Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Daliar είπε

Καλησπέρα.

Εχει κανεις εικονα για weber Q2200? Σαν σχόλια βέβαια έχει πολύ καλα.

Εχω τώρα μια unimac 661307 με μαντεμενιες σχαρες και πλαινό μάτι αλλα λόγω μεγέθους με δυσκολεύει στο μπαλκόνι.

Πως ψηνει αυτη? Εχει κανεις καμια αποψη?

Αξιζει για πρωτη ψησταρια?

 

Επισης.. Εχει ψησει κανεις πανω σε αυτες τις αντικολιτικες μεμβρανες ή ολοι πανω στη σχαρα τα ακουμπατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Δεν το προσπέρασα, απλά δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω😁. Ψάξε για τις ετεροκυκλικες αμινες και τους πολυαρωματικους υδρογονανθρακες. Μετά δεν θα ξανά φας ψημένο κρέας πουθενά, ούτε στα κάρβουνα ούτε στο αέριο. Επιπλέον όσο περισσότερο λίπος το κρέας τόσο πιο καρκινογονο. Μια από τις λύσεις είναι μαριναρισμα με οξινες μαριναδες και μετά το ψήσιμο λεμονακι. 

Το κρέας όπως και να το κάνεις πειράζει..Όλα τα κρέατα και τα αλλαντικά είναι βλαβερά δυστυχώς...Λέω δυστυχώς γιατί είναι πεντανόστιμα τα άτιμα..Δεν το έχω ψάξει αυτό που λές ότι και με το αέριο βλάπτει...Δεν νομίζω όμως να είναι το ίδιο με το κάρβουνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/9/2019 στις 4:34 ΜΜ, GoldMik3 είπε

Πως ψηνει αυτη? Εχει κανεις καμια αποψη?

Αξιζει για πρωτη ψησταρια?

Επισης.. Εχει ψησει κανεις πανω σε αυτες τις αντικολιτικες μεμβρανες ή ολοι πανω στη σχαρα τα ακουμπατε?

Τελικα πηγα σε Weber Spirit II E-210. Πραγματικα την εχω κιολας καταευχαριστηθει. Ψηνει τοσο γρηγορα και τελεια. Ουτε ενα μηνα δεν την έχω και εχω ψήσει απο σουβλακια, κεμπαπ, πριζολες, ρολο κοτόπουλο και pizza (σε pizza stone). Μεσα σε 9 λεπτα ανεβάζει 300 oC. Φοβερη επιλογη τελικα.

Σε παλαιότερη ψησταριά είχα ψησει σε μεμβρανες και έκαναν μια χαρα του δουλεια τους (και δεν βρωμίζεις τόσο πολύ την ψησταριά σου) αλλά μεμβρανη καλό ειναι να χρησιμοποιεις εκεί που χρειάζεται μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Daliar είπε

Τελικα πηγα σε Weber Spirit II E-210. Πραγματικα την εχω κιολας καταευχαριστηθει. Ψηνει τοσο γρηγορα και τελεια. Ουτε ενα μηνα δεν την έχω και εχω ψήσει απο σουβλακια, κεμπαπ, πριζολες, ρολο κοτόπουλο και pizza (σε pizza stone). Μεσα σε 9 λεπτα ανεβάζει 300 oC. Φοβερη επιλογη τελικα.

Σε παλαιότερη ψησταριά είχα ψησει σε μεμβρανες και έκαναν μια χαρα του δουλεια τους (και δεν βρωμίζεις τόσο πολύ την ψησταριά σου) αλλά μεμβρανη καλό ειναι να χρησιμοποιεις εκεί που χρειάζεται μονο

Κάτι μεμβράνες που έχω δει λένε ότι αντέχουν μέχρι 288 βαθμούς Κελσίου. Από τη στιγμή που οι ψησταριές ξεπερνάνε στον θάλαμο τους 300 βαθμούς πρακτικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ποτέ μεμβράνη. 

Επεξ/σία από moure
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, moure είπε

Κάτι μεμβράνες που έχω δει λένε ότι αντέχουν μέχρι 288 βαθμούς Κελσίου. Όταν οι ψησταριές ξεπερνάνε στον θάλαμο τους 300 βαθμούς πρακτικά δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε ποτέ μεμβράνη. 

Πολυ σωστά, απλα για να φτασεις αυτες τις θερμοκρασιες ειναι συνηθως ποιοτικη και (ακριβη) η ψησταρια οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα παρεις μαντεμενια πλακα αντι για μεμβρανη 😉

Επίσης δεν εχει χρειαστεί να ψησω κατι πανω απο 250 οC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 12:40 ΜΜ, imr είπε

Καποια προταση για σουβλα με μοτερ?

Εχω την unimac με 4 εστειες, εχει δικιμασει καποιος? 

1. σουβλα κοκορετσιου. περίπου 7€/ μετρο

2. μοτερ κοκορετσιου, περίπου 10€.

3. γαλβανιζέ γωνίες για να πιάσει πάνω στην ψησταρια.

4.  diy

διαφορετικά, 100€+

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνε μια ερώτηση στο μαγαζί. Λογικά η σουβλα και το μοτέρ θα κάνουν δεν έχεις θέμα, έχει δύο μήκη σούβλας. Το θέμα είναι να βρεις βάσεις για τη δικιά σου ή να προσαρμόσεις κάπως αυτές που θα σου δώσουν. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι η ψησταριά σου παίρνει σουβλα. Δεν έχουν όλες υποδοχές για σουβλα. Εκεί που την πήρες δεν ξέρουν να σου πουν? 

Δες αυτή   https://alphatools.gr/9960--bbq-unimac-661388-.html

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Κάνε μια ερώτηση στο μαγαζί. Λογικά η σουβλα και το μοτέρ θα κάνουν δεν έχεις θέμα, έχει δύο μήκη σούβλας. Το θέμα είναι να βρεις βάσεις για τη δικιά σου ή να προσαρμόσεις κάπως αυτές που θα σου δώσουν. Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι η ψησταριά σου παίρνει σουβλα. Δεν έχουν όλες υποδοχές για σουβλα. Εκεί που την πήρες δεν ξέρουν να σου πουν? 

Δες αυτή   https://alphatools.gr/9960--bbq-unimac-661388-.html

το ξέρω αυτό το μοτέρ..είναι της Unimac και πάει με την ψησταριά μου...Απλά ψάχνω μια πιο φθηνή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2019 στις 3:13 ΠΜ, rubadub είπε

1. σουβλα κοκορετσιου. περίπου 7€/ μετρο

2. μοτερ κοκορετσιου, περίπου 10€.

3. γαλβανιζέ γωνίες για να πιάσει πάνω στην ψησταρια.

4.  diy

διαφορετικά, 100€+

Μια τετοια λυση θα αντεχει 2 κοτοπουλα πανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μια τετοια λυση θα αντεχει 2 κοτοπουλα πανω;

Νομίζω ότι στα 2 κοτόπουλα το πρόβλημα δεν ειναι το βάρος, αλλά το μήκος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/10/2019 στις 9:11 ΜΜ, rubadub είπε

Νομίζω ότι στα 2 κοτόπουλα το πρόβλημα δεν ειναι το βάρος, αλλά το μήκος..

Βαση αυτου του βιντεο στο ιδιο bbq με το δικο μου χωρανε και στο μηκος. Και μιας και βαζει το ταψι απο κατω θεωρητικά το ψηνεις και με τους 3 καυστηρες ανοιχτους και ειναι σαν indirect cooking.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω και εγω να παρω μια ψησταρια υγραεριου και πανω στο ψάξιμο βρήκα και το παρόν νήμα το οποίο διαβασα ολο. 

Τι προταση εχετε για μια τετοια ψησταρια max 300e? Σίγουρα δεν θελω να παω σε λυσεις weber/broil king με 600+ ευρω καθως θεωρω οτι επειδη θα την δουλεύω το πολυ 2-3 φορες τον μηνα, τα λεφτα της δεν θα τα βγάλει. 

Εχω δει αυτές τις 2, ποια θεωρείτε εσείς καλύτερη/ποιοτικότερη; 

Τελος, απο ότι καταλαβα μια μαντεμενια σχαρα θεωρείται must, ετσι; 

 

Screenshot_20191024_173242_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...