Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H αυτοσχεδια σουβλα ειναι must.Αν κ νομιζω τα φτηνα μοντελα της bk οπως αυτο που εβαλα δεν παιρνουν σουβλα.

Ειμαι σε διλλημα .Θελω την επιφανεια ψησιματος της weber (που δεν βρισκεις τετοια διασταση σε μοντελο της broil king κατω απο 800ε) αλλα με την σχαρα της broil king.

Noμιζω σε ποιοτητα κατασκευης ειναι πανω της weber απ τα μοντελα της broil king στ αντιστοιχα λεφτα.Αλλα μικρες διαφορες

 

K γι αυτη διαβαζω τα καλυτερα για πιο φορητη κατασταση.Επισης εχει το μεγαλο συν οτι καθαριζεται πανευκολα https://www.skroutz.gr/s/11086068/Weber-Q-2200-54010029.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

όπως τα λεει ο rubadud  , σουβλα απ όσο είδα δέχονται και οι δύο

και οι δυο έχουν καδο και  καπάκι απο χυτό αλουμίνιο , η οι διαφορές που βρίσκω εγω είναι  στους καυστήρες και στα αντιφλογιστικά  συστήματα   και σαν υλικό

η broil έχει ανοξείδωτα  όπως λέει αντιθετα η weber τα περιγράφει σαν κεραμικά  δλδ  λαμαρίνα  με σμαλτο κάτι που σίγουρα  φθείρετε πολύ ποιο γρήγορα απ το ανοξείδωτο ,

αλλά και σαν σχεδιασμό - λειτουργία ,  η μεν weber  εχει  καυστήρα  με τρύπες μόνο στο πάνω  μερος τους ακριβώς κάτω απο τα αντιφλογιστικά  όχι σε όλα όμως τα ενδιαμεσα απο τους καυστήρες  θα πρέπει να λειτουργούν σαν ζώνες ποιο ήπιας  θερμοκρασίας , φαίνεται να εκμεταλεύεται  όλο το κατω μερος του κάδου  στην αντανάκλαση της θερμοκρασίας , και θεωρητικά  θα εχει λιγότερες αναφλέξεις  θα χρειαζεται λιγότερες ρυθμίσεις της φλόγας και  ίσως ακόμη για τον ίδιο λόγο να εχει ποιο "ζουμερά" ψητά  (ας μας πούν αν υπάρχουν χρήστες  μεσα στο φόρουμ)

η broil king εχει καυστήρες με δυο σειρες  απο τρύπες  δεξιά -αριστερά  και αντιφλογιστικά που καλύπτουν τον καυστήρα και όλη σχεδόν την επιφάνεια , αφήνουν  όμως εκτεθειμένες τις φλόγες απο μικρά ειδικά σχεδιασμένα ανοίγματα ,  ο λόγος που γίνεται αυτό  κατα τη γνώμη μου είναι για καλύτερο  αρωματισμό των ψητών , και σαν σχεδιασμός  φαινεται να πλησιαζει περισσότερο τον αμερικάνικο τρόπο ψησίματος που θελουν στα  ψητά τους  καμένα εξωτερικά   , μ αυτό δεν εννοώ  οτι δεν μπορεί να ψήσει σωστά  απλά πιστευω οτι χρειάζεται ενα συγκεκριμένο τρόπο  Ζεσταίνω τη σχάρα  τοποθετώ τα κρεατα και χαμηλώνω αμέσως την ενταση το ίδιο και για την επόμενη εαν υπάρχουν περισσότερα για ψήσιμο

Οσο για το μεγεθος της σχάρας   η broil king   χωράει τουλάχιστον 6 με 7  μπριζόλες  μεσαίου μεγέθους  και η weber  8 με 9 

 

ΥΓ. αυτή είναι εντελώς προσωπική αποψη που βασίζεται  σε μια προσεκτική ματιά  και στις δύο ψησταριές χωρίς προσωπική εμπειρία 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα. Εδω΄και 6 χρόνια στο πατρικό μου χρησιμοποιούσαμε μια ψησταριά υγραερίου Weber και τα κρέατα βγαίνουν απίθανα. Είναι απλή και το μόνο που ρυθμίζεις είναι το ανοιγμα της φιάλης. Βέβαια θυμάμαι οτι ο πατέρας μου τοτε είχε δώσει καμια 500αρια € και τώρα βλέπω οτι με τόσα λεφτά έχει ρύθμιση θερμοκρασία κλπ..

Εγω τώρα ψάχνομαι ξανα για ψησταριά με υγραέριο αλλά θέλω να πάω σε φθηνότερη λύση απο 200- 300€ το πολύ.

Έχετε κάτι αξιόπιστο να προτείνετε? Έχω πρόσβαση και στα macro αν υπάρχει κατι που ν αξλιζει..

 

Σας ευχαριστώ

Επεξ/σία από tziminhio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά από χθες κάτοχος πλέον και εγώ μίας καταπληκτικής ψησταριάς και είμαι πολύ χαρούμενος από την κατασκευή τής πραγματικα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι το πώς θα συνδεθεί επειδή έχει και εστία μάτι από δεξιά, χρειάζεται ξεχωριστή φιάλη υγραερίου η εστία??

IMG_20190614_091504_opt.jpg

IMG_20190614_091521_opt.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maroutas είπε

Καλημέρα παιδιά από χθες κάτοχος πλέον και εγώ μίας καταπληκτικής ψησταριάς και είμαι πολύ χαρούμενος από την κατασκευή τής πραγματικα.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη είναι το πώς θα συνδεθεί επειδή έχει και εστία μάτι από δεξιά, χρειάζεται ξεχωριστή φιάλη υγραερίου η εστία??

IMG_20190614_091504_opt.jpg

IMG_20190614_091521_opt.jpg

όχι δεν χρειάζεσαι δευτερη φιάλη , κανονικά θα πρέπει να επικοινωνούν οι διακόπτες  , διαφορετικά θα χρειαστεί ένας σύνδεσμος σχήματος Υ ή Τ   γαι να συνδεθούν οι διακόπτες με τον ρυθμηστή της φιάλης

αυτό που με προβληματίζει είναι οτι στη δευτερη φωτογραφία  δεν βλέπω το διακόπτη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

όχι δεν χρειάζεσαι δευτερη φιάλη , κανονικά θα πρέπει να επικοινωνούν οι διακόπτες  , διαφορετικά θα χρειαστεί ένας σύνδεσμος σχήματος Υ ή Τ   γαι να συνδεθούν οι διακόπτες με τον ρυθμηστή της φιάλης

αυτό που με προβληματίζει είναι οτι στη δευτερη φωτογραφία  δεν βλέπω το διακόπτη

Είχε τελικά σπιράλ που πάει από τον διακόπτη στην παροχή στο μάτι και δεν την είχα δεί από κάτω. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι για την σύνδεση έχει μόνο μια ασφάλεια είναι λογικό?

received_452680148851582.jpeg

Επεξ/σία από Maroutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Maroutas είπε

Είχε τελικά σπιράλ που πάει από τον διακόπτη στην παροχή στο μάτι και δεν την είχα δεί από κάτω. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι για την σύνδεση έχει μόνο μια ασφάλεια είναι λογικό?

received_452680148851582.jpeg

μια χαρα  είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα δεν ξέρω αν το έχει πει κ κάποιος άλλος σε προηγούμενο ποστ ,

αξίζει η παρακάτω η να μείνω στο κάρβουνο;

https://www.you.gr/mikrosyskeves-eidh-spitiou/mageirema/psistaries-ygraeriou/psistaria-ygraeriou-euro-grill-12344ald

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα αυτή. https://www.psistis.gr/ΨΗΣΤΑΡΙΕΣ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ/gem-320-814153-broilking

Επειδή τα καλύματα ήταν ακριβά, έχετε να ροτείνετε κάποια φθηνή λύση? Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tziminhio είπε

Τελικά πήρα αυτή. https://www.psistis.gr/ΨΗΣΤΑΡΙΕΣ-ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ/gem-320-814153-broilking

Επειδή τα καλύματα ήταν ακριβά, έχετε να ροτείνετε κάποια φθηνή λύση? Ευχαριστώ

Εδώ σε εχω!

 

€ 6,94  48%OFF | Black Waterproof BBQ Cover BBQ Accessories Grill Cover Anti Dust Rain Gas Charcoal Electric Barbeque Grill 4 Sizes
https://s.click.aliexpress.com/e/bT2WeZo4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Maroutas είπε

Εδώ σε εχω!

€ 6,94  48%OFF | Black Waterproof BBQ Cover BBQ Accessories Grill Cover Anti Dust Rain Gas Charcoal Electric Barbeque Grill 4 Sizes
https://s.click.aliexpress.com/e/bT2WeZo4

Ωραίος..Ευχαριστώ. Ελπίζω να μην σκιστεί στον 1ο μήνα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2019 στις 10:10 ΜΜ, Maroutas είπε

Μετά την προβατίνα χθές δοκιμή Νο2!

received_630190424127105.jpeg

received_2386367198241341.jpeg

καλά ψησίματα !!
αλουμινόχαρτο είναι αυτό που φαίνεται ;

Στις 16/6/2019 στις 12:17 ΠΜ, GeorgeP. είπε

Καλησπερα δεν ξέρω αν το έχει πει κ κάποιος άλλος σε προηγούμενο ποστ ,

αξίζει η παρακάτω η να μείνω στο κάρβουνο;

https://www.you.gr/mikrosyskeves-eidh-spitiou/mageirema/psistaries-ygraeriou/psistaria-ygraeriou-euro-grill-12344ald

καλύτερα να μείνεις στο κάρβουνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

καλά ψησίματα !!
αλουμινόχαρτο είναι αυτό που φαίνεται ;

καλύτερα να μείνεις στο κάρβουνο :)

Ναι έβαλα αλουμινόχαρτο για να αποφύγω τα πολλά flare ups από τα λύπη και το πολύ λερωμα αλλά χωρίς επιτυχία!

 Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλω με το καθάρισμα έχω απελπιστει έχει γίνει σχετικά χάλια πολλά λύπη Κτλ και δεν έχω βρεί εύκολο τρόπο να την καθαρίσω,αν μπορεί να μου κάποιος τα βήματα σωστά και τι υλικά θα χρειαστώ θα του είμαι ευγνώμων,θα με σκοτώσει η γυναίκα χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...