Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αγορασε αυτη πολυ καλη για τα χρηματα της και παιρνει κ σουβλα με μοτερ

15 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Δεν χρειάζεται να περάσεις όλη την ψησταριά, μόνο τις μαντεμένιες σχάρες.

 

ρε παιδιά συγγνώμη τις μαντεμένιες σχάρες τις πλένεις με νερο????

εχω διαβασει οτι δεν χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2126

  • ilpapacha

    1959

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Καλά τα λές...Απο πού δεν λές όμως!!!!🤪

Για την 425 τι μέγεθος θέλουμε?

https://www.skroutz.gr/s/27829012/Θαλασσινός-Σκεύος-Αλουμινίου-Παραλληλόγραμμο-R28L-100τμχ.html
 

Το ίδιο μέγεθος παίρνει

https://bbqing.com/products/napoleon-62007-foil-grease-drip-trays-pack-of-5-6-x-5

Η διαφορά είναι στην pro665, pro 825 και travel q

 

20 λεπτά πριν, papasbio είπε

αγορασε αυτη πολυ καλη για τα χρηματα της και παιρνει κ σουβλα με μοτερ

ρε παιδιά συγγνώμη τις μαντεμένιες σχάρες τις πλένεις με νερο????

εχω διαβασει οτι δεν χρειαζεται

Δεν αναφέρεις ποιά αγόρασες.

Τις μαντεμένιες σχάρες, όπως και τα μαντεμένια σκεύη, μπορείς να τα πλύνεις με νερό. Δεν θα πρέπει να τα μουλιάσεις στο νερό. Ουσιαστικά τα βάζεις κάτω από την βρύση και καθαρίσεις με ένα πανί, πλαστική σπάτουλα, το μαλακό μέρος του σφουγγαριού κτλ. Τις σκουπίζεις/στεγνώνεις αμέσως μετά το πλύσιμο και δεν τις αφήνεις να στεγνώσουν, όπως πχ τα πιάτα. Δεν τις βάζεις σε πλυντήριο πιάτων. Όταν τις στεγνώσεις τις βάζεις στην ψησταριά και ανάβεις τους καυστήρες για να μην μείνει υγρασία πάνω τους.

 

17 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

Καλημέρα στην ομάδα, έβαλε η γυναίκα τα διχάλα στο πλυντήριο πιάτων!! Σώζονται; και αν ναι πως;...

615FC158-BDBC-44A4-AAD9-3FE062BFD26D.jpeg

Θεωρώ ότι με ξύδι ή μαγειρική σόδα θα κάνεις μια χαρά δουλειά

https://wd40.gr/χρήσιμες-συμβουλές/καθαρισμός-σκουριάς/

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Πολύ χρήσιμη η ενότητα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Εχω την kenton naterial 2b, την έχω καταευχαριστηθεί και πρέπει να αλλάξω ανακλαστήρες. Το θέμα είναι ότι το Leroy δεν έχει ανταλλακτικά,οπότε που μπορώ να φτιάξω μόνος μου,ιδανικά προς Γέρακα. Εννοώ σε τι ειδους κατάστημα, πχ στράντζα? Ευχαριστώ εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, RED33 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Πολύ χρήσιμη η ενότητα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Εχω την kenton naterial 2b, την έχω καταευχαριστηθεί και πρέπει να αλλάξω ανακλαστήρες. Το θέμα είναι ότι το Leroy δεν έχει ανταλλακτικά,οπότε που μπορώ να φτιάξω μόνος μου,ιδανικά προς Γέρακα. Εννοώ σε τι ειδους κατάστημα, πχ στράντζα? Ευχαριστώ εκ των προτερων

Μια πρόχειρη αναζήτηση έβγαλε τον παρακάτω

https://www.siderakaravias.gr/information/contact

Ναι σε κατάστημα που φτιάχνουν στράντζα κτλ. Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλοι στην περιοχή

Πάρε μια μαζί σου για «μέτρο» και φτιάξε ανοξείδωτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηξερα οτι η μαμα εταιρία (οχι μονο η Ναπολέον, ολες) ανεβαζει την τιμή σε ενα επιπεδο λογω οτι πουλάει την επωνυμία...αλλα αυτο πλεον ειναι ΝΤΡΟΠΗ...

τα 5 ταψάκια 5€, εναντι των 100ταψιων με 8ευρω με τα μεταφορικά (4ευρω λογω ογκου) ειναι αισχροκέρδια...απορώ πως μπορούν και το κάνουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Ηξερα οτι η μαμα εταιρία (οχι μονο η Ναπολέον, ολες) ανεβαζει την τιμή σε ενα επιπεδο λογω οτι πουλάει την επωνυμία...αλλα αυτο πλεον ειναι ΝΤΡΟΠΗ...

τα 5 ταψάκια 5€, εναντι των 100ταψιων με 8ευρω με τα μεταφορικά (4ευρω λογω ογκου) ειναι αισχροκέρδια...απορώ πως μπορούν και το κάνουν... 

αυτό το κάνουν όλες οι εταιρίες. Πληρώνεις το σήμα δυστυχώς. Εδώ η weber πουλάει 18€ μια ξύστρα με μια οδοντοβουρτσα.

Ποιο μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι το γεγονός της διαφοράς τιμής σε σχέση με το εξωτερικό πως βρίσκεις πχ το smoking box Napoleon 50€ στην Ελλάδα και 25€ στην Γερμανία. Όσο διαφορά και να έχουμε στην φορολογία στο Ελλαδιστάν, 100% διαφορά για μένα είναι αδικαιολόγιτη.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Μια πρόχειρη αναζήτηση έβγαλε τον παρακάτω

https://www.siderakaravias.gr/information/contact

Ναι σε κατάστημα που φτιάχνουν στράντζα κτλ. Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλοι στην περιοχή

Πάρε μια μαζί σου για «μέτρο» και φτιάξε ανοξείδωτες.

Thanks for the info!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, giannislazy είπε

αυτό το κάνουν όλες οι εταιρίες. Πληρώνεις το σήμα δυστυχώς. Εδώ η weber πουλάει 18€ μια ξύστρα με μια οδοντοβουρτσα.

Ποιο μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι το γεγονός της διαφοράς τιμής σε σχέση με το εξωτερικό πως βρίσκεις πχ το smoking box Napoleon 50€ στην Ελλάδα και 25€ στην Γερμανία. Όσο διαφορά και να έχουμε στην φορολογία στο Ελλαδιστάν, 100% διαφορά για μένα είναι αδικαιολόγιτη.

 

Η πρώτη ψησταρία που είχα ήταν μια barbecook αγορασμένη από την "Παρουσίαση", μετά από λίγο χαλάσανε οι καυστήρες: Ελλάδα 100€ το ανταλλακτικό, Βέλγιο στο επίσημο site της εταιρείας 11€ αλλά δεν το στέλνανε Ελλάδα γιατί έπρεπε να επικοινωνήσω με τον τοπικό αντιπρόσωπο. Αποτέλεσμα, την πέταξα στα σκουπίδια, τη μαζεψε ο γείτονας και την χρησιμοποιεί μέχι σήμερα με χρήση κάρβουνου χωρίς να έχει πάθει τίποτα παρότι είναι εκτεθειμένη σε όλες τις καιρικές συνθήκες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, giannislazy είπε

αυτό το κάνουν όλες οι εταιρίες. Πληρώνεις το σήμα δυστυχώς. Εδώ η weber πουλάει 18€ μια ξύστρα με μια οδοντοβουρτσα.

Ποιο μεγάλο πρόβλημα για μένα είναι το γεγονός της διαφοράς τιμής σε σχέση με το εξωτερικό πως βρίσκεις πχ το smoking box Napoleon 50€ στην Ελλάδα και 25€ στην Γερμανία. Όσο διαφορά και να έχουμε στην φορολογία στο Ελλαδιστάν, 100% διαφορά για μένα είναι αδικαιολόγιτη.

 

Γιάννη θα συμφωνήσω οτι ολες το κανουν και ναι πληρωνουμε το σημα...που ως ενα επιπεδο ειναι κατανοητό...

ΑΛΛΑ εδω εχουμε κοστος μοναδας 0,08€ με ΦΠΑ και μεταφορικά απο μεταπωλητη στην τοπική αγορά οχι πηγή...αρα και αυτός βγαζει ενα αρκετά μεγάλο ποσοστό κέρδους σε αυτό που μας πουλάει...

Η ναπολέον πουλάει --> 1€ την μονάδα αγοράζοντας απο την πηγή...

1250% πάνω και κάνει συσκευασία (οχι η Ναπολέον αλλά η πηγή για την Ναπολέον) ανα 5αδα κτλ κτλ ...αυτό ειναι ΝΤΡΟΠΗ...!!!

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papasbio

Για το seasoning, δες μια τα παρακάτω βιντεάκια


επίσης και τα παρακάτω άρθρα

https://www.napoleon.com/en/be/barbecues/blog/how-season-your-stainless-steel-cast-iron-cooking-grids
https://www.chargriller.com/blogs/tips-and-care/how-to-care-for-cast-iron-grill-grates

Κάνοντας μια αναζήτηση σε YouTube/google για cast iron seasoning θα βρεις πολλά περισσότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, depmode είπε

Σε αναμονή για την Rogue se 525 παίρνω διάφορα αξεσουάρ και τελευταία αγορά μου είναι τα παρακάτω αλουμινένια ταψακια για τον λιποσυλλεκτη. Η Napoleon δίνει τα 5  προς 5 ευρώ, εγώ πήρα 100 προς 3,70

Για όσους ενδιαφέρονται είναι το R28L μέγεθος

 

Screenshot_20210520-012826.jpg

Από που τα πήρες, μήπως έχει και για Weber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο που χρειάζεται είναι να μετρήσεις τις διαστάσεις από αυτό που έχεις και να ψάξεις να βρεις το αντίστοιχο μέγεθος σε κάποιο κατάστημα. Δεν υπάρχει κατάστημα, τουλάχιστον στην Ελλάδα, που να πουλάει after market ταψάκια για συγκεκριμένες μάρκες ψησταριών.
 

Και ο @SagoniasSlutRos αυτό έχει κάνει. Φαντάζομαι και αλλά παιδιά. Μην τρελένεστε με τα ταψάκια μια χρήσης.

Στη τελική μπορείτε να χρησιμοποιείτε ένα 2-3πλο διπλωμένο αλουμινόχαρτο. Λέω 2-3πλο γιατί εκεί πάνε τα λίπη, που είναι καυτά από την ψησταριά και μπορεί να τρυπήσουν το αλουμινόχαρτο ή/και το μεταλλικό ταψάκι.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική ψησταριά & ένα καλό φούρνο υγραερίου για το μαγαζί μου. Έχετε να προτείνετε κάτι αξιόπιστο? Έχετε αγοράσει στο παρελθόν από το συγκεκριμένο μαγαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...