Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ερώτηση: έχει αγοράσει κανείς από leroyn merlin τις ψησταριές Kenton Naterial; Σκέφτομαι αυτήν με τους 3 καυστήρες ή τους 4. Εάν κάποιος έχει, μπορεί να μου πει την εμπειρία του; και εάν χωράει η μποτιλια αερίου στο ντουλάπι κάτω;

Καλησπέρα. Την συγκεκριμενη την έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και αρχαριος! Της έχω αλλάξει τα φώτα 3-4 φορές την εβδομαδα θα ψησω, και μετά ένα δεκάλεπτο κάψιμο να ανέβει στους 350 βαθμούς και κλείσιμο. Για να αρχίσεις να μαθαίνεις τον τρόπο ψησίματος (ποιο υγιεινού θα έλεγα) σε ψησταριά με υγραέριο είναι best VFM!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, gdeli είπε

Μπράβο, για πρώτο ψήσιμο με τεχνική που δεν έχεις ξετρίψει τα πήγες τέλεια! Ο βαθμός ψησίματος είναι αυτός που ήθελες; Εγώ θα πήγαινα για medum rare σε τέτοιο κομμάτι π.χ. άρα θα το έβγαζα από το indirect στους 53 π.χ. για να το φτάσω στο searing στους 61. Έχεις και το υπερόπλο των υπέρυθρων εσύ και κάνεις παπάδες!

@sndev ναι η θωράκιση είναι μύθος για τα υγρά, απλώς είναι οι αντιδράσεις Μaillard που δίνουν το κάτι παραπάνω στην γεύση μετά, οπότε κι εγώ το κάνω πάντα στα ψητά μου.

Σε ευχαριστώ

Κοίτα να δεις το φοβήθηκα λίγο και το έβγαλα στους 58 γιατί δεν θέλω να έχει και πολύ αίμα,μετά τα τρία ψησίματα που έχω κάνει έχω καταλάβει ότι και 4 βαθμοί που παίζουνε ρόλο νομίζω την επόμενη φορά θα το βγάλω στους 55 και θα το ξανά ψήσω μέχρι τους 63 άμα δεν βγει όπως το θέλω απλώς θα μειώσω λίγο ακόμα τις θερμοκρασίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimitris557 είπε

Και επιτέλους έτοιμες η inox σχάρες για την monarch μου να πω την αλήθεια δεν θέλω να τις λερωσω ☺

20210228_134204.jpg

20210228_134149.jpg

Κούκλες είναι! Μπορείς να κάνεις seasoning για να γινουν αντικολλητικές νομίζω ε;  Έτσι που είναι επίπεδες νομίζω θα είναι εφικτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Canotto style Neapolitan pizza

Screenshot_20210228_213458.jpg

Screenshot_20210228_213518.jpg

Παρα πολυ καλο αποτέλεσμα μπραβο...!!!

 

Μιας και λιγουρευομαστε τις πιτσες που εφτιαξες...

Απο πετρα ψησίματος τι προτεινετε? Κεραμική ή Μαντεμένια?

 

Θα γινει δοκιμή σε φουρνο και στην ψησταριά (αν ερθει :) )

 

Ξέρω οτι εχει το ΟΟΝΙ ΚΟΔΑ αλλα αυτη την στιγμή αν πω στην συζυγο να παρω και αυτό, με βλέπω να κοιμάμαι με την ψησταριά στην καλυτερη των περιπτώσεων... 

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gdeli είπε

Κούκλες είναι! Μπορείς να κάνεις seasoning για να γινουν αντικολλητικές νομίζω ε;  Έτσι που είναι επίπεδες νομίζω θα είναι εφικτό!

Δεν το γνωρίζω θα το ψάξω, καλή ιδέα αν γίνεται στο inox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimitris557 είπε

επιτέλους έτοιμες η inox σχάρες για την monarch μου να πω την αλήθεια δεν θέλω να τις λερωσω

Πόσο πήγαν??

17 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Απο πετρα ψησίματος τι προτεινετε? Κεραμική ή Μαντεμένια

Η πέτρα ίσως έχει λίγο καλύτερο ψήσιμο, αλλά το μαντεμι θα το έχεις μια ζωή και θα ψήνεις Ότι θες πάνω. Οπότε δω προτείνω μαντεμι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ManLion είπε

Καλησπέρα. Την συγκεκριμενη την έχω ένα χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αν και αρχαριος! Της έχω αλλάξει τα φώτα 3-4 φορές την εβδομαδα θα ψησω, και μετά ένα δεκάλεπτο κάψιμο να ανέβει στους 350 βαθμούς και κλείσιμο. Για να αρχίσεις να μαθαίνεις τον τρόπο ψησίματος (ποιο υγιεινού θα έλεγα) σε ψησταριά με υγραέριο είναι best VFM!

Μπορείς να μου διευκρινίσεις εάν ο πάτος είναι αφαιρούμενο, φάση αφαιρούμενο ταψί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Oi inox δεν εχουν αναγκη να γίνουν αντικολλητικές! Εδω κ κατι μηνες που τις χρησιμοποιώ δεν εχει κολησει τπτ! Ειμαι σίγουρος θα τις ευχαριστηθείς. Απλα εγώ στη θεση σου θα τις ειχα σπασει σε 3 κομματια αντε 2 το πολυ για να μπαίνουν πλυντήριο, δεν έχουν ανάγκη τπτ κ καθαριζονται παρα πολυ πιο εύκολα σε σχεση με οτιδηποτε άλλο. Εαν σου κολησει μαυρίλα λιπος που δε ξύνεται μη διστάσεις να βαλεις μεχρι κ σιδερένιο βουρτσακι σε black and decker να τις σενιαρεις. 

 

Καλα οι πίτσες του @SagoniasSlutRosαπλα δεν υπάρχουν καθε φορα που λεω να στρώσω το φαι μου σκαει μια παρόμοια φώτο κ ξεσηκωνομαι να παρω αυτο το koda οσο κ να κάνει 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πόσο πήγαν??

Ήταν δωράκι από τον κουνιάδο μου αλλά πίστεψε ειναι πολυ ακριβό το συγκεκριμένο υλικό και δεν είναι όλα τα inox ίδια,αν θες να ρωτήσω

20210228_232011.jpg

20210228_232055.jpg

Επεξ/σία από dimitris557
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα

Είμαι καινούριος στον νόστιμο κόσμο του ψησίματος και θα ήθελα να μου πείτε που θα μπορούσα να δω ένα αναλυτικό video για ένα απλό πρώτο ψήσιμο πχ χοιρινής μπριζόλας σε ψησταριά αερίου...

(χρόνοι προθέρμανσης , χρόνος ψησίματος, καθε πότε τις γυρίζω, σε τι θερμοκρασία τις ψήνω  (well done) 

Σας ευχαριστώ

Φίλιππος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

 Oi inox δεν εχουν αναγκη να γίνουν αντικολλητικές! Εδω κ κατι μηνες που τις χρησιμοποιώ δεν εχει κολησει τπτ! Ειμαι σίγουρος θα τις ευχαριστηθείς. Απλα εγώ στη θεση σου θα τις ειχα σπασει σε 3 κομματια αντε 2 το πολυ για να μπαίνουν πλυντήριο, δεν έχουν ανάγκη τπτ κ καθαριζονται παρα πολυ πιο εύκολα σε σχεση με οτιδηποτε άλλο. Εαν σου κολησει μαυρίλα λιπος που δε ξύνεται μη διστάσεις να βαλεις μεχρι κ σιδερένιο βουρτσακι σε black and decker να τις σενιαρεις

Είναι 2 κομμάτια 😁 άρα έχει κάνει καλή δουλειά ο μάστορας.

20210228_231939.jpg

20210228_231957.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα χωράει πλυντήριο πιάτων είσαι κομπλε εμενα μπαινει τσιμα τσιμα διαγώνια αλλα βγαζω το πανω καλάθι! 

Το καλο με αυτες είναι οτι πλένονται με καθαριστικά σαπούνια τα παντα ολα κ γινονται καινουριες

Το μονο αρνητικό που εχω βρει ειναι οτι δε κρατανε θερμοκρασια σαν τις μαντεμενιες αλλα μπροστα στην ευκολία συγκριτικα με το αποτελεσμα ψησιματος ειναι αμελητέο 

Τα υλικα μονο στη δικη μου κοστισανε 120 ε απο οτι εμαθα απο μισόλογα γτ κ μενα δώρο ηταν

Για τους φίλους που εχουν αμφιβολίες για το ποσο βαθια πρέπει να χωθει το meater για να δείξει θερμοκρασία δειτε το υψος του νερου συγκριτικά με  την εγκοπή IMG-20210228-WA0001.jpg.bad5bfd0ad533b5dac13fff1a8f2eba3.jpg

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...