Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, panos_ace είπε

Παιδιά καλησπέρα,

εντάξει το thread δεν υπάρχει, έχω φτάσει στην 110 σελίδα και έχω καεί!!  Έψαχνα που έψαχνα να αγοράσω BBQ, τώρα είμαι έτοιμος!

Δεν έχω καμία επαφή με bbq υγραερίου - κυριολεκτικά ΑΣΧΕΤΟΣ-  αλλα το κάρβουνο στο μπαλκόνι ειναι απαγορευτικό, οπότε πάμε δυνατά!

Στην άρχη έψαχνα κάτι στα 250 € αλλά κατάλαβα ότι είναι προτιμότερο να πάω απευθείας σε πιο καλή/εγγυημένη λύση, οπότε θα κάνω την υπερβαση. Είμαι μεταξύ Broil King GEM 320, Weber Spirit II 310 και την Broil King Royal 320. 

Έχω σχεδόν καταλήξει στην Royal 320 για τα εξής: 4 ρόδες άρα πιο εύκολη μετακίνηση, μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος από την GEM 320 καθώς και μη εμαγιέ επισμάλτωση στα μαντεμια (την οποία επισμάλτωση δεν την θέλουμε, σωστά;) και πιο φθηνά αξεσουάρ απο τη Weber. 

Στο ουσιώδες που είναι το ψήσιμο, δεν νομίζω οτι υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ των Royal και Spirit ΙΙ. Βέβαια αυτές είναι και ενα 200αρι πάνω απο την GEM320..

Γενικά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και απόψεις σχετικά με τα μοντέλα, οπότε θα ήθελα να ακούσω τις προτάσεις σας.

Επίσης παρατηρώ ότι αυτή τη περίοδο δεν παίζουν καθόλου προσφορές, εμπειρικά θυμάστε ποτε πέφτουν οι τιμές; Να περιμένω αν είναι!

Τέλος, η συναρμολόγηση απο εμένα και η αρχική λειτουργία της (με συνδεσεις φιάλης κτλ) είναι κάτι που  με τρομάζει -λόγω μηδενικής εμπειρίας-  αλλά τα μαγαζιά που προσφέρουν συναρμολόγηση και επίδειξη έχουν τιμές ταβάνι...

παρακαλώ για τις προτάσεις σας!

Ευχαριστώ.

Έχω την Broil King Royal 340 (με το πλαϊνό μάτι). Κρίμα λεω είναι να μην το πάρεις να μπορείς να ρίξεις και μια τηγανιά πατάτες. Είμαι μπορώ να πώ πολύ ευχαριστημένος. Ο χώρος ψησίματος για μένα είναι αρκετός, δεν το λές και άπλα, θα ήθελα μία με 4 καυστήρες (αλλά την ίδια ποιότητα), αλλά άνετα ψήνεις για 4 άτομα. Με το που πας σε royal πας σε ημι-επαγγελματική κατηγορία BBQ, και με αρκετή εξάσκηση μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Να ξέρεις ότι τον καπνό δεν τον γλιτώνεις εντελως...αν ψήσεις τίποτα αρνίσια παϊδάκια θα γίνει το έλα να δείς, μετά θα ψηθείς να βάλεις και wood chips αλλά ΟΚ δεν είναι κάρβουνο.

7 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Όσο για την κρούστα στις διάφορες καλές κοπές του μοσχαριού (2.5cm++ πάχος) θέλει δυνατή φωτιά από την αρχή και όχι ξεκίνημα από χαμηλά και μετά δυνάμωμα στο τέρμα. 

Μακράν την καλύτερη κρούστα την έχω πετύχει με reverse searing. Καλό στέγνωμα η μπριζόλα. 1 καυστήρα στο εντελώς χαμηλό (~120 βαθμούς), μέχρι να πιάσει 48 βαθμούς η μπριζόλα (περίπου 40 λεπτά. Την βγάζω την τυλίγω με αλουμινόχαρτο, και την αφήνω έξω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία η ψησταρια (270 βαθμούς). Μετά τις πετάω πάνω ούτε 5 λεπτά μέχρι να γίνουν medium και τέλος. Με αυτόν τον τρόπο προλαβαίνω και να την καπνίσω με ξύλα (που στο 8-10λεπτο δεν).

Anyway, και με τον κλασικό τρόπο μια χαρά γίνεται, αλλά το απόλυτο για μένα είναι το reverse searing.
 

Για τις γραμμές btw είναι απλό. Όταν ψήνετε σε ένα σημείο, πέφτει η θερμοκρασία της σχάρας σε εκείνο το σημείο. Όταν την γυρίσετε, πρέπει να την τοποθετήσετε αλλού. (Βοηθάει να είναι και μαντέμι).

Επεξ/σία από ZAKKWYLDE
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 ώρες πριν, ZAKKWYLDE είπε

Έχω την Broil King Royal 340 (με το πλαϊνό μάτι). Κρίμα λεω είναι να μην το πάρεις να μπορείς να ρίξεις και μια τηγανιά πατάτες. Είμαι μπορώ να πώ πολύ ευχαριστημένος. Ο χώρος ψησίματος για μένα είναι αρκετός, δεν το λές και άπλα, θα ήθελα μία με 4 καυστήρες (αλλά την ίδια ποιότητα), αλλά άνετα ψήνεις για 4 άτομα. Με το που πας σε royal πας σε ημι-επαγγελματική κατηγορία BBQ, και με αρκετή εξάσκηση μπορείς να πετύχεις πολύ καλά αποτελέσματα.
Να ξέρεις ότι τον καπνό δεν τον γλιτώνεις εντελως...αν ψήσεις τίποτα αρνίσια παϊδάκια θα γίνει το έλα να δείς, μετά θα ψηθείς να βάλεις και wood chips αλλά ΟΚ δεν είναι κάρβουνο.

Μακράν την καλύτερη κρούστα την έχω πετύχει με reverse searing. Καλό στέγνωμα η μπριζόλα. 1 καυστήρα στο εντελώς χαμηλό (~120 βαθμούς), μέχρι να πιάσει 48 βαθμούς η μπριζόλα (περίπου 40 λεπτά. Την βγάζω την τυλίγω με αλουμινόχαρτο, και την αφήνω έξω μέχρι να πιάσει θερμοκρασία η ψησταρια (270 βαθμούς). Μετά τις πετάω πάνω ούτε 5 λεπτά μέχρι να γίνουν medium και τέλος. Με αυτόν τον τρόπο προλαβαίνω και να την καπνίσω με ξύλα (που στο 8-10λεπτο δεν).

Anyway, και με τον κλασικό τρόπο μια χαρά γίνεται, αλλά το απόλυτο για μένα είναι το reverse searing.
 

Για τις γραμμές btw είναι απλό. Όταν ψήνετε σε ένα σημείο, πέφτει η θερμοκρασία της σχάρας σε εκείνο το σημείο. Όταν την γυρίσετε, πρέπει να την τοποθετήσετε αλλού. (Βοηθάει να είναι και μαντέμι).

Καλα σε μεγαλα κομματια εννοειται reverse searing! Και προλαβαινεις να το καπνισεις οπως λες, και να βαλεις και αρωματα με λιωμενο βουτυρο με μυρωδικα, και το κυριοτερο γι αμενα ειναι οτι το ψησιμο εσωτερικα ειναι ομοιομορφο στον βαθμο που το επιθυμεις.

8 ώρες πριν, daPro είπε

Υπενθύμιση σε όλους..Καθαρίζουμε πιο συχνά το ταψί από κάτω που πέφτουν τα λύπη.Σημερα μου πήρε φωτιά χστηκα πάνω μου..έκλεισα αμέσως την μπουκάλα(την έχω μισό μέτρο μακρυά απτην ψησταριά.)Εβγαλα τα κρέατα από πάνω..μετά από 1 λεπτό έσβησε.αλλα ήταν πολύ μεγάλη η φλόγα,είχε και αέρα.Αυτα..

Σε ενα βιντεο της weber ελεγε αλλαγη το ταψακι σε καθε ψησιμο, αλλα ενταξει, θελουν να πουλησουν και ταψακια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σε ενα βιντεο της weber ελεγε αλλαγη το ταψακι σε καθε ψησιμο, αλλα ενταξει, θελουν να πουλησουν και ταψακια.

Το ταψακι το ντύνω με 2-3 στρώσεις αλουμινοχαρτο και ανά κάποια ψησίματα απλά αλλάζω το αλουμινοχαρτο, το ταψακι από κάτω είναι ακόμα άθικτο . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που λέτε θυμήθηκα την κουβέντα που είχε ανοίξει πριν καιρό εδώ για θερμόμετρα κλπ και πηγαινοντας για ψώνια στον Σκλαβενιτη του Κερατσινιου (που εχει της παναγιας τα μάτια)  βρήκα μπροστά μου ένα φτηνούλι και το πήρα.

Για ούτε 5€ που είχε μια χαρά ειναι τελικά και το μόνο του θέμα ειναι ότι θέλει μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να φτάσει να δείξει την τελική ένδειξη.

αλλά από το να τα κοιτάς με το μάτι όντως ειναι πολύ καλύτερα να εχεις κι έαν τέτοιο.

 

 

θερμομετρο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, daPro είπε

Υπενθύμιση σε όλους..Καθαρίζουμε πιο συχνά το ταψί από κάτω που πέφτουν τα λύπη.Σημερα μου πήρε φωτιά χστηκα πάνω μου..έκλεισα αμέσως την μπουκάλα(την έχω μισό μέτρο μακρυά απτην ψησταριά.)Εβγαλα τα κρέατα από πάνω..μετά από 1 λεπτό έσβησε.αλλα ήταν πολύ μεγάλη η φλόγα,είχε και αέρα.Αυτα..

Για ποιο μοντελο μιλαμε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, daPro είπε

Campingaz 3

Kαλα εχουν βαλει το ταψι συλλογης λιπους ακριβως κατω απο τους καυστηρες; λογικο να αρπαξει φωτια. Αυτο θα θελει συνεχεια καθαρισμα.

image.png.91fd668a56907f902c2c72045b3f9d66.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το πεταλουδα, πασπαλισε το ολοκληρο με ενα rub και βαλτο στη μεση της σχαρας στους 200 με τον μεσαιο καυστηρα σβηστο για 45 λεπτα περιπου (αν δεν εχεις θερμομετρο). δεν θα χρειαστει γυρισμα.

περιμενουμε εντυπωσεις

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

ανοιξε το πεταλουδα, πασπαλισε το ολοκληρο με ενα rub και βαλτο στη μεση της σχαρας στους 200 με τον μεσαιο καυστηρα σβηστο για 45 λεπτα περιπου (αν δεν εχεις θερμομετρο). δεν θα χρειαστει γυρισμα.

περιμενουμε εντυπωσεις

 

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εγώ το κοτόπουλο το πάω λάου λάου, ανάλογα και τι κομμάτι θες να βάλεις βέβαια 

Το κοτόπουλο είναι κομμένο σε κομμάτια. Επίσης, έχω ψησταριά με 2 καυστήρες. Έλεγα να πιάσω κοντά 200°C και μετά να σβήσω τον έναν και να το βάλω εκεί. Θα ψηθεί έτσι;

 

Θερμόμετρο έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Το κοτόπουλο είναι κομμένο σε κομμάτια. Επίσης, έχω ψησταριά με 2 καυστήρες. Έλεγα να πιάσω κοντά 200°C και μετά να σβήσω τον έναν και να το βάλω εκεί. Θα ψηθεί έτσι;

Θερμόμετρο έχω.

τοτε τα κομματια στα μισα της διαδρομης θα θελουν γυρισμα προς την πλευρα της φωτιας ωστε να ψηθουν ομοιομορφα.

εξυπακουεται οτι θα χρειαστεις τον διπλασιο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...