Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

10 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ενα που εχω παρει εγω απο κει, γυαλινο βεβαια, πεταει το λαδι σε ευθεια γραμμη και δεν βολευει. Ισως φταιει το οτι εχω βαλει ελαιολαδο και ειναι πιο παχυρευστο

https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apothikefsi-organosi-trofimon/apothikefsi-elies-ladi/docheia-ladiou-sprei/docheio-ladiou-sprey-130-ml_167198/

Eισαι σιγουρος οτι δεν ρυθμιζεται το ψεκασμα???Παιξε λιγο με το στομιο, Εγω εχω αυτο https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apothikefsi-organosi-trofimon/apothikefsi-elies-ladi/docheia-ladiou-sprei/docheio-ladiou-sprei-170-ml._161669/ κ ρυθμιζει κανονικα απο ευθεια γραμμη μεχρι ψεκασμα.Εχω βαλει κ κροκους αραιωμενους μεσα φαντασου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AristidisZ είπε

ΟΚ, συννενοηθήκαμε 

Ε αυτό που σου είπαν τα παιδιά, θέλει γκάζωμα στο τέλος 

στην αρχη θα ελεγα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Εδώ η καραντίνα με έχει εκπαιδεύσει επιτυχημένα, tri-tip για την όρεξη. F0DD069E-EA89-489D-BB60-956E35897A91.jpeg.374f1db7310f50ed450285ef8fba2303.jpeg

Ωωωω να σου γαμ...! Πρωί πρωί άνετα την χτύπαγα με τον καφέ! Ωραίος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Εδώ η καραντίνα με έχει εκπαιδεύσει επιτυχημένα, tri-tip για την όρεξη. F0DD069E-EA89-489D-BB60-956E35897A91.jpeg.374f1db7310f50ed450285ef8fba2303.jpeg

Παρα πολυ ωραιο κομματι και πολυ οικονομικο στο the mart. Και τρομερο ψησιμο!!

7 ώρες πριν, alimentas είπε

Eισαι σιγουρος οτι δεν ρυθμιζεται το ψεκασμα???Παιξε λιγο με το στομιο, Εγω εχω αυτο https://www.e-jumbo.gr/kouzina/apothikefsi-organosi-trofimon/apothikefsi-elies-ladi/docheia-ladiou-sprei/docheio-ladiou-sprei-170-ml._161669/ κ ρυθμιζει κανονικα απο ευθεια γραμμη μεχρι ψεκασμα.Εχω βαλει κ κροκους αραιωμενους μεσα φαντασου

Οχι δεν ρυθμιζεται! Εχει αλλωστε και μονο μια τρυπουλα στο κεντρο ο στομιο. Εσενα φαινεται να εχει πολλες γυρω γυρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

στην αρχη θα ελεγα 

καπως ετσι μου βγαινει εμενα αν γκαζωσω στην αρχη και μετα ψησιμο σε σιγανη φωτια,τερμα κατω ο ενας καυστηρας ,οι δυο κλειστη και το κρεας στην πανω σχαρα αντιθετα απο τον καυστηρα που αναβει (61βαθμους)

miki.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά εχει να κανει και τι ψησταριά είναι και τι σχάρες εχει αυτο με την αντίδραση μαιερ.. ναι στη weber k τις broil είναι πανεύκολο να γίνει σε άλλες είναι πολύ πιο δύσκολο κ σας το λεω εχοντας weber broil campingaz Κ εκείνη του leroy. τελείως διαφορετικη διαχείριση στη κάθε μια πραγματικά. μονο με δοκιμές μπορεί να το βρει και ξεκρίνοντας με full θερμοκρασία. επίσης παίζει πολύ μεγάλο ρολο ποσο λιπαρο είναι το κομμάτι για να βγει "Σωστα".

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε κομματια παχους 2 δαχτυλα παιζω φουλ θερμοκρασια ολους τους καυστηρες για 4+4 λεπτα συνολικα για medium-rare προς medium. Kανει ωραια κρουστα, αλλα γραμμες δεν πετυχαινω. Νομιζω θελει πιο χαμηλη φωτια για τις γραμμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω σε κομματια παχους 2 δαχτυλα παιζω φουλ θερμοκρασια ολους τους καυστηρες για 4+4 λεπτα συνολικα για medium-rare προς medium. Kανει ωραια κρουστα, αλλα γραμμες δεν πετυχαινω. Νομιζω θελει πιο χαμηλη φωτια για τις γραμμες.

παντα μου βγαζει γραμμες,στους 300 βαθμους (καπου ειχα διαβασει να ειναι 280+) και 3 λεπτα απο την μια και 3 λεπτα απο την αλλη  medium-rare η medium η well νομιζω δεν εχει σχεση με το γκαζωμα ειναι μονο για την κρουστα ,στο σιγοψησιμο μετα γινεται το medium-rare ,medium , well επισης λενε οτι το κρεας πρεπει να ειναι τουλαχιστον 3 cm

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εγω σε κομματια παχους 2 δαχτυλα παιζω φουλ θερμοκρασια ολους τους καυστηρες για 4+4 λεπτα συνολικα για medium-rare προς medium. Kανει ωραια κρουστα, αλλα γραμμες δεν πετυχαινω. Νομιζω θελει πιο χαμηλη φωτια για τις γραμμες.

Το θέμα είναι να είναι πυρωμένες οι σχάρες. Εγώ που ναι μεν την ανάβω, φτάνει 300 + και μετά βάζω τα κρέατα στην αρχή βγαίνουν οι γραμμές, μετά το 2-3 γυρίσματα εξαφανίζονται. Άρα λογικά σκέφτομαι να αφήνω περισσότερη διάρκεια στην αρχή στο άναμμα τις σχάρες να πυρώνουν για να δω αν θα δω αποτέλεσμα.

υ.γ. Τώρα τι σου λέω και σένα που είσαι γκουρού σε αυτά αλλά κουβέντα να κάνουμε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

παντα μου βγαζει γραμμες,στους 300 βαθμους (καπου ειχα διαβασει να ειναι 280+) και 3 λεπτα απο την μια και 3 λεπτα απο την αλλη  medium-rare η medium η well νομιζω δεν εχει σχεση με το γκαζωμα ειναι μονο για την κρουστα ,στο σιγοψησιμο μετα γινεται το medium-rare ,medium , well

Εγω το εχω τερμα σε ολη τη διαρκεια του ψησιματος (οταν ψηνω direct)

Μόλις τώρα, plasTOST είπε

Το θέμα είναι να είναι πυρωμένες οι σχάρες. Εγώ που ναι μεν την ανάβω, φτάνει 300 + και μετά βάζω τα κρέατα στην αρχή βγαίνουν οι γραμμές, μετά το 2-3 γυρίσματα εξαφανίζονται. Άρα λογικά σκέφτομαι να αφήνω περισσότερη διάρκεια στην αρχή στο άναμμα τις σχάρες να πυρώνουν για να δω αν θα δω αποτέλεσμα.

υ.γ. Τώρα τι σου λέω και σένα που είσαι γκουρού σε αυτά αλλά κουβέντα να κάνουμε 😀

Μονο γκουρου δεν ειμαι στις γραμμες. Μια δυο φορες τις εχω πετυχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Μονο γκουρου δεν ειμαι στις γραμμες. Μια δυο φορες τις εχω πετυχει.

δοκιμασε 90 δευτερολεπτα στους 300 βαθμους γυρνας 90 μοιρες την ιδια πλευρα μετα αλαγη την πλευρα 90 παλι δευτερολεπτα ξανα γυρισμα 90 μοιρες  και αν δεν σου κανει γραμμες θα βαλω τα μουτρα μου στην ψησταρια

ο επνευστης μου,πατε μετα τα 8 λεπτα βιντεο

 

Επεξ/σία από slk200gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γραμμές στις weber γυρίστε τις σχάρες ανάποδα που είναι πιο λεπτές. Συνήθως βάζω και λίγο ελαιόλαδο στις μπριζόλες για αρπάξει και να μου τις μαυρίσει λίγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...