Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, adnis είπε

Εγώ, μετά από ερωτήσεις σε συναγωνιστή εδώ μέσα, πήγα σε μαγαζί με εργαλεία και πήρα μια απλή σούβλα τετράγωνη 8χιλ. και ένα μοτεράκι. το μόνο έξτρα που έκανα ήταν να κάνω οδηγούς εκεί που πατάει η σούβλα πάνω στην ψησταριά και να την κόψω γιατί ήταν κοντά στο 1,70.Βέβαια η σούβλα που πήρα εγώ δεν είναι ανοξείδωτη, αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

Κοστος 30-35ευρω και με πολυ πιο δυνατο μοτερ που μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε μεγαλη σουβλα για αρνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

To kyso.gr (weber hellas) ζηταει 180€. Νομιζω σε αλλα θα ειναι κατω απο 100€.

τοσα ζηταει και το bbq.gr για τον καθαρισμο...

υπαρχει μονο ενας στην αργυρουπολη που μου ειπε 90-100ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

τοσα ζηταει και το bbq.gr για τον καθαρισμο...

υπαρχει μονο ενας στην αργυρουπολη που μου ειπε 90-100ε.

https://www.psistis.gr/Καθαρισμός-ψησταριάς

Ερχονται στο χωρο σου και το κανουν και φοβερη τιμη. Βεβαια δεν ξερω σε τι βαθμο την καθαριζουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κοστος 30-35ευρω και με πολυ πιο δυνατο μοτερ που μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε μεγαλη σουβλα για αρνι.

Πσσσσσς! Πολύ ωραία φαίνεται! Ιδιαίτερα η βάση του μοτέρ! 😎 Θες να μας πεις και οδηγίες/ υλικά / κόστος?

Σε σχέση με του Leroy που έστειλε ο @panossubs7 και του Amazon.de που έστειλε ο @adnis 2 posts πίσω, το μόνο που φαίνεται να λείπουν είναι οι πιρούνες. Από την άλλη η custom λύση ειναι καλή γιατί και να χαλάσει το μοτέρ απλά παίρνεις καινούργιο, ενώ στις άλλες παίζει να το πετάς όλο.

Και εγώ πάντως για αυτή του Leroy το σκεφτόμουν οπότε αν ξέρει κανείς αν ταιριάζει με Spirit II 310 ας μας πει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, remalis είπε

Θες να μας πεις και οδηγίες/ υλικά / κόστος?

Παιρνεις ενα μοτερ αρνιου 20€ περιπου. Αν θες να το εχεις μονο για εδω παρε κοκορετσιου με 15€. Μετα παιρνεις μια σουβλα κοκορετσιου με κοστος κατω απο 10€ και μερικα πιρουνακια που εχουν 0,50-2€. 

Η σουβλα θα ειναι λογικα μακρια, οποτε θα θελει κοψιμο, εκτος αν βρεις κοντη. Επισης ειναι τετραγωγη, οποτε οταν την παρεις θα την ακουμπησεις πανω στην ψησταρια σου, θα σημαδεψεις με ενα μαρκαδορο τα δυο σημεια που καθεται πανω στην ψησταρια και θα πας σε ενα σιδερα/τορναδορο να στην τροχισει και να γινει στρογγυλη εκει που εχεις κανει τα σημαδια. Αν εχεις dremel το κανεις μονος σου. Εγω ειχα και το εκανα μονος μου σε 5-10 λεπτα. Αν εχεις καμια μεταλικη λιμα, παλι γινεται.

Θεωρω οτι για 2-3 φορες το χρονο που θα χρειαστει ειναι η καλυτερη λυση.

Στο τελος, θα βρεις τα δυο πιο αχρηστα βιβλια που εχεις και θα τους δωσεις λιγο αξια, με το να κρατανε το μοτερ στο σωστο υψος.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα στρογγυλή κοκορετσιού σούβλα. Μόνο κόψιμο θα κάνω στην σούβλα γιατί είναι 150εκ σίγουρα. Φτιάχνω και μια βάση απλή ξύλινη για το κατάλληλο ύψος στο μοτεράκι και είμαι κομπλέ. Δεν χρειάζεται νομίζω πολλά πολλά. Δεν πρόκειται να κάνω κάτι παραπάνω από κοντοσούβλι κοκορέτσι. Για κάτι άλλο θα έχουμε το χωριό ορεινά Φωκίδας με ντόπια αρνιά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Κοστος 30-35ευρω και με πολυ πιο δυνατο μοτερ που μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε μεγαλη σουβλα για αρνι.

Τα έσπασες με την "Εισαγωγή στη UML" συνάδελφε...🤣

Ναι όπως φαίνεται το να πατεντάρεις μια δικιά σου είναι η καλύτερη λύση!

Εμένα με κάλυψες έτσι θα παίξω, αλλά με "Διαχείριση Έργων Πληροφορικής"...!😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταστικά! πολύ βοηθητικές οδηγίες. Το μόνο δύσκολο είναι να βρεις ένα καλό άχρηστο βιβλίο! 😆 (υπάρχει μεγάλη γκάμα από τη σχολή)

Και όντως για τις 2-3 φορές το χρόνο δε χρειάζεται παραπάνω. Εκτός αν θες να κάνεις κανένα κοτόπουλο σούβλας. Αν και λογικά καλύτερα να το κάνεις με το κουτάκι μπύρας το κοτόπουλο φαντάζομαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, remalis είπε

Αν και λογικά καλύτερα να το κάνεις με το κουτάκι μπύρας το κοτόπουλο φαντάζομαι.

Αυτά είναι όλα υποκειμενικά. Για μένα κοτόπουλο σούβλας δεν με τρελανε ποτέ. Είτε σχάρα, είτε με μπύρα που το έχω κάνει ορθιο στον φούρνο. Τώρα που έχουμε το BBQ θα το κάνω και εκεί έτσι με το κουτάκι μπύρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοτοπουλο νομιζω 100φορες καλυτερη η σουβλα. Η λογικη ειναι οτι γυριζει γυρω γυρω και τα ζουμια που τρεχουν πανε παντου, ακομα και στο στηθος και το κανει νοστιμο. Το κουτακι μπυρας ειναι υπερεκτιμημένο για μενα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Κοστος 30-35ευρω και με πολυ πιο δυνατο μοτερ που μπορεις να το χρησιμοποιησεις και σε μεγαλη σουβλα για αρνι.

 Διαχρονική αξία το βίντεο του @SagoniasSlutRos με το μοτέρ πάνω στην UML. Είναι η επιτομή του "από την θεωρία στην πράξη".

Εν τω μεταξύ, πολλοί πληροφορικάριοι έχουμε μαζευτεί εδώ μέσα. Μήπως να κάνουμε κάνα meetup "Η επιστήμη της Πληροφορικής και η επιρροή της στη σύγχρονη τέχνη τους ψησίματος"? 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, schaliasos είπε

Εν τω μεταξύ, πολλοί πληροφορικάριοι έχουμε μαζευτεί εδώ μέσα. Μήπως να κάνουμε κάνα meetup "Η επιστήμη της Πληροφορικής και η επιρροή της στη σύγχρονη τέχνη τους ψησίματος"? 😁

το λεγόμενο meatup 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geor92 είπε

Έχω σοκαριστεί με τη Weber 210 που έδινε το Praktiker στα 475 που ζητάνε 40 ευρώ μεταφορικά (!!) για να στην αφήσουν στο πεζοδρόμιο κιόλας...

Είσαι σίγουρος? Εμένα μου ζήτησαν 10 στο πεζοδρόμιο και 20 να την ανεβάσουν σε όροφο και ήταν και μονταρισμένη κιόλας!

Εκτός αν είσαι εκτός Αθήνας οπότε δεν γνωρίζω για τα μεταφορικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...