Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Το καπακι εννοειται κλειστο. Ειναι εμμεσο ψησιμο.

Οι σχαρες εχουν αφαιρεθει και τα ταψακια εχουν 2 λογους που τοποθετουνται.

Ο ενας ειναι για να προστατευουν απο τις  αναφλεξεις και ο δευτερος και  πιο σημαντικος για μενα ειναι οτι , ψηνοντας το κοντοσουβλι τα υγρα του πεφτουν μεσα στα ταψακια και λογω των υψηλων θερμοκρασιων εξατμιζονται και "αγκαλιαζουν " το ιδιο το κρεας , δινοντας του εξτρα γευση.

Σ αυτη τη φαση , εγω προσθετω στα ταψακια κοκκινο κρασι καλης ποιοτητος και  καταλαβαινεις οτι με αυτο το τροπο απογειωνεται η γευση.

Είσαι φοβερός!!! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!μια ακόμα ερώτηση πόση ώρα περίπου σου πήρε και σε τι θερμοκρασία; Στα κάρβουνα που έκανα παλιότερα εγώ στην αρχή το τυλιγα με λαδόκολλα για να ψηθεί μέσα και μετά την έβγαζα για να το ξεροψησω και εξωτερικά

Επεξ/σία από axinak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, axinak είπε

Είσαι φοβερός!!! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!μια ακόμα ερώτηση πόση ώρα περίπου σου πήρε και σε τι θερμοκρασία; Στα κάρβουνα που έκανα παλιότερα εγώ στην αρχή το τυλιγα με λαδόκολλα για να ψηθεί μέσα και μετά την έβγαζα για να το ξεροψησω και εξωτερικά

Τα πρώτα 20’-30’ που κάνω και smoking η θερμοκρασία είναι χαμηλή στους 120-130 βαθμούς.

Μετα για 60’-75’ ανεβάζω θερμοκρασία στους 200 βαθμούς και είναι έτοιμο.

Δεν το τυλίγω με λαδόκολλα ποτε!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Τα πρώτα 20’-30’ που κάνω και smoking η θερμοκρασία είναι χαμηλή στους 120-130 βαθμούς.

Μετα για 60’-75’ ανεβάζω θερμοκρασία στους 200 βαθμούς και είναι έτοιμο.

Δεν το τυλίγω με λαδόκολλα ποτε!!

Ευχαριστώ πολύ!!! Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Μια βοήθεια θα ήθελα. Αγόρασα μια Unimac  trend (661315). Ξέρει κάποιος πως συνδέεται η πλευρική εστία? Σύνδεσα τον ευκαμπτο σωλήνα με την εστία, αλλά αφήνει την τρυπα του αγωγού της εστίας ακάλυπτη. Κάνω κάτι λάθος ή έχει κάποιο κόλπο ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια φωτογραφία που φαίνεται η συνδεση. Θεωρώ πως δεν ειναι λογικό να υπάρχει ακάλυπτη οπή στη σύνδεση. Και οι οδηγίες έτσι το δείχνουν. Όμως πιστευω οτι ειναι λάθος.

20200404_100834.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2020 στις 4:00 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

Buy nice or buy twice!

Welcome to the weber family :P

Καλοριζικο το εργαλειο! Και φουλ εξτρα απ οτι βλεπω (sear station, side burner).

Θελω αμα δοκιμασεις μπριζολες να μας δειξεις συγκριση searing στο sear zone και στο απλο. Και αν εχεις και θερμομετρο να μετρησεις ποσο παει η σχαρα σε αυτα τα 2 σημεια, να δουμε ποσο παραπανω πιανει και αν οντως κανει ουσιαστικη διαφορα στο searing.

Στην δικη μου που ειναι απλη, απλα κανω το κολπο και ψηνω με ανοιχτο καπακι τις μπριζολες, ετσι ωστε να μπορεσω να τις κρατησω περισσοτερη ωρα πανω στη φωτια να κανουν κρουστα και χωρις να παραψηθουν στο εσωτερικο.

Καλησπέρα,

Σχετικά με τις θερμοκρασίες στο sear zone, επισυνάπτω σχετική τεκμηρίωση!

thermal-1.jpg

thermal-6.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dfwk είπε

Καλησπέρα,

Σχετικά με τις θερμοκρασίες στο sear zone, επισυνάπτω σχετική τεκμηρίωση!

thermal-1.jpg

thermal-6.jpg

Λίγο μου φαίνεται το 354 και 213. Με θερμόμετρο λέιζερ σε τηγάνι σε ηλεκτρική κουζίνα είχα δει 450. Θα μετρήσω αύριο τη σχάρα στην δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μου δοκιμη με φιλετο μοσχαρι. Ηθελε 30" με 1' λιγοτερο ψήσιμο αλλά απορόλα αυτά βγηκε πολυ γευστικο και μαλακο.

(Weber spirit II E210)

 

IMG_20200328_125850.jpg

IMG_20200328_131311_1.jpg

IMG_20200328_132609.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sndev είπε

Αφού έχεις θερμόμετρο γτ μετράς χρόνο;

Ορθη η απορία σου!

Ως πρωτη φορα ηθελα να δω σε τι χρόνους πιανει τις θερμοκρασιες που πρέπει. μάλλον όμως κατά το γύρισμα κουνηθηκε το θερμομετρο και ενω ειχε φτάσει 69 βαθμους (ηθελα να το βγαλω στους 71), ξαφνικα αρχισε να πέφτει. Ως πρωτη φορά δεν ήξερα αν ήταν σωστή συμπεριφορα ή οχι (φαντάστικα οτι κάτι δεν παει καλα).

Δυστυχως πέρασε τουλάχιστον μισό λεπτο μέχρι να διαπιστωσω οτι κουνηθηκε καπως το θερμομετρο και δεν έκανε καλη επαφη η μυτη (κουλο). Αφου το κουνησα, εδειξε 74 και το εβγαλα αμεσος.

Άρα καπου το έχασα αλλά μικρό το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι όταν βγάλεις το κρέας απ' τη σχάρα, για λίγη ώρα (όση ώρα ξεκουράζεται ας πούμε) εξακολουθεί να ανεβαίνει η θερμοκρασία του, οπότε κάποιοι συμβουλεύουν να τα βγάζεις 2-3°C πριν την επιθυμητή θερμοκρασία.

Κι εγώ θα ήθελα απόψεις για θερμόμετρο, αν και νομίζω ότι τα περισσότερα, ακόμα και τα φθηνά κάνουν την ίδια δουλειά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...