Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

μας πεθανες και ειμαι ακομα δουλεια !! σαν χοιρινο σιδηροδρομο το ζητας αυτο ?

Ναι ή χοιρινά παϊδάκια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 λεπτά πριν, lambros είπε

Αξίζει η πέτρα του Λίντλ αύριο για πίτσα για ψησταριά με κάρβουνο κλασική χωρίς καπάκι;;

χωρις καπάκι δεν νομιζω οτι υπάρχει περίπτωση να σου ψηθει σωστά από πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, sndev είπε

Ελληνικό 30 ημερών οριμανσης για σήμερα το βράδυ 

20200526_214540.jpg

Είχες ξαναγοράσει από τον συγκεκριμένο; Πως σου φάνηκε το κρέας; Πολύ καλό ψήσιμο και τρομερό searing. Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ήδη, αλλά πως το κανείς, γιατί μάλλον μόνο με φλόγιστρο θα μπορέσω να το φτάσω σε αυτό το σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Astronautis είπε

Στον ηλεκτρικό φούρνο πόση ώρα πριν βάζεις την μαντεμενια πλάκα;

Μου φαίνεται κάπως άβολο να βάλω μια ώρα πριν την κουζίνα στο τέρμα, ειδικά τώρα το καλοκαίρι που βράζει ο τόπος. 

Θυμάμαι καλά ότι έχεις πάρει αυτή από το pizza project; 

Εκτός από lodge υπάρχει κάποια άλλη καλή μάρκα για μαντεμενια σκεύη; Κοιτάζω στο αμαζον είτε είναι εξαντλημένα είτε βγάζει κάτι απίθανες χρεώσεις για τα μεταφορικά. Μάλλον λόγω βάρους.  

Μια απλή μαντεμένια πλάκα έχω όχι του pp. Προθέρμανση μέσα στο φούρνο 1 ώρα στο τέρμα,ο δικός μου πάει 250c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

33 λεπτά πριν, aloop είπε

Είχες ξαναγοράσει από τον συγκεκριμένο; Πως σου φάνηκε το κρέας; Πολύ καλό ψήσιμο και τρομερό searing. Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ήδη, αλλά πως το κανείς, γιατί μάλλον μόνο με φλόγιστρο θα μπορέσω να το φτάσω σε αυτό το σημείο. 

Ναι τον τεστάρω ενα μήνα τώρα κ μόλις με βλέπει νομίζω φρικάρει.. πριν μιλήσω πλέον μου λέει έχω αυτό θα το βγάλω από το ψυγείο τότε να σου κρατήσω? πηγα καποια στιγμή να πάρω ενα στήθος κοτόπουλο κ έφυγα με σουβλάκια πικανιας κ  σπαλοπριζολες οριμανσης. Τώρα τον παρακαλεσα να μου κρατήσει το ιδιο με αυτό στη φωτο στο ψυγείο ακομα 15 μέρες να φτασει τις 45 να ξανά τεστάρω γεύση κ τους έδωσα ραντευου σε 2 βδομάδες.

ότι μου έχει δώσει είναι πολύ τίμιο και νόστιμο για ελληνικά κρέατα άλλα ακριβώς επειδή είναι ελληνικά κρέατα δεν είναι λιπαρά ενδομυϊκα (το λίπος δίνει πρακτικά τη γεύση) όπως τα ξένα που παίρνουμε παρολαυτα ειναι μαλακά. Ειναι πολύ σωστός με τις τιμες του και απο οτι έκοψα κάποιες φορές που περίμενα στο μαγαζί προσέχει όλους τους πελάτες κ τους εξηγεί οχι μόνο εμένα τον περίεργο.

επίσης κ τα κοτόπουλα του είναι πολύ νόστιμα. 

 

τωρα για το searing πολυ σωστά το μάντεψες , τελείωμα με φλογιστρο. (εχω campingas , στη broil king στο εξοχικό γίνεται παρόμοια χωρίς φλόγιστρο) γενικά το φλόγιστρο στη ψησταριά είναι οτι πιο εύκολο για τελείωμα απλά για να πετύχει κ να μη ξεσκίσεις το κρέας θέλει 2 πράγματα  

-θερμόμετρο που αν θες 58 θερμοκρασία το βγάζεις στους 55 κ το κάνεις με φλόγιστρο 1 2 λεπτακια και αν εχει κόκαλο δινεις έμφαση στη θερμοκρασία και στο κόκκαλο με το φλόγιστρο

-χοντρό κομμάτι, οσο πιο χοντρό τόσο καλύτερα εμένα στη φώτο ηταν 3,5 εκ (αλλά το ζήτησα να το κοψει του έδειχνα εγώ..) και επειδη δε τρως τοσο πολυ η ποσοτητα κρέατος ειναι για 2 ατομα.

https://www.praktiker.gr/p/flogistro-ygraeriou-thermogas-32650

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα κολπάκι για searing είναι να βουτήξεις το κρέας σε κλαριφιε βούτυρο και να το κάψουν οι αναφλεξεις. Χασάπης είναι αυτός που είπες στη Ν. Σμύρνη κοντά στην ομήρου? 

https://youtu.be/Zdfr2lSq8EM

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@spyros_vas ρε συ.. οταν σκας 35 ε 1 rib eye να μη το κάνεις σωστά?? 🤣 και να μην το εκτοξεύσεις?  προφανώς σε κρεατα "πλεμπα" δε θα ασχοληθείς  😅 

2 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα κολπάκι για searing είναι να βουτήξεις το κρέας σε κλαριφιε βούτυρο και να το κάψουν οι αναφλεξεις. Χασάπης είναι αυτός που είπες στη Ν. Σμύρνη κοντά στην ομήρου? 

ναι αυτος. κλαριφιε εχω δοκιμάσει πολύ πολυ λιπαρό το τελικό αποτέλεσμα για τα γούστα μου κ βαραίνει..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα κολπάκι για searing είναι να βουτήξεις το κρέας σε κλαριφιε βούτυρο και να το κάψουν οι αναφλεξεις. Χασάπης είναι αυτός που είπες στη Ν. Σμύρνη κοντά στην ομήρου? 

το ξερω και εγω αυτο αλλα το κλαριφιε βουτυρο δεν εχω βρει ακομα

 

1 λεπτό πριν, sndev είπε

ρε συ.. οταν σκας 35 ε 1 rib eye να μη το κάνεις σωστά?? 🤣 και να μην το εκτοξεύσεις?  προφανως σε κρεατα "πλεμπα" δε θα ασχοληθεις  😅 

μαζι σου μαζι σου! συνεχισε να ανεβαζεις το επιπεδο εδω μεσα για να εχουμε κ εμεις κινητρο να ασχοληθουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

το ξερω και εγω αυτο αλλα το κλαριφιε βουτυρο δεν εχω βρει ακομα

Πάρε αναλατο βούτυρο και ξαφριζε το όσο το ζεσταινεις ελαφρα σε ένα κατσαρόλακι και μετά σουρωσε το με γάζες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Ένα κολπάκι για searing είναι να βουτήξεις το κρέας σε κλαριφιε βούτυρο και να το κάψουν οι αναφλεξεις. Χασάπης είναι αυτός που είπες στη Ν. Σμύρνη κοντά στην ομήρου? 

Ναι, αυτός στην ανηφόρα είναι. Ήθελα να αποφύγω τα επιπρόσθετα λιπαρά και για αυτό δεν βάζω βούτυρο. 

@sndev σε εμένα όσες φορές του έχω πει να το κόψει χοντρό, ενώ κάνει φιλότιμες προσπάθειες, στο τέλος, η αλήθεια είναι θα το ήθελα πιο χοντρό. Την άλλη φορά θα του πω να το κόψει όσο σε έναν περίεργο που το ζητάει χοντρό 😜 . Πολύ τίμιο είναι και το έτοιμο κοντοσούβλι του (χοιρινό βέβαια)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα τον επισκεφθώ γιατί ψάχνω στην ευρύτερη περιοχή να βρω ένα χασαπη με 5 γνώσεις, εκτός του δρακουλη και δεν βρίσκω. Από τιμές τι λέει για το μοσχαρι ωρίμανσης? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχει όσο και το μη ωρίμανσης. Περίπου 13 ευρώ το κιλό αν δεν κάνω λάθος. Επόμενη αγορά από τον συγκεκριμένο πικάνια. Το καλό με τον συγκεκριμένο είναι ότι μπορείς να πάρεις ότι κομμάτι θέλεις και να του πεις να το στο σιτεψει. Ελπίζω μόνο να μην ανεβάσει τις τιμές του. 

Επεξ/σία από aloop
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αν πλακώσουμε να σε σίγουρος θα ανεβάσει γτ δε θα προλαβαίνει τη παραγωγή.

πρόσεχε η πικανια του γευστικα δεν εχει καμια σχεση γευστικα με τη κλασική που εχεις φάει. ρωτα τον αν εχει καλαμάκια πικανιας να πάρεις 2-3 ξερω γω να δοκιμάσεις κ μετα επενδυσε σε μεγάλο κομμάτι. μπορει να μην σου κανει στη γεύση ειναι πολυ διαφορετική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...