Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Να ρωτήσω.. γενικά ψάχνω τη Weber Spirit II E-310 και ειδικά να πέσει γύρω στα 550.. Αλλά επειδή δε βλέπω να γίνεται αυτό, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την WEBER SPIRIT II E-210. Έχει σημαντικές διαφορές; Εγώ τη θέλω για χαλαρό ψήσιμο για 2 άτομα και άντε 3-4 ακόμα εάν προκύψει. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

44 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας! Να ρωτήσω.. γενικά ψάχνω τη Weber Spirit II E-310 και ειδικά να πέσει γύρω στα 550.. Αλλά επειδή δε βλέπω να γίνεται αυτό, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την WEBER SPIRIT II E-210. Έχει σημαντικές διαφορές; Εγώ τη θέλω για χαλαρό ψήσιμο για 2 άτομα και άντε 3-4 ακόμα εάν προκύψει. Τι λέτε;

για 4 άτομα, θα μείνεις ΥΠΕΡ ευχαριστημένος. Θα πουν και οι κάτοχοι της 310, αλλά νομίζω ότι η 210 φτιάχτηκε για αυτόν ακριβώς τον λόγο. για μικρές παρέες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας! Να ρωτήσω.. γενικά ψάχνω τη Weber Spirit II E-310 και ειδικά να πέσει γύρω στα 550.. Αλλά επειδή δε βλέπω να γίνεται αυτό, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την WEBER SPIRIT II E-210. Έχει σημαντικές διαφορές; Εγώ τη θέλω για χαλαρό ψήσιμο για 2 άτομα και άντε 3-4 ακόμα εάν προκύψει. Τι λέτε;

Χωρίς να είμαι ειδικός, από αυτά που έχω διαβάσει και ακούσει μάλλον θα είσαι άψογα. Μόνο ίσως είναι πιο δύσκολο το indirect cooking, εφόσον σε ενδιαφέρει. Αλλά καλύτερα να περιμένεις να μιλήσει και κάποιος πιο έμπειρος.

Από θέμα τιμής, επειδή έψαχνα και εγώ, αυτή τη στιγμή πρέπει να έχουμε μείνει ελάχιστα μοντέλα διαθέσιμα σε 2-3 μαγαζιά οπότε το βλέπω δύσκολο να μπει σε προσφορά, ιδίως με Πάσχα και καλοκαίρι να πλησιάζει. Αν δε το βιάζεσαι αξίζει να περιμένεις αλλά παίζει να περιμένεις πολύ είναι η άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό σκέφτομαι κι εγώ.. το indirect cooking το είχα στο μυαλό μου αλλά δεν αποτελεί λόγο να μην την πάρω. Και σκέφτομαι ότι τώρα στα 475 αξίζει πολύ! Γιατί αν περιμένω την 310 θα πάρει πολύ καιρό απ ότι βλέπω καθώς όντως δεν υπάρχει πουθενά. Ενώ και η 210 για μικρή παρέα κλπ θα με καλύψει.. οπότε μέχρι 5-6 άτομα φαντάζομαι θα με εξυπηρετήσει! Οπότε θα περιμένω 1-2 σχόλια ακόμα και μετά λέω να την πάρω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλοι λένε για την 310 που είχε βγεί σε προσφορά στα 550€. Μην περιμένετε άμεσα να δείτε τέτοια τιμή. τα BBQ τώρα ξεκινάει η σεζόν τους που ανοίγει ο καιρός. τώρα θα πουλάνε. οι προσφορές οι δυνατές θα είναι πάλι στην αγορά τον Οκτώβριο Νοέμβριο όπου και θα έρχεται ο χειμώνας όπου είναι offseason για ψησταριές. 

η λογική αυτό λέει. είναι σαν να θες να πάρεις φτηνά πέδιλα σκι τον Νοέμβριο. Δυστυχώς έτσι πάει.

τώρα αν κάνει κάνα μαγαζί μεγάλο τύπου Κωτσόβολος την υπέρβαση και φέρει 3 κοντέινερ με bbq, για να ξεστοκαρει ισως ρίξει την τιμή. όπως έκανε τώρα το Πρακτικερ. ξεστοκαρε τα χειμερινά μοντέλα του και ετοιμάζεται να φέρει τα καινούργια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πέρσυ Κωτσος και You την 310 την βαλανε προσφορα πριν το Πάσχα, βεβαια παιζει ρολο και τι στοκ εχουν ή θα εχουν.

Εγω θα περίμενα παντως μεχρι το Πασχα, στα 550+- ειναι σούπερ value for money

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Παντως πέρσυ Κωτσος και You την 310 την βαλανε προσφορα πριν το Πάσχα, βεβαια παιζει ρολο και τι στοκ εχουν ή θα εχουν.

Εγω θα περίμενα παντως μεχρι το Πασχα, στα 550+- ειναι σούπερ value for money

Ναι απλά μετά δε θα βρω τη 210 στα 475... αυτό είναι το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geor92 είπε

Ναι απλά μετά δε θα βρω τη 210 στα 475... αυτό είναι το θέμα!

Ε τότε αν νομιζεις οτι σε καλύπτει η 210 την χτυπάς.

Για την χρηση που ανεφερες θα σε καλύψει σίγουρα, και indirect θα κανεις απλα θα ασχοληθείς λιγο παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γραφω αυτα που διαβασα για το αλουμινιο που ειναι φτιαγμενα τα κουτια μας. Αν κανω λαθος καπου ας με διορθωσει οποιος ξερει.

Το αλουμινιο βγαζει στο φαγητο μικροποσοτητες αν ερθει σε επαφη με οξινα φαγητα, ντοματα, λεμονι κλπ. Για να το αποφυγουν αυτο αρχισαν να του κανουν ενα coating  που λεγεται anodized aluminum, που στην ουσια φτιαχνουν ενα πολυ σκληρο coating που το προστατευει και απο τα συγκεκριμενα φαγητα, αλλα και απο το να αλειωθει το μεταλο απο καιρικες συνθηκες αν προκειται πχ για επιπλα κηπου. Για να το αφαιρεσεις αυτο το coating, το κανεις ειτε με χημικα, ειτε με ειδη που εχουμε στο σπιτι μας, οπως τα αποφρακτικα ή και τα καθαριστικα φουρνου. Επισης γινεται με τριψιμο, πραγμα το οποιο μαλλον και εκανα εγω.

Γι αυτο και τα καθαριστικα φουρνων αλλα και τα  λιποδιαλυτικα λενε να μην χρησιμοποιειται σε αλουμινιο, υποθετω. Οποτε προτεινω να το αποφυγετε.

Στη δικη μου περιπτωση τωρα, θα σταματησω το τριψιμο και θα προσπαθησω να δημιουργησω παλι ενα coating με καμμενα λιπη για προστασια (προβατινα is coming). Απ οτι διαβασα, ακομα και σε αλουμινοχαρτο να μαγειρεψεις, δεν παιρνεις καμια υπερβολικη ποσοτητα (3-4 φορες απ οσο θα επαιρνες απο το φαγητο κανονικα), αλλα καλο ειναι να το αποφευγουμε, γιατι ουτως ή αλλως παιρνουμε αλουμινιο που υπαρχει ηδη στις τροφες, αλλα και σε διαφορες κρεμες χεριων, αποσμητικα, επεξεργασμενα τροφιμα κλπ. Οποτε εμενα που δεν ερχεται σε επαφη με φαγητο και ειδικα με οξινο, πιστευω δεν θα εχω προβλημα.

Αυτό που είχα δει κάποτε ήταν ότι ο ατμός του αλουμινίου ενοχοποιείται μεταξύ άλλων και για Altzheimer. Μετά που διάβασα λίγο περισσότερο διαπίστωσα ότι δεν είναι σίγουρο αφενός, αφετέρου οι ποσότητες που τελικά επικάθονται στο φαγητό είναι τόσο μικρές που δεν δημιουργούν πρόβλημα. Βέβαια αν εκτίθεσαι καθημερινά τότε ίσως να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Γι αυτό και όταν είδα ότι o κάδος της broil king royal είναι ντουραλουμίνιο και μάλιστα άβαφο, κάτι με ξένισε. Οι Weber και Napoleon δεν έχουν τόσο εκτεθειμένο το αλουμίνιο. Προφανώς είναι εντελώς ψυχολογικό το θέμα, δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι τόσο σοβαρές εταιρίες θα διακινδύνευαν από κάτι τόσο απλό. @SagoniasSlutRos κάνε ένα seasoning επί τούτου, για το σιγουρέψεις, αλλά την προβατίνα κάνε την οπωσδήποτε για έξτρα seasoning!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα σε ένα βίντεο ότι κάνοντας το seasoning ο κυριουλης στο βιετο πρότεινε να βάζεις λαδάκι παντού...σε κάδο αλλά ακομα και στο εσωτερικό του καπακιού...όχι βέβαια πλούσιο όπως στις σχαρες...αλλά ίσα ίσα για να κάνεις μια επίστρωση...Σύμφωνα με τα λεγόμενα του και δείχνει να εχει κάποια λογική ετσι λέει καθαρίζει καλύτερα...

Το έκανα και εγώ μιας και μου φάνηκε σχετικά λογικό...

Όποτε όταν καθαρίσω θα σας πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Όποτε όταν καθαρίσω θα σας πω...

εγώ έκανα την 1η απόπειρα κάποιυ καθαρισμού εχτες στην 525. Καθάρισα bars και INOX λιποσυλλέκτη και επανήλθαν (90%) στην εντέλεια απλά με λίγο τρίψιμο με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων.

Τώρα στον κάδο είδα μεγάλη δυσκολία λόγω των στηριγμάτων των bars, αρκετά σημεία είναι δύσκολα να τα φτάσεις και λόγω των καυστήρων. Απλά με μια σπατουλίτσα ένγαλα ότι χοντρό μπορούσα. Δεν προσπάθησα για κάτι παραπάνω. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω και ποτέ να κάνω κάτι. Σκέφτομαι μια φορά τον χρόνο να την δίνω σε μεγάλα μαγαζιά που αναλαμβάνουν καθαρισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Σκέφτομαι μια φορά τον χρόνο να την δίνω σε μεγάλα μαγαζιά που αναλαμβάνουν καθαρισμούς.

To kyso.gr (weber hellas) ζηταει 180€. Νομιζω σε αλλα θα ειναι κατω απο 100€.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη για τόσο λεπτομερή καθαρισμό, τουλάχιστον από πλευράς λειτουργικότητας της ψησταριάς. Μήπως σε εκείνα τα σημεία κάνει δουλειά ο ατμοκαθαριστής όπως είπε και ένας εδώ πριν λίγες μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα σας! Να ρωτήσω.. γενικά ψάχνω τη Weber Spirit II E-310 και ειδικά να πέσει γύρω στα 550.. Αλλά επειδή δε βλέπω να γίνεται αυτό, ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την WEBER SPIRIT II E-210. Έχει σημαντικές διαφορές; Εγώ τη θέλω για χαλαρό ψήσιμο για 2 άτομα και άντε 3-4 ακόμα εάν προκύψει. Τι λέτε;

Παίζει να ήμουν ο τελευταίος αγοραστής Weber Spirit II E-310 απο Κωτσο με την προσφορά που αναφέρεις... Μετά απο την αγορά μου η τιμή εκτοξεύτηκε.

Εγώ πάντως στην θέση σου θα έδινα 100-150 ευρώ  παραπάνω για έναν επιπλέον καυστήρα αφού θα χρειαστεί σίγουρα για indirect και θα έχεις μεγαλύτερο χώρο (πχ ταψί, 2 πλάκες για πίτσα). Πριν την αγοράσω σκεφτόμουν μόνο μπριζόλες στην ψησταριά αλλά όσο περνάει ο καιρός η όρεξη ανοίγει και πειραματίζεσαι με διάφορα. Αν σκεφτείς οτι θα την έχεις για πολλά χρόνια θα τα βγάλει τα λεφτά της. Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις σε ψήσιμο (για ατομα ή indirect) ίσως η σειρά Q να σε βολέψει καλύτερα πιο οικονομική και portable.

Μου φαίνονται πολλά τα 500+ για 2 καυστήρες...

 

Γνωρίζει κάποιος για συμβατή σούβλα με Weber Spirit II E-310, να προετοιμαστούμε για Πάσχα; Γιατί όπως πάει για μπαλκόνι μας βλέπω και φέτος...

Αυτή από Leroy έχει αναφερθεί ξανά αλλά δεν υπάρχει απάντηση ξεκάθαρη. Ταιριάζει; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panossubs7 είπε

Παίζει να ήμουν ο τελευταίος αγοραστής Weber Spirit II E-310 απο Κωτσο με την προσφορά που αναφέρεις... Μετά απο την αγορά μου η τιμή εκτοξεύτηκε.

Εγώ πάντως στην θέση σου θα έδινα 100-150 ευρώ  παραπάνω για έναν επιπλέον καυστήρα αφού θα χρειαστεί σίγουρα για indirect και θα έχεις μεγαλύτερο χώρο (πχ ταψί, 2 πλάκες για πίτσα). Πριν την αγοράσω σκεφτόμουν μόνο μπριζόλες στην ψησταριά αλλά όσο περνάει ο καιρός η όρεξη ανοίγει και πειραματίζεσαι με διάφορα. Αν σκεφτείς οτι θα την έχεις για πολλά χρόνια θα τα βγάλει τα λεφτά της. Αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις σε ψήσιμο (για ατομα ή indirect) ίσως η σειρά Q να σε βολέψει καλύτερα πιο οικονομική και portable.

Μου φαίνονται πολλά τα 500+ για 2 καυστήρες...

 

Γνωρίζει κάποιος για συμβατή σούβλα με Weber Spirit II E-310, να προετοιμαστούμε για Πάσχα; Γιατί όπως πάει για μπαλκόνι μας βλέπω και φέτος...

Αυτή από Leroy έχει αναφερθεί ξανά αλλά δεν υπάρχει απάντηση ξεκάθαρη. Ταιριάζει; Την έχει δοκιμάσει κανείς;

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

ένα παλικάρι 4-5 σελίδες πριν πρότεινε αυτή: https://www.amazon.de/-/en/Onlyfire-BRK-6045-Stainless-Rotisserie-Barbecues/dp/B07DWWNCQ9/ref=sr_1_4?dchild=1&keywords=Onlyfire+BRK-6034&qid=1617038556&sr=8-4

δείχνει καλή και είναι και είναι και stainless steel όπως λέει στην περιγραφή.

Εγώ, μετά από ερωτήσεις σε συναγωνιστή εδώ μέσα, πήγα σε μαγαζί με εργαλεία και πήρα μια απλή σούβλα τετράγωνη 8χιλ. και ένα μοτεράκι. το μόνο έξτρα που έκανα ήταν να κάνω οδηγούς εκεί που πατάει η σούβλα πάνω στην ψησταριά και να την κόψω γιατί ήταν κοντά στο 1,70.Βέβαια η σούβλα που πήρα εγώ δεν είναι ανοξείδωτη, αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...