Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, gdeli είπε

1. Πώς ασφαλίζουν για να μην τις πάρει ο άερας; Στην περιοχή μου φυσάει συχνά και πολύ (προχθες ο αέρας έριξε την καμινάδα μας π.χ.)

εγώ που έχω μια κουκούλα της σειράς (από το μαγαζί που είχα πάρε το πρώτο μου bbq) έχει κάτω, στις δύο πλευρές πιασίματα με σκρατς και όσο και να φυσάει δεν την παίρνει ο αέρας. (ειναι σε μπαλκόνι 5ου ορόφου, καρφί στο βοριά).

Το βάλε-βγάλε ειναι πανεύκολο και όσο για το πλύσιμο δεν ξερω. δεν την έχω πλύνει ποτέ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

27 λεπτά πριν, gdeli είπε

 

Ερωτήσεις προς τους δύο "κουκουλοφόρους":

1. Πώς ασφαλίζουν για να μην τις πάρει ο άερας; Στην περιοχή μου φυσάει συχνά και πολύ (προχθες ο αέρας έριξε την καμινάδα μας π.χ.)

2. Είναι εύκολο να τις μπαινοβγάλεις στην ψησταριά; Τώρα πχ απλώς ανοίγω την μπουκάλα, σηκώνω το καπάκι και πετάω πχ δυο πίτες μέσα ή το ψωμί μου να το ζεστάνω από την κατάψυξη. Φοβάμαι ότι για κάτι τέτοια θα χρησιμοποιώ τον φούρνο αν δεν είναι εύκολη η αφαίρεση - επανατοποθέτηση.

3. @costas_ Πλένεται εύκολα; Δεν θυμάμαι αν σε είχα ρωτήσει και για το πόσο αδιάβροχη είναι.

1. Συνηθως εχουν velcro που σφιγγει και δεν μπορει να σηκωθει απο τον αερα.

2. Ευκολο ειναι, αλλα ειναι και βαρετο. Εγω απο τοτε που εβαλα τεντες στο μπαλκονι και δεν βρεχεται δεν τη σκεπαζω. 

3. Η δικη μου που πηρα απο αμαζον και ειχε φουλ καλες αξιολογησεις δεν ειναι τελειως αδιαβροχη. Οκ δεν θα γινει μουσκεμα, αλλα μια υγρασια θα περασει μεσα αν βραχει.

Εγω θα την χρησιμοποιουσα μονο αν ηταν πολυ εκτεθειμενη στις καιρικες συνθηκες ή αν ημουν κοντα σε θαλασσα και ειχα αλμυρα. Τωρα που ειμαι σε μπαλκονι 2ου οροφου αναμεσα σε πολυκατοικιες και με 2 τεντες στο μπαλκονι, δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα προστατευμένη θα είναι απλα πήρα μια φτηνή κουκούλα για σκονη και για τις λιγες σταγονες βροχής που θα περασουν στο μπαλκόνι. Γιαυτο είπα για την 13ε κουκούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αν και σε μπαλκόνι με τέντες, δεν είναι και τόσο προστατευμένη, ανάλογα με την κατεύθυνση του αέρα βρέχεται ή προστατεύεται. Σύμφωνα με την Napoleon δεν υπάρχει πρόβλημα αν βραχεί σε μια βροχή βέβαια. Περισσότερο φοβάμαι τον ήλιο που όσο πάμε προς το καλοκαίρι θα είναι πιο επικίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, gdeli είπε

 

Ερωτήσεις προς τους δύο "κουκουλοφόρους":

1. Πώς ασφαλίζουν για να μην τις πάρει ο άερας; Στην περιοχή μου φυσάει συχνά και πολύ (προχθες ο αέρας έριξε την καμινάδα μας π.χ.)

2. Είναι εύκολο να τις μπαινοβγάλεις στην ψησταριά; Τώρα πχ απλώς ανοίγω την μπουκάλα, σηκώνω το καπάκι και πετάω πχ δυο πίτες μέσα ή το ψωμί μου να το ζεστάνω από την κατάψυξη. Φοβάμαι ότι για κάτι τέτοια θα χρησιμοποιώ τον φούρνο αν δεν είναι εύκολη η αφαίρεση - επανατοποθέτηση.

3. @costas_ Πλένεται εύκολα; Δεν θυμάμαι αν σε είχα ρωτήσει και για το πόσο αδιάβροχη είναι.

η κουκουλα που εχω εγω ειναι φτιαγμένη για να μπαινει με ανοικτά τα παραπετια, οποτε και ασφαλιζει καλα...

για παράδειγμα χθές βραδυ στην περιοχη μου ειχε αρκετό αέρα (δεν ξερω αν ειναι συγκρησιμο με το ριξιμο καμινάδας οπως στην δική σου περίπτωση)... Παντως εχει στα πλαινά εκατερωθεν 2 κλιπς...αυτά εχουν ιμάντα τον οποίο τον εχω στο τέρμα σφικτό... Οπως θα δεις στην φώτο αυτο εχει σαν αποτέλεσμα να κλεινει κατω απο τα παραπέτια οποτε και δεν μπορει (λογικά) να σηκωθει με τον αέρα... παρατηρησα επειδη ειναι σχετικά ευκαμπτο το υφασμα παροτι σχετικά χοντρό αγκαλιαζει αρκετα το σχημα της ψησταριάς οποτε δεν έχει πολυ κουνημα και καθολου ηχο...

Το οτι συγκρατειτε με 2 κλιπς μονο την κανει πανευκολη στο βάλε βγαλε...πχ μιλαγα με τον Γιάννη που πηρε την ιδια χθες και ηθελα να δω κατί με το ενα χερι ελυσα τα κλιπς και σηκωσα να δω κατι στον χωρο της μπουκάλας...

Πιστευω ποιο πολυ χρονο θα θελεις να την διπλωσεις να την βαλεις καπου την κουκουλα οταν ψηνεις παρα το βαλε βγαλε... 

Αν ειναι αδιαβροχη και αν καθαριζει ευκολα δεν μπορώ να σου πω ισως σε βαθος χρονου... 

IMG_20210317_205845_resized_20210318_113005505.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gdeli είπε

 

Ερωτήσεις προς τους δύο "κουκουλοφόρους":

1. Πώς ασφαλίζουν για να μην τις πάρει ο άερας; Στην περιοχή μου φυσάει συχνά και πολύ (προχθες ο αέρας έριξε την καμινάδα μας π.χ.)

2. Είναι εύκολο να τις μπαινοβγάλεις στην ψησταριά; Τώρα πχ απλώς ανοίγω την μπουκάλα, σηκώνω το καπάκι και πετάω πχ δυο πίτες μέσα ή το ψωμί μου να το ζεστάνω από την κατάψυξη. Φοβάμαι ότι για κάτι τέτοια θα χρησιμοποιώ τον φούρνο αν δεν είναι εύκολη η αφαίρεση - επανατοποθέτηση.

3. @costas_ Πλένεται εύκολα; Δεν θυμάμαι αν σε είχα ρωτήσει και για το πόσο αδιάβροχη είναι.

Θα σου πω για του Lerroy που την έχω 6 μήνες.

1. αν έχεις τόσο δυνατό αέρα ότι και να βάλεις θα την σηκώσει. Μάλλον πρέπει να δέσεις και την ψησταριά :) Η κουκούλα έχει βέλκρο κάτω οπότε μπορείς να την δέσεις εκεί, αλλιώς με ένα λάστοιχο (χταπόδι αυτοκινήτου) αν έχει πολύ αέρα. 

2 πιάνεις τις 2 άκρες δεξιά αριστερά σαν να είναι πουκάμισο και την σηκώνεις επάνω. Το ίδιο και στην τοποθέτηση. Τον χειμώνα γίνεται ποιο εύκολα η διαδικασία γιατί σκληραίνει το πλαστικό κάλυμμα.

Η ποιότητά της είναι επαρκής για τα 12 € που έχει. Σίγουρα υπάρχουν και καλύτερες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giannislazy είπε

Και μένα προστατευμένη θα είναι απλα πήρα μια φτηνή κουκούλα για σκονη και για τις λιγες σταγονες βροχής που θα περασουν στο μπαλκόνι. Γιαυτο είπα για την 13ε κουκούλα.

Φιλε μου δεν ειναι κουκουλα αυτη , σκεπασμα ειναι.

Αφου τα πλαινα ειναι  ανοικτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Πιστευω ποιο πολυ χρονο θα θελεις να την διπλωσεις να την βαλεις καπου την κουκουλα οταν ψηνεις παρα το βαλε βγαλε... 

Απλα χωσε την μεσα στη ντουλαπα που εχεις εκει διπλα, σιγα μην καθεσαι να τη διπλωνεις καθε φορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Φιλε μου δεν ειναι κουκουλα αυτη , σκεπασμα ειναι.

Αφου τα πλαινα ειναι  ανοικτα.

εννοείται μπροστά στην custom made original κουκούλα της αντιπροσωπείας φαίνεται πρόχειρη η κουκούλα του Leroy. γι'αυτό η μία κάνει 12 και η άλλη 80+€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά παρατηρώ ότι δεν υπάρχει κίνηση στις στρόγγυλες τύπου aoutdoorcheff.

Επειδή είμαι στο ψάξιμο και σε ένα κατάστημα που ρώτησα ο πωλητής μου είπε και προτεινέ  μόνο στρογγυλές για μηδενικές αναφλέξεις και πιο εύκολο καθαρίσμα. 

Στο μάτι εχω βάλει 

https://www.skroutz.gr/s/11234839/Outdoorchef-Leon-570-G.html 

https://www.skroutz.gr/s/11205645/Outdoorchef-Ascona-570G.html

 

Κανενας που να εχει κάποια από αυτές να μου πει την γνώμη του?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lidl βγάζει καποιες φορες κουκούλες για bbq σε 3 μεγεθη

Αρκετα ποιοτικό και βαρυ το υλικο, επιαης ειναι και αδιάβροχο. 

Κοατος αν θυμάμαι γυρω στα 10ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, niktac είπε

Κανενας που να εχει κάποια από αυτές να μου πει την γνώμη του?

Κάποιο παιδί παρήγγειλε πριν μερικές μέρες και νομίζω έχουν αλλά 1-2 μέλη. Κάνε λίγο υπομονή να παραλάβει ο φίλος που πήρε τώρα να γράψει εντυπώσεις.

Έψαξα αλλά δεν βρήκα βίντεο για το πώς λειτουργεί, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως δεν έχει καθόλου αναφλεξεις που λένε.

Όπως έγραψα και λίγες σελίδες πίσω, για μένα το αρνητικό με αυτό το σχήμα είναι ότι σε περιορίζει στο τι θα μαγειρέψεις. Μπορείς δλδ να βάλεις ένα ταψί να κάνεις κάτι indirect? Μπορείς να βάλεις σούβλα? Μπορείς να κάνεις low and slow? Αν ήταν απλή με κάρβουνα θα έκανες ότι ήθελες μιας και μπορείς να βάλεις τα κάρβουνα όπου θες και να δημιουργήσεις ζώνες. Εδώ έχουμε σταθερούς καυστήρες οπότε περιοριζόμαστε. Αντιθέτως σε μια κλασική αερίου με 3 καυστήρες κάνεις ότι θες και έχεις πολύ μεγαλύτερο χώρο. Τη μετατρέπεις μέχρι και σε κάρβουνου αν θες για πιο extreme καταστάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα να πάρω μπουκάλα από τον platinum dealer Outdoorchef στην Γλυφάδα. Χωρίς διάθεση διαφήμισης. 

με την ευκαιρία είδα στην χώρο του τις ψησταριές που είχε. αν κάποιος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε ψησταριά γενικά, καλύτερα να τις δει από κοντά. 

Πολύ καλή επιλογή η στρογγυλή που είδα. Όντως ο καθαρισμός φαίνεται πολύ ποιο εύκολος λόγω σχεδιασμού και κάδου. Όπως το είδα, περιμετρικά έχει ένα κωνικό ταψί που λειτουργεί σαν λιποσυλλεκτης και προστατεύοντας κάδο και καυστήρες οδηγεί όλα τα λίπη στο ταψακι κάτω στο κέντρο. Λεπτομέρειες για καυστήρες δε ρώτησα. πάντως για κλασσικό ψήσιμο νομίζω είναι πολύ καλή επιλογή. Όλα τα άλλα, έμμεσα σούβλες θα λείψουν αλλά δεν για όλους απαραίτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...