Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή εχω εντρυφήσει στο μαντέμι να σας στείλω λίγο..

αρχικά το μαντέμι μονο νερο και συρμα. ομως και σαπουνακι να βαλετε μια χαρα αλλα μετα θέλει να το πατινάρετε κ κάθε φορα θα γινετε ολο κ καλύτερο.

φυσικά εξαρτάτε από την ποιότητα του μαντεμιου αν έχετε τπτ των 20 ευρώ και απο κινεζο ψησταριες καλύτερα ούτε σαπούνι. απο την αλλη 20 ευρω κλαιν σε 6 μήνες περνετε άλλο.

τωρα αν έχετε καλης ποιότητας.. πατε λιντλ κ περνετε μπεικον με το κιλο που εχει κάπου 3ε κανει (νομίζω εχει συσκευασια με 600 γρ σε φετες). ειναι οτι χειρότερης ποιότητας λογο λιντλ κ λίπους για κατανάλωση αλλά ..!

το κανετε κομματακια κ το ψηνετε σε τηγανι μετρια θερμοκρασία. αυτο σε κανα μισαορο θα εχει λιώσει και θα βγάλει ολο το λίπος. το κρατάτε σε βαζακι! το λίπος! τα κομμάτια σκουπίδια εκτός αν θελετε να φραξουν οι αρτηρίες το καταναλώνετε με αυγα.

οταν καθαριζετε το μαντεμι λοιπον.. το ζεστενετε να φυγει η υγρασία κ οπως ειναι ζεστο (οχι καυτο) βαζετε αυτο το λίπος απο το μπεικον (δε θέλει πολύ) . πιστέψτε με είναι κλασεις ανωτερο απο το λαδι γτ αντέχει στις μεγαλες θερμοκρασιες κ ποτιζει φουλ τους πορους του μαντεμιου κ το κραταει αντικολιτικο για καιρο.

εναλλακτικά βιολογικο λαδι καρύδας που κανει 8 9 ευρω αλλα προσοπικα δε μαρεσει γτ τσιμπαει λιγο στη γευση του ψητου η καρύδα αν σου ξεφυγει🤣 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Εγώ πάντως τις σχάρες τις κάνω με fairy και σφουγγάρι (έχει στον Βασιλόπουλο κάτι μαύρα που είναι για bbq), τις αφήνω κάνα 2 ώρες να στεγνώσουν και μετά τις βάζω πάνω στην ψησταριά και την ανάβω να τραβήξει την υγρασία 

Κατόπιν ελαιόλαδο με πινέλο σιλικόνης και είναι κούκλες 

1 1/2 χρόνο δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό σημάδι οξείδωσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τη διαδικασια του @sndev που εγραψε πιο πανω. Απλα να προσθεσω ενα τελευταιο βημα. Με ενα πανι να σκουπιζετε το περιττο λαδι απο τη σχαρα. Οποιος δεν εχει μπεικον μπορει να βαλει και απλο ελαιολαδο αν χρειαστει, δεν παθαινει τπτ, απλα δεν ειναι το ιδανικο.

@AristidisZ σε κανα δυο ωρες ισως δεν προλαβαινει να σκουριασει, αλλα αν το αφησεις ολο το βραδυ θα κανει σιγουρα. Το επαθε φιλος μου με τηγανι. Και αν δειτε και reviews στο αμαζον για μαντεμενια τηγανια, ολα τα αρνητικα σχολια ειναι απο ατομα που τα αφησαν να στεγνωσουν και σκουριασαν. Φτιαχνει βεβαια η σκουρια με διαφορους τροπους, αλλα να μην μπαινουμε σε μπελαδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινισω οτι εγω αφησα τον λιποκαθαριστη να δρασει 1 λεπτο πανω στις σχαρες και μετα αμεσως ετριψα με σαπουνονερο.

Μεσα στο 2ωρο τις ειχα βαλει ηδη για καψιμο και μετα περασα με λαδι προφανως οπως παντα ... Δεν βλεπω σημαδια σκουριας και ελπιζω να μην φαμε κανα χημικο στο επομενο γευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις πυρόλυση ή όπως το λένε, με το που τελειώνεις το ψήσιμο για 10 λεπτά φουλ, όλα μέσα γίνονται κάρβουνο. Με ένα βούρτσισμα και λάδωμα οι σχάρες γίνονται μια χαρά από την επάνω μεριά. το βούρτσισμα όχι με την βούρτσα που είναι σαν χτένα την άγρια αλλά την άλλη μου χρησιμοποιούμε και στην κουζίνα.

Είδα έναν άλλον χρήστη που είχε ξεμείνει από βούρτσα και πήρε αλουμινόχαρτο αρκετό και το έκανε μπάλα και με αυτό έξυσε τις σχάρες με άριστα αποτελέσματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Να διευκρινισω οτι εγω αφησα τον λιποκαθαριστη να δρασει 1 λεπτο πανω στις σχαρες και μετα αμεσως ετριψα με σαπουνονερο.

Μεσα στο 2ωρο τις ειχα βαλει ηδη για καψιμο και μετα περασα με λαδι προφανως οπως παντα ... Δεν βλεπω σημαδια σκουριας και ελπιζω να μην φαμε κανα χημικο στο επομενο γευμα

Γενικα σε επιφανιες με πορους (μαντεμι, ξυλο κοπης) καλο ειναι να μην βαζουμε χημικα γιατι μπαινουν μεσα στο υλικο.

Επισης στο μαντεμι δεν βαζουμε λιποκαθαριστικα, λεμονι και γενικα πολυ οξινα γιατι χαλανε την επίστρωση λαδιου που το κανει αντικολλητικο και το προστατευει.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zanskou είπε

Αδέρφια, σε ψησταριά που δεν έχει από τη μαμά της υποδοχή για σουβλα έχει κάνει κανείς καμια εύκολη πατέντα για να βάλει; 

ΑΑν δεν θες να κλεινεις το καπακι, βαλε δυο βασεις και βαλτην απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,ειμαι κοντα στην αποφαση να παρω Napoleon Rogue 525.Δεν θελω να δωσω 200 ευρω για τη σουβλα της,μιας και θα τη χρησιμοποιω σπανιως.Υπαρχει καποιο σετ μοτερ/σουβλα που να ταιριαζει,εστω και με μικρη πατεντα,εδω η απο Ευρωπη?Επισης το ιδιο ισχυει και για την κουκουλα.Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη για την χρηση της συγκεκριμενης ευπροσδεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, caboom2 είπε

Καλησπερα,ειμαι κοντα στην αποφαση να παρω Napoleon Rogue 525.Δεν θελω να δωσω 200 ευρω για τη σουβλα της,μιας και θα τη χρησιμοποιω σπανιως.Υπαρχει καποιο σετ μοτερ/σουβλα που να ταιριαζει,εστω και με μικρη πατεντα,εδω η απο Ευρωπη?Επισης το ιδιο ισχυει και για την κουκουλα.Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη για την χρηση της συγκεκριμενης ευπροσδεκτη :)

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ταιριάζει το σετ μοτέρ/σούβλα τις Naterial Kental από Leroy στα 49,90 ευρώ.

Ίσως χρειαστεί μόνο να φτιάξεις νέες βάσεις από λαμαρίνα με μηδαμινό κόστος σε κάποιον σιδερά.

Και να ξέρεις ότι έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή στο θέμα ψησταριάς.. ;) 

 

Και για κουκούλα κάποια από τις Naterial του Leroy θα ταιριάξει αν και τα "κοσμήματα" δεν πρέπει να κρύβονται.. :D 

Να μου έλεγες για Weber θα σου έλεγα με τα 1000 πάρε κουκούλα να κρύψεις το dexion που έχει σαν βάση.. 😛  :D 

Αστειεύομαι μάλλον 😛😛 :D 

Επεξ/σία από ChrisAce
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις επιλογες,θα τα τσεκαρω σιγουρα.Παντως επειδη τις ειδα διπλα διπλα με την Weber,τα "Dexion" που αναφερεις μπορει να ειναι και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της.Με διαφορα πιο στιβαρη κατασκευη η Weber και απο την Rogue και απο την Monarch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, caboom2 είπε

Ευχαριστω για τις επιλογες,θα τα τσεκαρω σιγουρα.Παντως επειδη τις ειδα διπλα διπλα με την Weber,τα "Dexion" που αναφερεις μπορει να ειναι και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της.Με διαφορα πιο στιβαρη κατασκευη η Weber και απο την Rogue και απο την Monarch.

Για μένα εκτός τις τιμής τις που είναι απαράδεκτη(εξαιρώ την spirit ΙΙ 310 όταν είναι σε προσφορά κοντά στα 500 ευρώ, αν και πιστεύω αυτή θα έπρεπε να ήταν η αρχική τιμή τις) για αυτά που προσφέρει, το επόμενο, ίσως και το μεγαλύτερο, μειονέκτημα τις είναι το dexion και η κοινή θέα τις μπουκάλας και του ταψιού για τα λάδια και ειλικρινά μόνο πιο στιβαρή δεν μου κάνει. :D 

Δεν παραβλέπω βέβαια και τα 15 χρόνια εγγύηση που έχει ο Ναπολέοντας μαζί με το πλαϊνό καυστήρα υπέρυθρων κάτι που δεν θα βρεις σε καμιά Weber στα λεφτά αυτά. 

 

Σκέψου και ότι η Genesis Ε-310 που μάλλον για αυτήν μιλάς αφού αυτή έχει κοντά στα λεφτά τις Napoleon, έχει 3 καυστήρες σε επιφάνεια ψησίματος 68x48εκ και η Napoleon 525 έχει 4 καυστήρες σε επιφάνεια ψησίματος 73x45 εκ. Δηλαδή για ~5 cm μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος τις Napoleon έχει 1 καυστήρα ακόμα. 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 9:35 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

ΑΑν δεν θες να κλεινεις το καπακι, βαλε δυο βασεις και βαλτην απο πανω

Το εχω σκεφτεί αλλά όλη η διαφορά δεν είναι αν ότι μπει στη σουβλα το κάνεις με κλειστό καπάκι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, caboom2 είπε

Ευχαριστω για τις επιλογες,θα τα τσεκαρω σιγουρα.Παντως επειδη τις ειδα διπλα διπλα με την Weber,τα "Dexion" που αναφερεις μπορει να ειναι και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα της.Με διαφορα πιο στιβαρη κατασκευη η Weber και απο την Rogue και απο την Monarch.

Εισαι σιγουρος οτι ειναι πιο στιβαρη κατασκευη απο τη Monarch ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...