Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω σε σχετική προσφορά την Ε310GBS στα 650ε...για οποιον ενδιαφέρετε...

Δεν ειναι το ιστορικό χαμηλο των 550ε, αλλά βαλτε την στο στοχαστρο γιατι πριν 4μηνες ετσι αρχισε η σταδιακή πτώση τιμής στα 550ε...

 

οποτε vigilant ψήστης mode on...!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Κι εγώ νομίζω ότι όσο πλησιάζει το Πάσχα θα γίνεται χαμός με τις ψησταριές, αλλά αν όπως λέτε έχουν ανέβει οι τιμές, θα γίνει η κλασσική ελληνική εξυπνάδα, με "προσφορές" που θα αναιρούν τις αυξήσεις των τελευταίων ημερών.

Αναφορικά με την Royal, ήταν η πρώτη που είδα από κοντά όταν έψαχνα να αντικαταστήσω την παλιά μου. Με απογοήτευσε να πω την αλήθεια μου, μου φάνηκε λίγο προχειροδουλειά αν μπορώ να το πω έτσι. Ιδίως όταν την συγκρίνεις με την Weber Spirit που είναι στα ίδια χρήματα επειδή μπαίνει συχνά σε προσφορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Παω για νεα ψησταρια υγραεριου με μπατζετ οχι πανω απο 170.

Γλυκοκοιταω αυτη

https://www.skroutz.gr/s/17255704/Bormann-BBQ2000-015390.html

και αυτη

https://www.skroutz.gr/s/16764602/Campingaz-XPERT-100-L-10-01784.html

με την Bormann να την εχω παραπανω λογω του οτι εχει θερμομετρο και οτι εχω καποια ανταλλακτικα της ηδη (ροδακια, ταψακι).

Τι αποψη εχετε;

Επισης θελω να μειωσω οσο γινεται τις αναφλεξεις περαν του να το καθαριζω. Σκεφτηκα σαν πρωτο βημα να βαλω στο ταψακι που μαζευει λιπος αλουμινοχαρτο (ισως με λιγο νερο;) ωστε μολις τελειωνω μπαμ μπαμ να πεταω το αλουμινοχαρτο. Επισης να το συνδυασω με αντικολλητικη μεμβρανη ψησιματος.

Καθε γνωμη δεκτη ειτε για ψησταρια ειτε για μειωση αναφλεξης.

 

anyone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gdeli είπε

Κι εγώ νομίζω ότι όσο πλησιάζει το Πάσχα θα γίνεται χαμός με τις ψησταριές, αλλά αν όπως λέτε έχουν ανέβει οι τιμές, θα γίνει η κλασσική ελληνική εξυπνάδα, με "προσφορές" που θα αναιρούν τις αυξήσεις των τελευταίων ημερών.

Αναφορικά με την Royal, ήταν η πρώτη που είδα από κοντά όταν έψαχνα να αντικαταστήσω την παλιά μου. Με απογοήτευσε να πω την αλήθεια μου, μου φάνηκε λίγο προχειροδουλειά αν μπορώ να το πω έτσι. Ιδίως όταν την συγκρίνεις με την Weber Spirit που είναι στα ίδια χρήματα επειδή μπαίνει συχνά σε προσφορά. 

το προβλημα που ειχα δει (οταν εψαχνα να παραγγειλω εγω) ειναι οτι δεν ειχαν στοκ λογω καθυστερησεων Covid και ισως και σχετικά αυξημένης ζητησης αφου λογω lockdown καποιοι επενδυουν σε ψησταριές χαχαχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως στο μοντελο της Ναπολεον 525 που αγορασα 760ε απο Γερμανία...πλεον το βρισκεις στα 1000ε στην Γερμανία...δλδ δεν αξιζει να παρεις απο εξωτερικο πλεον...

Το Χρηματιστήριο της Ψησταριάς λεμε...!!!

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Βλέπω σε σχετική προσφορά την Ε310GBS στα 650ε...για οποιον ενδιαφέρετε...

Δεν ειναι το ιστορικό χαμηλο των 550ε, αλλά βαλτε την στο στοχαστρο γιατι πριν 4μηνες ετσι αρχισε η σταδιακή πτώση τιμής στα 550ε...

 

οποτε vigilant ψήστης mode on...!!!

Στο "techstores" λες;  Ή την είδες και κάπου αλλού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geor92 είπε

Στο "techstores" λες;  Ή την είδες και κάπου αλλού;

https://www.skroutz.gr/s/17097916/Weber-Spirit-II-E-310-GBS-45010175.html

αλλά μολις βλεπω οτι δεν ειναι ετοιμοπαράδοτη οπότε προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

anyone;

Με βάση τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις υπάρχει και η παρακάτω

https://www.skroutz.gr/s/17930205/Thermogatz-GS-Grill-Lite-2-03-313-200.html
 

Αναφέρεις ότι έχεις ανταλλακτικά για την bormann, οπότε θεωρώ ότι έχεις εμπειρία από παρόμοια ψησταριά και έχεις υπόψη σου τα θετικά ή/και αρνητικά της.

Οι ψησταριές εμφανισιακά, τουλάχιστον, είναι ίδιες και με βάση τα χαρακτηριστικά τους παρόμοιες σε καυστήρες/σχάρες/εγγύηση κτλ.

Το μεγαλύτερο όνομα είναι η campingaz. Ίσως θα είναι πιο εύκολο να βρεις αξεσουάρ ή τουλάχιστον μεγαλύτερη γκάμα.

Όποια και να διαλέξεις πάντως, θεωρώ ότι δεν θα έχει μεγάλη διαφορά από τις υπόλοιπες 2. Θα κοίταζα περισσότερο το θέμα εγγύησης, δε νομίζω ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσά τους, και την υποστήριξη σε ανταλλακτικά.

Για τις αναφλέξεις, έχουμε αναφερθεί αρκετές φορές. Το καλύτερο, με βάση της ψησταριές που αναφέρεις, είναι να κάνεις έμμεσο ψήσιμο. Τα κρέατα/λαχανικά κτλ που θέλεις να ψήσεις να τα βάζεις στην μια άκρη της σχάρας και να ανάβεις τον καυστήρα που είναι στην αντίθετη μεριά. 
 

Αν θέλεις να ψήσεις σε όλη την επιφάνεια της σχάρας, χρειάζεται περισσότερη πρόσοψη με τα λίπη που θα στάζουν. Το να βάλεις νερό στον λιποσυλλέκτη δεν ξέρω αν και που μπορεί να σε βοηθήσει. Οι αναφλέξεις γίνονται, συνήθως όταν πέφτουν τα λίπη στους ανακλαστήρες/καυστήρες ή στον κάδο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

παντως στο μοντελο της Ναπολεον 525 που αγορασα 760ε απο Γερμανία...πλεον το βρισκεις στα 1000ε στην Γερμανία...δλδ δεν αξιζει να παρεις απο εξωτερικο πλεον...

Το Χρηματιστήριο της Ψησταριάς λεμε...!!!

Tην παρελαβες τελικα; νομιζω το ΣΚ ηταν να σου ερθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Tην παρελαβες τελικα; νομιζω το ΣΚ ηταν να σου ερθει.

Οχι...ξεκινησε τελικά την προηγουμενη Τετάρτη απο Γερμανία οπότε αν ολα πανε καλά σημερα παραλαμβάνει η Ελληνική αποθήκη και απο Πεμπτη οποτε καταφέρω θα πάω λογικά να παραλάβω...αλλά δεν πειράζει εχει παρέα την ψησταριά του giannislazy...

 

Αν καταφερουμε να συντονιστούμε θα εχουμε φωτορεπορταζ... :)

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο πραγμα αργει να γινει. Σκεψου ποσα γλυτωσες και ποσο τυχερος ησουν που προλαβες αυτη την τιμη. Και γω τη δικη μου δεν την εχω ξαναδει πιο χαμηλα απο τοτε που την πηρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το καλο πραγμα αργει να γινει. Σκεψου ποσα γλυτωσες και ποσο τυχερος ησουν που προλαβες αυτη την τιμη. Και γω τη δικη μου δεν την εχω ξαναδει πιο χαμηλα απο τοτε που την πηρα.

Ακριβώς αυτό ειναι το σημαντικό για εμένα το να περιμένω δεν ειναι θέμα μιας και τα ψητά μπορούν να περιμένουν... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mtzs είπε

Καλησπερα παιζει στο πλαισιο η Broil King Royal 340 στα 679 και δίνει και 135 επιστροφη με κάρτα Eurobank άρα βγαίνει στα 544, θεωρώ τιμη ικανοποιητικη για επωνυμη. Οσον αφορα το μεγεθος με καλύπτει, αυτό όμως που δε ξέρω είναι αν είναι προτιμότερο να πάω στην Crown 320 λόγω λίγο μεγαλύτερης αναγραφόμενης ισχύος (βγαινει και πιο ακριβα συνολικα).

Επίσης σκεφτόμουν και τη Napoleon Rogue 425 στα 749, με πολύ μεγαλύτερη ισχύ (κυρίως λόγω των πολύ θετικών σχολίων που έχω διαβάσει εδω)

Κάθε βοήθεια δεκτή για σωστή επιλογή μιας και δεν εχω γνώμη για τη σειρά Royal.

Θα σου πρότεινα την Napoleon Rogue 425 καθώς έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος, πιο δυνατούς καυστήρες, μεγαλύτερη εγγύηση, καλύτερο σύστημα διαχεισης της θερμότητας, πολύ πιο εύκολο καθαρισμό και τέλος δεν έχει αναφλέξεις ενώ η ΒΚ έχει αρκετές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πακέτο παρεληφθει... Ειπα να μην ζορισω το προγραμμα και να το παρω αυριο αλλα μπαααα... Σαν να ηταν χριστουγεννα...χαχαχαχαχα

Αργοτερα και συναρμολογημένο...

για την ωρα μπηκε ανετα στο αυτοκινητο...golf plus...

και ανέβηκε στο σπιτι/διαμερισμα με την κουτα...δεν ειναι τοσο βαρυ οσο άτσαλο το μέγεθος του λογω κουτας...

ανοιξα κουτα (ολα πολυ καλα τοποθετημένα μέσα) για να μην το σερνω στο ξυλινο πατωμα και το εβγαλα κομματι κομματι στο μπαλκονι...ο κάδος φαινεται πολυ πολυ ποιοτικος αν τον συγκρινω με της προηγουμενης no name...

λοιπες εντυπώσεις μετά την συναρμολόγηση κτλ κτλ...

 

Δυστηχως δεν καταφεραμε να συντονιστουμε με τον Γιαννη, και ετσι δεν γνωριστήκαμε...

IMG_20210317_153129_resized_20210317_042453891.jpg.efcff8ec48bdc7b5fee542b814484f3f.jpgIMG_20210317_153437_resized_20210317_042453396.jpg.1a4b7eb0ef012e40cce456a3612569ec.jpg

 

IMG_20210317_163443_resized_20210317_044116141.jpg

IMG_20210317_163441_resized_20210317_044116444.jpg

Τελικό κοστος μεταφορικών

67,59ευρω + 2ευρω (για να το βαλουν οι γερμανοι σε παλέτα για να κανουν εξαγωγή) - 10ευρω (κουπόνι οταν ανοιξα λογαριασμό στο ESWD) = 59,59ευρω

Ουτε του παπα...!!! 

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...