Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

For what it's worth: Μετά από 17 ώρες αναμματος περίπου με Campingaz 3 series, ας υποθέσουμε στο φουλ γενικά, χτες βράδυ μου άδειασε η μπουκάλα κ έμειναε τα σουβλάκια στη μέση. (Όταν έσβησε ήταν παγωμένη κ ιδρωμενη στο κάτω μέρος).

Τώρα θα έχω πλέον ένα μπουσουλα τουλάχιστον κ στις 15 ώρες περίπου θα την αλλάζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Εισαι σιγουρος οτι ειναι πιο στιβαρη κατασκευη απο τη Monarch ???

Οχι,σιγουρος δεν μπορω να ειμαι,γιατι δεν ειμαι τεχνικος.Αλλα τις ειδα τη μια διπλα στην αλλη και η εντυπωση που μου εδωσαν απλα με αφη και μικρη προσπαθεια να τις κουνησω,ηταν οτι η Weber ηταν "τσιμεντο" σε συγκριση με monarch 390 kai Rogue 425.Βεβαι για εμενα προσωπικα δεν ειναι καθοριστικος παραγοντας για να επιλεξω καποια ψησταρια,με τη λογικη οτι και οι 3 ειναι αξιοπρεπεστατες κατασκευες και δεν προκειται να τις κακομεταχειριστω.Απλα το ανεφερα επειδη αναφερθηκαν τα μεταλλα της Weber ως Dexion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα ταιριάζει το σετ μοτέρ/σούβλα τις Naterial Kental από Leroy στα 49,90 ευρώ.

Ίσως χρειαστεί μόνο να φτιάξεις νέες βάσεις από λαμαρίνα με μηδαμινό κόστος σε κάποιον σιδερά.

Και να ξέρεις ότι έχεις κάνει την καλύτερη επιλογή στο θέμα ψησταριάς.. ;) 

Και για κουκούλα κάποια από τις Naterial του Leroy θα ταιριάξει αν και τα "κοσμήματα" δεν πρέπει να κρύβονται.. :D 

Να μου έλεγες για Weber θα σου έλεγα με τα 1000 πάρε κουκούλα να κρύψεις το dexion που έχει σαν βάση.. 😛  :D 

Αστειεύομαι μάλλον 😛😛 :D 

Λογικά κάνει και για τη monarch  βλέπω ότι το μήκος της σούβλας είναι 86 cm και στη monarch θέλουμε ένα άνοιγμα περίπου στις 70, Με έβαλες σε σκέψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, caboom2 είπε

Οχι,σιγουρος δεν μπορω να ειμαι,γιατι δεν ειμαι τεχνικος.Αλλα τις ειδα τη μια διπλα στην αλλη και η εντυπωση που μου εδωσαν απλα με αφη και μικρη προσπαθεια να τις κουνησω,ηταν οτι η Weber ηταν "τσιμεντο" σε συγκριση με monarch 390 kai Rogue 425.Βεβαι για εμενα προσωπικα δεν ειναι καθοριστικος παραγοντας για να επιλεξω καποια ψησταρια,με τη λογικη οτι και οι 3 ειναι αξιοπρεπεστατες κατασκευες και δεν προκειται να τις κακομεταχειριστω.Απλα το ανεφερα επειδη αναφερθηκαν τα μεταλλα της Weber ως Dexion.

Αν σήκωνες και τα καπάκια τους να δεις "βάρος" πιθανόν και να καταλάβαινες την διαφορά τους.. αλλά πώς περίμενες να κουνηθεί η Weber όταν έχει 2 ρόδες μόνο και ακουμπάει με τα 2 πόδια τις κάτω σταθερά, όταν οι Broil και Napoleon έχουν 4 ροδάκια και τις πας βόλτες σαν καροτσάκι. Δεν είναι λογικό να "κουνιούνται" ευκολότερα πάνω στις ρόδες ειδικά όταν δεν έχουν και τα φρένα τους κατεβασμένα;  🙂

Και ναι τα μέταλλα για βάση τις Weber είναι σαν Dexion δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό. :D 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Λογικά κάνει και για τη monarch  βλέπω ότι το μήκος της σούβλας είναι 86 cm και στη monarch θέλουμε ένα άνοιγμα περίπου στις 70, Με έβαλες σε σκέψεις

Υπάρχει και σε 75cm

Λογικά ταιριάζει σε όλες τις ψησταριές με τα 86cm και μέχρι 4 καυστήρες αρκεί να φτιαχτούν άλλες βάσεις που δεν είναι μεγάλο κόστος.

 

 

 

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Αν σήκωνες και τα καπάκια τους να δεις "βάρος" πιθανόν και να καταλάβαινες την διαφορά τους.. αλλά πώς περίμενες να κουνηθεί η Weber όταν έχει 2 ρόδες μόνο και ακουμπάει με τα 2 πόδια τις κάτω σταθερά, όταν οι Broil και Napoleon έχουν 4 ροδάκια και τις πας βόλτες σαν καροτσάκι. Δεν είναι λογικό να "κουνιούνται" ευκολότερα πάνω στις ρόδες ειδικά όταν δεν έχουν και τα φρένα τους κατεβασμένα;  🙂

Και ναι τα μέταλλα για βάση τις Weber είναι σαν Dexion δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό. :D 

Υπάρχει και σε 75cm

Λογικά ταιριάζει σε όλες τις ψησταριές με τα 86cm και μέχρι 4 καυστήρες αρκεί να φτιαχτούν άλλες βάσεις που δεν είναι μεγάλο κόστος.

Όταν λέμε 75 εκατοστά εννοούμε την βέργα η και τον μηχανισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChrisAce είπε

Αν σήκωνες και τα καπάκια τους να δεις "βάρος" πιθανόν και να καταλάβαινες την διαφορά τους.. αλλά πώς περίμενες να κουνηθεί η Weber όταν έχει 2 ρόδες μόνο και ακουμπάει με τα 2 πόδια τις κάτω σταθερά, όταν οι Broil και Napoleon έχουν 4 ροδάκια και τις πας βόλτες σαν καροτσάκι. Δεν είναι λογικό να "κουνιούνται" ευκολότερα πάνω στις ρόδες ειδικά όταν δεν έχουν και τα φρένα τους κατεβασμένα;  🙂

Και ναι τα μέταλλα για βάση τις Weber είναι σαν Dexion δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό. :D 

Υπάρχει και σε 75cm

Λογικά ταιριάζει σε όλες τις ψησταριές με τα 86cm και μέχρι 4 καυστήρες αρκεί να φτιαχτούν άλλες βάσεις που δεν είναι μεγάλο κόστος.

Ειπα οτι δεν ειμαι τεχνικος,οχι οτι δεν μπορω να καταλαβω τη διαφορα λογω ροδας.Τελος παντων,εμενα η αποψη μου ειναι οτι η Weber ειναι βραχος,και σιγουρα τα μεταλλα δεν ειναι Dexion.Και σιγουρα δεν ειμαι προκατηλειμενος μιας και τελικα δεν διαλεξα Weber και να θελω να την υποστηριξω.Οσο για το καπακι,ναι η Weber εχει το πιο λεπτο,το πιο ελαφρυ και με την χειροτερη κινηση απο τις 3,αλλα αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι ειναι φτιαγμενο απο αλλα υλικο.Τοσο ο ανθρωπος που μου τις εδειξε οσο και ενας κατοχος Napoleon που ειναι γενικα πολυ καλος γνωστης μου ειπαν οτι η Weber λογω διαφορετικου υλικου μπορει και προσφερει ιδια μονωση με τις αλλες στο καπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς; Το μεσημέρι άλλαξα μπουκάλα κ τώρα μου ήρθε αναλαμπή,γιατί η αλλαγή έγινε στο φτερό με τα παιδιά στη μέση κλπ, ο τύπος που την έφερε όταν την σύνδεσε έκανε μια δοκιμή κ είδα τώρα που το σκέφτηκα ότι είχε ξεχάσει την μπουκάλα μισή στροφή ανοιχτή. Οι διακόπτες τις ψησταριάς ήταν κλειστοί. 

Πρώτον θεωρώ ότι δεν είχα πρόβλημα σωστά; 

Δευτερον, έχασα αέριο ή το σταματουσαν λογικά οι διακόπτες; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς; Το μεσημέρι άλλαξα μπουκάλα κ τώρα μου ήρθε αναλαμπή,γιατί η αλλαγή έγινε στο φτερό με τα παιδιά στη μέση κλπ, ο τύπος που την έφερε όταν την σύνδεσε έκανε μια δοκιμή κ είδα τώρα που το σκέφτηκα ότι είχε ξεχάσει την μπουκάλα μισή στροφή ανοιχτή. Οι διακόπτες τις ψησταριάς ήταν κλειστοί. 

Πρώτον θεωρώ ότι δεν είχα πρόβλημα σωστά; 

Δευτερον, έχασα αέριο ή το σταματουσαν λογικά οι διακόπτες; Ευχαριστώ.

Δεν έχεις πρόβλημα Σίγουρα δεν είχες διαρροή Βέβαια καλά είναι να κλείνει ο διακόπτης για θέματα ασφάλειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Δεν έχεις πρόβλημα Σίγουρα δεν είχες διαρροή Βέβαια καλά είναι να κλείνει ο διακόπτης για θέματα ασφάλειας

Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν σβηνω κλεινω ολους τους διακοπτες εκτος απο εναν , μετα κλεινω την μπουκαλα και μετα τον διακοπτη τον τελευταιο ωστε να μην εχω αεριο στο κυκλωμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος στο σπορ. 

 

Δανειστηκα μια broil king με 2 καυστήρες για να δω αν θα τη χρησιμοποιούμε και πόσο συχνά.

 

Θερμοκρασία ψησταριά 180 και 56 για το κρέας;

16018034628977099824199017117194.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, slk200gr είπε

Όταν λέμε 75 εκατοστά εννοούμε την βέργα η και τον μηχανισμο?

Κοίτα στην 86cm(είναι το συνολικό μήκος τις σούβλας) που έχω βάλει στον πεθερό μου μαζί με το αντίβαρο(δεν έχω καταλάβει γιατί και αν χρειάζεται), και το μοτέρ περασμένο, το καθαρό μήκος τις σούβλας πέφτει στα 79-80cm.

Δηλαδή με άνοιγμα ψησταριάς από πλαϊνό σε πλαϊνό τοίχωμα  μέχρι 76cm για να έχει και περιθώριο 2-3 cm τουλάχιστον, κάνει μια χαρά.

Κάτι αντίστοιχο θα ισχύει φαντάζομαι και για την 75cm.

59 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Νέος στο σπορ. 

Δανειστηκα μια broil king με 2 καυστήρες για να δω αν θα τη χρησιμοποιούμε και πόσο συχνά.

Θερμοκρασία ψησταριά 180 και 56 για το κρέας;

16018034628977099824199017117194.jpg

Χωρίς να ξέρω ποια Broil ακριβώς έχεις και την έντασή που έχουν οι καυστήρες τις , απλά θα προτιμούσα στους 200+ βαθμούς η ψησταριά για αρχή αφού πηγαίνεις για medium rare ψήσιμο.

Τώρα για το 56 βαθμούς στο κρέας είναι το πώς το θέλεις εσύ.

Μια γενική ιδέα για τις θερμοκρασίες.

Η φωτογραφία είναι δανεισμένη από το internet.

 

thermokrasiespsiton.jpg.acb483042b5c258e90816875e66f9bc4.jpg

Επεξ/σία από ChrisAce
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 12:29 ΜΜ, ChrisAce είπε

Αν σήκωνες και τα καπάκια τους να δεις "βάρος" πιθανόν και να καταλάβαινες την διαφορά τους.. αλλά πώς περίμενες να κουνηθεί η Weber όταν έχει 2 ρόδες μόνο και ακουμπάει με τα 2 πόδια τις κάτω σταθερά, όταν οι Broil και Napoleon έχουν 4 ροδάκια και τις πας βόλτες σαν καροτσάκι. Δεν είναι λογικό να "κουνιούνται" ευκολότερα πάνω στις ρόδες ειδικά όταν δεν έχουν και τα φρένα τους κατεβασμένα;  🙂

Και ναι τα μέταλλα για βάση τις Weber είναι σαν Dexion δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς αυτό. :D 

Υπάρχει και σε 75cm

Λογικά ταιριάζει σε όλες τις ψησταριές με τα 86cm και μέχρι 4 καυστήρες αρκεί να φτιαχτούν άλλες βάσεις που δεν είναι μεγάλο κόστος.

Πως φτιάχνετε τις βάσεις ; Προφανώς τος χρησιμοποιείτε για να μην περιστρέφεται μαζί με τη σούβλα και ο μηχανισμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 11:28 ΠΜ, caboom2 είπε

Οχι,σιγουρος δεν μπορω να ειμαι,γιατι δεν ειμαι τεχνικος.Αλλα τις ειδα τη μια διπλα στην αλλη και η εντυπωση που μου εδωσαν απλα με αφη και μικρη προσπαθεια να τις κουνησω,ηταν οτι η Weber ηταν "τσιμεντο" σε συγκριση με monarch 390 kai Rogue 425.Βεβαι για εμενα προσωπικα δεν ειναι καθοριστικος παραγοντας για να επιλεξω καποια ψησταρια,με τη λογικη οτι και οι 3 ειναι αξιοπρεπεστατες κατασκευες και δεν προκειται να τις κακομεταχειριστω.Απλα το ανεφερα επειδη αναφερθηκαν τα μεταλλα της Weber ως Dexion.

Σε ποια weber αναφερεσαι; Spirit ή Genesis?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την 1η απόπειρα ψησίματος οι εντυπώσεις είναι οι εξής:

  1. Η μοσχαρίσια στους 63°C βγήκε πολύ ζουμερή και μαλακή. Με το πασπάλισμα δενδρολίβανου έγινε και πάρα πολύ γευστική. Το μόνο που δεν μας άρεσε ήταν το χρώμα καθώς δεν κοκκίνισε.
  2. Οι χοιρινές έγιναν στους 75°C αλλά εγώ δε δοκίμασα καθώς είχα σκάσει απ'τη μοσχαρίσια. Η σύζυγος ήταν ευχαριστημένη κι απ'το χρώμα.

Ερώτηση τώρα, τι έφταιξε για το χρώμα της μοσχαρίσιας; Ήθελε παραπάνω θερμοκρασία η ψησταριά; Προσπάθησα να την έχω στους 180°C βάσει του θερμομέτρου της ψησταριάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...