Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, giannislazy είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόντρα για το θέμα ΚΟΥΚΟΥΛΑ. 

Πάντως μπήκα στο skroutz και για την Napoleon 525 δεν βρήκα κάτι κάτω από 104€. https://www.skroutz.gr/s/23959353/Napoleon-Κάλυμμα-Ψησταριάς-για-Rogue-525.html

Πάντως και αυτή του Leroy τα καλύπτει όλα και τα πλαινά όπως την έχω κι εγώ στην φώτο. 

Όταν κάποιος έχει γνώμη πιθανώς άλλη από τη δική σου θεωρείς ότι σε κοντράρει;;;

Και γιατί να ξέρω ότι έχεις την Napoleon ;;

εγω κοίταξα για τη δική μου και έχει 58 ευρώ. Κουμάντο δεν θα σου κάνω στη τσέπη σου , ότι  θέλεις παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/3/2021 στις 10:00 ΜΜ, ilpapacha είπε

Νομίζω ότι με αυτό θα κάνεις δουλειά

https://camping-megastore.gr/el/ygraerio-gas/paroxes-aeriou/rakor-gia-elliniki-fiali-ygraerioy-apo-germaniko-rythmisti-p-17333.html

Κάνε μια επικοινωνία με το κατάστημα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κόψεις λάστιχο και να αλλάξεις ρυθμιστή.

Προφανώς η ψησταριά είναι στημένη έτσι, ώστε να δουλεύει στα 50mbar σύμφωνα με τις γερμανικές προδιαγραφές, όποτε ο αντάπτορας είναι η καλύτερη λύση θεωρώ.

Από αυτές που αναφέρεις, νομίζω η πιο στιβαρή κατασκευή είναι η Landmann. Η Kenton έχει αναφερθεί αρκετές φορές, ως αξιόλογη επιλογή στα χρήματα της.

Για την blackbull δεν έχω ακούσει κάτι, αλλά βλέπω ότι την έχουν/φέρνουν μόνο 2 καταστήματα.

Θα πρέπει να δεις, τελικά τι ποσό θέλεις/μπορείς να δώσεις, τις εγγυήσεις, τα αξεσουάρ και αναλόγως να προχωρήσεις.

Στα 439€ υπάρχει και η campingaz

https://www.skroutz.gr/s/4660735/Campingaz-3-Series-Classic-LS-Plus.html

 

@ilpapacha Να σαι καλά για την απάντηση. Πλεόν μετά απο ώρες "καψίματος" μεταφορικά και κυριολεκτικά με τόσες ψησταρίες και σελίδες που διάβασα λεώ να κάνω την υπέρβαση για weber spirit II. Σκέφτηκα να περιμένω μπας και βγει η Ε-310 κοντά στα 550 αλλά είδα μόλις την προσφορά που ανέβασε ο φίλος @skskre από praktiker για την Ε-210 στα 475 που τόσο παίζει και γερμανία απ οτι είδα idealo.

Στο δια ταύτα, πιστεύετε θα χάσω πολλά αν πάω σε 2 καυστήρες?

Την θέλω για 2-4 άτομα και μια στο τόσο όταν μαζευόμαστε παρέα ~10 ατομών να κάνω δουλειά μου και ας αργώ λίγο παραπάνω...

 

3 ώρες πριν, skskre είπε

image.png.ff0af76fef21782f483241dc14315656.pngΑν ενδιαφέρει κάποιον......

Δές και αυτό https://www.praktiker.gr/p/psistaria-ygraeriou-weber-q-2200-102401

 

Επεξ/σία από mixomoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mixomoras είπε

Στο δια ταύτα, πιστεύετε θα χάσω πολλά αν πάω σε 2 καυστήρες?

Νομίζω ότι δε θα χάσεις τίποτε σχετικά με τη χρήση για την οποία την προορίζεις.

Αν ήθελες να κάνεις τίποτα πιο ψαγμένα πράγματα τότε ίσως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Και γιατί να ξέρω ότι έχεις την Napoleon ;;

εγω κοίταξα για τη δική μου και έχει 58 ευρώ. Κουμάντο δεν θα σου κάνω στη τσέπη σου , ότι  θέλεις παίρνεις.

Η παρεξήγηση έγινε γιατί o @giannislazy γράφει ξεκάθαρα στο post του ότι είναι για την Napoleon 525. Μάλλον δεν το πρόσεξες και απαντώντας ότι η μαμά κάνει τόσο λίγο στο skroutz, ήταν σαν να αναφέρεσαι όντως στην Napoleon 525. Εγώ γι' αυτό σε ρώτησα για το link. Τελικά too good to be true δυστυχώς, οι μαμίσια είναι πανάκριβη στις Napoleon.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mixomoras είπε

@ilpapacha Να σαι καλά για την απάντηση. Πλεόν μετά απο ώρες "καψίματος" μεταφορικά και κυριολεκτικά με τόσες ψησταρίες και σελίδες που διάβασα λεώ να κάνω την υπέρβαση για weber spirit II. Σκέφτηκα να περιμένω μπας και βγει η Ε-310 κοντά στα 550 αλλά είδα μόλις την προσφορά που ανέβασε ο φίλος @skskre από praktiker για την Ε-210 στα 475 που τόσο παίζει και γερμανία απ οτι είδα idealo.

Στο δια ταύτα, πιστεύετε θα χάσω πολλά αν πάω σε 2 καυστήρες?

Την θέλω για 2-4 άτομα και μια στο τόσο όταν μαζευόμαστε παρέα ~10 ατομών να κάνω δουλειά μου και ας αργώ λίγο παραπάνω...

 

 

Θα σου έλεγα να κάνεις λίγο υπομονή για την 310 αν δεν την βιάζεσαι. Για 75€ διαφορά και για την μεγαλύτερη επιφάνεια ψησίματος προσωπικά θα περίμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, niktac είπε

Γενικά παρατηρώ ότι δεν υπάρχει κίνηση στις στρόγγυλες τύπου aoutdoorcheff.

Επειδή είμαι στο ψάξιμο και σε ένα κατάστημα που ρώτησα ο πωλητής μου είπε και προτεινέ  μόνο στρογγυλές για μηδενικές αναφλέξεις και πιο εύκολο καθαρίσμα. 

Στο μάτι εχω βάλει 

https://www.skroutz.gr/s/11234839/Outdoorchef-Leon-570-G.html 

https://www.skroutz.gr/s/11205645/Outdoorchef-Ascona-570G.html

 

Κανενας που να εχει κάποια από αυτές να μου πει την γνώμη του?

 

Καλημέρα φίλε μου, ωραίες επιλογές και οι 2. Eγώ προσωπικά δεν ήθελα να ξεφύγω στο budget και πήρα την Leon 570G. Όντως λειτουργεί έτσι όπως περιγράφει τοποθετώντας το χωνί ίσα ή ανάποδα (για έμμεσο και άμεσο ψήσιμο αντίστοιχα). Ειλικρινά το μόνο κακό που έχει στη λειτουργία άμεσου ψησίματος είναι πως η επιφάνεια ψησίματος περιορίζεται αρκετά στη μέση (από 57cm γυρω στα 30) οπότε δεν μπορείς να ψήσεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα έτσι, αλλά δε σε νοιάζει ιδιαίτερα αυτό γιατί είναι πολύ γρήγορη. Κατά τα άλλα είναι πάααρα πολύ δυνατή και δεν της φαίνεται (320-330 στο έμμεσο και πάνω από 360 στο άμεσο για πλάκα!) Πολύ έυκολη στο καθάρισμα επίσης γιατι ο καυστήρας μένει καθαρός, ενώ τα υπόλοιπα μέρη τα καθαρίζεις όλα μέσα σε ένα τεταρτάκι μαξ. Όποια από τις 2 και να πάρεις θα μείνεις φουλ ευχαριστημένος, αλλά γλιτώνεις τα 100€ για αξεσουάρ και πας στη Leon θεωρώ. Η Ascona θα σου δώσει κάποιες δυνατότητες ακόμα με το μικρό καυστηράκι αλλά για μένα τουλάχιστον δεν είναι και τόσο σημαντικές, αλλά περί ορέξεως....  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stratos_92 είπε

Καλημέρα φίλε μου, ωραίες επιλογές και οι 2. Eγώ προσωπικά δεν ήθελα να ξεφύγω στο budget και πήρα την Leon 570G. Όντως λειτουργεί έτσι όπως περιγράφει τοποθετώντας το χωνί ίσα ή ανάποδα (για έμμεσο και άμεσο ψήσιμο αντίστοιχα). Ειλικρινά το μόνο κακό που έχει στη λειτουργία άμεσου ψησίματος είναι πως η επιφάνεια ψησίματος περιορίζεται αρκετά στη μέση (από 57cm γυρω στα 30) οπότε δεν μπορείς να ψήσεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα έτσι, αλλά δε σε νοιάζει ιδιαίτερα αυτό γιατί είναι πολύ γρήγορη. Κατά τα άλλα είναι πάααρα πολύ δυνατή και δεν της φαίνεται (320-330 στο έμμεσο και πάνω από 360 στο άμεσο για πλάκα!) Πολύ έυκολη στο καθάρισμα επίσης γιατι ο καυστήρας μένει καθαρός, ενώ τα υπόλοιπα μέρη τα καθαρίζεις όλα μέσα σε ένα τεταρτάκι μαξ. Όποια από τις 2 και να πάρεις θα μείνεις φουλ ευχαριστημένος, αλλά γλιτώνεις τα 100€ για αξεσουάρ και πας στη Leon θεωρώ. Η Ascona θα σου δώσει κάποιες δυνατότητες ακόμα με το μικρό καυστηράκι αλλά για μένα τουλάχιστον δεν είναι και τόσο σημαντικές, αλλά περί ορέξεως....  

Και ενώ για την Leon 570 πήγα αλλά με βάλε σε σκέψεις για την ascona γιατί μου είπε οτι είναι πολύ καλύτερη στο έμμεσο.

Η μπουκάλα σου χωράει απο κάτω?  γενικά σαν επιφάνια ψησίματος ειναι ολόιδιες, σαν γενικο ογκώς η acona είναι λίγο μεγαλύτερη

 

Και επίσης το ότι δεν έχουν ράφι συντήρησης (που κραταει ζεστά τα κρέατα) με χαλάει λιγο...

Επεξ/σία από niktac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, niktac είπε

Και ενώ για την Leon 570 πήγα αλλά με βάλε σε σκέψεις για την ascona γιατί μου είπε οτι είναι πολύ καλύτερη στο έμμεσο.

Η μπουκάλα σου χωράει απο κάτω?  γενικά σαν επιφάνια ψησίματος ειναι ολόιδιες, σαν γενικο ογκώς η acona είναι λίγο μεγαλύτερη

 

Και επίσης το ότι δεν έχουν ράφι συντήρησης (που κραταει ζεστά τα κρέατα) με χαλάει λιγο...

Τη μπουκάλα τη βάζεις στο πίσω μέρος της ταβλας που έχει η ψησταριά κάτω. Ο σκελετός έχει μια στρογγυλή εγκοπή και η μπουκάλα φωλιάζει εκεί και μετά τη στερεώνεις με έναν ιμάντα που έχει μέσα στη συσκευασία, απλός τρόπος αλλα στερεώνεται άψογα. Δεν ενοχλεί καν και αφήνει πάρα πολύ χώρο από κάτω για να έχεις ένα κουτί με τα συνεργα σου και την πλαϊνή ταβλα μπαμπού που έχω πάρει. Δεν έχω φωτογραφία τωρα να σου στείλω καθώς δεν είμαι στο σπίτι αλλά μπορώ να ανεβάσω μια αργότερα!

Τωρα για το ράφι συντήρησης που λες ισχύει πως είναι λιγο πλήγμα για κάποιους. Εμένα προσωπικά βεβαια που την έχω κάψει καμια 10ρια φορές μέχρι τώρα, δεν μου έχει λείψει να σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν κάνει η άουτντορσεφ είναι η σούβλα.

Όλα τα άλλα τα κάνει μια χαρά όπως το έμμεσο. Βασικά έτσι ψήνει, και δεν έχει και ανάγκη από βαριά μαντεμένια σχάρα.

Είναι εξαιρετική επιλογή. Εγώ θα διάλεγα αυτήν που έχει και τον μικρό καυστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Ενημέρωση σχετικά με την πρόοδο σχετικά με την ψησταριά...

Έχω παραλάβει τον ανταπτορα (γερμανική σε ελληνική) μπουκάλας από Θεσσαλονίκη...πήρα και μπουκαλα σήμερα και έκανα σύνδεση...

Ναι καλα...σιγά μην δούλευε... :(

ο ανταπτορας δεν σφίγγει ούτε στην πλευρά της μπουκάλας ούτε στην πλευρά του ρυθμιστή...άχριστος εντελώς...

Ποιο καλά σφίγγει ο ρυθμιστής στην μπουκάλα κατευθείαν αντί ο ανταπτορας...στην ουσία είτε η διαφορά είναι 1-2χιλιοστα μαξ στις διαμέτρους μεταξυ μπουκάλας και ρυθμιστή... Φανταστείτε με λίγο τεφλόν κατάφερα και την κουμπωσα σχετικά και έκανα ένα ανανά γρήγορα 2-3 λεπτα να δω αν όλα καλά με την ψησταριά...και έσβησα γιατί είχε διαροουλα...

Είμαι σε σκέψη να δώσω 10ευρω να αλλάξω ρυθμιστή να τελειώνω...δεν φαντάζομαι ότι θα παίζει ρόλο..

Αύριο θα επικοινωνήσω με το κατάστημα της θεσαλονικης...να δω τι θα μου πούνε...

 

 

Λοιπόν για την αποκατάσταση της αλήθειας σχετικά με το προβλημα που αντιμετώπισα σχετικά με την σύνδεση...ειχα ακολουθήσει το λινκ καποιου παλικαριού απο εδώ 5-10 σελίδες πισω χωρίς να δώσω πολύ σημασία...αυτό ηταν λάθος...

Μολις μιλησα με το κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και μου είπε,

το εξαρτημα 0926, κάνει για σύνδεση Γερμανικής μπουκάλας σε ελληνικό ρυθμιστή

https://gas24.gr/index.php?route=product/search&search=0926&description=true

ενώ επρεπε να πάρω το 0924 που κανει Γερμανικό ρυθμιστή σε ελληνική μπουκάλα...

https://gas24.gr/en-gb/greek-bottle-adapter-in-german.html?search=0924

Προς τιμήν τους παρότι την χοντρή την έκανα εγώ το κατάστημα προσφέρθηκε να στείλει κουριερ να πάρει πίσω το λάθος εξάρτημα και να μου αφήσει το σωστό...εντελώς δωρεάν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Λοιπόν για την αποκατάσταση της αλήθειας σχετικά με το προβλημα που αντιμετώπισα σχετικά με την σύνδεση...ειχα ακολουθήσει το λινκ καποιου παλικαριού απο εδώ 5-10 σελίδες πισω χωρίς να δώσω πολύ σημασία...αυτό ηταν λάθος...

Μολις μιλησα με το κατάστημα στην Θεσσαλονίκη και μου είπε,

το εξαρτημα 0926, κάνει για σύνδεση Γερμανικής μπουκάλας σε ελληνικό ρυθμιστή

https://gas24.gr/index.php?route=product/search&search=0926&description=true

ενώ επρεπε να πάρω το 0924 που κανει Γερμανικό ρυθμιστή σε ελληνική μπουκάλα...

https://gas24.gr/en-gb/greek-bottle-adapter-in-german.html?search=0924

Προς τιμήν τους παρότι την χοντρή την έκανα εγώ το κατάστημα προσφέρθηκε να στείλει κουριερ να πάρει πίσω το λάθος εξάρτημα και να μου αφήσει το σωστό...εντελώς δωρεάν.

Αν δεν κάνω λάθος πιό πάνω έγραψες ότι έκανες μια προσπάθεια σύνδεσης ήδη...

Θα έλεγα να εξετάσεις προσεκτικά τις βόλτες στον ρυθμιστή αλλά και την φιάλη, μήπως έχουν "πληγωθεί" από αυτό το βίδωμα, για να αποφύγεις τα χειρότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, PJK είπε

Αν δεν κάνω λάθος πιό πάνω έγραψες ότι έκανες μια προσπάθεια σύνδεσης ήδη...

Θα έλεγα να εξετάσεις προσεκτικά τις βόλτες στον ρυθμιστή αλλά και την φιάλη, μήπως έχουν "πληγωθεί" από αυτό το βίδωμα, για να αποφύγεις τα χειρότερα.

εκανα αρκετές προσπάθειες...

τα πάσα και οι βολτες ειναι ολά μια χαρά έλεγξα και στον ρυθμιστή, στην μπουκάλα καθώς και στον αντάπτορά...

γιατί στην ουσία δεν μπορούσε να σφίξει αρα και να ζορίσει τα πάσα/βολτες...

με το τεφλόν "εσφιξε" τοσο ωστε να μην φευγει όλο το αέριο...

 

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία. Για να είσαι σίγουρος όμως, όταν παραλάβεις το σωστό, βίδωσέ το πρώτα με το χέρι στην φιάλη χαλαρά και μετά αφού το βγάλεις από την φιάλη στον ρυθμιστή για να δεις ότι βιδώνει γλυκά και χωρίς αίσθηση "αγριάδας" στο χέρι,  πριν το τοποθετήσεις κανονικά με τις φλάντζες. Καλά ψησίματα.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...