Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/5/2021 στις 10:35 ΜΜ, panoskatos είπε

https://www.skroutz.gr/c/1080/frying-pans/f/1172396/estia-aeriou.html?o=τηγανια&order_by=pricevat&order_dir=asc

Πάρε όποιο σου αρέσει και μην το λυπηθείς,  λόγο της φύσης του υγραερίου έχεις ένα πλεονέκτημα στα σκεύη σε σχέση με άλλες εστίες. 

Ελπίζω να σε κάλυψα. 

Πλαστικο χερουλι μεσα σε ψησταρια?????

15 ώρες πριν, sndev είπε

btw το σπρέι του @SagoniasSlutRos απο τα my market τα σπάει στη πλακα μαντεμι κατά το μαγείρεμα, οτι πιο εύχρηστο δε κολλάει τπτ κ το βασικό καθαρίζει στο τελος για πλακα απο καμενα λιποι κ τροφές.

σήμερα εκανα smash burner, με το λαδάκι αυτο πηραν ακομα καλυτερο χρωμα κ γευση τα μπιφτεκια. στα λιποι που βγαλανε με 1 2 φσιτ φσιτ  φτιαχτηκαν στη πλακα σαν καραμελωμενα κρεμμύδια πεταξα κ φέτες ντοματας κ ο συνδυασμός αυτός πανω απο τη σως του burger ήταν απίστευτα γευστικός. το καλυτερο ομως ειναι οτι η πλακα καθαρισε για πλακα στο τελος!

ναι ξερω για αλλη δουλειά το πρότεινε ο άνθρωπος αλλα αφού ενθουσιαστικα ειπα να το μοιραστώ😃

Ειναι αντικολλητικο σπρέι για τηγανια, φορμες κεικ κλπ. Αλλα κανει τρομερη δουλεια στη σχαρα για πριν το ψησιμο αλλα και μετα για τη συντηρηση, γιατι με τον τροπο που ψεκαζει θες κυριολεκτικα 4-5 δευτερολεπτα για ολη τη σχαρα.

Θα το δοκιμασω επισης σε ποπ κορν που εχω ενα μηχανημα που τα ψηνει στο αερα και επειδη δεν εχουν λιπαρη ουσια δεν καθεται το αλατι πανω. Οποτε οταν ειναι ετοιμα θα τα ψεκασω με λιγο τετοιο και μετα αλατακι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2132

  • ilpapacha

    1963

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Για τους κατόχους Napoleon

Βρήκα κάτι ενδιαφέρον στο manual, σελίδα 5, για όποιον δεν το έχει δει ήδη.

https://www.napoleon.com/sites/default/files/products/N415-0576CE-GB-DE.pdf
AA9D8623-B6DA-4016-8C36-45D59BE2B842.jpeg.9039fb33989c6987b0d579ef55413e5a.jpeg

Αναφέρει ότι για καλύτερη λειτουργία θα πρέπει να χρησιμοποιείται προπάνιο. Επίσης αναφέρει οτι για βουτάνιο, ενδείκνυται μπουκάλα με ελάχιστη ποσότητα 13kg και για προπάνιο 6kg.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία απλή απορία με τη σχάρα της Weber 310 spirit II.

Υπάρχει κάποια πλευρά που να θεωρείται η καλή? Γιατί βλέπω άλλους να ψήνουν από την πλευρά που οι γραμμώσεις είναι επίπεδες (πλατιές), 

και άλλοι από τη πλευρά που οι γραμμώσεις της σχάρας είναι μυτερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πλαστικο χερουλι μεσα σε ψησταρια?????

Η ψησταριά = από πάνω (ιεραποστολικο)

Μέσα = φούρνος. 

Υπάρχουν πολλά μοντέλα ψησταριάς υγραερίου όπως και πάρα πολλές συσκευές που έχω βάλει στο λινκ. 

Αν θέλεις εσύ να την βάλεις κάπου "μέσα" προφανώς έχεις το μυαλό να μην πάρεις με πλαστικό στο χερούλι (πλαστικό χερούλι δεν υπάρχει)με πλαστικό στην λαβή υπάρχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Η ψησταριά = από πάνω (ιεραποστολικο)

Μέσα = φούρνος. 

Υπάρχουν πολλά μοντέλα ψησταριάς υγραερίου όπως και πάρα πολλές συσκευές που έχω βάλει στο λινκ. 

Αν θέλεις εσύ να την βάλεις κάπου "μέσα" προφανώς έχεις το μυαλό να μην πάρεις με πλαστικό στο χερούλι (πλαστικό χερούλι δεν υπάρχει)με πλαστικό στην λαβή υπάρχει. 

Που απο πανω λες; στο καπακι της ψησταριας; ποση ζεστη να εχει εκει? αντε να λιωσεις κανενα βουτυρο. Προφανως και οποιος ψαχνει τηγανι για χρηση σε ψησταρια ψαχνει για μεσα στην ψησταρια/φουρνο που σαφως πρεπει να ειναι ολο μεταλικο. Επισης καλο θα ειναι να ειναι απο υλικο που αντεχει στους 300+ βαθμους για παν ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την καλησπέρα μ στην ομάδα...επανέρχομαι λίγο στο θέμας pizza κατόπιν συμβουλής φίλου μ που ναι μεν δεν έχει ψησταρία αλλά διατηρεί πιτσαρία με ναπολιτάνικη πίτσα (τοπ στην περιοχή.) Στο λοιπόν μ είπε αντί για πέτρα για πίτσα να δω σε μαντέμι και δε απο τό https://mypizzaproject.com/shop/DiscountedMyPizzaSlabPeelSet

 

τι λέτε όσοι έχετε εμπειρία με ψήσιμο πίτσας σε ψησταριά? νμζω στο μαντέμι θα ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Ξέρω δεν τη λές φθηνή αλλά τουλ δεν σπάει και έχεις κ το φτυάρι.

Επεξ/σία από mixomoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, mixomoras είπε

την καλησπέρα μ στην ομάδα...επανέρχομαι λίγο στο θέμας pizza κατόπιν συμβουλής φίλου μ που ναι μεν δεν έχει ψησταρία αλλά διατηρεί πιτσαρία με ναπολιτάνικη πίτσα (τοπ στην περιοχή.) Στο λοιπόν μ είπε αντί για πέτρα για πίτσα να δω σε μαντέμι και δε απο τό https://mypizzaproject.com/shop/DiscountedMyPizzaSlabPeelSet

 

τι λέτε όσοι έχετε εμπειρία με ψήσιμο πίτσας σε ψησταριά? νμζω στο μαντέμι θα ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Ξέρω δεν τη λές φθηνή αλλά τουλ δεν σπάει και έχεις κ το φτυάρι.

Παρε καλυτερα της Lodge που ειναι απο τις καλυτερες αμερικανικες και οχι μια no name που θα κανει σιγουρα χειροτερη δουλεια λογω ποιοτητας.

Επισης, νομιζω οτι καλυτερη πιτσα θα φτιαξεις στον φουρνο της κουζινας σου με συνδιασμο αερα και γκριλ.

Επισης και το μαντεμι σπαει, απλα οχι τοσο ευκολα οσο η πετρα.

Ποια πιτσαρια εχει ο φιλος σου να δοκιμασουμε;

EUXVC1GXQAIW0Fn.jpg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mixomoras είπε

την καλησπέρα μ στην ομάδα...επανέρχομαι λίγο στο θέμας pizza κατόπιν συμβουλής φίλου μ που ναι μεν δεν έχει ψησταρία αλλά διατηρεί πιτσαρία με ναπολιτάνικη πίτσα (τοπ στην περιοχή.) Στο λοιπόν μ είπε αντί για πέτρα για πίτσα να δω σε μαντέμι και δε απο τό https://mypizzaproject.com/shop/DiscountedMyPizzaSlabPeelSet

 

τι λέτε όσοι έχετε εμπειρία με ψήσιμο πίτσας σε ψησταριά? νμζω στο μαντέμι θα ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία.

Ξέρω δεν τη λές φθηνή αλλά τουλ δεν σπάει και έχεις κ το φτυάρι.

Ακριβώς την ίδια έχω πάρει και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι

Δεν έχουμε δοκιμάσει να φτιάξουμε την ζύμη που έχουν προτείνει οι pizza lovers της παρέας ακόμα, αλλά τα αποτελέσματα είναι παρά πολύ καλά με την ζύμη που χρησιμοποιούμε.

 

 

FBD87144-FE10-444B-97E7-869B29F3254B.jpeg

A30C3CD2-073C-47AE-8352-1BA9FFB00940.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παρε καλυτερα της Lodge που ειναι απο τις καλυτερες αμερικανικες και οχι μια no name που θα κανει σιγουρα χειροτερη δουλεια λογω ποιοτητας.

Επισης, νομιζω οτι καλυτερη πιτσα θα φτιαξεις στον φουρνο της κουζινας σου με συνδιασμο αερα και γκριλ.

Ποια πιτσαρια εχει ο φιλος σου να δοκιμασουμε;

αν σας βγάλει ο δρόμος τσεκάρετε il pazzo ioannina!

ναι lodge όπως και να το κάνεις είναι εγγύηση ..ευχαριστώ !

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα προσθεσω οτι της lodge εχει και χειλακι γυρω γυρω οποτε μπορει να χρησιμοποιηθει και για αλλες χρησεις. Πχ εχω την εχω χρησιμοποιησει για smash burgers, bacon και καραμελωμενα κρεμυδια, ολα μαζι σε ενα νοικοκυρεμενα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Athanasop είπε

Καλημέρα. 

Σκέφτομαι να πάρω αυτή τη σχάρα για kenton 4b naterial καθώς φαίνεται να κάνει στις διαστάσεις. https://www.skroutz.gr/s/23290342/Thermogatz-Σχάρα-Μαντεμένια-Ψησίματος-03-313-212-41-5x22-5cm.html

Με παιδευουν οι εμαγιέ στο καθάρισμα. Και γενικά έκανα 3 ψησίματα και είχε αρκετές αναψλεξεις. Που μπορώ να διαβάσω για καθαρισμό και ψήσιμο? 

Κάτι ακόμα στις εμαγιέ χρησιμοποιούμε συρματοβουρτσα? 

την έχω πάρει εγώ αυτή που δείχνεις πιο πολύ γιατί ήθελα σχάρα σε όλο το μήκος της ψησταριάς , δεν είδα κάποια αξιοσημείωτη διαφορά στο καθάρισμα από τις σχάρες που έχει, με συρματόβουρτσα τις κάνω εγώ μετά από πυρόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jusurum είπε

Έχω μία απλή απορία με τη σχάρα της Weber 310 spirit II.

Υπάρχει κάποια πλευρά που να θεωρείται η καλή? Γιατί βλέπω άλλους να ψήνουν από την πλευρά που οι γραμμώσεις είναι επίπεδες (πλατιές), 

και άλλοι από τη πλευρά που οι γραμμώσεις της σχάρας είναι μυτερές.

Στη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει δυνατότητα να ψήσεις στην πλευρά που είναι μυτερές, επειδή το στρογγυλό κομμάτι της σχάρας (GBS) δεν στέκεται κανονικά. Σε ερώτηση που έκανα πριν μερικές ημέρες στην αντιπροσωπεία, ρωτώντας τους μήπως πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

"..Οι σχάρες είναι μόνο από τη μια πλευρά. Δεν έχει κάποιο ελάττωμα.."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/5/2021 στις 9:46 ΠΜ, ηνίοχος είπε

Καλημέρα , μια διαφορετική πρόταση με επαγγελματική προσέγγιση στο σχεδιασμό και στο ψήσιμο (έχω ακριβώς την ίδια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος )

exivos harmony 

IMG-1eae62a317a7569eefbcd39e51a856b7-V.jpg

Αυτή όμως φαίνεται να είναι σαν εντοιχισμένη. Κοίταξα και σε forum έξω και λένε ότι δεν ενδείκτυται να τις κλείσεις για λόγους απόδοσης και ασφάλειας. Θα το ψάξω το συγκεκριμένο μοντέλο. Έγω θέλω να το κλείσω κανονικά για να κάνω νησίδα bbq στον κήπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Στη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει δυνατότητα να ψήσεις στην πλευρά που είναι μυτερές, επειδή το στρογγυλό κομμάτι της σχάρας (GBS) δεν στέκεται κανονικά. Σε ερώτηση που έκανα πριν μερικές ημέρες στην αντιπροσωπεία, ρωτώντας τους μήπως πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

"..Οι σχάρες είναι μόνο από τη μια πλευρά. Δεν έχει κάποιο ελάττωμα.."

Mια χαρα θα ψησει και απο την αλλη πλευρα, απλα θα υπαρχει μια ανομοιομορφια. Αν θες δλδ, ψηνεις και απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Στη συγκεκριμένη, δεν υπάρχει δυνατότητα να ψήσεις στην πλευρά που είναι μυτερές, επειδή το στρογγυλό κομμάτι της σχάρας (GBS) δεν στέκεται κανονικά. Σε ερώτηση που έκανα πριν μερικές ημέρες στην αντιπροσωπεία, ρωτώντας τους μήπως πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος, η απάντηση που πήρα ήταν η εξής:

"..Οι σχάρες είναι μόνο από τη μια πλευρά. Δεν έχει κάποιο ελάττωμα.."

Σωστή ήταν η απάντηση καθώς σχάρες 2 όψεων προσφέρουν από τα μεγάλα brand αυτή τη στιγμή μόνο η Napoleon και η Broil King ;) 

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Mια χαρα θα ψησει και απο την αλλη πλευρα, απλα θα υπαρχει μια ανομοιομορφια. Αν θες δλδ, ψηνεις και απο εκει.

Το θέμα είναι να έχει κάποιο νόημα να ψήσεις από την άλλη πλευρά. Σε Napoleon έχει αυλακώσεις που μαζεύουν τα λίπη και τα διοχετεύουν με ειδικές εγκοπές στο μπροστά μέρος και το πίσω μέρος αντίστοιχα, από όπου γλιστράνε στον κάδο προς τον λιποσυλλέκτη και δεν πέφτουν επάνω στα καλύμματα και τους καυστήρες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τη δραματική μείωση αναφλέξεων σε συγκεκριμένα λιπαρά φαγητά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...