Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα αναλογικό που είχα πάρει κάποτε δεν με βοήθησε. Η θερμοκρασία ανέβαινε αρκετά αργά και μέχρι να μετρήσει το κρέας αυτό συνέχιζε να ανεβάζει. Υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό να μετράει instant; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Τα έχω δει αυτά αλλά στα σχόλια γράφουν ότι μετράνε σχετικά αργά. Εγώ θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάτι που με το που βάζεις την ακίδα να σου βγάζει αμέσως θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τόσο άμεσο όπως νομίζω ότι περιγράφεις.

Και σε βίντεο στο YouTube που έχω δει επαγγελματίες, αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει τόσο άμεση απόκριση, χρειάζονται ~3 δευτερόλεπτα για να δείξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για 2 3 δευτερόλεπτα είναι οκ γιατί το παραδοσιακό αναλογικό θέλει πολύ παραπάνω. Θα παραγγείλω κανα δυο και θα μοιραστώ τις εντυπώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tomahawk Black Angus Steak (Reverse Seared)

  • Μαρινάρισμα με λάδι, αλάτι χοντρό και πιπέρι.
  • Έμμεσο ψήσιμο μέχρι τους 60oC (Ανά 15 λεπτά γύρισμα).
  • Ξεκούραση για 15 λεπτά και searing για 90sec την κάθε πλευρά.

 

Tomahawk_1.jpg

Tomahawk_2.jpg

Tomahawk_3.jpg

Tomahawk_4.jpg

Tomahawk_5.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dfwk είπε

Tomahawk Black Angus Steak (Reverse Seared)

  • Μαρινάρισμα με λάδι, αλάτι χοντρό και πιπέρι.
  • Έμμεσο ψήσιμο μέχρι τους 60oC (Ανά 15 λεπτά γύρισμα).
  • Ξεκούραση για 15 λεπτά και searing για 90sec την κάθε πλευρά.

Tomahawk_1.jpg

Tomahawk_2.jpg

Tomahawk_3.jpg

Tomahawk_4.jpg

Tomahawk_5.jpg

Searing πώς;

Μερακλής..! εγώ τις τραβάω στους 57  γτ υποπτεομαι ότι το θερμόμετρο μου δείχνει πιο χαμηλά από τη πραγματικότητα. αλλά τόσο γαματο χρωμα δε κατάφερα ποτέ να δώσω εξωτερικά με τέτοια κρουστα χωρίς να μην επηρεάσω το εσωτερικό.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ο χρόνος γύρισμα άμα 15 λεπτά που σημαίνει μισάωρο εμένα στο 10 λεπτό είναι στους 58 εσωτερικά. Ψήνεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία; Κ όχι στο φουλ;

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sndev είπε

Searing πώς;

Μερακλής..! εγώ τις τραβάω στους 57  γτ υποπτεομαι ότι το θερμόμετρο μου δείχνει πιο χαμηλά από τη πραγματικότητα. αλλά τόσο γαματο χρωμα δε κατάφερα ποτέ να δώσω εξωτερικά με τέτοια κρουστα χωρίς να μην επηρεάσω το εσωτερικό.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ο χρόνος γύρισμα άμα 15 λεπτά που σημαίνει μισάωρο εμένα στο 10 λεπτό είναι στους 58 εσωτερικά. Ψήνεις σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία; Κ όχι στο φουλ;

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αν δεν επενδυσεις σε πολυ καλο θερμομετρο , δεν θα το δεις αυτο το χρωμα .

Τι bbq εχεις ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλαράκια μου καλά καλησπέρα. Εγώ είμαι κάτοχος μιας campingaz series 3 από black Friday. Ευχαριστημένος πολύ μέχρι σήμερα και κάνω πολύ καλά ψησιματα για αρχάριος.

Επειδή το Πάσχα μας θα είμαστε όλοι εδώ, δεν αρχίζουμε αν θέλει κάνεις να δώσει καμία συμβουλή για ψήσιμο; το λέω γιατί θέλω να τους ψήσω παϊδάκια κ έχω διαβάσει ότι είναι μπελάς. 

Ευχαριστώ πολύ. 

Υγ. Μόνο εγώ είδα το πούρο και την ουισκαρα στην φωτογραφία; Άρχοντας ο φίλος! Παρταγας 4 κ glenmorangie να ρισκάρω να υποθέσω;

 

Επεξ/σία από Skatzivas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Χωρις να θελω να σε στεναχωρησω αν δεν επενδυσεις σε πολυ καλο θερμομετρο , δεν θα το δεις αυτο το χρωμα .

Τι bbq εχεις ;;

Τι θερμόμετρο έχεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...