειναι στεγνο.

Θα συμφωνησω και με τους 2 ομως οτι πιθανον χρειαζομαι υψηλοτερες θερμοκρασιες και επειδη το ψαρι μου ειναι συνηθως γυρω στα 800-900γρ θα παιξω στους 230 την επομενη φορα 10 λεπτα απο τη μια και 8 λεπτα απο αλλη και θα επανελθω.

Προσοχη!! 

Οι χρονοι αλλαζουν αναλογα με το βαρος και τη "δυναμη" καθε bbq.

Για το βαρος και το χρονο που αναφερει ο φιλος @spyros_vas θα συμφωνησω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που τα θελω καλοψημενα πάντως το μεσαωρο το χρειαζομαι, με μισο κλειστο και μισό ανοιχτό το καπάκι, σε σχεδον τερμα χαμηλη φωτιά για να μην εχω πολλες αναφλεξεις (τα κοτοσουβλακια κοντεψαν 35-40λεπτα) leroy kenton για αυτους που ρωτάνε, καλή επιλογή είναι. 

IMG_20200528_135538.jpg

Επεξ/σία από georgetst
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Προσοχη!! 

Οι χρονοι αλλαζουν αναλογα με το βαρος και τη "δυναμη" καθε bbq.

Για το βαρος και το χρονο που αναφερει ο φιλος @spyros_vas θα συμφωνησω. 

Ακριβώς αυτό !!  Η κάθε ψησταριά έχει τους δικούς της χρόνους στο ψήσιμο και ας έχουν την ίδια θερμοκρασία  τα όργανα  , ο σχεδιασμός και τα υλικά ειδικά αυτό  της σχάρας παίζει καθοριστικό ρόλο.

  εγώ π.χ. 500αρα τσιπούρα την ψήνω σε 4,5 και 4 λεπτά με ένα μόνο γύρισμα  με τραγανό δέρμα έξω και πολύ  ζουμερο μέσα 

48 λεπτά πριν, georgetst είπε

Εγω που τα θελω καλοψημενα πάντως το μεσαωρο το χρειαζομαι, με μισο κλειστο και μισό ανοιχτό το καπάκι, σε σχεδον τερμα χαμηλη φωτιά για να μην εχω πολλες αναφλεξεις (τα κοτοσουβλακια κοντεψαν 35-40λεπτα) leroy kenton για αυτους που ρωτάνε, καλή επιλογή είναι. 

IMG_20200528_135538.jpg

Και δεν σου στέγνωσαν ;

Στις 28/5/2020 στις 2:08 ΜΜ, sounis11 είπε

Έχω την spirit ii 310 και η φιάλη είναι δεκάκιλη. Παγώνει το αέριο με 13-14 βαθμούς?Θα την ξανανάψω πάντως το απόγευμα για δοκιμή μιας και δεν την άλλαξα ακόμη.

Έκτος της Κυριακής του Πάσχα που έψησα κοκορέτσι και κοντοσουβλια και ένα ακόμα ψήσιμο με κοντοσουβλι, τα άλλα ήταν νορμάλ (μπριζολίτσες, σουβλάκια ,ψάρια) με την απαραίτητη προθέρμανση.

Τι έγινε τελικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 

Και δεν σου στέγνωσαν ;

 

Ήταν πολύ χοντρά κομμάτια,  ειδικα απο το στήθος κοτόπουλο, πολυ νοστιμα βγηκαν, τι να πω. Προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτιά, για να κανω λιγότερο χρόνο,  αλλά εχω συνεχεις αναφλεξεις. Ακόμα μαθαίνω έτσι;! Εξι φορες εχω ψησει. Παιδακια κοτας που έκανα αλλη φορά,  δεν χρειαστηκα μιση ωρα βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ από μένα

Παραδοσιακός καρβουνιάρης κ εγώ,-στην εξοχή όμως όχι στην πόλη- και σκέφτομαι την αλλαγή σε υγραέριο.

Την leroy kenton NATERIAL βλέπω κ διαβάζω εδώ είναι κ στα λεφτά μου, Ερώτηση γρήγορη με 4 εστίες δεν είναι "καλύτερη " Η μήπως είναι πολύ βαριά Άρα και δυσκίνητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, georgetst είπε

Ήταν πολύ χοντρά κομμάτια,  ειδικα απο το στήθος κοτόπουλο, πολυ νοστιμα βγηκαν, τι να πω. Προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτιά, για να κανω λιγότερο χρόνο,  αλλά εχω συνεχεις αναφλεξεις. Ακόμα μαθαίνω έτσι;! Εξι φορες εχω ψησει. Παιδακια κοτας που έκανα αλλη φορά,  δεν χρειαστηκα μιση ωρα βέβαια. 

Μια χαρά, όσο την μαθαίνεις τόσο πιο καλά και γρήγορα αποτελέσματα θα έχεις. Ίσως να μπορούσες να έχεις λίγο πιο δυνατή την ένταση των καυστήρων. Ειδικά όταν ανοίγεις το καπάκι δυνάμωνε τους καυστήρες μέχρι να την μάθεις την ψησταριά καλά. Τις γρήγορες αναφλέξεις μην τις φοβάσαι. Αυτές που ανάβουν και σβήνουν σε 1-2 δευτερόλεπτα το πολύ δηλαδή.

Να ξέρεις ότι οι σχάρες ψήνουν και από την άλλη μεριά. Δοκίμασε το να δεις και τις διαφορές κάποια στιγμή.

Τώρα για τις μεγάλες αναφλέξεις θα βοηθήσει να έχεις καθαρή την σχάρα(βλέπω πολλά λάδια στην σχάρα ίσως είναι ιδέα μου βέβαια) και τους διαχύτες σου, πριν ψήσεις, γιατί βλέπω πως ακόμα και στο καπάκι(εκτός από τους διαχύτες) έχει λίπος. Πώς στο καλό το κατάφερες αυτό; :D

 

 

26 λεπτά πριν, skskre είπε

Καλησπέρα κ από μένα

Παραδοσιακός καρβουνιάρης κ εγώ,-στην εξοχή όμως όχι στην πόλη- και σκέφτομαι την αλλαγή σε υγραέριο.

Την leroy kenton NATERIAL βλέπω κ διαβάζω εδώ είναι κ στα λεφτά μου, Ερώτηση γρήγορη με 4 εστίες δεν είναι "καλύτερη " Η μήπως είναι πολύ βαριά Άρα και δυσκίνητη?

Αν είναι στο budget που διαθέτεις τότε είναι μια πολύ καλή και τίμια πρόταση.

Η διαφορά 3 ή 4 καυστήρες έχουν να κάνουν κυρίως με το μέγεθος τις επιφάνειας ψησίματος. Δεν ξέρω πώς εννοείς το καλύτερη μιας και είναι ίδια κατασκευή απλά με έναν καυστήρα επιπλέον για να καλύψει το μεγαλύτερο μέγεθος θαλάμου και σχάρας. Δυσκίνητη δεν την λες γιατί έχει 4 ροδάκια με φρένα και στα 4, οπότε την πας βόλτα σαν ένα καρότσι. Αν εννοείς στον όγκο που καταλαμβάνει, λογικό είναι να είναι μεγαλύτερη από αυτήν με τους 3 καυστήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ερώτημα τι είναι προτιμότερο , προπάνιο ή μίγμα προπάνιο και βουτανιο, με όσους επαγγελματίες μίλησα που πωλούν εξοπλισμό για κάμπινγκ, μου είπαν ότι  καλύτερη επιλογή είναι αυτή του προπανίου .

Μπορει να είναι λίγο ακριβότερη αλλά δεν αφήνει πολύ βρωμιά στην ψησταριά σε σχέση με τις άλλες . 
 

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisAce είπε

Μια χαρά, όσο την μαθαίνεις τόσο πιο καλά και γρήγορα αποτελέσματα θα έχεις. Ίσως να μπορούσες να έχεις λίγο πιο δυνατή την ένταση των καυστήρων. Ειδικά όταν ανοίγεις το καπάκι δυνάμωνε τους καυστήρες μέχρι να την μάθεις την ψησταριά καλά. Τις γρήγορες αναφλέξεις μην τις φοβάσαι. Αυτές που ανάβουν και σβήνουν σε 1-2 δευτερόλεπτα το πολύ δηλαδή.

Να ξέρεις ότι οι σχάρες ψήνουν και από την άλλη μεριά. Δοκίμασε το να δεις και τις διαφορές κάποια στιγμή.

Τώρα για τις μεγάλες αναφλέξεις θα βοηθήσει να έχεις καθαρή την σχάρα(βλέπω πολλά λάδια στην σχάρα ίσως είναι ιδέα μου βέβαια) και τους διαχύτες σου, πριν ψήσεις, γιατί βλέπω πως ακόμα και στο καπάκι(εκτός από τους διαχύτες) έχει λίπος. Πώς στο καλό το κατάφερες αυτό; :D

Αν είναι στο budget που διαθέτεις τότε είναι μια πολύ καλή και τίμια πρόταση.

Η διαφορά 3 ή 4 καυστήρες έχουν να κάνουν κυρίως με το μέγεθος τις επιφάνειας ψησίματος. Δεν ξέρω πώς εννοείς το καλύτερη μιας και είναι ίδια κατασκευή απλά με έναν καυστήρα επιπλέον για να καλύψει το μεγαλύτερο μέγεθος θαλάμου και σχάρας. Δυσκίνητη δεν την λες γιατί έχει 4 ροδάκια με φρένα και στα 4, οπότε την πας βόλτα σαν ένα καρότσι. Αν εννοείς στον όγκο που καταλαμβάνει, λογικό είναι να είναι μεγαλύτερη από αυτήν με τους 3 καυστήρες. 

Οι 3 καυστήρες είναι αρκετοί για 6 άτομα? Επίσης, τα 30€ δεν είναι απαγορευτικό νούμερο αν βοηθάει πολύ ο 4ος καυστήρες, ακόμα αν ψήνεις μικρότερη ποσότητα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgetst είπε

Ήταν πολύ χοντρά κομμάτια,  ειδικα απο το στήθος κοτόπουλο, πολυ νοστιμα βγηκαν, τι να πω. Προσπαθώ να ανεβάσω τη φωτιά, για να κανω λιγότερο χρόνο,  αλλά εχω συνεχεις αναφλεξεις. Ακόμα μαθαίνω έτσι;! Εξι φορες εχω ψησει. Παιδακια κοτας που έκανα αλλη φορά,  δεν χρειαστηκα μιση ωρα βέβαια. 

Μια χαρά τότε !! Συνέχισε  και να είσαι σίγουρος ότι όλα θα γίνουν ποίο εύκολα και το κυριότερο  ποίο νόστιμα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Στο ερώτημα τι είναι προτιμότερο , προπάνιο ή μίγμα προπάνιο και βουτανιο, με όσους επαγγελματίες μίλησα που πωλούν εξοπλισμό για κάμπινγκ, μου είπαν ότι  καλύτερη επιλογή είναι αυτή του προπανίου .

Μπορει να είναι λίγο ακριβότερη αλλά δεν αφήνει πολύ βρωμιά στην ψησταριά σε σχέση με τις άλλες . 
 

Βρε συ Xorxhs! την ίδια ερώτηση είχες κάνει και 1 Απριλίου 2013 😄

 

😄 Ακόμα το ψάχνεις ε; 😄

 

https://blog.psistis.gr/index.php/2014/03/04/gkazi-gia-to-bbq/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Βρε συ Xorxhs! την ίδια ερώτηση είχες κάνει και 1 Απριλίου 2013 😄

😄 Ακόμα το ψάχνεις ε; 😄

https://blog.psistis.gr/index.php/2014/03/04/gkazi-gia-to-bbq/

Κάτι μου λέει ότι είσαι stalker :)

Την είχα αγοράσει αυτή του lidl τότε αλλά ήταν μεγάλη μούφα και την έδωσα γρήγορα . Στη συνέχεια είπα ποτέ ξανά υγραερίου , αλλά διάβασα ξανά και είδα ότι οι επώνυμες ακριβές αξίζουν την προσπάθεια ψησίματος .

αγορασα λοιπόν την Weber Genesis από Γερμανία και αναμένω τον ειδικό ανταπτορα  για μα συνδέσω με τη φιάλη . Κατέληξα σε φιάλη προπανίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, skskre είπε

Οι 3 καυστήρες είναι αρκετοί για 6 άτομα? Επίσης, τα 30€ δεν είναι απαγορευτικό νούμερο αν βοηθάει πολύ ο 4ος καυστήρες, ακόμα αν ψήνεις μικρότερη ποσότητα  .

Κοίτα τώρα είναι και θέμα τι σε βολεύει εσένα.

Εγώ για παράδειγμα προτίμησα για τα πεθερικά μου που συνήθως είναι 3 άτομα τις περισσότερες φορές, αυτήν με τους 4 καυστήρες και αυτό γιατί όποτε μαζεύετε κόσμος(φίλοι εγγόνια etc να μπορεί ανάβοντας και τους 4 καυστήρες να καλύψει τις ανάγκες. Όταν θα είναι μόνοι τους ας ανάβει τους 2-3 καυστήρες από τους 4. 

Εσείς που είστε 6 άτομα θα έλεγα να πας για τους 4 καυστήρες, η διαφορά στα χρήματα είναι πολύ μικρή και ας μην χρησιμοποιήσεις ποτέ τον 4ο καυστήρα, καλύτερα να υπάρχει.

Αν και με 6 άτομα νομίζω θα ανάβουν και οι 4 αρκετές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να έχει καθαρίσει σε βάθος τον κάδο της ψησταριάς; Ποια είναι η διαδικασία και τι χρειαζόμαστε; Πρέπει να αφαιρεθούν οι καυστήρες; Υπάρχει συγκεκριμένο απορρυπαντικό; Το νερό προκαλεί ζημιά στον κάδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...