Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, odys03 said:

Ευχαριστώ, εννοώ πως τα χρησιμοποείς; το βάζεις στον φούρνο; υπάρχει καπνιστήρι μηχάνημα που το καπνίζεις αφού το ψήσεις σε ηλεκτρικό ή γκριλ υγραερίου; 

Τα βρέχεις τουλάχιστον μία ώρα πριν και τα τοποθετείς είτε πάνω στη σχάρα, δίπλα στα κρεατικά/ψαρικά που ψήνεις (αυτό όσον αφορά τις πλάκες) είτε μέσα σε ειδικό σκεύος καπνίσματος (όσον αφορά τα μικρά κομματάκια) το οποίο πάλι τοποθετείται πάνω στη σχάρα της ψησταριάς.

Πολύ απλή διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

43 λεπτά πριν, paredwse είπε

Όσο αντικειμενικός μπορώ να είμαι, θεωρώ ότι ο μέσος άνθρωπος (ο υποφαινόμενος) δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ψήσιμο με υγραέριο από το ψήσιμο με κάρβουνα. Ιδίως εάν γίνει χρήση κάποιου 'καπνιστικού' αξεσουάρ, θεωρώ ότι η γεύση που θα λάβει ο μέσος άνθρωπος από ένα ψητό ψημένο σε υγραέριο είναι εφάμιλη, για να μην πω ανώτερη, του ψησίματος με κάρβουνο. 

https://amazingribs.com/ratings-reviews/how-to-buy-a-grill/charcoal-vs-gas

Γενικά οι αναφορές που θέλουν το κάρβουνο να υπερέχει έστω σε γεύση είναι πολλές. Προσωπικά δεν έχω άποψη για υγραέριο, γι' αυτό και ρωτάω.

Αν βάλεις στο παιχνίδι κάπνισμα με το υγραέριο, νομίζω πάμε αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, phanispal said:

[...]

Γενικά οι αναφορές που θέλουν το κάρβουνο να υπερέχει έστω σε γεύση είναι πολλές. Προσωπικά δεν έχω άποψη για υγραέριο, γι' αυτό και ρωτάω.

Αν βάλεις στο παιχνίδι κάπνισμα με το υγραέριο, νομίζω πάμε αλλού.

Δεν διαφωνώ ότι κάποιοι άλλοι μπορεί να βλέπουν διαφορά. Γι'αυτό έκανα αναφορά σε εμένα ως μέσο άνθρωπο. Και να φανταστείς ότι ψήνω τουλάχιστον τρεις φορές την εβδομάδα, ανελλιπώς. Τώρα πήρα και wok, θα γίνει χαμός! :D  

Από τη δική μου εμπειρία, δεν μπορώ να ξεχωρίσω το ψήσιμο. Με το κάπνισμα, ξεφεύγουμε όντως - υπέρ υγραερίου. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ η μόνη εμπειρία που έχω μέχρι στιγμής με γκάζι είναι από τα ψητοπωλεία που το χρησιμοποιούν αντί του κάρβουνου.

ΟΚ, ξεφεύγουμε κάπως απ' το barbeque, αλλά το γευστικό αποτέλεσμα είναι κάτω του μετρίου για μένα, έστω σε αυτές τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Μια ερώτηση προς τους χρήστες ψησταριών υγραερίου, χωρίς διάθεση για flame: Όσο αντικειμενικοί μπορείτε να είστε, θεωρείτε πως ισχύει ότι το ψήσιμο με υγραέριο δίνει υποδεέστερο γευστικό αποτέλεσμα σε σχέση με το κάρβουνο, παρόλα τα μειονεκτήματα του τελευταίου (χρόνος προετοιμασίας, βρωμιά κ.λπ.);

αυτό το ερώτημα είναι μια μεγαλη διένεξη σε αυτούς που υποστηρίζουν  αναμεσα σε καρβουνο και αέριο ,

απο προσωπική εμπειρία  θα πω οτι όχι μόνο δεν υπάρχουν διαφορές  αλλά πολλές φορές  το αποτέλεσμα απο ψησταριά υγραερίου είναι  μακράν καλύτερο , και δεν μιλάω για χρήση  κουτι καπνίσματος και αλλα , δύο φορές  που υπήρχαν ψητά στο τραπέζι κρέατα ψημένα στο κάρβουνο  και στο αεριο την πρώτη αυτά του αερίου ήταν το ίδιο γευστικά αλλά ποιο ζουμερά και στη δευτερη θα μπορούσα να πω  ίδια  , εδω να σημειώσω πως στην πρώτη η παρέα δεν είχε ιδέα που είχαν ψηθεί το καθε ενα  ενω στη δευτερη  μια μεγαλη παρέα με πάνω απο 20 ατομα  εφαγαν και απο τις δύο επιλογές  κανενας δεν βρήκε αρνητικά σχόλια για κανένα ψητό  ,Για μένα τη μεγάλη διαφορά την κάνει   αυτός που ψήνει ,

υπάρχει όμως και κάτι άλλο ουσιώδες  , κάποιος που ξέρει να ψήνει , με λίγα  κάρβουνα και μια οποιαδήποτε  σχάρα θα σου κάνει παπάδες  , κάτι τετοιο δεν μπορεί να γίνει σε  όλες τις ψησταριές υγραερίου , αν πχ   τα ψητά παίρνουν φωτιά με το παραμικρό  όσο και καλός ψητάς  να είναι κάποιος δεν  θα εχει  καλό αποτέλεσμα  αντιθετα αν η ψησταριά  έχει σωστό αντιφλογιστικό σχεδιασμό που να μπορεί να διαχειριστεί ισχυρούς καυστήρες   και μια  καλή σχάρα (βαριά!!)  που θα μπορεί να ψήνει χωρίς να στεγνώνει τα ψητά , τότε  το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο


όσο για τα καπνιστικά αξεσουαρ  είναι ουσιαστικά  μεταλλικά κουτιά με τρύπες ,μεσα  βαζεις  κομματια απο ξυλο που πρίν εχεις μουλιάσει σε νερό ή κάποιο αλλο υγρό (μπύρα ας πούμε)που το βαζεις δίπλα η πάνω απο ένα καυστήρα  το ξύλο καίγεται αλλά δεν παίρνει φωτιά γιατί δεν του φτάνει το οξυγόνο , κάτι δλδ σαν την διαδικασία παραγωγής καρβουνου
στις ψησταριές με  καρβουνο  αν κάποιος θελει να δώσει ένα αρωμα καπνιστού μπορεί να προσθέσει κάποια χλωρά κλαριά  πα΄νω στα κάρβουνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paredwse είπε

Τα βρέχεις τουλάχιστον μία ώρα πριν και τα τοποθετείς είτε πάνω στη σχάρα, δίπλα στα κρεατικά/ψαρικά που ψήνεις (αυτό όσον αφορά τις πλάκες) είτε μέσα σε ειδικό σκεύος καπνίσματος (όσον αφορά τα μικρά κομματάκια) το οποίο πάλι τοποθετείται πάνω στη σχάρα της ψησταριάς.

Πολύ απλή διαδικασία. 

μια  διόρθωση  τις πλάκες καπνισματος  τις χρησιμοποιούμε σαν βαση πάνω στην οποία ψήνουμε  συνήθως ψαρι  και όχι διπλα στα ψητά  

αλλά ρε παιδιά δεν κανει κακό η συχνή κατανάλωση  καπνιστών ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατέντα για ψησταριά αερίου : Kατασκευάζεις με 4 γωνίες 2 εκατοστών πλαίσιο -βάση (με ποδαρικά) για πλάκα ψησίματος ή πλάκα από σχιστόλιθο και από κάτω τοποθετείς μια εστία υγραερίου.

Η ψησταριά αερίου είναι έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, opera είπε

Πατέντα για ψησταριά αερίου : Kατασκευάζεις με 4 γωνίες 2 εκατοστών πλαίσιο -βάση (με ποδαρικά) για πλάκα ψησίματος ή πλάκα από σχιστόλιθο και από κάτω τοποθετείς μια εστία υγραερίου.

Η ψησταριά αερίου είναι έτοιμη.

Χωρίς κάτι να καλύπτει την φλόγα θα τρως κάρβουνο και θα έχεις μια μόνιμη αναφλεξη από τα λίπη... Άσε που θες και κάτι για καπάκι να κρατάς μια σταθερή θερμοκρασία και την εστία αναμενη όταν θα φυσάει λίγο παραπάνω... 

 

Όσο για την απορία με το γευστικό αποτέλεσμα το 80% των ανθρώπων δεν θα καταλάβουν την διαφορά ποτέ, ακόμα και για αυτούς που θα νιωσουν την διαφορά στην γεύση μόλις χρησιμοποιησουν wood chips για καπνιστα θα ξεχάσουν για πάντα το κάρβουνο. Στο μόνο που προσωπικά έχω καταλάβει διαφορά είναι σε πανσετες οι οποίες στην αερίου με ότι τρόπο και να δοκίμασα δεν φτάνουν σε γεύση πανσετες στα κάρβουνα 

Επεξ/σία από solton57010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κουβέντα υγραέριο vs κάρβουνο μου θυμίζει έντονα cd vs βυνίλιο κάποια χρόνια πίσω 😉 .... Αν υποθέσουμε ότι έχουμε κρέατα ίδιας ποιότητας, κατ΄εμέ το κάρβουνο υπερτερεί ένα κλίκ πάνω σε γέυση... Αλλά, το υγραέριο: δεν έχει ντουμάνι, ανάβει στο 10λεπτο και το σημαντικότερο δίνει απείρως μεγαλύτερη ευελιξία στο ψήσιμο λόγο του (σχεδόν απόλυτου) ελέγχου στην θερμοκρασία και του τρόπου ψησίματος (άμεσο, έμμεσο, σούβλα κτλ).  Επίσης, θεωρώ ότι για να ψήσεις σε κάρβουνο θέλεις χώρο στην σχάρα, με 40 και 50 πόντους σχάρα δεν κάνεις δουλειά 😉 . μπορεί να κάνω και λάθος φυσικά...

Μετά απο χρόνια συμβίωσης με μια broil king monarch με 2 καυστήρες super 8, τα πλέον σημαντικά για εμένα είναι:

1. χοντρές σχάρες απο μαντέμι.

2.  καλό ζέσταμα σχάρας για να πιάσει θερμοκρασία. μετά δεν χρειάζεται πολύ δυνατή φωτιά, οπότε έχουμε και λιγότερες αναφλέξεις...

3. ψήσιμο με κατα το δυνατόν κλειστό καπάκι. αυτό σημαίνει λιγότερες αναφλέξεις, σταθερή θερμοκρασία  και πιο ζουμερά και γευστικά κρέατα.

4. παρατήρηση των σημείων που έχουν περισσότερη θερμοκρασία (πχ. οι άκρες καίνε περισσότερο απο την μέση στην δικιά μου)...  μάθε την ψησταριά σου!!!

5. να μήν μπουκώνουμε την σχάρα, ώστε να έχουμε χώρο να διαχειριστουμε τυχών αναφλέξεις

6. καλό κάψιμο πρίν απο κάθε ψήσιμο και τακτικό καθάρισμα του κάτω μέρους, ώστε να μειωθεί η πιθανότητα αναφλέξεων απο λίπη προηγούμενων ψησιμάτων.

Επίσης,  σημαντική είναι και η κάσα της ψησταριάς καθότι όλες πιάνουν θερμοκρασία (και όχι φωτιά) με κλειστό καπάκι... οπότε, άλλο να έχεις κάσα απο μαντέμι και άλλο σίδερο με ηλεκτροστατική βαφή... Με όλες μπορείς να κάνεις δουλειά, αλλά μήν περιμένεις να ψήσεις πρόβειο σε σχάρα με επίστρωση πορσελάνης και καπάκι φλύδα απο σίδερο... 

και τέλος, το Α και το Ω είναι το κρέας.. αν είναι καλό και το ψήσεις σωστά, δεν σε νοιάζει να καταλάβεις αν ψηθηκε σε κάρβουνο ή γκάζι.. Αν είναι της σειράς, σίγουρα θα ψήθηκε σε γκάζι...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγω λίγο εκτός θέματος, για κάποιο διάστημα πολύ παλιά είχα δουλέψει σε κουζίνα, με ηλεκτρικό γκριλ. Αυτό το γκριλ έχει από κάτω από την σχάρα  ένα ταψί γεμάτο με νερό.

Τα κρέατα έβγαιναν απίστευτα γευστικά. Το πρώτο πράγμα που με εντυπωσίασε ήταν ότι ένα πιάτο μπορούσε να βγει μέσα σε 4 λεπτά το μέγιστο μερικές φορές αν ήταν λεπτά τα κρέατα και σε 3 λεπτά. Αφού υπήρχε ρολόι ακριβώς μπροστά στον τοίχο να μην ξεχαστείς. Έψηνε τόσο γρήγορα που παράδειγμα τα συνοδευτικά πχ πατάτες τηγανητές έπρεπε να τις βάλεις πιο γρήγορα στην φριτέζα από τα κρέατα ανάλογα με τις ποσότητες.

Βέβαια μιλάμε για πανάκριβα γκριλ των 3000 ευρώ τριφασικά επαγγελματικά..

Τα φαγητά έβγαιναν τόσο γρήγορα που κάποτε ένας πελάτης δεν πίστευε ότι ήταν της ώρας και ήρθε να δει πως γίνεται και ψήνονται τόσο γρήγορα.

Βέβαια έπαιζε ρόλο στην γεύση και η μαρινάδα τα κρέατα για 48ώρες ήταν σε ένα μίγμα μπαχαρικών κρασιού και λαδιού και με το που τα έβαζες στο γκριλ έσπαγες την μύτη των πελατών.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, solton57010 είπε

Χωρίς κάτι να καλύπτει την φλόγα θα τρως κάρβουνο και θα έχεις μια μόνιμη αναφλεξη από τα λίπη... Άσε που θες και κάτι για καπάκι να κρατάς μια σταθερή θερμοκρασία και την εστία αναμενη όταν θα φυσάει λίγο παραπάνω... 

 

Η εστία είναι από κάτω και η φλόγα δεν έρχεται σε επαφή με τα κρέατα αλλά ζεσταίνει τη πλάκα,την εστία μπορούμε να τη καλύψουμε περιμετρικά με λαμαρίνα γύρω από τα ποδαρικά για να μη τη πιάνει ο αέρας.

Το καπάκι δεν είναι απαραίτητο ,γίνεται ψήσιμο και χωρίς αυτό χιλιάδες χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτη https://www.skroutz.gr/s/14530713/Broil-King-Gem-340-Black-814-163.html ή αυτη https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html ????

Πλεονεκτηματα κ εικονα για τις δικες μου αναγκες.

Η weber εχει αρκετα μεγαλυτερη επιφανεια ψησιματος ,κατι που το θεωρω πολυ σημαντικο σε αγορα τοσων χρηματων.Οσο εψαξα κ στο google και σε reviews στο youtube η συγκεκριμενη βγαινει παντου η κορυφαια της κατηγοριας (κατω απο 650Ε).Εικονα προσωπικη για ποιοτητα κατασκευης δεν εχω.

Για την broil king που εχω εικονα (απο ανωτερο μοντελο στον κωτσο) ενθουσιαστηκα με την ποιοτητα κατασκευης οπως επισης με την μορφολογια της σχαρας ( χρησιμοποιειται κ απο τις 2 πλευρες κ μ αρεσει που οι ''γραμμες'' ειναι πιο λεπτες κ πιο κοντα σε αποσταση απ οτι της weber).Αρκετα μικροτερη επιφανεια ψησιματος ομως που για μενα παιζει ρολο.

Καμοια γνωμη απ τους γνωστες?????

Κλεινω προς την weber αλλα εχω αρκετες απορειες κυριως προς τις θερμοκρασιες που πιανει κ την σχαρα.Εχει κ η weber της πατεντα να χρησιμοποιεις την σχαρα κ απ τις 2 οψεις???Επισης σε μερικα βιντεο βλεπω οτι η Spirit ερχεται με μια σχαρα που εχει μια τρυπα στην μεση για να βαζεις και καλα καποια προσθετα αξεσουαρ(δεν μ αρεσει καθολου) κ σε καποια αλλα με 2 ενιαιες σχαρες ( που ειναι κ το κλασσικο κ το προτιμω).Τι ισχυει????

 

Επεξ/σία από alimentas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με τις 2 όψεις της σχάρας ακούγεται καλό, αλλά είναι δύσχρηστο γιατί, όταν δεν το χρησιμοποιείς τακτικά, μαζέυει καμένα λίπη και καπνιά στην κάτω (πιο χοντρή) μεριά... οπότε, την 1 στις 10 που θέλεις να το χρησιμποιήσεις (τουλάχιστον εγώ) θέλει τρελό καθάρισμα...

Θα επέλεγα την broil king γιατί:

1. έχω αρκετά χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ, ακόμα και όταν λαμπάδιασε (κυριολεκτικά) όταν την ξέχασα στην προθέρμανση και έφτασε 350+ βαθμούς απο συσσορευμένα λίπη.

2. οι σχάρες της φαίνονται να είναι απο πιο χοντρο μαντέμι.

3. η κάσα είναι απο μαντέμι (απο ότι βλέπω) αλουμίνιο και όχι απο σίδερο (όπως βλέπω την weber).  μάλλον για αυτό η weber  έχει και ποιό δυνατούς καυστήρες....

 

Σε όποια και άν καταλήξεις, υπόψη ότι για σουβλές κομπλέ ζητάνε 130€+..Μπορείς να κάνειςτην ίδια δουλειά με τα παρακάτω:

1. σούβλα κοκορετσιού (περίπου 8€)

2. μοτέρ κοκορετσιού ρευματος (περίπου 10€)

3. μία σιδερένια γωνία (3€) , που θα πατήσει επάνω στην ψυσταριά και θα κρατάει το μοτέρ. Αν δείς τις original σούβλες θα καταλάβεις..

 

 

 

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...