Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zanskou είπε

οχι. ειναι σαν τον παρακάτω:
 

 

Καυστήρας Inox (Gem/BK/Porta Chef)

και η βίδα που λέω ειναι αυτή που φαίνεται κάτω δεξιά. απλά διαπερνάει το σωλήνα σχεδόν σε όλη του τη διάμετρο. εσωτερικά, δεξιά και αριστερά υπάρχει κενό και στη μέση η βιδα.

Στο manual που βγάζει ψάχνωντας για την Gem 320

https://broilkingbbq.com/wp-content/uploads/2018/12/10094-40EU.pdf

Στην σελίδα 2, αναφέρει το παρακάτω

2A9F6471-1EC6-4AB3-AD71-398867B84C81.jpeg.e6f42282eb104a4f90d4cb7642e92f33.jpeg

Ουσιαστικά αναφέρει ότι δεν πρέπει να πειράξεις τις ρυθμίσεις των καυστήρων. Δες μια και στο manual που έχεις στα χέρια σου, αν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Προτείνω να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία για να σε καθοδηγήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, panka21 είπε

Από ποιο μαγαζί;

Από το καλάθι του Skroutz έκανα την παραγγελία αλλά δεν έχει ξεκινήσει ακόμα για να ξέρω από ποιο κατάστημα το πήρα τελικά!

Edit: Στις πληροφορίες της παραγγελίας λέει το κατάστημα (Traderetail), αλλά δεν είναι μέσα σε αυτά που εμφανίζονται στην αναζήτηση του Skroutz.

Επεξ/σία από gdeli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Viper21 είπε

Καλησπέρα έχει κάποιο εντοιχιζομενες ψησταριά bbq; σκέφτομαι να εντοιχισω τη δικιά μου broil king monarch αλλά μου είπαν όχι. Το έχει κάνει κανείς; 

Καλημέρα , μια διαφορετική πρόταση με επαγγελματική προσέγγιση στο σχεδιασμό και στο ψήσιμο (έχω ακριβώς την ίδια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος )

exivos harmony 

IMG-1eae62a317a7569eefbcd39e51a856b7-V.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2021 στις 12:24 ΠΜ, zanskou είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Όπως ίσως θυμάστε κάποιοι πριν λιγο καιρό είχα αναφέρει δυσκολία στο ανέβασμα θερμοκρασιων (ΒΚ gem 320) και όλοι είχαμε υποθέσει πως έφταιγε η μπουκάλα η οποία και αλλάχτηκε.

Τελικώς το πρόβλημα αν και διορθώθηκε μερικώς φαίνεται πως παραμένει. Ρίχνω και την εξής πληφορία μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα για βοήθεια.

Ξεκινώντας τη διαδικασία για άναμμα σήμερα (η μπουκάλα ειναι στο 3ο ψήσιμο οπότε δεν τίθεται θεμα τελειώματος) παρατήρησα με το αυτί κατά το άνοιγμα των καυστήρων (στα ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν δώσω σπινθήρα) πως ο 1ος από αριστερά ακούγεται να βγάζει πολύ περισσότερο αέριο απ'οτι οι άλλοι δύο μαζί.

υποθέτω ότι παίζει κάποιο ρόλο. ή είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο ;

broil-king-18629_1.jpg.3f0121ea3c23e1fad0bc5182b1b50ab5.jpg

Αυτός είναι ο καυστήρας σου σύμφωνα με φωτο του μοντέλου. Στην ροδέλα που φαίνεται στην αρχή περνάει η βίδα που σφίγγει τον ρυθμιστή του αέρα που είναι ένα διάτρητο κυλινδρικό κάλυμμα που σκεπάζει μερικώς την θυρίδα με το πλέγμα που βλέπεις. (το πλέγμα είναι εκεί για να μην μπαίνουν έντομα και ίσως θέλει καθάρισμα και αυτό από ιστούς αράχνης πχ). Χαλαρώνεις την βίδα και περιστρέφεις το κάλυμμα αυξομειώνοντας το άνοιγμα. Έτσι ρυθμίζεις τον αέρα που τραβάει για σωστή φωτιά (μπλε, ζωντανή, να μην ξεκολλάει από τις τρύπες με ελάχιστο κίτρινο στην κορυφή. Αν κοκκινίζει και γίνεται σαν κερί ανοίγεις παραπάνω αέρα. Αν ξεκολλάει και κάνει θόρυβο, μειώνεις.

Ταυτόχρονα με ένα ψιλό συρματάκι (πχ μια τρίχα από πολύκλωνο καλώδιο) καθάρισε την τρύπα του μπεκ.

Αν αυτά σου φαίνονται δύσκολα, αντιπρόσωπο. Ρυθμίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PJK είπε

broil-king-18629_1.jpg.3f0121ea3c23e1fad0bc5182b1b50ab5.jpg

Αυτός είναι ο καυστήρας σου σύμφωνα με φωτο του μοντέλου. Στην ροδέλα που φαίνεται στην αρχή περνάει η βίδα που σφίγγει τον ρυθμιστή του αέρα που είναι ένα διάτρητο κυλινδρικό κάλυμμα που σκεπάζει μερικώς την θυρίδα με το πλέγμα που βλέπεις. (το πλέγμα είναι εκεί για να μην μπαίνουν έντομα και ίσως θέλει καθάρισμα και αυτό από ιστούς αράχνης πχ). Χαλαρώνεις την βίδα και περιστρέφεις το κάλυμμα αυξομειώνοντας το άνοιγμα. Έτσι ρυθμίζεις τον αέρα που τραβάει για σωστή φωτιά (μπλε, ζωντανή, να μην ξεκολλάει από τις τρύπες με ελάχιστο κίτρινο στην κορυφή. Αν κοκκινίζει και γίνεται σαν κερί ανοίγεις παραπάνω αέρα. Αν ξεκολλάει και κάνει θόρυβο, μειώνεις.

Ταυτόχρονα με ένα ψιλό συρματάκι (πχ μια τρίχα από πολύκλωνο καλώδιο) καθάρισε την τρύπα του μπεκ.

Αν αυτά σου φαίνονται δύσκολα, αντιπρόσωπο. Ρυθμίζεται.

Αν δεις λίγο πιο πίσω έχω βάλει σχετική εικόνα. Δεν είναι αυτός. Είναι τελείως διαφορετικός 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαχανικά- όχι χύμα στη σχάρα-η πλάκα είναι η καλύτερη λύση? After market πάνω στις σχάρες ή μαμά στη θέση της σχάρας? Ή οτιδήποτε άλλο προτείνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα βάλεις απευθείας στην σχάρα χωρίς πρόβλημα

Για μεγαλύτερη ευκολία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύος

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?keyphrase=σκευος+λαχανικων&order_by=pricevat&order_dir=asc

ή πλάκα ψησίματος

https://www.skroutz.gr/c/2256/plakes_psisimatos/f/796201/mantemenia.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Η μαντεμένια πλάκα που χρησιμοποιώ μπορεί να αντικαταστήσει μια σχάρα, όμως τις περισσότερες φορές απλά την ακουμπάω πάνω στην σχάρα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μπορείς να τα βάλεις απευθείας στην σχάρα χωρίς πρόβλημα

Για μεγαλύτερη ευκολία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο σκεύος

https://www.skroutz.gr/c/2227/barbeque_accessories.html?keyphrase=σκευος+λαχανικων&order_by=pricevat&order_dir=asc

ή πλάκα ψησίματος

https://www.skroutz.gr/c/2256/plakes_psisimatos/f/796201/mantemenia.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Η μαντεμένια πλάκα που χρησιμοποιώ μπορεί να αντικαταστήσει μια σχάρα, όμως τις περισσότερες φορές απλά την ακουμπάω πάνω στην σχάρα. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

Για κάποιο λόγω- λόγω συνήθειας υποθέτω- τα λαχανικά τα κόβει σε ροδέλες η γυναίκα μου οπότε μου είναι δύσκολο απευθείας στις σχάρες. Έχω κάποια τέτοια σκεύη οπότε θα "παίξω" με αυτά, ρώτησα για την πλάκα γιατί βολεύει και για άλλα πράγματα πέραν των λαχανικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, skskre είπε

Για κάποιο λόγω- λόγω συνήθειας υποθέτω- τα λαχανικά τα κόβει σε ροδέλες η γυναίκα μου οπότε μου είναι δύσκολο απευθείας στις σχάρες. Έχω κάποια τέτοια σκεύη οπότε θα "παίξω" με αυτά, ρώτησα για την πλάκα γιατί βολεύει και για άλλα πράγματα πέραν των λαχανικών.

Η μαντεμένια πλάκα σαφώς και βολεύει και σε αλλά ψησίματα. Έχω αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ ότι είναι το αξεσουάρ που χρησιμοποιώ περισσότερο.

Πήρα την μαμά που μπορεί να τοποθετηθεί στην θέση της μιας σχάρας. Τις περισσότερες φορές όμως την τοποθετώ απλά πάνω της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

btw το σπρέι του @SagoniasSlutRos απο τα my market τα σπάει στη πλακα μαντεμι κατά το μαγείρεμα, οτι πιο εύχρηστο δε κολλάει τπτ κ το βασικό καθαρίζει στο τελος για πλακα απο καμενα λιποι κ τροφές.

σήμερα εκανα smash burner, με το λαδάκι αυτο πηραν ακομα καλυτερο χρωμα κ γευση τα μπιφτεκια. στα λιποι που βγαλανε με 1 2 φσιτ φσιτ  φτιαχτηκαν στη πλακα σαν καραμελωμενα κρεμμύδια πεταξα κ φέτες ντοματας κ ο συνδυασμός αυτός πανω απο τη σως του burger ήταν απίστευτα γευστικός. το καλυτερο ομως ειναι οτι η πλακα καθαρισε για πλακα στο τελος!

ναι ξερω για αλλη δουλειά το πρότεινε ο άνθρωπος αλλα αφού ενθουσιαστικα ειπα να το μοιραστώ😃

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sndev είπε

btw το σπρέι του @SagoniasSlutRos απο τα my market τα σπάει στη πλακα μαντεμι κατά το μαγείρεμα, οτι πιο εύχρηστο δε κολλάει τπτ κ το βασικό καθαρίζει στο τελος για πλακα απο καμενα λιποι κ τροφές.

σήμερα εκανα smash burner, με το λαδάκι αυτο πηραν ακομα καλυτερο χρωμα κ γευση τα μπιφτεκια. στα λιποι που βγαλανε με 1 2 φσιτ φσιτ  φτιαχτηκαν στη πλακα σαν καραμελωμενα κρεμμύδια πεταξα κ φέτες ντοματας κ ο συνδυασμός αυτός πανω απο τη σως του burger ήταν απίστευτα γευστικός. το καλυτερο ομως ειναι οτι η πλακα καθαρισε για πλακα στο τελος!

ναι ξερω για αλλη δουλειά το πρότεινε ο άνθρωπος αλλα αφού ενθουσιαστικα ειπα να το μοιραστώ😃

Ποιο ειναι το σπρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη σχάρα για kenton 4b naterial καθώς φαίνεται να κάνει στις διαστάσεις. https://www.skroutz.gr/s/23290342/Thermogatz-Σχάρα-Μαντεμένια-Ψησίματος-03-313-212-41-5x22-5cm.html

Με παιδευουν οι εμαγιέ στο καθάρισμα. Και γενικά έκανα 3 ψησίματα και είχε αρκετές αναψλεξεις. Που μπορώ να διαβάσω για καθαρισμό και ψήσιμο? 

Κάτι ακόμα στις εμαγιέ χρησιμοποιούμε συρματοβουρτσα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Athanasop είπε

Καλημέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη σχάρα για kenton 4b naterial καθώς φαίνεται να κάνει στις διαστάσεις. https://www.skroutz.gr/s/23290342/Thermogatz-Σχάρα-Μαντεμένια-Ψησίματος-03-313-212-41-5x22-5cm.html

Με παιδευουν οι εμαγιέ στο καθάρισμα. Και γενικά έκανα 3 ψησίματα και είχε αρκετές αναψλεξεις. Που μπορώ να διαβάσω για καθαρισμό και ψήσιμο? 

Κάτι ακόμα στις εμαγιέ χρησιμοποιούμε συρματοβουρτσα? 

Η σχάρα αυτή που αναφέρεις, φαίνεται να είναι παρόμοια με αυτές που έχεις ήδη. Τι θα αλλάξει αν την πάρεις; Τι ακριβώς σε δυσκολεύει στο καθάρισμα και στο ψήσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...