Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/3/2021 στις 7:55 ΜΜ, 19714876 είπε

Για napoleon Το έψαξα στην Κύπρο αλλά οι τιμές τους ξεφεύγουν δεν ξέρω για Ελλάδα. Την συγκεκριμένη campingaz την βρίσκω στα €650. Πάντα μιλάω για τιμές υπάρχουν στην Κύπρο. 

Φίλε επειδή και εγώ παρακολουθώ το θέμα και θέλω να ξεφύγω από το κάρβουνο ενδιαφέρομαι για ναπολεον στην Κύπρο. Από πού βρήκες αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμή στα θερμόμετρα ΙΚΕΑ...είχα πάρει δύο...

Τιμή 8.99€ έκαστο

Έγινε δοκιμή σήμερα με βραστό νερό...

Μετρήθηκε τόσο η ακρίβεια όσο και σε ταχύτητα μέτρησης τους...

1. Ακρίβεια μέτρησης...

Ακριβώς στους 100 με ένα ανέβασμα στους 101 για πολύ λίγο και μετά ξανά στους 100 και τα 2 σε 5 δοκιμές που έκανα στο καθένα...

2. Ταχύτητα μέτρησης...

Το ένα επαναλαμβανόμενα από 30-35 βαθμούς στους 100 σε 11δευτερολεπτα

Το δεύτερο από 30-35 σε 100 σε 18δευτερολεπτα 

Και τα 2 μετρήθηκαν από 5 φορές...

Προσωπικά είμαι οκ...αλλά μιας και Δεν έχωπροηγούμενη εμπειρία σε τέτοια πράγματα ακούω γνώμες ποιο ειδικών...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε το πρώτο καταλαβαίνει πιο αμεσα την αλλαγη θερμοκρασίας οποτε ειναι καλυτερο για κρεατα που θες ακρίβεια κ δε θες να ξεπεράσεις ορια. 11 με  18 δευτερα είναι 40 % διαφορά ,δε θα το ελεγα αμελητέο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sndev είπε

ε το πρώτο καταλαβαίνει πιο αμεσα την αλλαγη θερμοκρασίας οποτε ειναι καλυτερο για κρεατα που θες ακρίβεια κ δε θες να ξεπεράσεις ορια. 11 με  18 δευτερα είναι 40 % διαφορά ,δε θα το ελεγα αμελητέο..

Πρακτικά τι σημαινει αυτό στο ψησιμό...?

Προσωπικά το θεωρώ οκ...γιατι το βαζεις και το αφηνεις εκει...να μετράει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι, για οποιους ενδιαφερονται, σε οτι αφορα τον γενικο καθαρισμο της Weber Q2200, στις φωτογραφιες φενεται πως ηταν πριν την καθαρισω και μετα. Ειναι ευκολη οπως ειπα στο καθαρισμα. Μου πηρε καποιες ωρες.

thumbnail.jpeg-18.jpg

thumbnail.jpeg-17.jpg

thumbnail.jpeg-16.jpg

thumbnail.jpeg-15.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Πρακτικά τι σημαινει αυτό στο ψησιμό...?

Προσωπικά το θεωρώ οκ...γιατι το βαζεις και το αφηνεις εκει...να μετράει...

εκανα σημερα μοσχαρισια οριμανσης 115 ημερών. ηθελα 58 βαθμούς τελική. το θερμόμετρο με το πρόγραμμα βαση θερμοκρασιας κ χρόνου ψησιματος αρχισε να βαραει να το βγάλω στους 54 παρα. λεω παρα γτ το παρακολουθουσα κ ηταν 53 ηδη καποια αρκετα δευτερόλεπτα. μεχρι να ανοιξω καδο σβησω εν τελη βγηκε στους 54. στο ρεστ εκτος φωτιας εφτασε οριακα 60. 

καταλαβαίνεις οτι εαν κάτι δεν αντιδραει γρηγορα θα χει παει 54 κ θα δειχνει 53 για αρκετο χρονο συνδυαστικά τωρα κ αν εχεις δυνατη φωτια 250 260 (εγω ημουν 200-210) δε προλαβαινεις τους χρονους απο το 53 στο 55. αν λοιπον εβγαλα στο 54 κ πηγε 60 τοτε στους 55 θα πηγαινε 62 (την εχω πατησει παει εκθετικά.. εχω βγάλει στους 56 πειραματικα σε διαφορετικο κοματι πάχους κ μοσχαριού το καλοκαιρι κ εφτασε 68 ..).

το 62 με το αρχικο 58 που ζητούσα κ σε γευση κ σε υφη εχει μεγαλη διαφορα στη μοσχαρισια. οποτε στο παραδειγμα μου δεν ειναι απλα αφηνεις κ γράφει.  αν τωρα κανεις κοτοπουλο που οταν φτασει 75 θα παει 76 η χοιρινο που απλα θες να περασεις το safe της σαλμονελας σκασιλα σου μεγάλη απλα γράφει. οταν φτιαχνεις όμως κατι που ειναι ιδιαίτερο κ κοστίζει 60ευρω  το κιλο στη καλύτερη η το κανεις μια στο τοσο απλα θες να βγει οσο.καλυτερο γίνεται κ οχι στο περίπου

ξεκαθαρα εχει  να κανει με τις συνηθειες σου εγω που τρωω 1 φορα τη βδομάδα burger blank angus ε ρε συ θελω να βγει 60 νταν ουτε 62 ουτε 58! ε θα χω καλο θερμόμετρο σε bao buns με πανσετουλα κλαιν μαιν εκει η ακρίβεια

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απ' ότι κατάλαβα από το πολύ τρίψιμο να φύγει η καμμένη λαδιλα έγινε λείο το εσωτερικό του κάδου ψησίματος, το οποίο ήταν λίγο τραχύ. Με λίγα λόγια ίσως έβγαλα κάποιο coating που ίσως είχε ή απλά γυαλισα το τραχύ cast aluminum. Ελπίζω να μην έκανα βλακεία. Θα δείξει ο χρόνος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sndev είπε

εκανα σημερα μοσχαρισια οριμανσης 115 ημερών. ηθελα 58 βαθμούς τελική. το θερμόμετρο με το πρόγραμμα βαση θερμοκρασιας κ χρόνου ψησιματος αρχισε να βαραει να το βγάλω στους 54 παρα. λεω παρα γτ το παρακολουθουσα κ ηταν 53 ηδη καποια αρκετα δευτερόλεπτα. μεχρι να ανοιξω καδο σβησω εν τελη βγηκε στους 54. στο ρεστ εκτος φωτιας εφτασε οριακα 60. 

καταλαβαίνεις οτι εαν κάτι δεν αντιδραει γρηγορα θα χει παει 54 κ θα δειχνει 53 για αρκετο χρονο συνδυαστικά τωρα κ αν εχεις δυνατη φωτια 250 260 (εγω ημουν 200-210) δε προλαβαινεις τους χρονους απο το 53 στο 55. αν λοιπον εβγαλα στο 54 κ πηγε 60 τοτε στους 55 θα πηγαινε 62 (την εχω πατησει παει εκθετικά.. εχω βγάλει στους 56 πειραματικα σε διαφορετικο κοματι πάχους κ μοσχαριού το καλοκαιρι κ εφτασε 68 ..).

το 62 με το αρχικο 58 που ζητούσα κ σε γευση κ σε υφη εχει μεγαλη διαφορα στη μοσχαρισια. οποτε στο παραδειγμα μου δεν ειναι απλα αφηνεις κ γράφει.  αν τωρα κανεις κοτοπουλο που οταν φτασει 75 θα παει 76 η χοιρινο που απλα θες να περασεις το safe της σαλμονελας σκασιλα σου μεγάλη απλα γράφει. οταν φτιαχνεις όμως κατι που ειναι ιδιαίτερο κ κοστίζει 60ευρω  το κιλο στη καλύτερη η το κανεις μια στο τοσο απλα θες να βγει οσο.καλυτερο γίνεται κ οχι στο περίπου

ξεκαθαρα εχει  να κανει με τις συνηθειες σου εγω που τρωω 1 φορα τη βδομάδα burger blank angus ε ρε συ θελω να βγει 60 νταν ουτε 62 ουτε 58! ε θα χω καλο θερμόμετρο σε bao buns με πανσετουλα κλαιν μαιν εκει η ακρίβεια

Το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ δεν είναι instant, το έχω γράψει κι εγώ παλιότερα. Ακριβές είναι όμως, το πιστοποιώ κι εγώ που έχω δοκιμάσει και βραστό νερό και πάγο που λιώνει.

Για τους χρόνους που έγραψε ο @Evgenios_V, είναι σαν να θέλεις να το κάνεις instant, δηλαδή να το βάλεις στο ψητό να σου πει εκείνη την στιγμή πόση είναι η θερμοκρασία. Δεν κάνει για τέτοιο, εκτός και αν έχεις τα ψησίματα που δεν σε πολυενδιαφέρει η ταχύτητα. Όμως αν το αφήσεις μέσα στο κρέας δεν έχει τέτοια χρονική καθυστέρηση γιατί ανεβαίνει βαθμό - βαθμό, όπως ψήνεται το κρέας. Εν τέλει θα είχε ενδιαφέρον να το συγκρίνουμε με ένα ακριβό θερμόμετρο να δούμε τι lag υπάρχει σε αυτή την περίπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπόν απ' ότι κατάλαβα από το πολύ τρίψιμο να φύγει η καμμένη λαδιλα έγινε λείο το εσωτερικό του κάδου ψησίματος, το οποίο ήταν λίγο τραχύ. Με λίγα λόγια ίσως έβγαλα κάποιο coating που ίσως είχε ή απλά γυαλισα το τραχύ cast aluminum. Ελπίζω να μην έκανα βλακεία. Θα δείξει ο χρόνος. 

Και εγώ τρίβω αλλά η μαυρίλα μένει... Αν τριψουμε πολύ θα φύγει κάτι.. Coating η ότι τέλος πάντων έχει... Οπότε προσπαθώ να πάρω ότι μπορώ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Και εγώ τρίβω αλλά η μαυρίλα μένει... Αν τριψουμε πολύ θα φύγει κάτι.. Coating η ότι τέλος πάντων έχει... Οπότε προσπαθώ να πάρω ότι μπορώ.. 

Το εψαχνα χτες βραδυ και ειδα οτι ο καδος ειναι cast aluminum. Επισης υπαρχουν και σκευη μαγειρικης (τηγανια πχ) απο αυτο το υλικο. Αρα σε πρωτη φαση, απο θεμα υγειας που ειναι και το σημαντικοτερο, πιστευω οτι δεν εκανα μλκια.

Σε δευτερη φαση ειδα οτι δεν σκουριαζει το συγκεκριμενο υλικο, μονο χαλαει καπως αν ερθει σε επαφη με θαλλασινο νερο. Οποτε και απο εδω πιστευω ειμαι οκ. Τι να πω... θα δειξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω γιατί το έχω απορία σχετικά με το καθάρισμα.

Γιατί είναι τόσο κακό (ή δεν προτείνεται) να χρησιμοποιήσεις κάποιο καθαριστικό για τον κάδο και τον καθαρίζεις μόνο όσο μπορείς με μία σπάτουλα; Γενικά την ίδια ερώτηση την έχω και για τα υπόλοιπα μέρη εκτός από τις (μαντεμένιες) σχάρες όπου το καταλαβαίνω.

Κοιτούσα στο σουπερμαρκετ και είδα ότι υπάρχουν διάφορα καθαριστικά που τα προτείνουν για bbq (δεν λένε βέβαια για ποια μέρη).

Την προηγούμενη φορά που καθάρισα την 425, που ήταν και η πρώτη, το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη είχε πιάσει 1+ εκατοστό μαυρίλας. Το έξυσα για να φύγουν τα πολλά όμως και πάλι ήταν μέσα στα καμμένα λίπη. Οπότε δοκίμασα να το περάσω με το καθαραστικό που έχουμε για το εσωτερικό της ηλεκτρικής κουζίνας. Το ψέκασα, το άφησα για 5' και μετά το ξέπλυνα και με λίγο ακόμα τρίψιμο ήταν σαν καινούργιο.

Είναι παράλογο να σκέφτομαι να κάνω κάτι παρόμοιο και για τον κάδο; Με πιο ήπιο καθαριστικό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sndev είπε

εκανα σημερα μοσχαρισια οριμανσης 115 ημερών. ηθελα 58 βαθμούς τελική. το θερμόμετρο με το πρόγραμμα βαση θερμοκρασιας κ χρόνου ψησιματος αρχισε να βαραει να το βγάλω στους 54 παρα. λεω παρα γτ το παρακολουθουσα κ ηταν 53 ηδη καποια αρκετα δευτερόλεπτα. μεχρι να ανοιξω καδο σβησω εν τελη βγηκε στους 54. στο ρεστ εκτος φωτιας εφτασε οριακα 60. 

καταλαβαίνεις οτι εαν κάτι δεν αντιδραει γρηγορα θα χει παει 54 κ θα δειχνει 53 για αρκετο χρονο συνδυαστικά τωρα κ αν εχεις δυνατη φωτια 250 260 (εγω ημουν 200-210) δε προλαβαινεις τους χρονους απο το 53 στο 55. αν λοιπον εβγαλα στο 54 κ πηγε 60 τοτε στους 55 θα πηγαινε 62 (την εχω πατησει παει εκθετικά.. εχω βγάλει στους 56 πειραματικα σε διαφορετικο κοματι πάχους κ μοσχαριού το καλοκαιρι κ εφτασε 68 ..).

το 62 με το αρχικο 58 που ζητούσα κ σε γευση κ σε υφη εχει μεγαλη διαφορα στη μοσχαρισια. οποτε στο παραδειγμα μου δεν ειναι απλα αφηνεις κ γράφει.  αν τωρα κανεις κοτοπουλο που οταν φτασει 75 θα παει 76 η χοιρινο που απλα θες να περασεις το safe της σαλμονελας σκασιλα σου μεγάλη απλα γράφει. οταν φτιαχνεις όμως κατι που ειναι ιδιαίτερο κ κοστίζει 60ευρω  το κιλο στη καλύτερη η το κανεις μια στο τοσο απλα θες να βγει οσο.καλυτερο γίνεται κ οχι στο περίπου

ξεκαθαρα εχει  να κανει με τις συνηθειες σου εγω που τρωω 1 φορα τη βδομάδα burger blank angus ε ρε συ θελω να βγει 60 νταν ουτε 62 ουτε 58! ε θα χω καλο θερμόμετρο σε bao buns με πανσετουλα κλαιν μαιν εκει η ακρίβεια

Ευχαριστώ για το παράδειγμά σου...ξεκαθαρο και συμφωνώ στο σκεπτικό σου απολυτα...

Απλά νομίζω οτι εχει ισχυ και ετσι έκανα και εγω τις δοκιμές μου άλλωστε (αλλιώς δεν θα ειχα τροπο να το κάνω) οταν πας να το χρησιμοποιήσεις σαν instant...Για την περιπτωση που το βάζεις σε ενα κομμάτι κρεας για μεγάλο διαστημα πρεπει να ειναι οκ...

για αυτό και εγω έγραψα οτι το βάζεις στο ψητό και το αφηνεις να μετράει...δλδ οχι instant...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, schaliasos said:

Ρε παιδιά να ρωτήσω γιατί το έχω απορία σχετικά με το καθάρισμα.

Γιατί είναι τόσο κακό (ή δεν προτείνεται) να χρησιμοποιήσεις κάποιο καθαριστικό για τον κάδο και τον καθαρίζεις μόνο όσο μπορείς με μία σπάτουλα; Γενικά την ίδια ερώτηση την έχω και για τα υπόλοιπα μέρη εκτός από τις (μαντεμένιες) σχάρες όπου το καταλαβαίνω.

Κοιτούσα στο σουπερμαρκετ και είδα ότι υπάρχουν διάφορα καθαριστικά που τα προτείνουν για bbq (δεν λένε βέβαια για ποια μέρη).

Την προηγούμενη φορά που καθάρισα την 425, που ήταν και η πρώτη, το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη είχε πιάσει 1+ εκατοστό μαυρίλας. Το έξυσα για να φύγουν τα πολλά όμως και πάλι ήταν μέσα στα καμμένα λίπη. Οπότε δοκίμασα να το περάσω με το καθαραστικό που έχουμε για το εσωτερικό της ηλεκτρικής κουζίνας. Το ψέκασα, το άφησα για 5' και μετά το ξέπλυνα και με λίγο ακόμα τρίψιμο ήταν σαν καινούργιο.

Είναι παράλογο να σκέφτομαι να κάνω κάτι παρόμοιο και για τον κάδο; Με πιο ήπιο καθαριστικό βέβαια.

Με δεδομένο ότι η γυναίκα μου (μανιακή με τα καθαριστικά - αν υπήρχε άρωμα χλωρίνης θα ήταν το αγαπημένο της) βαζει στον φούρνο διάφορα, θα χρησιμοποιούσα και στο  κάδο μια στο τόσο.  Απλα μετα θα σαπουνιζα καλά,  και θα ξέπλενα με άφθονο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, schaliasos είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω γιατί το έχω απορία σχετικά με το καθάρισμα.

Γιατί είναι τόσο κακό (ή δεν προτείνεται) να χρησιμοποιήσεις κάποιο καθαριστικό για τον κάδο και τον καθαρίζεις μόνο όσο μπορείς με μία σπάτουλα; Γενικά την ίδια ερώτηση την έχω και για τα υπόλοιπα μέρη εκτός από τις (μαντεμένιες) σχάρες όπου το καταλαβαίνω.

Κοιτούσα στο σουπερμαρκετ και είδα ότι υπάρχουν διάφορα καθαριστικά που τα προτείνουν για bbq (δεν λένε βέβαια για ποια μέρη).

Την προηγούμενη φορά που καθάρισα την 425, που ήταν και η πρώτη, το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη είχε πιάσει 1+ εκατοστό μαυρίλας. Το έξυσα για να φύγουν τα πολλά όμως και πάλι ήταν μέσα στα καμμένα λίπη. Οπότε δοκίμασα να το περάσω με το καθαραστικό που έχουμε για το εσωτερικό της ηλεκτρικής κουζίνας. Το ψέκασα, το άφησα για 5' και μετά το ξέπλυνα και με λίγο ακόμα τρίψιμο ήταν σαν καινούργιο.

Είναι παράλογο να σκέφτομαι να κάνω κάτι παρόμοιο και για τον κάδο; Με πιο ήπιο καθαριστικό βέβαια.

Ολα τα καθαριστικα φουρνου και λιποδιαλυτικα που ειδα λενε να μην χρησιμοποιειται σε αλουμινιο. Τουλαχιστον στις weber ειναι αλουμινιο. Ισως το λενε γιατι μπορει να θαμπωσει, δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...