Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλημέρα σε όλους τους μερακλήδες ψήστες. Μια ερώτηση για να παραμένει ο χώρος καθαρός μπροστά απο την ψησταριά, ζουμιά - λίπη τι κάνετε; Έχει κανείς κανένα πατάκι ή κάτι παρόμοιο που να αντέχει σε βρομιές;

Πηρα ενα λαστιχενιο μεγαλο πατακι (φαντασου σαν στρωμα γυμναστικης) και το εβαλα μπροστα, γιατι γεμιζε το μπαλκονι με το πλακακι απο λαδιλες, που ναι μεν δεν φαινονται με το ματι, αλλα μαζευονται σιγα σιγα. Μια μερα που εβρεχε πολυ και μπηκε λιγο νερο στο μπαλκονι απο ενα κενο που κανουν οι τεντες, πηγε απο κατω και δεν στεγνωσε για 3-4 μερες μεχρι που το σηκωσα και το ειδα. Οποτε το αφαιρεσα, γιατι και αυτο θα γεμιζε και θα ηταν πιο δυσκολο να το καθαρισω απο το πλακακι.

Οποτε συμβουλη μου μην βαλεις κατι, εκτος αν εχεις καμια πετρα κατω που θα ποτισει και δεν θα καθαρισει. Αν εχεις πλακακι αστο και απλα σφουγγαριζε το.

2 ώρες πριν, gsisr είπε

με αγορές εκτός eu  και τελωνείο τί παίζει; με το ewsd εννοω

Περνανε κανονικα απο τελωνειο. Ειχε ενα προμο για 1-2 μηνες λογω μπρεξιτ να καλυπτουν το τελωνειο απο UK μονο, οχι US.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vasdiam είπε

Καλημέρα σε όλους τους μερακλήδες ψήστες. Μια ερώτηση για να παραμένει ο χώρος καθαρός μπροστά απο την ψησταριά, ζουμιά - λίπη τι κάνετε; Έχει κανείς κανένα πατάκι ή κάτι παρόμοιο που να αντέχει σε βρομιές;

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο χαλάκι που να αντέχει σε θερμοκρασίες κτλ, όπως αυτά που έχει βγάλει η κάθε εταιρεία

https://www.skroutz.gr/s/23273251/Napoleon-68001-Προστατευτικό-Δάπεδο.html
https://www.skroutz.gr/s/21856165/Weber-17897.html
https://www.skroutz.gr/s/15794430/Broil-King-Προστατευτικό-πάτωμα-GrillPro-72596.html

είτε σε κάποιο αντίστοιχο, όπου θα αντέχει σε θερμοκρασίες 

Αλλά κι αυτά κάποια στιγμή θα πρέπει να τα καθαρίζεις. Η πιο οικονομική/εύκολη λύση είναι να τα καθαρίζεις μετά από κάθε ψήσιμο με ένα πανί/χαρτί/σφουγγαρίστρα.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωση σχετικα με εγγυηση weber για την ψησταρια μου που ειναι αγορασμενη απο UK.

Mε ενημερωσε ο επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα το Kyso.gr, οτι εφοσον η ψησταρια ειναι αγορασμενη απο UK, σε περιπτωση εγγυησης  κανονικα θα πρεπει να μιλησω με εκεινους για να με καλυψουν, οπως τους απαντησε η weber. Αλλα οπως μου ειπαν θα το κανουν αυτοι για μενα. Απλα τα ανταλλακτικα στη δικη μου περιπτωση θα ερθουν απο UK και οχι απο Γερμανια η οποια καλυπτει την Ελλαδα.

Αναφορά σε κείμενο

Hello,

If the grill has been purchased in the UK, the customer should contact Weber UK and Weber UK would be able to provide the spare part (if applicable) within the UK.
At the moment Weber does not offer Worldwide warranty.


Best Regards,

L-----
Customer Service

937870ff9737f9bd815730da603dd914af542bf8.png
www.weber.com

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ενημερωση σχετικα με εγγυηση weber για την ψησταρια μου που ειναι αγορασμενη απο UK.

Mε ενημερωσε ο επισημος αντιπροσωπος στην Ελλαδα το Kyso.gr, οτι εφοσον η ψησταρια ειναι αγορασμενη απο UK, σε περιπτωση εγγυησης  κανονικα θα πρεπει να μιλησω με εκεινους για να με καλυψουν, οπως τους απαντησε η weber. Αλλα οπως μου ειπαν θα το κανουν αυτοι για μενα. Απλα τα ανταλλακτικα στη δικη μου περιπτωση θα ερθουν απο UK και οχι απο Γερμανια η οποια καλυπτει την Ελλαδα.

 

Πολύ καλή εξέλιξη...

Ευχαριστω που το εψαξες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες οταν καθαριζα ειχα βαλει ενα μπωλ με μια πλαστικη σακουλα απο κατω να μαζευει τα νερα, εκει που τρεχουν και τα λιπη οταν καιει η ψησταρια.

Οταν τελειωσα το ξεχασα να το βγαλω και την αναψα στο φουλ να καψει κανενα 15' να στεγνωσει καλα μεσα. Οταν το θυμηθηκα λεω παει τα εκανα ταναπου ολα. Ευτυχως δεν ειχε γινει τπτ, δεν ειχε ζεσταθει καν. Δεν ξερω αν ημουν τυχερος και δεν ειχε προλαβει ή απλα δεν ειχε προλαβει να ζεσταθει αρκετα εκει κατω. Την επομενη φορα που θα ψησω θα μετρησω θερμοκρασια εκει με λειζερ και θα σας πω.

Το γραφω σχετικα με μια αποψη που ειχε ειπωθεί αν μπορουμε να ντυνουμε το ταψακι με αλουμινοχαρτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σακούλα την είχες στον αφαιρούμενο πάτο ή στο ταψάκι από κάτω που φαίνεται να κρέμεται; Αν είναι το τελευταίο, δεν πιάνει θερμοκρασίες εκεί νομίζω ποτέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταψακι κατω κατω που μαζεύει λιποι απο το καδο στη  weber δεν ειναι το συρταροτο κατω απο τους καυστηρες που εχουν πολλες ,εκει ρε συ δεν υπαρχει θεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εκτος ψησταριας εκει που εχει το ταψακι "μιας χρησης". Σε μεγαλα ψησιματα παντως εχω δει το μαζεμενο λιπος εκει να γινεται υγρο, οποτε καποια θερμοκρασια ανεβαζει και εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα ανεβάζει, από την ακτινοβολία από πάνω και από τα καυτά λίπη που πέφτουν, όχι πολύ ομως, δηλαδή υποθέτω αρκετά κάτω από 100 βαθμούς. Σκέψου ότι το λίπος δεν θέλει και πολύ υψηλές θερμοκρασίες για να γίνει ρευστό. Σε εκείνο το ταψάκι κι εγώ έχω βάλει μια επένδυση αλουμινίου που την αλλάζω πανευκολα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

αρχικά θα θελα να πω ενα ευχαριστω και μπράβο σε ολα τα παιδια που μοιράζουν απόψεις και εμπειρίες ώστε να βοηθιόμαστε όλοι.

Κάτοχος πλέον και γώ την 1ης μ ψησταριάς (weber spirit II E-210) από σήμερα, περιμένω να μ φέρουν την μπουκάλα (πήγα σε coralgas prime λόγω ευκολίας κουμπωματος).

Για αρχή, αφου κουμπωσω την φιαλη και τσεκαρω για διαρροες... την καίω στους 260 για 15 λεπτα και μετά προχωράω στο καψιμο με ηλιέλαιο (seasoning)?

ή μπορώ απευθείας να την κάψω με το λάδι απο την πρωτη φορά?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην κεντον του λερου ειναι κοντα στους 75 βαθμους  με προχειρη μέτρηση περσυ το καλοκαίρι. το λιπος κοντα στους 45+ αρχιζει κ λιώνει(γιαυτο κ στο burger blank angus θες 60 βαθμους να νε ζουμερό)

αν επιανε 100 θα βραζε με μπουρμπουλιθρες:p

αντίστροφα στο ταψακι το συρταροτο κατω απο τους καυστήρες της campin στο τέλος ψησιματος ειχα μετρησει 215 χειμωνα , ε εκει δε βαζεις αλουμινοχαρτο αν κ βοηθαει απειρα στο καθάρισμα

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mixomoras είπε

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

αρχικά θα θελα να πω ενα ευχαριστω και μπράβο σε ολα τα παιδια που μοιράζουν απόψεις και εμπειρίες ώστε να βοηθιόμαστε όλοι.

Κάτοχος πλέον και γώ την 1ης μ ψησταριάς (weber spirit II E-210) από σήμερα, περιμένω να μ φέρουν την μπουκάλα (πήγα σε coralgas prime λόγω ευκολίας κουμπωματος).

Για αρχή, αφου κουμπωσω την φιαλη και τσεκαρω για διαρροες... την καίω στους 260 για 15 λεπτα και μετά προχωράω στο καψιμο με ηλιέλαιο (seasoning)?

ή μπορώ απευθείας να την κάψω με το λάδι απο την πρωτη φορά?

 

 

Καλησπερα φιλε μου ,

και εγω είμαι ένα ευτυχής κάτοχος της ίδιας ψησταριάς (μια εβδομάδα παλιότερος από εσένα ).Όπως λέει στις οδηγίες την έκαψα για 20 λεπτά στο Φούλ και έφτασε στους 340 βαθμούς .Στην συνέχεια την λάδωσα ίσα ίσα με ελαιόλαδο που είχα πρόχειρο και την άφησα .Την επόμενη μέρα έκανα το πρώτο ψήσιμο και το μόνο που εχω να πω είναι ότι έπρεπε χρόνια πριν να την είχα αγοράσει !!Παραθετω και μια φωτό ..

 

850DEE4E-4CE2-4D54-9373-1932A5007132.jpeg

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ τελικά πήρα την Spirit II 310, την περιμένω μέσα στη βδομάδα. Ευχαριστώ και εγώ την κοινότητα για όλη τη βοήθεια.  Η Napoleon δυστυχώς θα ξαναέρθει από αρχές Ιουνίου σύμφωνα με την αντιπροσωπεία και η τιμή θα είναι στα 750Ε, οπότε είπα να μην περιμένω. Επίσης, με κέρδισε και το GBS γιατί η κυκλική τρύπα βοηθάει στο wok. (για λίγο οφ-τοπικ συνέχεια προηγούμενης συζήτησης: το αυθεντικό γουοκ είναι λεπτό carbon steel με πάτο σφαιρικό, δηλαδή όχι επίπεδο άρα δεν ακουμπάει σε μάτι. Έτσι μπορεί να ανεβάζει πολύ και γρήγορα θερμοκρασία αλλά δίνει και έλεγχο γιατί μπορείς να το γυρίσεις πάνω στη φωτιά. Γι'αυτό το λόγο σωστά stir fry γίνονται μόνο σε κουζίνες/εστίες γκαζιού. Συνεπώς τώρα θα μπορώ να τη χρησιμοποιώ θεωρητικά και για wok).

 

Έχει κανείς να δώσει τπτ οδηγίες σε έναν πρωτάρη? Πώς να την κάνω season, με τι κομμάτια να ξεκινήσω, κανένα βίντεο, γνωστά pitfalls, κλπ.

Επίσης, για κάλυμμα θυμάμαι είχα διαβάσει κατα καιρούς στο θρεντ ότι δεν πολυβάζει ο κόσμος αλλά επειδή εμένα παίζει να πλαγιοβρέχεται λίγο λέω να πάρω ένα. Έχει να προτείνει κάποιος κάτι οικονομικό (από leroy ή amazon μεριά) γιατί τα 80Ε της weber τσούζουν. 

Για φυάλη, καλύτερα προπάνιο ή βουτάνιο προτείνετε?

Τέλος, για καθαρισμό πήρα τη βούρστα Napoleon, αυτή που έχει προταθεί στο θρεντ πολλές φορές. Να πάρω και κανένα σπρέυ ή το απλό CIF για ανοξείδωτα είναι οκ?

 

Επεξ/σία από remalis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Merel40 είπε

Καλησπερα φιλε μου ,

και εγω είμαι ένα ευτυχής κάτοχος της ίδιας ψησταριάς (μια εβδομάδα παλιότερος από εσένα ).Όπως λέει στις οδηγίες την έκαψα για 20 λεπτά στο Φούλ και έφτασε στους 340 βαθμούς .Στην συνέχεια την λάδωσα ίσα ίσα με ελαιόλαδο που είχα πρόχειρο και την άφησα .Την επόμενη μέρα έκανα το πρώτο ψήσιμο και το μόνο που εχω να πω είναι ότι έπρεπε χρόνια πριν να την είχα αγοράσει !!Παραθετω και μια φωτό ..

 

850DEE4E-4CE2-4D54-9373-1932A5007132.jpeg

Ανυπομονώ να δω και γω την δικία μ σε παρόμοια κατάσταση χαχα!!! Πάντα έτσι γεμάτη! εγώ μόλις κούμπωσα την φιάλη της coral την prime με μεγάλη ευκολία αφού πρωτα άλλαξα ρυθμιστή και το απόγευμα θα χουμε το πρώτο κάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, remalis είπε

Επίσης, για κάλυμμα θυμάμαι είχα διαβάσει κατα καιρούς στο θρεντ ότι δεν πολυβάζει ο κόσμος αλλά επειδή εμένα παίζει να πλαγιοβρέχεται λίγο λέω να πάρω ένα. Έχει να προτείνει κάποιος κάτι οικονομικό (από leroy ή amazon μεριά) γιατί τα 80Ε της weber τσούζουν. 

Για φυάλι, καλύτερα προπάνιο ή βουτάνιο προτείνετε?

Τέλος, για καθαρισμό πήρα τη βούρστα Napoleon, αυτή που έχει προταθεί στο θρεντ πολλές φορές. Να πάρω και κανένα σπρέυ ή το απλό CIF για ανοξείδωτα είναι οκ?

 

Αυτή του Leroy είναι μια χαρά.

Φιάλη να πάρεις μικτή. Καμία διαφορά στην απόδοση στο μεσογειακό κλίμα της Ελλάδας.

Εγώ τα ανοξείδωτα με σφουγγάρι και υγρό πιάτων και μετά πλύσιμο και σκούπισμα και είναι σαν καινούργιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...