Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ritualistic είπε

τοτε τα κομματια στα μισα της διαδρομης θα θελουν γυρισμα προς την πλευρα της φωτιας ωστε να ψηθουν ομοιομορφα.

εξυπακουεται οτι θα χρειαστεις τον διπλασιο χρονο.

Άρα, ψησταριά στους 200, σβήνω τον έναν απ'τους 2 και από πάνω του βάζω τα κομμάτια για 45 λεπτά. Ύστερα, τα γυρίζω και τα βάζω πάνω απ'τον αναμμένο καυστήρα και τα αφήνω για άλλα 30 λεπτα;

 

Καλά το αντελήφθειν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Άρα, ψησταριά στους 200, σβήνω τον έναν απ'τους 2 και από πάνω του βάζω τα κομμάτια για 45 λεπτά. Ύστερα, τα γυρίζω και τα βάζω πάνω απ'τον αναμμένο καυστήρα και τα αφήνω για άλλα 30 λεπτα;

Καλά το αντελήφθειν;

το κοτοπουλο θα μεινει στη μερια του σβηστου καυστηρα οπως και να εχει, απλα θα τα γυρισεις μερια να βλεπουν προς τη μερια της φωτιας για να ψηθουν και απο τις 2 μεριες το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

το κοτοπουλο θα μεινει στη μερια του σβηστου καυστηρα οπως και να εχει, απλα θα τα γυρισεις μερια να βλεπουν προς τη μερια της φωτιας για να ψηθουν και απο τις 2 μεριες το ιδιο

To πάνω-κάτω εννοείς; Το γνωστό γύρισμα, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

To πάνω-κάτω εννοείς; Το γνωστό γύρισμα, ε;

εγω φταιω δεν το εξηγησα σωστα

οχι πανω κατω. θα γυρισεις το καθε κομματι 180 μοιρες για να βρισκονται τον ιδιο χρονο κοντα στην φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ritualistic είπε

εγω φταιω δεν το εξηγησα σωστα

οχι πανω κατω. θα γυρισεις το καθε κομματι 180 μοιρες για να βρισκονται τον ιδιο χρονο κοντα στην φωτια.

Ok, το έπιασα. Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά είπα να το σιγουρέψω. Οπότε 45+45 λεπτά περίπου, γυρίζοντας τα κυκλικά 180 μοίρες. Θα βάλω το θερμόμετρο βέβαια έως τους 73 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Η ψησταριά ήρθε και συναρμολογήθηκε! Το πρόβλημα είναι πως αγόρασα μια φιάλη υγραερίου και δεν ταιριάζει το σπείρωμα με αυτό της ψησταριάς! Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;;;

 

 

 

image 1.jpg

image 2.jpg

image 3.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! Κάτοχος Kenton Naterial με 4 καυστήρες.  Ήθελα να ρωτήσω τους φίλους με Kenton, πώς καθαρίζετε μετά από ψήσιμο;

Η ψησταριά έχει εμαγιέ σχαρες (αυτες εδω) και μια πλάκα (αυτη εδώ). Αυτό που κάνω είναι κάψιμο 10 λεπτά με φουλ καυστήρες, μετά από κάθε ψήσιμο - και μετά πέρασμα με λαδάκι. 

1. Είναι οκ να τρίβω τα εμαγιέ με τέτοια βούρτσα, συρμάτινη; Φαντάζομαι όχι γιατι θα το διαλύσω. 

2. Απ΄ότι διαβάζω (στις 265 προηγούμενες σελίδες), το νερό γενικά το αποφεύγουμε σε μαντέμια/εμαγιέ. Σωστό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kyrios_patatas είπε

Καλησπέρα στην ομάδα! Κάτοχος Kenton Naterial με 4 καυστήρες.  Ήθελα να ρωτήσω τους φίλους με Kenton, πώς καθαρίζετε μετά από ψήσιμο;

Η ψησταριά έχει εμαγιέ σχαρες (αυτες εδω) και μια πλάκα (αυτη εδώ). Αυτό που κάνω είναι κάψιμο 10 λεπτά με φουλ καυστήρες, μετά από κάθε ψήσιμο - και μετά πέρασμα με λαδάκι. 

1. Είναι οκ να τρίβω τα εμαγιέ με τέτοια βούρτσα, συρμάτινη; Φαντάζομαι όχι γιατι θα το διαλύσω. 

2. Απ΄ότι διαβάζω (στις 265 προηγούμενες σελίδες), το νερό γενικά το αποφεύγουμε σε μαντέμια/εμαγιέ. Σωστό; 

έχω την ίδια σε πιο μικρή

Την σχάρα και εγώ την καίω και χρησιμοποιώ τέτοια βούρτσα

1 1/2 χρόνο τώρα και με μπόλικα ψησίματα (και άρα τριψίματα) δεν έχει πάθει κάτι

Την πλάκα την πλένω με fairy και νεράκι, στεγνώνει καμιά ώρα και μετά τη βάζω στη ψησταριά και την ανάβω ίσα ίσα κάνα 5λεπτο να πάρει τις υγρασίες

μετά λίγο λαδάκι

γενικά νομίζω ότι και η πλάκα και η σχάρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

έχω την ίδια σε πιο μικρή

Την σχάρα και εγώ την καίω και χρησιμοποιώ τέτοια βούρτσα

1 1/2 χρόνο τώρα και με μπόλικα ψησίματα (και άρα τριψίματα) δεν έχει πάθει κάτι

Την πλάκα την πλένω με fairy και νεράκι, στεγνώνει καμιά ώρα και μετά τη βάζω στη ψησταριά και την ανάβω ίσα ίσα κάνα 5λεπτο να πάρει τις υγρασίες

μετά λίγο λαδάκι

γενικά νομίζω ότι και η πλάκα και η σχάρα είναι σε πολύ καλή κατάσταση

Ιεροτελεστία 😄😄😄😄, Εγώ πάλι ρε παιδιά όταν ψήνω Την αφήνω μέχρι το επόμενο ψήσιμο μαζί με τα λίπη όταν ξεκινάω το καινούργιο ψήσιμο τότε την ανάβω και την καθαρίζω με βούρτσα και λεμόνι, Προς το παρόν είναι σε άριστη κατάσταση βλέπεις μετά τα ψησίματα το μυαλό μας είναι στο φαγητό και στο πιώμα όχι στον καθαρισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ιεροτελεστία 😄😄😄😄, Εγώ πάλι ρε παιδιά όταν ψήνω Την αφήνω μέχρι το επόμενο ψήσιμο μαζί με τα λίπη όταν ξεκινάω το καινούργιο ψήσιμο τότε την ανάβω και την καθαρίζω με βούρτσα και λεμόνι, Προς το παρόν είναι σε άριστη κατάσταση βλέπεις μετά τα ψησίματα το μυαλό μας είναι στο φαγητό και στο πιώμα όχι στον καθαρισμό

Κάπου διάβασα λεμόνια κτλ κάνουν ζημιά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα !

Η ψησταριά ήρθε και συναρμολογήθηκε! Το πρόβλημα είναι πως αγόρασα μια φιάλη υγραερίου και δεν ταιριάζει το σπείρωμα με αυτό της ψησταριάς! Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;;;

image 1.jpg

image 2.jpg

image 3.jpg

Μήπως βιδώνει με την ανάποδη φορά από ότι κανονικά? Δοκίμασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ψήστες! Παρατήρησα το εξής: κάτοχος Kenton naterial από Leroy, την τελευταία φορά είπα να καθαρίσω πολύ καλά τη σχάρα και τους ανακλαστήρες (τα καλύμματα από τα φλόγιστρα). Τα έπλυνα πολύ καλά με βούρτσα και σαπούνι όποτε έφυγε κάθε ίχνος λίπους και λαδιού. Στο επόμενο ψήσιμο είχα άπειρες αναφλέξεις! Κάθε σταγόνα που έσταζε πάνω τους άρπαζε φωτιά.. οποτε καταλήγω ότι δε χρειάζεται τόσο πολύ καθάρισμα στα καλύμματα. Μόνο τρίψιμο  με βούρτσα από δω κ πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, daPro είπε

Κάπου διάβασα λεμόνια κτλ κάνουν ζημιά

Το λεμονι διαλύει τα λιπη, οποτε χαλαει το seasoning του μαντεμιου. 

Αν εχεις ανοξειδωτη, τοτε βαλε οτι θες πανω.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...