Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα φώτα σας. Θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου.

Πρώτη μου ψησταριά υγραερίου οπότε θέλω μια μικρή σε μέγεθος και λόγω μπαλκονιού. Ανάμεσα στις παρακάτω δύο σε ποια θα πηγαίνατε. Η διαφορά είναι 100 ευρώ ανάμεσα στις δύο.

Napoleon rogue 425

ή

Weber Spirit II 310 gbs

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

22 λεπτά πριν, Jimanko είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα φώτα σας. Θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου.

Πρώτη μου ψησταριά υγραερίου οπότε θέλω μια μικρή σε μέγεθος και λόγω μπαλκονιού. Ανάμεσα στις παρακάτω δύο σε ποια θα πηγαίνατε. Η διαφορά είναι 100 ευρώ ανάμεσα στις δύο.

Napoleon rogue 425

ή

Weber Spirit II 310 gbs

 

 

 

Δες ένα προηγούμενο ποστ που έκανα με βάση αντίστοιχη ερώτηση άλλου παιδιού, ίσως σε βοηθήσει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jimanko είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω τα φώτα σας. Θέλω να πάρω μια ψησταριά υγραερίου.

Πρώτη μου ψησταριά υγραερίου οπότε θέλω μια μικρή σε μέγεθος και λόγω μπαλκονιού. Ανάμεσα στις παρακάτω δύο σε ποια θα πηγαίνατε. Η διαφορά είναι 100 ευρώ ανάμεσα στις δύο.

Napoleon rogue 425

ή

Weber Spirit II 310 gbs

 

 

 

Εγώ έχω τη spirit και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα όμως μάλλον θα πήγαινα σε napoleon, γιατί είναι πιο δυνατή. Για ποιότητα κατασκευής και υλικών δε μπορώ να σου πω. Την rogue δεν την έχω δει από κοντά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον καθαρισμό του κάδου μην τρελένεστε να γίνει σαν καινούργιος. Προσωπικά στην spirit άνοιξα τους καυστήρες για λίγα λεπτά ώστε να ζεσταθεί κάδος και πλάκες, έτριψα τις πλάκες να φύγουν τα χοντρά, και αφού είχαν κρυώσει τις έβγαλα και τις ξαναέτριψα και τις έπλυνα με νερό και σφουγγάρι. Έβγαλα και τα αντιφλογιστικά τα οποία και αυτά  αφού τα έτριψα ελαφρώς τα έπλυνα και τα άφησα να στεγνώσουν. Η επανατοποθέτησή τους έγινε με εναλλαγή της θέσης τους πάνω από τους καυστήρες.

Για τον κάδο άνοιξα εκ νέου για 5 λεπτά ώστε να ζεσταθεί αρκετά και έτριψα με σπάτουλα τα πλαϊνά να φύγουν τα χοντρά και μετά με ένα σφουγγάρι μεταλλικό σε διάλυμα νερού και σαπουνιού έκανα τις λεπτομέρειες. Στην δεύτερη φάση με το σφουγγάρι έβγαλα το ταψάκι και έβαλα έναν κουβά ώστε να πέφτουν όλα μέσα χωρίς να λερώνω. Δεν θέλει ούτε πολύ τρίψιμο ούτε να γίνει σαν καινούργιος γιατί μπορεί να χαράξουμε την επιφάνεια του κάδου. Καθαρίζουμε και τους καυστήρες για τυχόν βρωμιές στις τρύπες και είμαστε έτοιμοι. Άναμα ώστε να φύγει η υγρασία λάδωμα τις σχάρες και είμαστε έτοιμοι. 

Πολλοί δεν ρίχνουν καν νερό απλά κάνουν πυρόλυση και τρίβουν- καθαρίζουν πλάκες και κάδο. 

Άλλοι πάλι την πλένουν με πιεστικό καλύπτοντας τους καυστήρες :D 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Άλλοι πάλι την πλένουν με πιεστικό καλύπτοντας τους καυστήρες :D 

Δεν το συνιστώ...το ειχα κανει στην παλιά και καθαριζα τα παντα μετά στο μπαλκονι...πολύ κλάμα να προσπαθείς να βγαλεις το κοψιδι απο τον τοιχο... :)

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Δεν το συνιστώ...το ειχα κανει στην παλιά και καθαριζα τα παντα μετά στο μπαλκονι...πολύ κλάμα να προσπαθείς να βγαλεις το κοψιδι απο τον τοιχο... :)

χαχαχαχα ήθελα να το γράψω αυτό :D

αν έχει κήπο βέβαια αλλάζει το πράγμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, assos01 είπε

Καλησπερα, αναμεσα στην Rogue 425, Spirit II και Monarch 320 ποια ειναι ευκολοτερη στο καθαρισμα?

Noμιζω η 425 εχει ενα μεγαλο ταψι που αφαιρειται, που η spirit δεν εχει σιγουρα. Δεν ξερω για τη monarch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plasTOST είπε

τι απόδοσης κοιτάμε να έχει?

Αν θυμαμαι καλα ειχαν προτεινει 4.3 για να μην εχει μεγαλο προβλημα και με τον αερα. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Evgenios_V said:

Σωμφωνα με αυτά που εχω δει οντως οι Ναπολέον εχουν αφαιρουμενο ταψι (μονοκόμματο)

Έτσι ειναι και ειναι πολύ βολικό και εύκολο στο καθάρισμα. Το καθάρισα την Κυριακή για πρώτη φορα μετά από ένα μήνα χρήσης. Το έπλυνα στον νεροχύτη και έγινε σαν καινούργιο.

Επεξ/σία από schaliasos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fava είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

'Ετοιμος για την πρώτη ψησταριά μου. Σκέφτομαι να πάρω την BORMANN BBQ3100. Βλέπω πως έχει 5 θετικές αξιολογήσεις. Η τιμή της είναι τώρα στα 268 ευρώ (3 καυστήρες και 1 μάτι στο μοντέλο αυτό). Δεν θέλω να δώσω περισσότερα χρήματα, μήπως δεν μου κάνει το σπορ. 

Έχετε κάποια άλλη να αντιπροτείνεται σε παρόμοια τιμή? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Την έχω σχεδόν 2 χρόνια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα χρήματα της.. Αν θες ποιοτική ανεβαίνεις αρκετά σε τιμή μετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου , η οικογένειά θέλει προβατίνα για Τσικνοπέμπτη και επειδή δεν προλαβαίνω να ανάψω κάρβουνα,  να δοκιμάσω στην υγραερίου η θα την κάνω χαλιά και είναι κρίμα.?Παϊδάκια αρνί που είχα βάλει χωρίς πολύ λίπος δεν έγινε χάλια τωρα όμως  η προβατίνα ξέρετε τι στάζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...