Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Δεν είναι με σφιγκτήρα αλλά με κανονικό σπείρωμα ο ρυθμιστής πίεσης της ψησταριάς μου...

Εννοώ το κολλάρο που σφίγγει την σωλήνα στον ρυθμιστή. Αυτό θα χαλαρώσεις για να αποσπάσεις τον ρυθμιστή απ' την σωλήνα.  Προφανώς και η σύνδεση στη φιάλη είναι βιδωτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, PJK είπε

Εννοώ το κολλάρο που σφίγγει την σωλήνα στον ρυθμιστή. Αυτό θα χαλαρώσεις για να αποσπάσεις τον ρυθμιστή απ' την σωλήνα.  Προφανώς και η σύνδεση στη φιάλη είναι βιδωτή...

Ναι το κατάλαβα από το προηγούμενο μήνυμα και σου απάντησα πως δεν έχω κολάρο. Είναι με σπείρωμα η σύνδεση της Weber και όχι με τσεμπεράκι.

 

Όπως και να έχειιιι! Η λύση βρέθηκε! Η ψησταριά έγινε test drive παιδιά και τα αποτελέσματα μπορώ να πω ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ. Έβαλα και τους 3 καυστήρες στο μίνιμουμ για ένα 20λεπτο περίπου να κάψουν μόνοι τους, μέσα στα πρώτα 5-10 λεπτά η θερμοκρασία τερμάτισε στους 300. Στη συνέχεια έβαλα λαδάκι στις σχάρες και ξεκίνησα το ψήσιμο. Για πρώτη φορά επειδή δεν είχε ο κρεοπώλης σπαλομπριζόλες που ήθελα έψησα 10 σουτζουκάκια και 5 σουβλάκια και δεν χρησιμοποίησα ούτε τη μισή επιφάνεια. Το ψήσιμο διήρκησε γύρω στο τέταρτο επειδή είχα ανοιχτό το καπάκι. Πριν με το ηλεκτρικό γκριλάκι έκανα μια ώρα + για αντίστοιχη ποσότητα. Είχα αναφλεξούλες αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, έντυσα και το ταψάκι για τα λίπη  (αυτό που πέφτουν τα ζουμιά στο τέλος) με αλουμινόχαρτο για εύκολη αλλαγή. Μπορώ να πω πως έχω καταενθουσιαστεί! Το μόνο αρνητικό είναι πως είχα αρκετούτσικη τσίκνα ρε γμτ και στο διαμέρισμα φοβάμαι μην κάνουν παρατήρηση, οπότε ίσως την πάω στο πίσω μπαλκόνι να είμαι ψιλοκρυμμένος. Πάντως αξίζει ΣΙΓΟΥΡΑ η όλη υπόθεση με την ψησταριά ! Ταχύτητα, αποτέλεσμα, και από ότι λέτε και τρελή οικονομία!

Επεξ/σία από Iamthagod
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

Πήγα χθες και τις είδα για πρώτη φορά από κοντά. Είδα την Spirit II E310, την royal 320 και την Napoleon Rogue 425.

Μεταξύ των Spirit και Royal θαρρώ πως νικήτρια βγαίνει η  Spirit, με σαφώς πιο βαριά κατασκευή στις σχαρες και πολύ καλύτερη γεωμετρία στα αντιφλογιστικα. Εντύπωση μου έκανε βεβαια η απουσία λάστιχου εκεί που πιάνεις το καπάκι και το γεγονός ότι στο ανοιξε κλεισε, το καπάκι ετριζε. Της Royal ήταν πιο βαρυ και έμοιαζε πιο σταθερό ας πούμε.

Εντύπωση μου έκανε βεβαια η Napoleon η οποία εμφανισιακά είναι αρκετά όμορφη , δινει εντύπωση στιβαρής κατασκευής και έχει τα ίδια αντιφλογιστικα ( ίσως και καλύτερα) με την Weber. Οι σχάρες της επίσης ήταν βαριές και γενικά με έβαλε σκέψεις αν αξίζει να πάω εκεί αντί για την Weber.

Δεν βρίσκω καθόλου αξιολογησεις σε Σκρουτζ κτλ, λογικά δεν έχει πουλήσει πολύ στην Ελλαδα. Εδώ την έχει κανείς την Napoleon 425 να μας πει σχόλια?

Με βλέπω τελικά να απομακρύνομαι από την Royal 320 που είχα σχεδόν καταλήξει και να παίζω μεταξύ Spirit II και Rogue 425.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σήμερα κοτόπουλο σε σχάρα με κάτι μαριναδες κ έγινε της κόλασης...δεν πάει άλλο..το έβαλα τώρα στο φούρνο..

Αυτές οι μεμβράνες ψησίματος κάνουν δουλειά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, daPro είπε

Έβαλα σήμερα κοτόπουλο σε σχάρα με κάτι μαριναδες κ έγινε της κόλασης...δεν πάει άλλο..το έβαλα τώρα στο φούρνο..

Αυτές οι μεμβράνες ψησίματος κάνουν δουλειά? 

Τι ψησταρια εχεις ; Μηπως δεν ειναι καθαρος ο καδος της ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, daPro είπε

Έβαλα σήμερα κοτόπουλο σε σχάρα με κάτι μαριναδες κ έγινε της κόλασης...δεν πάει άλλο..το έβαλα τώρα στο φούρνο..

Αυτές οι μεμβράνες ψησίματος κάνουν δουλειά? 

Πάρε καλύτερα μια μαντεμένια πλάκα ψησίματος και βάλτην από πάνω για τέτοιες παρασκευές

Εγώ θα τη προτιμούσα σε σχέση με μεμβράνη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

Τι ψησταρια εχεις ; Μηπως δεν ειναι καθαρος ο καδος της ;

Campingaz 3..έβαλα καθαρό αλουμινόχαρτο πάνω Άπτον κάδο..

Το ζουμί (λίπος) που στάζει στα προστατευτικά πάνω απτους καυστήρες εκεί πιάνει φλόγα και αργεί να σβήσει με αποτέλεσμα να καίγεται το κρέας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ψήνεις εμεσα το κοτοπουλο. φουλ καψιμο, οι δυο ανακλαστήρες στους ακραίους καυστήρες στο φουλ κ το μεσαίο η σβηστο η χαμηλά πολύ κ το ανοιγοκλείνεις οπότε νομίζεις 

image.png.7432bdefb530f3d2331ded93a6fa3a6a.pngimage.png.78a054485cb4fd4ae39925f0678cbee6.png

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos_ace είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

Πήγα χθες και τις είδα για πρώτη φορά από κοντά. Είδα την Spirit II E310, την royal 320 και την Napoleon Rogue 425.

Μεταξύ των Spirit και Royal θαρρώ πως νικήτρια βγαίνει η  Spirit, με σαφώς πιο βαριά κατασκευή στις σχαρες και πολύ καλύτερη γεωμετρία στα αντιφλογιστικα. Εντύπωση μου έκανε βεβαια η απουσία λάστιχου εκεί που πιάνεις το καπάκι και το γεγονός ότι στο ανοιξε κλεισε, το καπάκι ετριζε. Της Royal ήταν πιο βαρυ και έμοιαζε πιο σταθερό ας πούμε.

Εντύπωση μου έκανε βεβαια η Napoleon η οποία εμφανισιακά είναι αρκετά όμορφη , δινει εντύπωση στιβαρής κατασκευής και έχει τα ίδια αντιφλογιστικα ( ίσως και καλύτερα) με την Weber. Οι σχάρες της επίσης ήταν βαριές και γενικά με έβαλε σκέψεις αν αξίζει να πάω εκεί αντί για την Weber.

Δεν βρίσκω καθόλου αξιολογησεις σε Σκρουτζ κτλ, λογικά δεν έχει πουλήσει πολύ στην Ελλαδα. Εδώ την έχει κανείς την Napoleon 425 να μας πει σχόλια?

Με βλέπω τελικά να απομακρύνομαι από την Royal 320 που είχα σχεδόν καταλήξει και να παίζω μεταξύ Spirit II και Rogue 425.

Κι εγω ανάμεσα σε Napoleon και Weber είμαι. Η Napoleon μου φάνηκε καλύτερη ως κατασκευή αλλα δεν βρίσκω πολλες κριτικές στο net. Την εχει κάποιος εδω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

το ψήνεις εμεσα το κοτοπουλο. φουλ καψιμο, οι δυο ανακλαστήρες στους ακραίους καυστήρες στο φουλ κ το μεσαίο η σβηστο η χαμηλά πολύ κ το ανοιγοκλείνεις οπότε νομίζεις 

image.png.7432bdefb530f3d2331ded93a6fa3a6a.pngimage.png.78a054485cb4fd4ae39925f0678cbee6.png

Έτσι ακριβώς το κάνω και γω το κοτόπουλο και βγαίνει κομπλέ. Μόνο αν ψήσω σκέτο στήθος βάζω πιο πολύ ένταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panos_ace είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας.

Πήγα χθες και τις είδα για πρώτη φορά από κοντά. Είδα την Spirit II E310, την royal 320 και την Napoleon Rogue 425.

Μεταξύ των Spirit και Royal θαρρώ πως νικήτρια βγαίνει η  Spirit, με σαφώς πιο βαριά κατασκευή στις σχαρες και πολύ καλύτερη γεωμετρία στα αντιφλογιστικα. Εντύπωση μου έκανε βεβαια η απουσία λάστιχου εκεί που πιάνεις το καπάκι και το γεγονός ότι στο ανοιξε κλεισε, το καπάκι ετριζε. Της Royal ήταν πιο βαρυ και έμοιαζε πιο σταθερό ας πούμε.

Εντύπωση μου έκανε βεβαια η Napoleon η οποία εμφανισιακά είναι αρκετά όμορφη , δινει εντύπωση στιβαρής κατασκευής και έχει τα ίδια αντιφλογιστικα ( ίσως και καλύτερα) με την Weber. Οι σχάρες της επίσης ήταν βαριές και γενικά με έβαλε σκέψεις αν αξίζει να πάω εκεί αντί για την Weber.

Δεν βρίσκω καθόλου αξιολογησεις σε Σκρουτζ κτλ, λογικά δεν έχει πουλήσει πολύ στην Ελλαδα. Εδώ την έχει κανείς την Napoleon 425 να μας πει σχόλια?

Με βλέπω τελικά να απομακρύνομαι από την Royal 320 που είχα σχεδόν καταλήξει και να παίζω μεταξύ Spirit II και Rogue 425.

Θα έλεγα ότι στην Ελλάδα η Ναπολέων δεν είναι και πάρα πολύ γνωστές Είμαι σε ένα φόρουμ γερμανικό μόνο για ψησταριές εκεί βλέπω ότι οι Γερμανοί πρώτη προτίμηση έχουν τις Ναπολέων μετά έρχονται  Weber kai broil ,βέβαια όλα Αυτά εξαρτώνται και από το μοντέλο και για να μην πιστέψει κανείς ότι κάνω διαφήμιση Εγώ προσωπικά έχω broil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Θα έλεγα ότι στην Ελλάδα η Ναπολέων δεν είναι και πάρα πολύ γνωστές Είμαι σε ένα φόρουμ γερμανικό μόνο για ψησταριές εκεί βλέπω ότι οι Γερμανοί πρώτη προτίμηση έχουν τις Ναπολέων μετά έρχονται  Weber kai broil ,βέβαια όλα Αυτά εξαρτώνται και από το μοντέλο και για να μην πιστέψει κανείς ότι κάνω διαφήμιση Εγώ προσωπικά έχω broil

Ίσως γιατί ιδρύθηκαν από Γερμανούς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thomasIos είπε

Ίσως γιατί ιδρύθηκαν από Γερμανούς 

Είχα την εντύπωση ότι ήταν καναδέζικες πάντως όπως και να έχει το πράγμα οι Γερμανοί είναι πολύ δύσκολοι πελάτες, δεν θα λέγανε καλά λόγια μόνο και μόνο επειδή είναι γερμανικό προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναδέζικη είναι αλλα από Γερμανούς που μετακόμισαν εκεί. Πάντως δείχνει καλή κατασκευή κι εχει μερικες εργονομικές λεπτομέρειες που τη κάνουν δελεαστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...