Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eγω αυτο που ειχα κανει τοτε ειναι να ζεστανω φουλ την ψησταρια με ολους τους καυστηρες ανοιχτους στο φουλ για κανα 20-25' μεχρι να φτασει 350-360. Οταν ζεσταθηκε εβαλα την πιτσα πανω στην πετρα και εκλεισα τον καυστηρα κατω απο την πετρα. Η θερμοκρασια επεσε μεχρι τους 300 περιπου αν θυμαμαι και χρειαστηκε 4 λεπτα να ψηθει. Mετα ξανα προθερμανση στο φουλ και κανεις παλι το ιδιο.

Αυτα σε weber genesis 310. Σε genesis 210 που το εχει κανει φιλος μου δεν ειχε βγει τοσο καλο. Απο τοτε ξεκινησε να την κανει σε φουρνο τερμα πανω με αντιστασεις και γινεται πολυ καλυτερη.

ΑΝ θες να φτιαξεις πιτσα που την ψηνεις 10-20 λεπτα, πιστευω μπορεις να πετυχεις πολυ καλο αποτελεσμα και σε bbq και σε φουρνο. 

Τι διαφορά έχει να ψηθεί η πίτσα 4 λεπτά σε υψηλή θερμοκρασία αντί 10 σε πιο χαμηλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα.

Έχω ένα bbq αερίου με 4+1 εστία. Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό να βγάλω άκρη σχετικά με την πλαϊνή εστία σε bbq.

Έχει ασχοληθεί κανένας με αναβάθμιση (αλλαγή οποιουδήποτε μέρους) της πλαϊνής εστίας προκειμένου να παράγει περισσότερη θερμότητα και να έχει πιο γρήγορη απόδοση?

Γνωρίζω ότι η κατασκευή η πλαϊνής εστίας είναι για άλλη χρήση και όχι για τηγάνισμα. Επίσης η απόδοση της πλαϊνής εστίας είναι 2,5 KW. Εγώ θα ήθελα να βάλω 3,5 - 5 KW. Δεν θα επηρεάσει την απόδοση των υπολοίπων καυστήρων καθώς ο κάθε καυστήρας καταναλώνει 0,2 kg/h (επομένως 0,8 kg/h) και ο ρυθμιστής πίεσης στην φιάλη είναι 1,5 kg/h. Αλλά στην περίπτωση που υπάρχει θέμα δεν με πειράζει να κάνω ανεξάρτητη την παροχή της πλαϊνής εστίας τοποθετώντας άλλη φιάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, giannis170374 είπε

Τι διαφορά έχει να ψηθεί η πίτσα 4 λεπτά σε υψηλή θερμοκρασία αντί 10 σε πιο χαμηλή?

Στο φουρνακι που έχω ψήνεται σε 60-90". Είναι για ναπολιτανικη πίτσα που έχει φουσκωτό μαλακό στεφάνι. Αν την ψήσεις σε πιο χαμηλά για πιο πολύ ώρα, δεν θα έχεις αυτό το αποτέλεσμα. Ξαναλέω, για ναπολιτανικη πίτσα. Οι άλλες ψήνονται μια χαρά.

5 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Ευχαριστώ πολύ για την προταση...Απο οτι ειδα σε Skroytz το συγκεκριμένο μοντελο παιζει στα 550 ανα 2μηνες συμφωνα με αυτο ζυγωνει ο καιρος που θα ξαναμπει σε αυτα τα χρηματα...

Οσον αφορά το θεμα της πιτζας με χρήση καταλληλης πλακας μπορεις να πετυχεις καλα αποτελεσματα, ετσι και αλλιως το κορυφαιο breville φουρνακι (1000€) δεν φτανει πανω απο 400βαθμους και τα αποτελεσματα του ειναι πραγματικα οτι κοντινοτερο στου ξυλοφουρνου, οποτε αν μπορώ να πετυχω θερμοκρασιες κοντα στο 400αρι και οχι στους 270βαθμους του φουρνου μου θα ειμαι οκ. 

Θα ηθελες αν θελεις να μου πεις την αποψη σου για την Napoleon που προτρεινω?

Οπως και να εχει ευχαριστώ πολύ...

Η Napoleon είναι μικρή νομίζω η portable. Αν θες μικρή καλή είναι, γιατί αν θυμάμαι έχει και δύο καυστήρες.

Το breville δεν το ξέρω, αλλά για ναπολιτανικη θες  450-500. Υπάρχουν φουρνακια από 250€ και πολύ πολύ καλά γύρω στα 600€.

Επειδή έχω δοκιμάσει και σε φούρνο και στο bbq, πιο καλή βγαίνει στο φούρνο πάντως με την πάνω αντίσταση αναμμένη. Μια δύο σελίδες πίσω το έχουν αναλύσει κάτι παιδιά.

Υπάρχει βέβαια και πατέντα να πάρεις πχ πυροτουβλα και να φτιάχνεις ένα μίνι φούρνο μέσα στο bbq σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά τη ζύμη την κάνετε μόνο για όσες πίτσες θέλετε να ψήσετε εκείνη τη στιγμή; ή την κρατάτε πχ και σε κατάψυξη για κάποιο διάστημα ; στην περίπτωση της κατάψυξης χαλάει κατά κάποιο τρόπο ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά

Σας ανακάλυψα αφού έχω κάνει την αγορά (Napoleon rogue xt 525 ) και ευτυχώς από ότι διαβάζω εδώ πέρα μάλλον έκανα καλή επιλογή για αναβάθμιση από μία απλή τον 250 ευρώ που έχω τώρα  

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους μόλις μου έρθει μάλλον την Παρασκευή εάν πρέπει να έχω εγώ κάτι άλλο εκτός από μπουκάλα.

Θα ήθελα κάτι ακόμα επίσης εάν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια θερμόμετρα για τη μέτρηση της θερμοκρασίας του κρέατος

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μουφα ειναι το  breville.Για τα ΛΕΦΤΑ του οτι χειροτερο.Πρεπει να εισαι τρελος να δωσεις ενα χιλιαρικο που ζητανε για την μικροτερη επιφανεια ψησιματος της αγορας,τις θερμοκρασιες που πιανει κ την ποιοτητα κατασκευης που εχει.

Βαση reviews και κριτικων απο χρηστες το ooni κατω απο 500ε ή τα σκοτωνει ολα ή ειναι τοσο μικρες οι διαφορες που δεν αξιζει να δωσεις τα διπλα για κατι αλλο.

Το καλυτερο της αγορας ειναι αυτο....Effeuno p134h

Εδω συγκριτικο με το ooni (το απλο ουτε καν το 16 αρι) .Οποιος καταφερει να βρει οπτικα διαφορες που να δικαιολογει την διαφορα τιμης ας τις γραψει...

 

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Καλησπέρα παιδιά

Σας ανακάλυψα αφού έχω κάνει την αγορά (Napoleon rogue xt 525 ) και ευτυχώς από ότι διαβάζω εδώ πέρα μάλλον έκανα καλή επιλογή για αναβάθμιση από μία απλή τον 250 ευρώ που έχω τώρα  

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους μόλις μου έρθει μάλλον την Παρασκευή εάν πρέπει να έχω εγώ κάτι άλλο εκτός από μπουκάλα.

Θα ήθελα κάτι ακόμα επίσης εάν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια θερμόμετρα για τη μέτρηση της θερμοκρασίας του κρέατος

Ευχαριστώ πολύ

Έκανες πάρα πολύ καλή επιλογή. 

Αυτο που θα πρέπει να έχεις είναι κρέατα... 

Και ν προσπαθήσεις να μάθεις τις υπέρυθρες.. Σιγά σιγά.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, giannis170374 είπε

Τι διαφορά έχει να ψηθεί η πίτσα 4 λεπτά σε υψηλή θερμοκρασία αντί 10 σε πιο χαμηλή?

Ο κυριως λογος που θέλεις να ψήσεις γρηγορα την πιτσα ιδανικά σε 2 λεπτά μαξ (για ναπολιτανικη) συμφωνα με του ειδικους του ειδους...

ειναι για να φουσκώσει,

να ξεροψηθεί η ζύμη, και η βαση της (για αυτο και βαζουμε βαζη που αποθυκευει θερμοτητα πχ μαντεμενια ή ακομα καλυτερα πυροτουβλινη οπως ειναι οι ξυλοφουρνοι)

να ψηθουν επαρκως τα υλικά (για αυτο δεν θέλει και πολλα υλικά)

ΑΛΛΑ πολυ σημαντικό να μην στεγνώσει ωστε να ειναι γευστική...

αρα οσο λιγοτερο μενει μέσα (περνοντας ολα τα παραπανω υποψιν) στον φουρνο τοσο καλυτερα...

Το βασικό παιχνιδι στην Ιταλική (ναπολιτανικη, ή Ρωμης) πιτσα ειναι το ζυμαρι, και για αυτο αν θελεις να δεις ποσο καλη πιτσα εχει καποιος παραγγελνεις μαργαριτα γιατι τοτε καταλαβαινεις πολυ περισσοτερο το ζυμαρι...

 

Ενα geeky αρθρο σχετικά με τις ιδιοτητες που ευνοουν την καλη πιτσα στο ψησιμο...

https://www.npr.org/sections/thesalt/2018/07/23/630544154/pizza-physics-why-brick-ovens-bake-the-perfect-italian-style-pie?t=1612946239952

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alimentas είπε

Μουφα ειναι το  breville.Για τα ΛΕΦΤΑ του οτι χειροτερο.Πρεπει να εισαι τρελος να δωσεις ενα χιλιαρικο που ζητανε για την μικροτερη επιφανεια ψησιματος της αγορας,τις θερμοκρασιες που πιανει κ την ποιοτητα κατασκευης που εχει.

Βαση reviews και κριτικων απο χρηστες το ooni κατω απο 500ε ή τα σκοτωνει ολα ή ειναι τοσο μικρες οι διαφορες που δεν αξιζει να δωσεις τα διπλα για κατι αλλο.

Το καλυτερο της αγορας ειναι αυτο....Effeuno p134h

Εδω συγκριτικο με το ooni (το απλο ουτε καν το 16 αρι) .Οποιος καταφερει να βρει οπτικα διαφορες που να δικαιολογει την διαφορα τιμης ας τις γραψει...

 

Και γω το breville πρωτη φορα το ακουσα εδω. Αλλα να δωσεις ενα χιλιαρικο και να μην φτανει την καταλληλη θερμοκρασια το βρισκω πολυ λαθος κίνηση. 

Σχετικα με το effeuno vs koda, πιστευω οτι αν μπορει καποιος και εχει την τρελα να διαθεσει 500-600€ για το effeuno, ας το κανει. Ειναι πιο straight fwd η διαδικασια. Ρυθμιζεις τις θερμοκρασιες  και το ξεχνας. Στο koda πρεπει ναβρεις τι δουλευει καλυτερα σε σενα. Αλλος θελει χαμηλη φλογα στην αρχη και δυνατη μετα. Αλλος δυνατη και μετα χαμηλα. Αλλος στη μεση μονιμα. Γενικα οταν το παρεις θα καψεις αρκετες πιτσες στην αρχη. 1-2 δευτερολεπτα να κανεις λαθος εχει καει η πιτσα. Εγω το εχω 1.5 χρονο, πρεπει να εχω ψησει γυρω στις 70 πιτσες και ακομα σε καποια σημεια αρπαζουν. 

Οπως και να χει, αν γουσταρεις τις πιτσες και τα pizza party, επενδυσε να παρεις ενα. Θα αρχισεις να πειραματιζεσαι με ζυμαρια και τεχνικες και θα εχει ως αποτελεσμα να φας πιτσα που δεν εχεις ξαναφαει. Οταν το βρεις θα πεις δεν ξανατρωω πιτσα απ εξω, δεν εχει νοημα. Απλα κανε λιγο υπομονη γιατι εχουν παει οι τιμες στο θεο. Εγω το πηρα το koda καπου 210€ πριν 1.5 χρονο και τωρα παιζει να εχει 400€ αν θυμαμαι καλα.

 

Οσο για τα ζυμαρια, εγω συνηθως φτιαχνω οσα χρειαζομαι μονο. Βεβαια προχτες που εφτιαξα εβαλα ενα στην καταψυξη με την τεχνικη που λεει ο vito σε ενα βιντεο. Το κανει ο κολλητος μου και λεει βγαινει μια χαρα. Οποτε οταν το αποψυξω και το δοκιμασω θα γραψω και γω εντυπωσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, alimentas είπε

Μουφα ειναι το  breville.Για τα ΛΕΦΤΑ του οτι χειροτερο.Πρεπει να εισαι τρελος να δωσεις ενα χιλιαρικο που ζητανε για την μικροτερη επιφανεια ψησιματος της αγορας,τις θερμοκρασιες που πιανει κ την ποιοτητα κατασκευης που εχει.

Βαση reviews και κριτικων απο χρηστες το ooni κατω απο 500ε ή τα σκοτωνει ολα ή ειναι τοσο μικρες οι διαφορες που δεν αξιζει να δωσεις τα διπλα για κατι αλλο.

Το καλυτερο της αγορας ειναι αυτο....

Εδω συγκριτικο με το ooni (το απλο ουτε καν το 16 αρι) .Οποιος καταφερει να βρει οπτικα διαφορες που να δικαιολογει την διαφορα τιμης ας τις γραψει...

 

Σε ευχαριστώ για τα σχολια σχετικά με το φουρνάκι...

οσον αφορά το effeuno δεν το ειχα καν υπόψιν μου και με βαζεις σε σκέψεις...!!! :) αλλά η τιμή του στην Ελλάδα ειναι φωτιά...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο effeuno ειναι αλλη φαση.Ειναι φουρνακι που λογω ρευματος κ οχι αεριου το αφηνεις κ στην κουζινα σου που λεει ο λογος.Επισης απ οσα βιντεο εχω δει παρολο που δουλευει με αντιστασεις ειναι παρα πολυ σταθερο στις θερμοκρασιες του κ πιανει οτι λεει.Βασικα ειναι σχεδον επαγγελματικα στημενη συσκευη.Το θεμα ειναι οτι παντου ειναι το ιδιο δυσευρετο με τα ooni.Αμφιβαλω αν υπαρχει απο δω ή αν απλα δεν εχουν κανει ανενεωση την σελιδα του(επισης κ να υπαρχει εχει 3 κατοσταρικα πανω απ οτι απ εξω).

Εμενα να πω την αληθεια μου μ αρεσει η φαση να ψηνεις με φλογα,νομιζω οτι επειδη εχει τοση αμεση επαφη με την ζυμη,το καψαλισμα που κανει δινει γευση.Αν ειχα σκοπο να δωσω πανω απο 3 κατοσταρικα(που δεν ειχα) ισως πηγαινα σ αυτο λογω απειρης ευκολιας κ σταθεροτητας στο ψησιμο.Αν εδινα πανω απο χιλιαρικο θα πηγαινα σε χτιστο φουρνο που μπορεις να τον χρησιμοποιησεις και για φαγητα.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η ευκολια ειναι το παν πιστευω. Γι αυτο επιλεξαμε το bbq αεριου απο το καρβουνο, γι αυτο επιλεξαμε το ooni με γκαζι αντι για πελετ κλπ. Το effeuno πιστευω ειναι η λυση για καποιον που δεν εχει καν μπαλκονι. Με ρωταγε ενα φιλος μου στη Σκωτια που ειναι σε διαμερισμα τι να παρει και του προτεινα αυτο. Το βαζεις πανω στην κουζινα και εισαι ετοιμος. Και επειδη κλεινει με πορτα που βλεπεις και μεσα, νομιζω δεν χρειαζεται καν γυρισμα η πιτσα. Απο θεμα ευκολιας και αποδοσης πιστευω ειναι τοπ επιλογη αν διαθετεις το ποσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριακάτικο κοντοσούβλι χοιρινό.

2 κιλά - 2 ώρες στους 180-200. Βγήκε καλό, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω πιο δυνατή φωτιά προς το τέλος για να ξεροψηθεί περισσότερο απ' έξω. 

Weber E310 - σούβλα Leroy με μόντα

 

 

1612965045671.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Κυριακάτικο κοντοσούβλι χοιρινό.

2 κιλά - 2 ώρες στους 180-200. Βγήκε καλό, την επόμενη φορά θα δοκιμάσω πιο δυνατή φωτιά προς το τέλος για να ξεροψηθεί περισσότερο απ' έξω. 

Weber E310 - σούβλα Leroy με μόντα

 

 

1612965045671.jpg

ποια ειναι η μοντα που εκανες? γιατι με ενδιαφερει και εμενα αυτη η σουβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

ποια ειναι η μοντα που εκανες? γιατι με ενδιαφερει και εμενα αυτη η σουβλα.

Αρχικά η σούβλα είναι τετράγωνη άρα για να γυρνάει θέλει "τριμάρισμα" στα δυο σημεία που ακουμπάει στην ψησταριά.

Εχει ένα "ανταπτοράκι" για να γίνεται στρόγγυλη αλλά αφενός είναι μόνο ένα και αφετέρου αν το χρησιμοποιήσεις δεν κλείνει το καπάκι.

Το μοτέρακι έχει μια βάση η οποία δεν κουμπώνει στην ψησταρία, οπότε στον σιδερά που τρίμαρε τη σούβλα, εφτιαξα και μια προέκταση πάνω στην οποία βιδώνω την βάση του μοτερ και μπρορει και στέκεται έτσι πάνω στο ράφι. Σκέψου ενα ανάποδο Π.

Προσοχή εδώ να είναι πολύ λεπτό το μέταλο για να μπορεί να κλείνει η ψησταριά.  

Η σούβλα μια χαρά είναι κατά τα άλλα, έχει και αντίβαρο (πρέπει να έχεις το ράφι κατεβασμένο για να μπορεί να γυρνάει γιατί είναι σχετικά ψηλό), ειδικά στα 1/5 της τιμής της αντίστοιχης της Weber. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...