Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Καλησπέρα,

εντάξει στα 555 € δεν αντιστάθηκα!

Μόλις παρήγγειλα την Weber E310 απο Κωτσόβολο και αναμένω!!

Όσοι την είχατε πάρει απο Κωτσόβολο θυμάστε αν είχε λάστιχο και ρυθμιστή για την φιάλη;

Μένω Ελληνικό - Αργυρούπολη, έχετε να προτείνετε απο που να τσιμπήσω φιάλη;

στο city plaza εχει το bbq.gr /gasexpert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, panos_ace είπε

Καλησπέρα,

εντάξει στα 555 € δεν αντιστάθηκα!

Μόλις παρήγγειλα την Weber E310 απο Κωτσόβολο και αναμένω!!

Όσοι την είχατε πάρει απο Κωτσόβολο θυμάστε αν είχε λάστιχο και ρυθμιστή για την φιάλη;

Μένω Ελληνικό - Αργυρούπολη, έχετε να προτείνετε απο που να τσιμπήσω φιάλη;

φιαλη παιρνω απο την BP που ειναι κοντα στο παλιο ΚΤΕΟ. πισω απο τα MC Donalds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kyrios_patatas είπε

Επικό αποτέλεσμα! Δώσε μας λίγες πληροφορίες για τη συνταγή και το ψήσιμο!

Ψωμακι Σοβολος (με παραγγελια το βρισκεις)

Μπιφτεκι Black Angus κιμας σκετος (μονο χοντρο αλατι - πιπερι αλλα καλες ποσοτητες)

2 φετες cheddar χοντροκομμενες

3 φετες bacon

ντοματα κρεμμυδι (το ψηνω αυτο) πικλα

μουσταρδα μαγιονεζα

 

για το ψησιμο δεν εχει καμια ιδιαιτερη τεχνικη - το μπιφτεκι το ψηνει ο καθενας οπως θελει στους 200 βαθμους βαζω την ψησταρια - το ψωμακι το αλοιφω με βουτυρο και εξωτερικα για να ειναι πιο μαλακο και να γυαλιζει οπως βλεπουμε στις φωτο στο Insta 😄

το εχω κοψει το burger απεξω μετα απο αυτο και τα ειχα δοκιμασει ολα... Juicy, Μπαρμπεκιου, Just, Βurger Joint... σαν της Weber δεν εχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Ψωμακι Σοβολος (με παραγγελια το βρισκεις)

Μπιφτεκι Black Angus κιμας σκετος (μονο χοντρο αλατι - πιπερι αλλα καλες ποσοτητες)

2 φετες cheddar χοντροκομμενες

3 φετες bacon

ντοματα κρεμμυδι (το ψηνω αυτο) πικλα

μουσταρδα μαγιονεζα

για το ψησιμο δεν εχει καμια ιδιαιτερη τεχνικη - το μπιφτεκι το ψηνει ο καθενας οπως θελει στους 200 βαθμους βαζω την ψησταρια - το ψωμακι το αλοιφω με βουτυρο και εξωτερικα για να ειναι πιο μαλακο και να γυαλιζει οπως βλεπουμε στις φωτο στο Insta 😄

το εχω κοψει το burger απεξω μετα απο αυτο και τα ειχα δοκιμασει ολα... Juicy, Μπαρμπεκιου, Just, Βurger Joint... σαν της Weber δεν εχει!

το ψήνεις στις μαντεμένιες σχάρες που έχει η συσκευή ( με το κενό ανάμεσα) ή βάζεις πλάκα ενιαία?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomasIos είπε

το ψήνεις στις μαντεμένιες σχάρες που έχει η συσκευή ( με το κενό ανάμεσα) ή βάζεις πλάκα ενιαία?  

στις σχαρες το ψηνω, δεν εχω πλακα αν και καποια στιγμη θελω να παρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάτε το κρεας. το blank angus λογο λίπους γίνετε καλύτερο στη σχαρα

@ritualistic δοκίμασε την επόμενη φορα 1 να το κάνεις με μια καλή φετα κατσικίσιους τυριού (αυτο του τοστ οχι το επιτραπέζιο). στο angus το απογειώνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, έχοντας αφιερώσει χρόνια και "πολλα" λεφτα σε τοπ bbq, (ισως πιο πολλα απο ότι σε gaming rigs) εχω να σας συμβουλέψω
1) στις broil king τα μαντέμια είναι μετριότατα και σκουριάζουν στην 4 ετια ενω πλην του καπακιου ολα τα υπολοιπα εχουν εγγυηση 2 χρονια και "υπαρχει λογος γιαυτο",
η napoleon ειναι κορυφη αλλά με νευριαζει η κυματιστη σχάρα, οι weber 
ειναι πραγματικα υπερεκτιμημένες αλλά τουλάχιστον τα Burner τους κρατανε πολύ και κατανέμουν ισομερώς τη θερμότητα οπότε ειναι μάλλον η πιο λογικη επιλογη.
2) αν παρετε τα (πανακριβα) grillgrates (Ελλάδα μονο ο Γλυφαδιώτης https://bbq.gr/en/grill-grate τα φέρνει) απο αμερικη δεν θα ξαναψήσετε πουθενα αλλου, ουτε σχαρα ουτε inox, ουτε πλάκα, ουτε μαντεμι V προφιλ ουτε εμαγιε ουτε πέτρα ουτε τιποτα.
Αλουμινιο δεν σκουριαζει ποτε, θερμοκρασιες λες και εχεις infrared, τα γυρνας αναποδα και εχεις υπεροχη πλακα. Και τελος κανουν ακομη και το φθηνοτερο bbq, ακομα και το καρβουνο, ακομα και την πιο ανιση θερμοτητα να μοιραστει ισομερως και να ψηνουν ομοιόμορφα. Δεν υπάρχουν απλώς!
Επομένως παρτε ΟΤΙ βρειτε σε καλη προσφορα χωρις πολλα πολλα και χωρίς υπερ-αναλύσεις και απλα βαλτε grillgrate απο πανω.
3) Οι Γερμανοι που προαναφέρθηκαν έχουν κορυφαία γνωση στο bbq και πολυ δυνατες λύσεις. Στο bbq ειναι μιλια πιο μπροστα απο εμας. Οι αμερικάνοι-καναδοι παιρνουν τα parts απο Κινα και συναρμολογουν εκει. Ο νέος εξαγωγικος νομος Trump κανει τη BK Royal του χιλιάρικου να έρχεται στα 2 χιλιαρικα εδω. Κριμα δεν ειναι να πληρώσετε μεταφορικα-δασμους εξαγωγης άλλα τόσα?
Infrared burner Μπορειτε να παρετε και απο αμαζον και να αντικαταστησετε το απλο μονοι σας αρκει να ταιριαζει μηκος και KW/BTU.
4) πράγματι τα smash burgers ειναι καλύτερα σε πλακα. (προσωπική γνώμη)

Αυτα απο τον ηλικιωμένο γέροντα που έχει δώσει σε διάφορα bbq όλων των ειδων οσο ένα μικρό αμαξι στη ζωη του.
ΥΓ εγω έχω πλέον μια κινέζικη που την έκανα μοντες μονος μου full stainless 304 food grade 18/10 όλη με cast stainless (χυτο ανοξείδωτο) burners όπως αυτα που βάζει η firemagic (απο Κινα) και ησύχασα. Δεν τρυπάνε ποτέ! έβαλα και ιδιοκατασκευη ceramic briquette flame tamers  απο amazon + inox απο τον σιδερα της γειρονιάς εδω και τελειωσα. Δεν ξανα σκουριάζει τιποτα.
Να ειστε καλα και καλα ψησιματα. 

weq200_02.jpg


image.png.a864d8add19b723c9531d795a63a3fb0.png
 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Elderman_19730 είπε

Συνάδελφοι, έχοντας αφιερώσει χρόνια και "πολλα" λεφτα σε τοπ bbq, (ισως πιο πολλα απο ότι σε gaming rigs) εχω να σας συμβουλέψω
1) στις broil king τα μαντέμια είναι μετριότατα και σκουριάζουν στην 4 ετια ενω πλην του καπακιου ολα τα υπολοιπα εχουν εγγυηση 2 χρονια και "υπαρχει λογος γιαυτο",
η napoleon ειναι κορυφη αλλά με νευριαζει η κυματιστη σχάρα, οι weber 
ειναι πραγματικα υπερεκτιμημένες αλλά τουλάχιστον τα Burner τους κρατανε πολύ και κατανέμουν ισομερώς τη θερμότητα οπότε ειναι μάλλον η πιο λογικη επιλογη.
2) αν παρετε τα (πανακριβα) grillgrates (Ελλάδα μονο ο Γλυφαδιώτης https://bbq.gr/en/grill-grate τα φέρνει) απο αμερικη δεν θα ξαναψήσετε πουθενα αλλου, ουτε σχαρα ουτε inox, ουτε πλάκα, ουτε μαντεμι V προφιλ ουτε εμαγιε ουτε πέτρα ουτε τιποτα.
Αλουμινιο δεν σκουριαζει ποτε, θερμοκρασιες λες και εχεις infrared, τα γυρνας αναποδα και εχεις υπεροχη πλακα. Και τελος κανουν ακομη και το φθηνοτερο bbq, ακομα και το καρβουνο, ακομα και την πιο ανιση θερμοτητα να μοιραστει ισομερως και να ψηνουν ομοιόμορφα. Δεν υπάρχουν απλώς!
Επομένως παρτε ΟΤΙ βρειτε σε καλη προσφορα χωρις πολλα πολλα και χωρίς υπερ-αναλύσεις και απλα βαλτε grillgrate απο πανω.
3) Οι Γερμανοι που προαναφέρθηκαν έχουν κορυφαία γνωση στο bbq και πολυ δυνατες λύσεις. Στο bbq ειναι μιλια πιο μπροστα απο εμας. Οι αμερικάνοι-καναδοι παιρνουν τα parts απο Κινα και συναρμολογουν εκει. Ο νέος εξαγωγικος νομος Trump κανει τη BK Royal του χιλιάρικου να έρχεται στα 2 χιλιαρικα εδω. Κριμα δεν ειναι να πληρώσετε μεταφορικα-δασμους εξαγωγης άλλα τόσα?
Infrared burner Μπορειτε να παρετε και απο αμαζον και να αντικαταστησετε το απλο μονοι σας αρκει να ταιριαζει μηκος και KW/BTU.
4) πράγματι τα smash burgers ειναι καλύτερα σε πλακα. (προσωπική γνώμη)

Αυτα απο τον ηλικιωμένο γέροντα που έχει δώσει σε διάφορα bbq όλων των ειδων οσο ένα μικρό αμαξι στη ζωη του.
ΥΓ εγω έχω πλέον μια κινέζικη που την έκανα μοντες μονος μου full stainless 304 food grade 18/10 όλη με cast stainless (χυτο ανοξείδωτο) burners όπως αυτα που βάζει η firemagic (απο Κινα) και ησύχασα. Δεν τρυπάνε ποτέ! έβαλα και ιδιοκατασκευη ceramic briquette flame tamers  απο amazon + inox απο τον σιδερα της γειρονιάς εδω και τελειωσα. Δεν ξανα σκουριάζει τιποτα.
Να ειστε καλα και καλα ψησιματα. 

weq200_02.jpg


image.png.a864d8add19b723c9531d795a63a3fb0.png
 

επειδη εχουν περασει απο τα χερια μου τα grillgrate ξέρεις τι με προβληματίζει με αυτα? το αλουμίνιο. ψήνεις τρίβεις ξύνεις εκεί πάνω κ το τρως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρταται τι σε ενοχλει. Αν σε ενοχλει να μη φας "υλικο" (οπως πχ στο τεφαλ τηγανι που απο το ξυσιμο τρως και λιγο τεφλον) αυτο δεν ισχυει γιατι ειναι χυτο. Αν σε ενοχλει που τρως τη μαυρίλα των προηγουμενων ψησιμάτων, τοτε το ιδιο ισχυει και με τις σχάρες. Οπως και αυτες πρεπει να τις καθαρίζεις. Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς ποιο θέμα σε ενοχλεί.

 

Επεξ/σία από Elderman_19730
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, thomasIos said:

Δηλαδή αντικαθιστάς τις ράγες με grillgrates? Και ψήνεις κατευθείαν πάνω τους;

H αντικαθιστας αν αγορασεις ιδιο ακριβως μηκος (βγαινει σε πολλα μηκη) ή απλα το βαζεις πανω στις υπαρχουσες σχαρες αν εισαι τεμπελης οπως εγω οποτε μπορεις και να το σερνεις. Ειναι και σε κομματια εγω εχω 2 ισια και 2 αναποδα "πλακα". Βαλε youtube ψαξτο, θα δεις πολλα.
Για μένα η κορυφή ειναι να το βαλεις πανω απο απλο κάρβουνο ετσι για δοκιμη (στο βαρετο λαμαρινένιο bbq των 40 ευρω). Θα μεινεις χαζος!
Κραταει την καπνα κανονικα σαν αρωμα,  και δεν ξανα ανάβουν φλογες απο καμένο λιπος (επειδη αποκλειεται να σταξει λιπος να βρει την τρυπα να πεσει στα καρβουνα, και η φωτια να ξαναβρει την τρυπα πισω να ξαναβγει). Μαγικό! Πιστεψε με. Εδωσα 50 ευρω το καθε φύλλο και φοβομουν αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλο.
* προφανως ψήνεις πάνω τους! σχαρες ριγε ειναι και αυτες. Απλα δεν ειναι γαλβανιζε ή ινοξ αλλα ειναι χυτο αλουμινιο.

Επεξ/σία από Elderman_19730
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...