Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, slk200gr είπε

Ιεροτελεστία 😄😄😄😄, Εγώ πάλι ρε παιδιά όταν ψήνω Την αφήνω μέχρι το επόμενο ψήσιμο μαζί με τα λίπη όταν ξεκινάω το καινούργιο ψήσιμο τότε την ανάβω και την καθαρίζω με βούρτσα και λεμόνι, Προς το παρόν είναι σε άριστη κατάσταση βλέπεις μετά τα ψησίματα το μυαλό μας είναι στο φαγητό και στο πιώμα όχι στον καθαρισμό

E καλά, μη νομίζεις, τη πλάκα δε τη χρησιμοποιώ τόσο συχνά

Απλά όταν τελειώσω το φαϊ, πριν την κουκουλώσω, την ανάβω λίγο να φουντώσει και κάνω ένα τρίψιμο, ένα λεπτό διαδικασία είναι 

Αν ξέρω κιόλας ότι θα τη χρησιμοποιήσω μετά από 2-3 μέρες δε περνάω λάδι

43 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Καλημέρα ψήστες! Παρατήρησα το εξής: κάτοχος Kenton naterial από Leroy, την τελευταία φορά είπα να καθαρίσω πολύ καλά τη σχάρα και τους ανακλαστήρες (τα καλύμματα από τα φλόγιστρα). Τα έπλυνα πολύ καλά με βούρτσα και σαπούνι όποτε έφυγε κάθε ίχνος λίπους και λαδιού. Στο επόμενο ψήσιμο είχα άπειρες αναφλέξεις! Κάθε σταγόνα που έσταζε πάνω τους άρπαζε φωτιά.. οποτε καταλήγω ότι δε χρειάζεται τόσο πολύ καθάρισμα στα καλύμματα. Μόνο τρίψιμο  με βούρτσα από δω κ πέρα.

Τι έβαλες πάνω ;

Ελπίζω όχι καμία προβατίνα :P :P

Εγώ έτσι και κάνω το αστείο και αφήσω τον ανακλαστήρα που είναι κάτω από τη σχάρα με λαδιές από το προηγούμενο ψήσιμο, γίνεται της τάνας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2133

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

E καλά, μη νομίζεις, τη πλάκα δε τη χρησιμοποιώ τόσο συχνά

Απλά όταν τελειώσω το φαϊ, πριν την κουκουλώσω, την ανάβω λίγο να φουντώσει και κάνω ένα τρίψιμο, ένα λεπτό διαδικασία είναι 

Αν ξέρω κιόλας ότι θα τη χρησιμοποιήσω μετά από 2-3 μέρες δε περνάω λάδι

Τι έβαλες πάνω ;

Ελπίζω όχι καμία προβατίνα :P :P

Εγώ έτσι και κάνω το αστείο και αφήσω τον ανακλαστήρα που είναι κάτω από τη σχάρα με λαδιές από το προηγούμενο ψήσιμο, γίνεται της τάνας...

μια τσιπουρα εβαλα ο καημενος! :D:D:D δεν ειπα να το αφησεις με τα λαδια. απλα να μη καθαριστει με σαπουνι για να γινει λαμπικο! μονο πυρολυση και τριψιμο ειναι αρκετο.

Επεξ/σία από sot_pal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sot_pal είπε

μια τσιπουρα εβαλα ο καημενος! :D:D:D δεν ειπα να το αφησεις με τα λαδια. απλα να μη καθαριστει με σαπουνι για να γινει λαμπικο! μονο πυρολυση και τριψιμο ειναι αρκετο.

Για τον ανακλαστήρα λες ε ; 

Τι να σου πω, εγώ βλέπω ότι more or less, όσο πιο καθαρός είναι, τόσο λιγότερες οι αναφλέξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλημέρα ψήστες! Παρατήρησα το εξής: κάτοχος Kenton naterial από Leroy, την τελευταία φορά είπα να καθαρίσω πολύ καλά τη σχάρα και τους ανακλαστήρες (τα καλύμματα από τα φλόγιστρα). Τα έπλυνα πολύ καλά με βούρτσα και σαπούνι όποτε έφυγε κάθε ίχνος λίπους και λαδιού. Στο επόμενο ψήσιμο είχα άπειρες αναφλέξεις! Κάθε σταγόνα που έσταζε πάνω τους άρπαζε φωτιά.. οποτε καταλήγω ότι δε χρειάζεται τόσο πολύ καθάρισμα στα καλύμματα. Μόνο τρίψιμο  με βούρτσα από δω κ πέρα.

Καλημέρα.

δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον θα το έχεις συχνά το φαινόμενο των αναφλέξεων!  Έχει να κάνει κυρίως με την γεωμετρία των ανακλαστήρων. Στην naterial έχουν αμβλεία γωνία με αποτέλεσμα μεγαλύτερο πλάτος αλλά και ότι στάζει επάνω τους να αργεί να κυλίσει και να αναφλέγεται.  Όσο πιο οξεία είναι η γωνία των ανακλαστήρων τόσο συντομότερη η παραμονή των υγρών που στάζουν επάνω τους και τόσο λιγότερες οι αναφλέξεις. Επίσης ρόλο (μικρό) παίζει και το υλικό επικάλυψης του ανακλαστήρα -αν έχει-, γιατί κάποιοι δεν έχουν τίποτα λόγω κόστους.

Δες πως είναι ο ανακλαστήρας της νατεριάλ, δες και της βέμπερ και θα καταλάβεις! Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PJK είπε

Καλημέρα.

δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά μάλλον θα το έχεις συχνά το φαινόμενο των αναφλέξεων!  Έχει να κάνει κυρίως με την γεωμετρία των ανακλαστήρων. Στην naterial έχουν αμβλεία γωνία με αποτέλεσμα μεγαλύτερο πλάτος αλλά και ότι στάζει επάνω τους να αργεί να κυλίσει και να αναφλέγεται.  Όσο πιο οξεία είναι η γωνία των ανακλαστήρων τόσο συντομότερη η παραμονή των υγρών που στάζουν επάνω τους και τόσο λιγότερες οι αναφλέξεις. Επίσης ρόλο (μικρό) παίζει και το υλικό επικάλυψης του ανακλαστήρα -αν έχει-, γιατί κάποιοι δεν έχουν τίποτα λόγω κόστους.

Δες πως είναι ο ανακλαστήρας της νατεριάλ, δες και της βέμπερ και θα καταλάβεις! Τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Σιγουρα οτι πληρωνεις παιρνεις! Γενικα δεν εχω θεμα με αναφλεξεις, εχω ψησει πολυ λιπαρα κρεατα και οι αναφλεξεις ηταν φυσιολογικες. Μονο τωρα που την καθαρισα πολυ καλα ειδα να σταζει μια σταγονα πανω και να κανει αμεσως φλογα. σε 1-2 ψησιματα θα ειναι κομπλε πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sot_pal είπε

μια τσιπουρα εβαλα ο καημενος!

Αν είναι ιχθυοτροφείου είναι πολύ χειρότερη από την προβατίνα! Κανονικός εμπρησμός! Την επόμενη πάρε αλανιάρα να δεις την διαφορά. Δεν κάνω πλάκα! Η μαντρωμένη έχει απίστευτο λίπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το ιδιο κ εδω το τελευταιο ψησιμο προ καθαρισματος ηταν τσιπουρα και εβγαλε τοση φλογα που ετσι αποφασισα οτι ειχε ερθει η ωρα για καθαρισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Εμένα ήταν η προτελευταία τσιπούρα αλλά δεν είχα αναφλέξεις.

Λογικά όλοι από τα LIDL πήραμε τσιπούρες 😂

Απο λαικη παιρνω παντα fao 37 ελεγε... παιζει να την ειχε παρει απο lidl!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, plasTOST είπε

Μήπως βιδώνει με την ανάποδη φορά από ότι κανονικά? Δοκίμασες?

Ανάποδα βιδώνει αλλά είναι μεγαλύτερο το σπείρωμα της ψησταριάς. Πήγα σε κατάστημα με φιάλες κτλ και μου έδωσε reducer αλλά από την πλευρά της φιάλης χάνει υγραέριο... Χρησιμοποίησα την χάρτινη φλάντζα και όσο και να το έσφιξα πάλι χάνει λιγάκι. Αφήστε που χέζομαι και πάνω μου να χρησιμοποιώ γαλλικό κλειδί πάνω σε φιάλη υγραερίου, ακόμα και κλειστή που είναι. Θα πάω το απόγευμα να ρωτήσω μήπως πάρω flame arrestor στα ελληνικά πρότυπα να μην κάνω πατέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ritualistic είπε

Απο λαικη παιρνω παντα fao 37 ελεγε... παιζει να την ειχε παρει απο lidl!

Fao 37 είναι όλη η Μεσόγειος και η Μαύρη Θάλασσα. Τρέχα γύρευε. Οι υπόλοιποι αριθμοί προσδιορίζουν με μεγαλύτερη ακρίβεια.

πχ fao 37.3.1 είναι Αιγαίο

3 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Ανάποδα βιδώνει αλλά είναι μεγαλύτερο το σπείρωμα της ψησταριάς. Πήγα σε κατάστημα με φιάλες κτλ και μου έδωσε reducer αλλά από την πλευρά της φιάλης χάνει υγραέριο... Χρησιμοποίησα την χάρτινη φλάντζα και όσο και να το έσφιξα πάλι χάνει λιγάκι. Αφήστε που χέζομαι και πάνω μου να χρησιμοποιώ γαλλικό κλειδί πάνω σε φιάλη υγραερίου, ακόμα και κλειστή που είναι. Θα πάω το απόγευμα να ρωτήσω μήπως πάρω flame arrestor στα ελληνικά πρότυπα να μην κάνω πατέντες.

Άλλαξε ρυθμιστή πίεσης για νάσαι σίγουρος για σωστές προδιαγραφές και άσε τους μαστούς και τις συστολές. Πιο απλό είναι, ένα σφιγκτήρα θα χαλαρώσεις για να βγει ο λάθος και όμοια θα σφίξεις τον νέο. Απλά πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PJK είπε

Άλλαξε ρυθμιστή πίεσης για νάσαι σίγουρος για σωστές προδιαγραφές και άσε τους μαστούς και τις συστολές. Πιο απλό είναι, ένα σφιγκτήρα θα χαλαρώσεις για να βγει ο λάθος και όμοια θα σφίξεις τον νέο. Απλά πράγματα...

Δεν είναι με σφιγκτήρα αλλά με κανονικό σπείρωμα ο ρυθμιστής πίεσης της ψησταριάς μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, PJK είπε

Fao 37 είναι όλη η Μεσόγειος και η Μαύρη Θάλασσα. Τρέχα γύρευε. Οι υπόλοιποι αριθμοί προσδιορίζουν με μεγαλύτερη ακρίβεια.

πχ fao 37.3.1 είναι Αιγαίο

δυστυχως κανεις δεν αναφερεται πιο συγκεκριμενα και υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι εχουν το θρασος να τα αναφερουν σαν πελαγισια...

για να πω παντως την αληθεια δεν εχω βρει ουτε εναν στη λαικη (Ηλιουπολη) να πουλαει αληθινο πελαγισιο ψαρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, σήμερα πήγα να δω από κοντά τις ψησταριές, κι έναντι της Weber 320 σκεφτομαι την Napoleon Roque 425. Την έχει κανεις να εκφέρει άποψη? Τι λέτε, εν γένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...